Отиди на
Форум "Наука"

антична медна монета с арабски надписи


Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте наскоро намерих една много странна монета.Монетата е медна, а от едната й страна като че ли се различавата символи на арабски, който са разположени в кръг.За съжаление от другата страна е доста повредена.Много е тънка и личи че е доста стара.Някой може ли да ми даде повече информация за такива монети.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Когато видя снимка ще опитам да дам повече информация, в момента не мога. Иначе мисля че се сещам за нещо подобно, което не чак толкова старо. :)

Поздрави

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Заглавието на тази тема е сбъркано.

Ако монетата е антична, то няма как да е арабска.

А, ако монетата е арабска, то няма как да е антична. По-скоро ще трябва да е средновековна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

е то е ясно че всичко е сбъркано просто защото не знам каква е монетата.Предполагам, че наистина е средновековна.Със сигурност си мисля, че ще е от преди 12-13 век.Вероятно няма и никаква стойност.Ама си ме гложди отвътре да разбера нещо повече за нея.Иначе аз имам монета на Севт ІІІ и тази е доста по различна. Прави впечатление, че е доста тънка, а диаметърът й е около 28 мм.А това което е на гърба или е арабски или са някакви драсканици.Колкото повече я гледам си давам сметка, че няма нищо арабско.Все пак ако някой смята че може да ми даде повече информация, нека ми даде мейл или пък да ми каже как мога да кача снимка, тъй като аз очевидно не мога да се справя.Мислих, че не съм толкова зле с техниката, ама уви.Моят мейл е alex.i.o@abv.bg.Ако желаете пишете ми и ще ви пратя снимка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

благодаря безкрайно.Разбрах в крайна сметка, че това са 10 пара- Османска монета от 1255г./1839г./ иняма почти никаква стойност в това състояние.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител
А всдищност до кога монетите са били медни.Мисля че малко по късно стават сребърни и златни

първите монети са от злато, електрон, сребро

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Imam sashtata moneta samo 4e e po zapazena.

Доколкото виждам надписите и по таблицата която имам е следната.1255година по мюсюлманския календар,което отговаря на1840година по европейския календар.Това се води нов период и е на Абдул Меджид 1839-1860г.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Реално погледнато 1255 е 1839, понеже при османското летоброене е малко по различно и то се разминава, заради повечето месеци, мисля имат 13, но това е друго нещо, така че тя започва някаде през 1839 и свършва през някаде 1840, но се приема началната 1839. Това е и датата на стъпване на престола на Абдул меджид. Всички османски монети носят на аверса си годината на султа, на друго място нааверса или реверса е уточнена отделно годината на управление на съответния султан.

От снимката която имам на реверса, които е в много по лошо състояние, предполагам че годината е 20, което би дало 1858, но това първо са само догадки, второ в това си архивно състояние монетата не е по никакъв начин ценна а и точното и датиране е сравнително друдно и не дотам необходимо, поне според мен. Монетният двор е на Константинопол, което също не е от огромно значение предвид състоянието.

Поздрави на всички коментирали в темата :)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...