Отиди на
Форум "Наука"

Internet за учители


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

http://internet.mon.bg/teachers/index.php

Проектът е на МОН - отпускат се по 15 лв./мес. за интернет достъп.

Учителите трябва да дадат лични и служебни данни, да си изберат доставчик на интернет и... се чака директорите на училища да потвърдят данните на своите учители, които те (учителите) са подали в сайта.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Имах един приятел когато бяхме ученици, който докато ме биеше на билиард ми повтаряше "Тая игра не е за индианци".

Та и тука е същото, човек, който години наред не си е турил нет вкъщи и да си го тури с държавна помощ освен да сваля филми и да бърбори и чати по скайп и в сайтове за запознанства друго няма да свърши.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Малко е късно за тази новина, че първата вълна вече мина. Другата е на есен.

Та и тука е същото, човек, който години наред не си е турил нет вкъщи и да си го тури с държавна помощ освен да сваля филми и да бърбори и чати по скайп и в сайтове за запознанства друго няма да свърши.

Трябва да се започне от някъде, а и никой не се е родил научен с малко ппомощ ще се получат нещата. Ти какво предлагаш да се оставят българските учители да се оправят както могат? Държавата достатъчно ги унижи и ограби до тук. Ето и в твоето изказване се прокрадва нещо такова, като че ли това са хора втора ръка. Това са хората които са ни възпитавали и изграждали като хора, ще го правят и с нашите деца.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Пак предизборни реверанси.

И мнението под теб го доказва...

Всичко е такава манипулация, че дори хората не се усещат...

Но както казва fixxxsers - от някъде трябва да се започне, то поне на 4 години веднъж се правят някакви неща, нека да се възползваме ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Малко е късно за тази новина, че първата вълна вече мина. Другата е на есен.

Трябва да се започне от някъде, а и никой не се е родил научен с малко ппомощ ще се получат нещата. Ти какво предлагаш да се оставят българските учители да се оправят както могат? Държавата достатъчно ги унижи и ограби до тук. Ето и в твоето изказване се прокрадва нещо такова, като че ли това са хора втора ръка. Това са хората които са ни възпитавали и изграждали като хора, ще го правят и с нашите деца.

Аз казвам, че може да им вдигнат заплатата с 15лв., а не да им плащат интернета.

Тези, които имат нужда от нет вече го имат. Тези, които го нямат и да го имат, полза няма да има.

Имам само 1г, прекарана в "елитно" БГ училище, така че мен не са ме "изграждали". Правя всичко възможно да не "изграждат" и децата. Кавичките няма да споменавам защо ги слагам, мисля, че е ясно.

И отново да напомня как имам лични наблюдения как "учителка" по информатика знае и може по-малко от петокласник, но няма кой да я уволни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз казвам, че може да им вдигнат заплатата с 15лв., а не да им плащат интернета.

Тези, които имат нужда от нет вече го имат. Тези, които го нямат и да го имат, полза няма да има.

Имам само 1г, прекарана в "елитно" БГ училище, така че мен не са ме "изграждали". Правя всичко възможно да не "изграждат" и децата. Кавичките няма да споменавам защо ги слагам, мисля, че е ясно.

И отново да напомня как имам лични наблюдения как "учителка" по информатика знае и може по-малко от петокласник, но няма кой да я уволни.

Не си прав. Ако ми вдигнат заплатата с 15 лева ще ги изпия, а така ми плащат нета и мога да си общувам с приятни хора като теб :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз мисля, че това с ниските професионални качества на средностатистическия учител по информатика в БГ е отдавна известно и няма нужда да се дискутира.

Същият проблем го има и с учителите по чужди езици.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Имам само 1г, прекарана в "елитно" БГ училище, така че мен не са ме "изграждали". Правя всичко възможно да не "изграждат" и децата. Кавичките няма да споменавам защо ги слагам, мисля, че е ясно

А другите деца? Или всеки да се интересува само за своето си и да се спасява поединично? Щото ни е такова мисленето затова и общественото мнение се настройва срещу учителите.

И стоедин е много прав. Аз познавам много учители и тази програма е добър стимул за тях да започнат от някъде иначе не биха се решели да направят тази крачка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А другите деца? Или всеки да се интересува само за своето си и да се спасява поединично? Щото ни е такова мисленето затова и общественото мнение се настройва срещу учителите.

И стоедин е много прав. Аз познавам много учители и тази програма е добър стимул за тях да започнат от някъде иначе не биха се решели да направят тази крачка.

Виж fixxxsers, дай да не създаваме конфронтация.

Аз съм съгласен и двойно да им вдигнат заплатите на учителите, ама да си разкарат плявата и да си оправят бакиите. Тези 15лв. са символични и нищо не променят, някакви предизборни напънчета.

За краткия си живот не съм видял никога една голяма система да се оправи като получи повече пари. Типичен пример са и здравеопазването и образованието в БГ. Не им е само в парите проблема. И да получат повече пари пак ги абсорбират неефективно и крадат.

Когато видя, че почнат да гонят некадърниците и нерваците, които вместо да ходят да се лекуват, ходят да си избиват комплексите в училище, тогава ще си променя отношението. Тогава ще стигат и парите за кадърните и съвестни учители, които са гордост за всяка нация, държава, ученик и родител.

BTW и доста ученици има за гонене.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Виж fixxxsers, дай да не създаваме конфронтация.

Аз съм съгласен и двойно да им вдигнат заплатите на учителите, ама да си разкарат плявата и да си оправят бакиите. Тези 15лв. са символични и нищо не променят, някакви предизборни напънчета.

За краткия си живот не съм видял никога една голяма система да се оправи като получи повече пари. Типичен пример са и здравеопазването и образованието в БГ. Не им е само в парите проблема. И да получат повече пари пак ги абсорбират неефективно и крадат.

Когато видя, че почнат да гонят некадърниците и нерваците, които вместо да ходят да се лекуват, ходят да си избиват комплексите в училище, тогава ще си променя отношението. Тогава ще стигат и парите за кадърните и съвестни учители, които са гордост за всяка нация, държава, ученик и родител.

BTW и доста ученици има за гонене.

Проблема е, че системи като здравната или образователната не се реформират, защото са източник на корупция и присвояване. Аз искам ясни правила за работа и съответното заплащане за положения труд. Със или без тези 15лева аз ще се справя, но мисля, че е стъпка в правилната посока. Понякога дори в предизборните кьорфишеци има и зрънце смисъл.

Много ми се иска някой ден да има нормални критерии по които някой да ме оцени и ако не ставам ще си взема шапката, чантата, гащите и... ще си пойда за село :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Проблема е, че системи като здравната или образователната не се реформират, защото са източник на корупция и присвояване. Аз искам ясни правила за работа и съответното заплащане за положения труд. Със или без тези 15лева аз ще се справя, но мисля, че е стъпка в правилната посока. Понякога дори в предизборните кьорфишеци има и зрънце смисъл.

Много ми се иска някой ден да има нормални критерии по които някой да ме оцени и ако не ставам ще си взема шапката, чантата, гащите и... ще си пойда за село :biggrin:

Виж стоедин,

Много ми е неприятно да го напиша, но за съжаление е факт. Всякакви опити за реформи в публичния сектор се блокират, защото ще изхвърлят един куп паразити. Тия 15лв. не са проблем има много по-сериозни неща.

Нормално е да има ясен регламент и за теб и за ученика и за родителя. Така на всички ще им е по-лесно. Паразитът обаче иска да е трудно за да може в хаоса да лапа.

Хората обаче са си виновни сами. Всеки път някой като ми замрънка "ама защо еди-кой-си ми поиска пари да оперира баба ми" аз му отговарям, че докато такива като него не ходят в полицията и не ги съдят в тази държава всичко ще си продължи по старому.

Лека нощ и да ви е честит интернетът, дано не в вкарат в някоя каша и да не се окаже "много шум за нищо".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Невски, не мислиш ли, че една от причините за това да има такива "паразити" е все по-голямата липса на стимули и възможности да се мотивират кадърни хора да се включат (или да останат трайно) в системата на образованието.

Резултатът е - недостига на такива кадърни хора се попълва с каквото има.

Ако се махнат "паразитите" от къде ще дойдат тези много кадърни хора на тяхно място и как ще бъдат мотивирани да останат при сегашните условия на образователната система (вкл. заплащане, условия на труд, престиж на професията).

Братовчед ми тази стана младши преподавател в университета в Маастрихт. Началната му заплата е 5 хил. евро - няма грешка, толкова е само началната заплата на асистента там (за професорите дори не съм питал).

Какво ли би го накарало да се върне и да работи за 500 лв. например? :hmmm:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Невски, не мислиш ли, че една от причините за това да има такива "паразити" е все по-голямата липса на стимули и възможности да се мотивират кадърни хора да се включат (или да останат трайно) в системата на образованието.

Резултатът е - недостига на такива кадърни хора се попълва с каквото има.

Ако се махнат "паразитите" от къде ще дойдат тези много кадърни хора на тяхно място и как ще бъдат мотивирани да останат при сегашните условия на образователната система (вкл. заплащане, условия на труд, престиж на професията).

Братовчед ми тази стана младши преподавател в университета в Маастрихт. Началната му заплата е 5 хил. евро - няма грешка, толкова е само началната заплата на асистента там (за професорите дори не съм питал).

Какво ли би го накарало да се върне и да работи за 500 лв. например? :hmmm:

Братовчед ти като ги видиш, го питай - колко време биха търпяли немците един средностатистически български професор/доцент/министър/политик/кмет/общинар/началник дирекция/и т.н. и начина им на поведение, който реализират в БГ, преди да ги изхвърлят/обезчестят/уволнят/тикнат в затвора?

Там се крие и отговорът на въпроса защо в Германия няма мутри, а той взима 5000Е.

Отново там се крие и отговрът на въпроса, защо нито аз, нито братовчед ти скоро ще се върнем в БГ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Разбирам, че според теб положението е безнадежно, тъй като проблема е в самото общество.

Виждам също така, че си решил проблема лично за себе си (така като го е решил и братовчед ми). Не знам защо се ядосваш тогава - да му мислим ние дето още сме тука. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Разбирам, че според теб положението е безнадежно, тъй като проблема е в самото общество.

Виждам също така, че си решил проблема лично за себе си (така като го е решил и братовчед ми). Не знам защо се ядосваш тогава - да му мислим ние дето още сме тука. :)

Ами много просто, защото продължаваме да плащаме данъци и в БГ и да пращаме пари към БГ, които се харчат в БГ и върху тях също се плащат данъци. А тези 15лв. не падат от небето, а идват от данъкоплатеца. И аз и братовчед ти продължаваме да бъдем такива директно и индиректно и сме били такива преди да заминем.

Мнения като твоето обаче ми напомнят, че май е по-добре да спра да плащам данъци в БГ, да харча пари в БГ и да пращам пари към БГ. Ако всички като мен го направим нали се сещаш, че ще трябва да "мислите" още по-усилено. Май това е правилният път.

http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2009/07/01/...o_pravitelstvo/

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами спрете да плащате! Никой няма да ви се моли да не спирате, защото правилният път е нечий и то приключил път, когато вече няма никакво значение кой как е вървял.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами много просто, защото продължаваме да плащаме данъци и в БГ и да пращаме пари към БГ, които се харчат в БГ и върху тях също се плащат данъци. А тези 15лв. не падат от небето, а идват от данъкоплатеца. И аз и братовчед ти продължаваме да бъдем такива директно и индиректно и сме били такива преди да заминем.

Мнения като твоето обаче ми напомнят, че май е по-добре да спра да плащам данъци в БГ, да харча пари в БГ и да пращам пари към БГ. Ако всички като мен го направим нали се сещаш, че ще трябва да "мислите" още по-усилено. Май това е правилният път.

http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2009/07/01/...o_pravitelstvo/

Чакай, стой, недей! Гладен искаш да ме оставиш :biggrin: По-добре продължавай, защото аз вече свикнах на държавната софра, а ти ми се виждаш добър човек! :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Май най-големият ни проблем е, че се дрънкаме по форуми за щяло и нещяло :)

Защото и тези които са БГ и те плащат данъци, така че пак сме в един кюп.

Спирам до тук щото май стана офтопик, дано не се карат модераторите.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не очаквах толкова бурен дебат (та - и отвъд темата) относно интернета за учители.

Дали тези 15 лв. ще ги плаща МОН за интернет и ние ще трябва да се отчитаме с фактури или ще ни се дават към заплатата, съвсем не е все едно. Ако са към заплатата, тези пари ще бъдат обложени с данък, а така, както се предлага, изглежда, че - не.

Качествата на образователната ни система а и тези на учителите можете да коментирате в няколко теми, посветени на тази проблематика. Насочете се натам. Ако ви се коментира икономиката, има цял раздел, посветен на нея. Има и раздел, посветен на политиката.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Голямо чудо, че 15 лева ще им дадат на горките учители за Интернет... Те и без това повечето работят след училище допълнително, за да могат да си изхранят децата! Кога ли имат време за Интернет - вряли и кипяли на беднотия и какви ли не условия, те си готвят уроците на магия и хабят здравето си за насъщния. Малко са онези, които имат време за ъпргрейт, за уеб базирано образование и така нататък. И то такива са млади, несемейни учители, които още не ги е ударил докрай живота!

Факт е, че с 15 лева на месец отгоре и с включен Интернет, българските учители ще си останат на ръба на мизерията, а и училищата и те. Но е важно да са чисти 15 лева - иначе няма да стигнат за качествен нет съвсем :) Иначе едно увеличение на заплатата с 15 лева няма изобщо да се усети в тая криза...

А ако искаха да направят нещата КАТО хората, трябваше да абонират учителите си за Интернет без да им дават парите да си го плащат всеки месец а направо да си им го включат безплатно. Да си тече там, докато си даскал каквото и да става. Всъщност за такава голяма поръчка уеб доставчици биха направили егати отстъпката и МОН би спестил доста пари! Трябва и безплатен телефон да имат - щото разговорите с родителите са си бая пари. Безплатни консумативи от всякакъв род и вид.

Така много учители на практика пак няма да имат нет, щото тия 15 лева ще ги фактурират както им дойде и ще изкарват с тях още един ден от месеца...

Хуу ами учителите, които не могат да си позволят компютър в къщи?! Не се бъзикам, вероятно има и такива, нищо че компютрите са вече толкова евтина необходимост!

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Голямо чудо, че 15 лева ще им дадат на горките учители за Интернет... Те и без това повечето работят след училище допълнително, за да могат да си изхранят децата! Кога ли имат време за Интернет - вряли и кипяли на беднотия и какви ли не условия, те си готвят уроците на магия и хабят здравето си за насъщния. Малко са онези, които имат време за ъпргрейт, за уеб базирано образование и така нататък. И то такива са млади, несемейни учители, които още не ги е ударил докрай живота!

Факт е, че с 15 лева на месец отгоре и с включен Интернет, българските учители ще си останат на ръба на мизерията, а и училищата и те. Но е важно да са чисти 15 лева - иначе няма да стигнат за качествен нет съвсем :) Иначе едно увеличение на заплатата с 15 лева няма изобщо да се усети в тая криза...

А ако искаха да направят нещата КАТО хората, трябваше да абонират учителите си за Интернет без да им дават парите да си го плащат всеки месец а направо да си им го включат безплатно. Да си тече там, докато си даскал каквото и да става. Всъщност за такава голяма поръчка уеб доставчици биха направили егати отстъпката и МОН би спестил доста пари!

Спестяването на пари, улесняването на процедурите и вършенето на работа като хората ще извади прекалено много паразити вън от държавната хранилка. А те са навързани като свински чревца и не могат да го допуснат.

За това не очаквай каквото и да било смислено или разумно нещо да се случи в публичния сектор.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...