Отиди на
Форум "Наука"

Триизмерна възстановка


В.Павлов

Recommended Posts

  • Потребител

Дистанцията, може да не бъде от значение, ако картинката е с голяма резолюция. Последното е силно препоръчително, за модели със сложна геометрия и хубави текстури.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 365
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Съгласен съм. но за модел който държиш в ръка, но не и за архитектурен модел. За архитектурен модел дори резолюция 1024х1024 си е разточителство на ресурси.Друго условие е начина на представяне. В случай че се показва като филм където режисьора решава какво да покаже на зрителя, тогава да дистанцията е без значение, но в случай че пуснеш зрителя да се разхожда из сцената, тогава дистанцията си е от значение. Тогава и текстурите трябва да са с по-ниска резолюция, защото не всеки домашен компютър ще може да ги върти и така достъпа ще е ограничен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Говоря си аз, рзвивам си теории, без да погледна колко фактически полигона имам на капителя. В състоянието което е на последната снимка са четвърт милион.....твърде много, ще трябва да го преразгледдам и да направя нещо различно. от сутринта мисля, но процеса ми нещо е зациклен. Според мен полигоните трябва да са между 15 и 20 хиляди на капител, в момента е абсурдно висок.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Говоря си аз, рзвивам си теории, без да погледна колко фактически полигона имам на капителя. В състоянието което е на последната снимка са четвърт милион.....твърде много, ще трябва да го преразгледдам и да направя нещо различно. от сутринта мисля, но процеса ми нещо е зациклен. Според мен полигоните трябва да са между 15 и 20 хиляди на капител, в момента е абсурдно висок.

Няма как да са толкова, освен ако не си прекалил с интерациите на заглаждащите модификатори. Най-добре да го правиш без тях, но е доста повече работа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Толкова са, ама е без значение, щото започнах по друг начин да правя листата, ако не се впиша в зададените параметри откъм полигони, ще пробвам с високи, ниски и печене...ама нека първо да видим като коло ще излязат.

Иначе интерациите са 1 максимум 2

_6_kolona_kapitel_zps7796a2bd.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако мислиш да го слагаш в game engine. Такива неща изобщо не трябва да ползваш. Нито с една нито с две интерации. Ако ще си го рендосваш само с макса, няма нужда да го оптимизирваш. Когато си готов с капителя, го правиш на х-реф или v-ray proxy и забравяш за него.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре, но така по новия начин не е ли по-добре?

_7_kolona_kapitel_zpsa96fddbf.jpg

Ще има още малко листенца, но в общи линии е така. По-простичко, но като му се сложи текстурата мисля че ще се получи

Редактирано от ABBEY18
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Направих едно цвете

_3_kolona_detail_lotos_zps5ca9fc62.jpg

обаче ми се видяха много полигоните, реших да взема едно листо, да го полигонирам и да направя неще което да наподобява цветето, но да не е и много тежко, получи се това

_4_kolona_detail_lotos_zps1c605d8f.jpg

Какво мислите?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Щеше да е добре да се види първо какво точно са изкопали.

http://www.bulgariainside.com/images/galleries/th_641x426/_w_874694ce6e1a8c970832e46ae2e20213.jpeg

Това са капители, корнизи и друго от региона, тъй че ако са вторично употребени може и да са от тях. Но ако са правени за самата базилика, вече е втори въпрос.

В двора на музея има и от базите

Акротерий от Улпия Ескус на линка

Капител от Ескус

gigen_kapitel.jpg

http://www.bgsever.info/br-32_2011/7-3.gif

То повечето неща дето могат дасе открият в нета са от Улпия Ескус предполагам, въпросът е доколко градът е ползван за кариера при строежана базиликата.

Дали все пак да не пробваме да помолим музея зя няколко снимки?!?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи горе долу съм улучил, въпреки че си мисля че трябва да имам някъв процент допуск на фантазия, тука е колонадата на 4 метра височина и 50 см диаметър на колоните. Иначе ако има капител от самото място, винаги може да си поиграя и да го направя отново

_1_interior_kolonada_zpse6fb4b5c.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Втория ред са прозорци, а не арки.

Те може да са четириъгълни, както е на някои от снимките по-напред, може и да са сводести, но са прозорци.

Ето в Несебър "Св. София" - тя обаче е със стълбове. Втория ред прозорци приличат на първия ред арки, но са прозорци и по-малки. Най-добре е на рисунката, защото е в по-запазен вид.

Покрива над централния кораб е двускатен. На страничните е едноскатен и е разположен на границата между аркадата и прозорците. Така горния ред прозорци осветява централния кораб, който щеше да се осветява само от страничните кораби, ако го нямаше този ред прозорци. Така базиликите са били доста светли сгради, което си е било доста важно във времена когато е нямало електричество. пък то и сега си е важно.


И интериора на "Света София" в София.

hpim1532.jpg

А отвън изглежда така. Тя обаче е тухлена, а в Строгозия е била като в Несебър от редуващи се пояси камъни и тухли.

hpim0336.jpg

Но софийската е с трансепт, какъвто няма в Строгозия. А галерията е като в Охрид, но с колонада а не със стълбове.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Направил съм ги съгласно скицата в пост 226, където има два реда колони, а третия са прозорците. Иначе не е проблем да се махнат, а може да се направят и двата варианта.Няма да отнеме много време

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За Строгозия нямам пълни данни, но стените и колоните ми изглеждат доста тънки, за да носят висока сграда. Виж например на базиликите в Несебър и София колко са дебели и масивни стълбовете и стените. Може и да бъркам за дебелината, защото е окомерно, но поне на мен ми изглеждат тънки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Св. Димитър в Солун е с двуетажни странични кораби, както е в пост 226, но обърни внимание, че на места има доста мощни стълбове между колоните.

hpim0381.jpg

hpim032601.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Чета в момента - Архитектура на българските манастири, от Николай Тулешков. Там е обърнато специално внимание на базиликите и има някои интересни изводи за общите им конструктивни особености. Ако имаш мегдан да я докопаш тази книга, ще ти бъде полезна с тази и ако правиш други възтановки.

Две интересни неща са, че като съборни черкви имали големи притвори, където се допускат искащите да приемат християнството. Освен това повечето били правени с евтини материали и строени бързо. Това се отнася за ранните базилики, строени скоро след или по време на приемането на християнството.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

То и аз съм се заровил в едни истории на архетектурата, не ти е работа. Прави ми впечатление че Византийските базилики са различни от Римските, дори и да са строени в един и същ период. От това което чета, си правя извод че е по-вероятно да е на два етажа колонадата, като прозорците са над нея. Като пример за Юстенианско строителство е дадена Св.София което е с колони на втория етаж. Също са интересни и колоните от южната страна, които според мен са служели за опори на втори покрив, нещо като навес. Също мисля че не съм съгласен с мнението, че ако се намира в провинцията, то тогава базиликата не е направена по канона или е претупана. Ако погледнем базиликата в Стоби, ще се уверим че това не е точно така. Просто не са се запазили.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Раннохристиянските притвори са били големи, защото там стоят оглашените, тези дето още не са покръстени. Но в случая имаме основите и следователно сме напълно наясно колко голям е бил притвора.

В притвора се виждат зидове в притвора, които едва ли са просто пиластри, а вероятно са носели втори етаж и дори може и ниски кули. Но предполагам, че е имало само емпория (балкон на женското отделение) над притвора. Носещите елементи ми се виждат тънки за да е имало и втори етаж над страничните кораби, но това може да се дължи и на големите размери на сградата и от това да изглеждат по-малки. Но както се вижда при св. Димитър в Солун, където вече има галерии над страничните кораби освен колони има и няколко доста мощни стълба.

А от южната страна е открита галерия като на Св. София в Охрид, но не е със стълбове, а с колонада.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето една базилика от същия период

pixel.gifhttp://funkystock.photoshelter.com/image/I0000QEYD8N2YZAs

pixel.gif

мисля че е това което търсим

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На един от прозорците решетката е готова, на другите прозорци ще е същата

_bazilika_prozorec_zps6171cd63.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Малко крива седи, но може би такава й е конструкцията. Със сигурност ще изглежда интересно с текстура. Смотинг групите сигурно ще трябва да се донагласят.

Сигурен ли си, че това не е витраж? Може би тези елементи са всичките в една равнина и не минават един зад друг.

Редактирано от В.Павлов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ковано желязо, преплетено. Въобще плетениците са били на мода през шести век. Иначе пише мраморна решетка. Оправих долния ъгъл.

_bazilika_prozorec_1_zps40cfc309.jpg

Редактирано от ABBEY18
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...