Отиди на
Форум "Наука"

Триизмерна възстановка


В.Павлов

Recommended Posts

  • Потребител

Имай предвид, че това е от 19 век.

Благодаря, не е ли по-скоро от началото на 20-ти век? Мисля че е строена след земетресението от 1913-та год. За съжаление друго огнище, под подобен комин не откривам. Така или иначе това което правя е много по-художествено ориентирано и в никакъв случай не е възтановка.

Здравейте всички и В.Павлов. Макар че поста ти е в далечната 2009г.(сега я намерих) идеята ти е страхотна. Аз съм археолог и историк по образование, но не работя по специалността си, защото в големите музеи нямам връзки че да се уредя. Предполагам че за тези места знаеш как става. Въпреки това продължавам да се занимавам любителската с история. От едно известно време съм се хванал да правя 3D възстановки на исторически обекти, най-вече крепости, и търся хора които искат да се занимават. Ако има желаещи да ми пишат на фейсбук - Krasimir Iordanov или мейла ABE@ABV.BG

В общи линии не съм направил кой знае какво, защото не съм толкова добър с 3D-то, в момента се уча. Ползвам 3DS Max. Сега съм започнал да правя Голямата Базилика в Плиска

Ще се радва ако някой пише.

Здрасти Кацето. Не мога да ти помогна с твоите неща, понеже си имам собствени работи на главата. Мога само да коментирам готови неща и да ти давам по някоя и друга идея, относно това, кое как да направиш, както при Абей. В случая ми се чини, че си се захванал с нещо, което не можеш да правиш. За това най-добре прегледай туториали за текстуриране и рендериране и след това се хвани да правиш възтановките. Различните начини за мапване на моделите могат да изискват построяването на геометрията по специален начин, заради това няма смисъл да се хващаш с моделиране на нещо, преди да имаш идея за това как да го текстурираш и дори изрендиш.

Редактирано от В.Павлов
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 365
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребители

post-549-0-87217900-1407617544_thumb.jpg

Поправям си албума за дървената постройка, който е била западно от Тронната палата в Плиска. Разбира се когато я е имало постройката още не е имало Тронна палата, а когато тя била направена, дървената вече отдавна я е нямало, но така се обозначава, за да не се бърка с някои други, напр. намиращата се в съседство при юония вход на цитаделата.

По-точно има два варианта - едното е по модела на Рашо, където най-долната част са само колове, а в другия и тази част е закрита, примерно за да се ползва за складиране. При втория вариант вътрешния ред колове може да носят купол с прозорци. Чудя се и за окуляр да излиза дима, но при дървена постройка да се пали огън върху дървената площадка не ми се вижда удачно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Галахад изглежда че полагаш много усилия и това е за уважение, но резултатите, като визия и идея имат нужда от доизпипване. Щом полагаш толкова старание, може би е добре и ти да подхванеш 3д макса, много добър инструмент е. Три неща основно се набиват на очи. Първото е че покривът няма формата на стените. Не съм сигурен но мисля че се нарича скатен. Ако ще е такъв то може би трябва да има нещо, което да го свързва със стените и да осигури непропускането на вода. Обикновенно се правят срехи, така че покрива да застава над стените и излиза пред тях. Второто е текстурата на дървените колони, нещо мапинга не е наред, в момента приличат на създадени от множество малки кръгчета. Третото са размерите. Парапетът например, ако ти е на 80см. то излиза че къщичката е по-ниска от човешки ръст и абсурд някой да може да мине прав под това навесче през, което се влиза. Допълнително разтоянието между парапетът и стените на къщичката не позволява някой да се разходи там, което обезсмисля съществуването му. Остава възможността това да не е парапет, а някаква конструктивна особеност, което поставя сериозният въпрос за нейната цел.

Редактирано от В.Павлов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За 3 Д макс в момента нямам време да го усвоявам, а и трябва да вкарам в главата си много друга информация, тъй че това ще е някъде в бъдещето. Идеята ми е да е някакъв модел за поправката на албума, защото в него сега има една снимка, на която се вижда просто един кръг от камъни.

За съжаление още имам колебания по основния идеен проект, а после ще помисля и за дооформянето на някои от детайлите, тъй че по-скоро точно това в този му вид няма да го има в албума.

Това, което показах е по модела на Рашо

post-549-0-04653500-1407698523_thumb.jpg

Аз обаче имам сериозни колебания ако това не е трибуна както счита Георгиев, а наистина е седмостенна постройка, то дари трябва да е такова наколно жилище насред полето или и приземния етаж е бил със стена, но не е имал представителни функции, а стопански. Сиреч разглеждам сградата нещо като предтеча на Тронната палата, за която се счита, че горния етаж е бил тронна зала, а долният е имал стопански или помощни функции.

post-549-0-71758200-1407698533_thumb.jpg

Идеята ми е картинката все пак да е относително простичка, но да се осмисли предназначението на данните.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребители

Една новина, която е по-скоро за раздела за информатика или за технологии, но все пак ми се струва, че тук е най-подходящото място за нея.

Предприемачът Андрей Руденко, живеещ в американския щат Минесота, е разработил триизмерен принтер и с него, пласт след пласт, е направил малък замък, пише CNET.

http://www.focus-news.net/news/2014/08/29/1959557/inzhener-3d-printira-zamak.html

cf81754349d74edb841521f142f2645f.JPG

Разбира се това е много важно за строителството. Но навярно едни ден ще имаме възможност да "разпечатаме" +-Д моделите, които показваме тук и да си направим от тях примерно малки макети. Разбира се и сега може да се правят макети от различни материали. Но ако един вече готов модел лесно се разпечатва, то може примерно да се използва за правене на повече копия, които да се използват примерно за подаръци.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Вече от доста време се дискутира какво да се прави с рушащото се недоразумение пред НДК.

Image_4260938_128.jpg

Предлага се да се възстанови старият паметник, което като идея по принцип е добро, но в стария си вид проектирания за градска периферия обект трудно би се вписал в сегашния оживен площад.

Предлага се старото недоразумение да се обнови с ново, което обаче много прилича на старото

zx480_2355587.jpg

мемориал с албнско-бункерни елементи заемащи огромна площ и с напълно неясно предназначение (стария е бил с обикновени стени)

Image_4260937_128.jpg

хълмче

03.jpg

сита катерица

38_45.jpg?itok=zw2nFY6K

Та реших да покажа и какво според мен ще е най-добре. Една триумфална арка би позволила да се оформи монументален паметник, без обаче да затруднява свободното движение по площада. Има възможност да се включат и запазените част от стария паметник - паметните плочи. На реконструкцията, която съм показал са използвани като текстура плоча от стария паметник (по архивна снимка).

post-549-0-15364300-1409412523_thumb.jpg

post-549-0-17311800-1409430133_thumb.jpg

Редактирано от Galahad
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Що се отнася до аула, то засега това ще е окончателния вариант. Нека довърша ремонта на фотоалбумите, пък после ще мисля за нови корекции.

http://historicalcities.narod.ru/photo_Pliska_darven_dvorez.html

С него вече тези за Плиска са оправени всички, освен този за строителните материали, защото там ще трябва да се допълни доста текст.

pliska_wood_aul_6.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител

Здравейте колеги и почитатели на 3D моделирането!

Понеже аз имам готов проект, прераснал и в Д.Р. (изработен в http://kst.tugab.bg/ ) 3D реконструкция на "Антична крепостта Сторгозия" в град Плевен, реших да споделя моя видеоматериал.

Мисля, че на доста от вас ще ви е интересен - https://www.youtube.com/watch?v=vdk30yzOW2M

И малко от снимките :

post-21045-0-49963700-1415545487_thumb.j

post-21045-0-83449400-1415545489_thumb.j

post-21045-0-56107600-1415545491_thumb.j

post-21045-0-64214400-1415545493_thumb.j

post-21045-0-43027800-1415545498_thumb.j

Редактирано от Nedyalkov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Колоните разположени отвън вероятно са носели открита галерия. Преди нямах "Света София" в Охрид, но вероятно става дума за това:

HPIM0332.jpg

Подът на втория етаж на страничните галерии вероятно е бил носен от аркада и да е бил дървен.

Иначе това, което е направено е доста по-мащабно от проектираното тук, тъй като то включваше само базиликата, а филмчето освен нея представя също така крепостта и реконструкции на проучените обекти.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Много интересно,браво. Сега трябва да мисля за друг проект ;) Дано да получиш добра оценка за дипломната си работа. Иначе и аз като Галахад мисля че колоните отвън са носели нещо, а не са били само декорация.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребители

Моят новогодишен поздрав ще го пусна тук, защото е свързан с темата. А и да се надяваме, че през новата година ще има още много нови реконструкции.

През изминалата година отбелязахме годишнина от битката при Варна и 1000г. от битката в Ключката клисура. Тъй че за финал една реконструкция на охридския замък. Сега стените са му поправени, но вътре са възстановени само цистерните. За съжаление рисунките на замъка са правени като част от панорамата на града, тъй че много от детайлите трудно да се видят. Затова и изгледа на замъка е отдалеко. :)

post-549-0-01901200-1420190479_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

И същото нещо като кратък поздравителен клип към който има и снимки на съвременното състояние, чертежи и някои от използваните рисунки и текстове.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...
  • Потребители

И отново нещо от челния световен опит. Реконструкция на замъка на Буда

http://urbanista.blog.hu/2013/12/04/csodalatos_video_buda_fenykorarol_3d-ben_jarhato_be_matyas_vara

20140259_76a1d1279fa3356de1df96195be7f88

Направили са и доста хубаво видеоклипче

То си е направо цял анимационен филм за военните действия на турци и унгарци

Разбира се унгарците са доста улеснени, тъй като има доста изображения. При нас трябнва да се събират повече данни.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 месеца по късно...
  • Потребител
On 8/4/2014, 3:12:34, KACETO said:

В музея има много добър макет на базиликата, ако не сте го виждали, мога да пусна снимки.

Но не мога да завърша модела, както трябва. Слаб съм на материалите и на рендването. Ако някой има желание да му пратя моя модел и да му направи материал, и ренд

post-20887-0-98761600-1407183219_thumb.j

post-20887-0-20859400-1407183223_thumb.j

post-20887-0-62744900-1407183225_thumb.j

post-20887-0-13860100-1407183228_thumb.j

post-20887-0-83833400-1407183230_thumb.j

post-20887-0-14684500-1407183233_thumb.j

post-20887-0-60882000-1407183235_thumb.j

post-20887-0-70555300-1407183238_thumb.j

post-20887-0-70874100-1407183239_thumb.j

post-20887-0-67005500-1407183240_thumb.j

Така както е представена базиликата тя изглежда доста постна. От вън прилича на затвор, Погледнете църквите в Несебър, тази в Охрид и в Търново, то са орнаменти, форми, шарки. 


27334352!5s+-+Google+Search


Вътрешноста - същата работа, постно. Нека сравним с Боянската църква, тази в Рилският манастир, и дори Св София в столицата - изрисувани са от пода до тавана. Били са шарени и от вън и вътре. А тук става въпрос за най-славният храм, мислите ли че Борис ще го направи да е най-голям а пък в същото време и най-сив? 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор

как го правят в Италия:

The Roman Houses of Palazzo Valentini
https://www.youtube.com/watch?v=wocoQd-Poo4&feature=share

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • 1 месец по късно...
  • 5 месеца по късно...
  • Потребител

Знам тия неща :), но кули над портите сигурно е имало, иначе няма смисъл да са издадени извън и вътре крепоста.  Това всъщност е един набързо нахвърлян чертеж и му предстои редакция. За няколко часа може да се направи цялата стена. Никак не е трудно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами то и при мен е в по-груб вид, затова за зрителя има само поглед от самолет към Вътрешния град. Така много липсващи детайли не се виждат. :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Лошото е, че много хора правят 3D възстановки, но няма база от където да се черпят оригиналните файлове с чертежите, и така се губят по компютрите.
 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Сармизеджетуса (още Сармизеджетуса Реджия или Сармизегетуза) е най-важният културен, военен и религиозен център на даките.

Построена на височина 1 200 м, крепостта е ядрото на стратегическата защитна система в планините Оръщие (днешна Румъния), съдържаща шест крепости.

Крепостта е във формата на четириъгълник и е построена с масивни каменни блокове (мурус дакикус) върху пет тераси, на площ от над 30 000 м2. Сармизеджетуса има и свещено предназначение — тук се намира едно от най-важните светилища за даките, Светилището на кръглия календар.

Гражданите са живели извън крепостта, на изкуствени тераси по склоновете. В домовете на дакийската аристокрация има течаща вода, пренасяна чрез керамични тръби. Археологическите проучвания показват начина на живот на най-висшата прослойка от дакийското общество.

Дакийската столица достига зенита си при цар Дечебал, който воюва два пъти срещу римския император Траян. В първата война през 101-102 г. успява да отблъсне нашествениците, но през 105-106 г. Сармизеджетуса е превзета и даките са покорени. Римските завоеватели установяват гарнизон тук. По-късно столицата на римската провинция Дакия е наречена Колония Улпия Траяна Августа Дакика Сармизеджетуса, намираща се на 40 км от бившата дакийска столица.

Шест дакийски крепости — Сармизеджетуса, Блидару, Пятра Рошие, Костещ, Къпълна и Бъница — от отбранителната система на цар Дечебал, са обекти на Световното наследство на ЮНЕСКО.

Sarmizegetusa 3D Model from Dan Marino on Vimeo.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами що се отнася до Търново при мен обектите са си слагани направо върху Гугъла. Разбира се за предпочитане е ако може да се намерят снимки с висока резолюция напр. от делтапланер, за да не се получава писелизация. Това разбира се е пробен вариант и чрез повечко игра с "кожите", може да се получи по-добра визия. Но Търново, а също и Мадара са си редени върху Гугъла, като са сменяни кожите за снежна обстановка. Според мен проблемът е в изключително затруднения достъп на тази, които правят такива реконструкции до находките от обектите, което пречи да се направят вече по-детайлните реконструкции на обекти в близък план. В темата имаше опит да се направи реконструкция май на базиликата в Строгозия, но с обекта ударихме на камък когато нещата опряха до автентични вид на находките, открити при разкопките.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Отново цитаделата на Плиска...

8860352o.jpg

8860354s.jpg8860355a.jpg

8860385s.jpg

Размерите са автентични - дебелина на зида 1,10 м, височина 6 м и още 1,50 м за зъберите, портите са според данните и чертежите на археолозите, капаците са според откритите в Плиска...

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...