Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител

здравеите ,изкам да ви помолиа ако ниакои мозе да разчете иконата кокоиато сам прикачил,нтересува ме от кога е и каде мозе да е направена.

Благодариа ви предварително.

post-5436-1242342750_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре, не съм спец по иконите, но може да опитаме.

Първо, какво точно иам да и се разчете че аз не виждам, Има няколко титли и съкращения на светци и това е, и те как са зап-азени, по-добре не питай.

Второ така като гледам си е отливка, много груба ужасно състояние, олово може би или някаква сплав не знам точно

Възможно е хранителница за евангелие (оригинала де, не отливката ) но не съм много сигурен, даже почнах да се разубеждавам

НАй-верочтнои е дело на самуук майстор ковач, който си я е отлял от оригинала, най-вероятно 19 век, и много малки съмннения за 18. Оригинала би бил много по интересен

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодариа ти Роца ,то виарно че ниама какво толкова много да и се разчита , :биггрин: ,иначе не е оловна.

намерена е в Р.Македониа.аз лично мислиа че е от сребро,и ореола над главата на СВЕТА БОГОРОДИЗА е позлатен ,но мозе и да баркам.дали е оргинал ?, тук вече си ниамам и идеиа.Букви те под исус се виздат иасно но неги разбирам.Как би могла да се почисти ,за да изчезнат черните петна от неиа.Благодариа ти отнво че писа по темата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Че не е оригинал , не е. Тои се вижда че всички образи са огледални и най-вече надписите Примерна отляво на исус христос си личи ясно СХ, което трябва да ХС и да е другата сртана.

Нз дали е сребро, съмнява ме, мнофго е тъмно, но то потъмнява, но пък има много шупли, лоша отливка, определено е некачествена изработка/отливка. Виждал съм отливки при който почти не се раличават от оригинал, не на икони, нио са доста финни, а това е доста грубо.

САко е сребро то има бая примеси поне 500/1000, не е по чисто, или ме съмнява, иначе нямаше да е толкова лошо, запазено, а иначе онова може да е позлата, но това не е нито чисто нито добро съотношение сребро, максимум 50% според мен.

Колкото до надпис, да сякаш забелязах най-отдолу една две букви, една омега поне, но той почти не личи, най-вероятноп гръцки, като оригинала, но първо трябва да се отделят всички букви, след това да се направи огледален образ на надписа и след това да се разчита. От трази снимка не ми се струва възможно.....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодариа Роца, за отделеното време.Последен вапрос(молба) как мога да иа изчистиа.

за ць го забелиазаь че е както казваш.но пак за МП над него си е разполозено както триабва не е ПМ.(или огледално както казваш)

гледаь една икона в интернета , и сравниь.Иначе си човек вещ и с набито око.Като казваш забелиазаь наи одоло една две букви,какво имаш в впредвит,аз наи отдолу нищо не виздам,аз говореь за натписа отгоре дето е под главата на исус.

поздрав и всичко наи-наи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Това е преносима икона, по всяка вероятност руска (или направена по руски модел). Буквите под образа на Исус (това е т. нар. Убрус) са СТА(?) ТРОИЦА и се отнасят към изобразената по-долу "старозаветна Света Троица". Около образа на Богородица с младенеца е изписано ΜΡ - ΘΥ, т. е. μ(ήτη)ρ θ(εο)ῦ (Божия майка на гръцки), и ΙCX - C. Надписите над страничните изображения са много неясни, но би трябвало да поясняват изображенията, които са Вход Господен в Йерусалим и Сретение Господне. Странно е, че двете странични плочки имат едни и същи изображения, което може би показва, че иконата е изработена по модел на подобна икона, на която обаче едната страница е била загубена.

А как изглежда иконата от обратната страна, в затворен вид?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами аз си мислех че най-отдолу виждам някакви букви, но сега маиче не, по-скоро са някакви следи от шуплички. Иначе това отгоре е така както каза колегата, това са стандарти надписи върху икони. НАй-верочтно страните са отляти също от една друга, понеже найстина са еднакви. Не знам за разл=положението на останалите букви, но всичко ме кара да мисля че е отливка, често срещана практика за по-незаможниите хора. Вижал съм примерно пафти който са отляти по подобен начин, но не чак толкова груби.

Относно почистването, ами може би просто с вода и гъбичка опитай, но не ис разни препарати. Като за начало не сме сигурни още какъв точно е метала и скакви примеси, и някои разтвори или препарати са вредни за определен вид метал.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Това е преносима икона, по всяка вероятност руска (или направена по руски модел). Буквите под образа на Исус (това е т. нар. Убрус) са СТА(?) ТРОИЦА и се отнасят към изобразената по-долу "старозаветна Света Троица". Около образа на Богородица с младенеца е изписано ΜΡ - ΘΥ, т. е. μ(ήτη)ρ θ(εο)ῦ (Божия майка на гръцки), и ΙCX - C. Надписите над страничните изображения са много неясни, но би трябвало да поясняват изображенията, които са Вход Господен в Йерусалим и Сретение Господне. Странно е, че двете странични плочки имат едни и същи изображения, което може би показва, че иконата е изработена по модел на подобна икона, на която обаче едната страница е била загубена.

А как изглежда иконата от обратната страна, в затворен вид?

Здравеите тйроглйпхос,

благодариа ви за коментара, от обратната страна в затворен вид ниама нищо.

какво мислиш за периода в които е направена,Роца иа определи 19 наи много 18 век.

И с риска да стана досаден ,пак ви питам с какво мога да иа изчистиа.

благодариа и се радвам че има толкова отзивчиви ьора.

поздрав.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Zdraveite tyroglyphos,

blagodaria vi za komentara, ot obratnata strana v zatvoren vid niama nishto.

kakvo mislish za perioda v koito e napravena,Roca ia opredeli 19 nai mnogo 18 vek.

I s riska da stana dosaden ,pak vi pitam s kakvo moga da ia izchistia.

blagodaria i se radvam che ima tolkova otzivchivi xora.

pozdrav.

За датата съм съгласен с roca.

Не знам как би могла да се почисти, но съветът ми е, щом от обратната страна няма нищо, да изпробваш най-напред там как може да се почисти, за да не повредиш предната част.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ами аз си мислех че най-отдолу виждам някакви букви, но сега маиче не, по-скоро са някакви следи от шуплички. Иначе това отгоре е така както каза колегата, това са стандарти надписи върху икони. НАй-верочтно страните са отляти също от една друга, понеже найстина са еднакви. Не знам за разл=положението на останалите букви, но всичко ме кара да мисля че е отливка, често срещана практика за по-незаможниите хора. Вижал съм примерно пафти който са отляти по подобен начин, но не чак толкова груби.

Относно почистването, ами може би просто с вода и гъбичка опитай, но не ис разни препарати. Като за начало не сме сигурни още какъв точно е метала и скакви примеси, и някои разтвори или препарати са вредни за определен вид метал.

Роца ,незнам дали забелиазваш ,но колкото повече отговори получавам толкова повече вапроси задавам.ьаьаьаь.

как да разбера точно материала? в смисал каде мога да направиа проба.Златар?или не е добра идеиа?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма лошо човек да задава въпроси, и аз като не знам - питам.

Ами мисля че е добра идея, поне да разберем дали е сребро и в какъв процент, той ще може да ти каже. По възможност избери познат или някой които познат да препоръча, иначе идеята е добра. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Няма лошо човек да задава въпроси, и аз като не знам - питам.

Ами мисля че е добра идея, поне да разберем дали е сребро и в какъв процент, той ще може да ти каже. По възможност избери познат или някой които познат да препоръча, иначе идеята е добра. :)

Благодариа за разбирането.

Смиатаи го за сваршено,дори ще питам дали мозе да иа почисти ,но ниама да иа чистиа преди да ми дате мнени дали е ок или не начина по които ще го направи.

до скоро.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...