Отиди на
Форум "Наука"

Триизмерна възстановка


В.Павлов

Recommended Posts

  • Глобален Модератор

То от толкова далече няма и да се различават. Само прекалената широчина на крепостните зъбери се откроява оттук, може да пробваш да я намалиш.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 365
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Твоята възстановка си изглежда повече от добре, само както каза Warlord зъберите са може би прекалено широки, може би наполовина би било ОК ;)

Аз се опитах да разсъждавам на глас като цяло, а не че конкретно тук би трябвало да се прави, ама сякаш нещо не ми се получи :crazy_pilot::biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Използвах някои доста стари неща за стените и черквите, тъй че не са много за показване отблизо. По-новия модел стени са на цитаделата на Кавала на предната страница. Обаче там е само една цитадела, а тук са две (Царевец и Трапезица). И като са по-малки зъберите се губят и не си личи много линията на стената - слива се с другите сгради. В смисъл, че реконструкцията е малко схематична - всички черкви са с куполи, зъберите са по-големи и има групиране на цветовете - кулите са по-кафеникави, стените по-бели с квадров градеж (а не като другите сгради), а черквите и другите сгради (без купол) са по-жълти. За съжаление, това което ми се иска няма да имам нито времето, нито техническата възможност да го реализирам. Тъй че и следващата версия ще е по-скоро жалко подобие на това, което ми се иска да е.

Но за сега е това. По-скоро нещо като по-шареничък план, който дава обаче малко по-образна представа какво е представлявало Търново от чертежите. Общо взето идеята е бяло със зъбер-стена, жълто с купол-черква, жълто без купол сграда, кафяво - кула.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За съжаление компютъра изкара половината и до там. Дворцовата черква в крайна сметка я направих по подобие на тази в Грачаница.

Редактирано от Galahad
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Споко все отнякъде трябва да се започне, с времето детайлите ще се осъвършенстват. Само адмирации за работата. :good:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 седмици по-късно...
  • Потребители

post-549-032030000 1315943025_thumb.jpg

"Барут-хане" - замъкът на Варненската крепост. Тъй като все се жалим за бутането на замъка, ето една реконструкция. Лошото е, че не са направили повечко рисунки и снимки, та да не се налага да се гадае за някои части.

Още снимки на реконструкцията.

"Барут-хане" - архивни снимки

Трите кули от замъка, които на снимката същевременно са и част от стената на средновековната крепост, която в годините на турското робство е играла ролята на цитадела. Иначе от най-външната голяма крепост има една архивна снимки при тези на "Барут-хане". При нейното рушене вече се е включила и "народната власт".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Възстановка на Южната порта на Дворцовата крепост в Преслав с прилежащите ù крепостни стени и съоръжения

ujna_porta_preslav.jpg

(възстановка Я. Василев, техническо изпълнение М. Христов и В. Павлов)

Повече информация относно възстановката тук.

Редактирано от Jackal
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Чудесна работа юнаци. От много време съжалявах, че няма хора като вас в България, които да се занимават с такива неща, но ето че се появиха :) Давайте с пълен напред!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хубавка е станала, но всъщност е обратно на обявяното. Възтановката е художествено творение на М.Христов и моя милост, по коструктивни (технически) чертежи и обяснения на археолога - Я.Василев.

Редактирано от В.Павлов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За мое голямо щастие отдавна приключих работата с този археолог, Jackal-a продължава да работи с него, така че сигурно ще има и още.

Редактирано от В.Павлов
Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Възстановка на монументална колона на кана сюбиги Омуртаг

omurtagova_kolona.jpg

(възстановка Я. Василев, техническо изпълнение М. Христов)

Повече информация относно възстановката тук.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Много красиво се е получило, но се опасявам, че истинския лъв е изглеждал не толкова хубаво.

post-549-046288200 1317233787_thumb.jpg

Мисля, че за този се считаше, че е бил на колоните при аула край Тича.

Лъвът от източната порта на Плиска можете да го видите тук на последната снимка. Разбира се в днешния му вид. На него не съм правил реконструкция.

http://historicalcities.narod.ru/photoPliskaIztPorta.html

Позата е като на Дебелтския ( http://historicalcities.narod.ru/photoDebelt.html ) , но въпреки че са зле запазени, мисля че са различни, сиреч този в Плиска не е довлечен от Дебелт.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Искам да ви поздравя за прекрасните възстановки. Следя темата с голям интерес.

Искам да ви питам с какви програми правите възстановките. Чувал съм, че се правят с 3D MAX. Аз владея AutoCAD и Solidworks и бих искал да поразуча и някоя програма за 3D възстановки. Дали има самоучители и дали бих се справил сам. Коя програма бихме ми препоръчали ?

Искам да ви питам как правите самите възстановки - използвате чертежи, обяснения от археолога. Вие самите археолози ли сте, архитекти или инженери ?

Благодаря предварително !

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

post-549-072955000 1320011058_thumb.jpg

Храмът на Артемида в Ефес. Все още си е работен проект. В крайна сметка цветът на стените на сградата ще си е малко жълтеникъв мрамор, защото с тези бели редове само се губят детайлите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ползвам програмата Carrara. С нея може да се прави мъничка анимация. Е, може и по-голяма, но нямам време. Това е и целта за храма в Ефес. Моделът е по-скоро груб щаблон, който да използвам за една малка демонстрация на едно от "чудесата" на храма, но не става дума за внушителните му размери. Иначе ще отнеме много време, примерно ако трябва да се направят и релефите по - колоните.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Възстановка на монументална колона на кана сюбиги Омуртаг

(възстановка Я. Василев, техническо изпълнение М. Христов)

Тук ми се струва сте забравили да пишете, че сте използвали готови модели!!!

Редактирано от В.Павлов
Link to comment
Share on other sites

  • 5 месеца по късно...
  • Глобален Модератор

Яко :) това ще да е Източната порта и началото на Декуманус максимус. Може да го разшириш за да се виждат и кръглите кули в края. :good:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребители
Порфирената колона на Константин І Велики в Цариград. За да не хабя пространство от линка може да се види сегашното състояние и още няколко изгледа от реконструкцията. Колоната на няколко пъти е била повреждана от природни и обществени бедствия. Тъй че днес е без статуята. На мястото на статуята е бил поставен кръст, който след това турците свалили.

post-549-013943100 1336847028_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Порфирената колона на Константин І Велики в Цариград. За да не хабя пространство от линка може да се види сегашното състояние и още няколко изгледа от реконструкцията. Колоната на няколко пъти е била повреждана от природни и обществени бедствия. Тъй че днес е без статуята. На мястото на статуята е бил поставен кръст, който след това турците свалили.

а къде е статуята?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Статуята пострадала от земетресение през 600/601г., през 1106г. пак пострадала от мълния и след поредното поправяне при управлението на имп. Мануил І скоро била разрушена окончателно и заменена с кръст. През 1204г. колоната пострадала от кръстосците, които търсели в нея реликви. "Светият гвоздей", който наистина бил вложен в колоната обаче бил прибран още когато бил слаган кръста. Тогава са били смъкнати и релефите от постамента. Има мнение, че там са стояли "Тетрарсите", които сега са вградени в стената на базиликата "Сан Марко"

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...