Отиди на
Форум "Наука"

Триизмерна възстановка


В.Павлов

Recommended Posts

  • Мнения 365
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Модератор История

Канелюри по колоните на провинциална късноантична базилика са малко вероятни. Освен това за периода е много характерно преизползване на стари материали дори и в столиците. Т.е. вероятно колоните са различни по материал и даже по височина. И без канелюри.


Ей тука има едно парче от гладка колона в късноантична базилика.

http://svetimesta.com/Раннохристиянски-църкви/Раннохристиянска%20базилика%20-%20Ритлите%20-%20с.%20Лютиброд

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това улеснява задачата. Значи горния ред колони ще са само цилиндър. За капител, мисля че този вид е правилния.Коринтски и Вертувий

vertuvij_kolona_kpitel_zps40c4f243.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Кофти че няма жлебове. Само дето си игра да ги правиш... Според Торн не само горе но и долу са малко вероятни.

За капитела нямам представа.

Редактирано от В.Павлов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, на нашата има жлебове, вече е направено, а вероятностите са 50/50 или има или не. Вижда се че има на входа, значи и навътре са така ;) иначе на табелата пише че са коринтски стил капителите. Никога не е излишно да се поупражнявам в нещо което на съм правил :)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

storgozia-13.jpg

Тук се вижда, че колоните са без канелюри.


Колонада горе долу от периода. Капителите са коринтски, но не съвсем по канона.

Clint_Koehler.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тези които показваш са от външната страна на стената. Аз говорих за вътрешните които разделят централния кораб от двата странични. А защо мисля че имат канелюри, защото тези които са оцелели на входа и са на една линия с тези които мисля, имат и се вижда на снимката. За нея редица говоря. Не знам каква е функцията на външните колони

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А това тук е от самата базилика. Защо да се опростява колонадата и да е без канелюри.

l_block_record_335_6r4a1n1h6q.jpg

18502502.jpg

Редактирано от ABBEY18
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Колонада горе долу от периода. Капителите са коринтски, но не съвсем по канона.

Извинявай за въпроса, но какъв е канона по който трябва да са капителите? Има ли някакъв канон в нашата църква и дали той е бил валиден през периода когато е строена базиликата?Не съм запознат с църковните изисквания и би ми било интерсно да разбера. Благодаря

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А това тук е от самата базилика. Защо да се опростява колонадата и да е без канелюри.

Само за протоколът. Сравни колоните с жлебовете с камъните от заде. Най-вероятно колоните са възтановка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дори и да е възтановка, което не е сигурно, факт е че са там. Да се надяваме да са оригиналните, а ако са възтановка, значи е имало някаква данна, ако не.... да се разсърдим на реставраторите.

Редактирано от ABBEY18
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Извинявай за въпроса, но какъв е канона по който трябва да са капителите? Има ли някакъв канон в нашата църква и дали той е бил валиден през периода когато е строена базиликата?Не съм запознат с църковните изисквания и би ми било интерсно да разбера. Благодаря

Не, няма никакъв канон, остава и за това да е имало. Просто капителите в късната античност се различават от онези от примерно 2 век.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Щеше да е добре да се посъберат първо малко неща за базиликата, а после да започва правенето. Говори се за колони, мозайки по стените, архитрави и т.н. Но те са доста различни и така придават и на самата постройка доста различен вид в зависимост какво точно представляват. Не е ясно и откритата галерия дали е направена още в началото или е добавена по-късно. Защото ако е от по-късно, то едноабсидната базилика ще е без галерия, а триабсидната с галерия.

Ако е двуегажна в притвора трябва да има стълбище и тогава възниква въпросът дали не е имало и някаква кула. Защото ако няма стълбище, няма как страничните кораби да са на два етажа. Гледам, че има някакви разлики между чертежите и снимките относно притвора

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Преди да продължа искам да попитам, дали така направените флорални елементи на коринтския капител ви харесват или трябва да г направя повече като листо?

_1_kolona_kapitel_zps0768b7ef.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Трябва да са като листа, като може в четирите ъгъла да се направи завивка като на йонийските

http://stroter-bg.com/bg/%D0%B0%D1%80%D1%85%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BA%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%B4%D1%80%D0%B5%D0%B2%D0%BD%D0%B0-%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B0

21.jpg


22.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Най-добре ще е да се погледне какво са изкопали. За съжаление тукашната библиотека не се отличава с особено богатство. Но яко някой има абонамент на НБ може да снима оттам това-онова и вместо да се фантазира да се сложат и елементи, каквито е имало в оригиналната базилика. На снимката с плановете има годините на разкопките и предполагам, че в археологическите списания (СБАД, Археология ІІІ, 61, 1, ИНИМ /АРХЕОЛОГИЧЕСКО ПРОУЧВАНЕ НА СРЕДНОВЕКОВНАТА КРЕПОСТ ПЛЕВЕН, Евелина Генова 7,1988/, от съответните и няколкото следващи години ще има както описания на намереното, така и някои снимки. Също Раннохристиянската архитектура на България ІV-VІв., 1999, Чанева-Дчевска, Ранновизантийски паметници в България ІV-VІІв., М. Ваклинова, Д. Овчаров

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Трудна работа е да се направят тези капители, но не чак толкова. Правил си съизмеримо сложни неща. Моят съвет е да намериш готов (3d) такъв, който да ти служи като референция за формата и обемите. Някои нашенски археолози направо ползват готовите модели и даже не го обявяват, ами се пишат "автори" и "художници" :fool: .

Редактирано от В.Павлов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мерси, аз формата я имам в главата си. А капителя, труден, труден, колко ще да е труден? Ще се спарвя ;) иначе тук един детайл(WIP)

_2_kolona_detail_zps18fd33e1.jpg

Редактирано от ABBEY18
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Рано е още, не се разбира, кое до каква степен ще се прави. Като цяло, това което ми прави впечатление, е че имаш много тънки елементи, други изглежда че нямат обем. Там където обемите по ръбовете на капитела, се сливат с основата изглежда странно, сигурно е доста тънко. Но може би по-нататъка или с текстури, ще изглежда ОК.

Кой точно капител правиш, би ли пуснал референцията?

Редактирано от В.Павлов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За референция използвам първата снимка от пост 266 на Галахад. Вземам централната част от "дидима" и ще го накачуля с такива фрагменти както е накичен чертежа в дясно. Мога лесно да им дам обем със шел модификатора, но мисля че излишно ще се утежни сцената от към полигони, и имайки в предвид че ще е горе на колоната, мисля че детайлизирането повече ще пречи отколкото да помага, плюс че ще бъдат 18 капителя, не само един. Това е мойто виждане, че е важно общото възприятие, а не точноста в най-малките детайли.

ПП. Да онагледя. Ако е такава дистанцията на наблюдаващия от капителя, не мисля че обема е от значение

_5_kolona_kapitel_zpse59a8e0e.jpg

Редактирано от ABBEY18
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...