Отиди на
Форум "Наука"

Триизмерна възстановка


В.Павлов

Recommended Posts

  • Потребители

Тези изображения през 2009 г. бяха изложени на табла, поставени до реставрираните останки на Двореца и до новопостроената Патриаршия на Царевец. Не знам с каква техника са правени изображенията. Не знам и кой е авторът им, но предполагам, че едва ли още стоят на Царевец. Пускам ги за информация.

post-2642-069197300 1336988527_thumb.jpg

post-2642-094264800 1336988535_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 365
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

Това са рисунки по графичните реставрации на арх. Кузупов. Най-вероятно той си ги е рисувал или пък само са оцветени.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Използвани са графичните възстановки на Боян Кузупов, но художествената техника е по-модерна. Едва ли той си е играл на компютъра.

post-2642-086547000 1337019296_thumb.jpg

post-2642-043326600 1337019303_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За плановете на двореца и патриаршията - когато правих техните макетчета използвах плана. После естествено трябваше да наложа плана върху терена и се оказа че има разминаване. Дали се дължи на плана, дали на различните строителни периоди и дали на прочутата "реставрация" - не знам.

Цариград, Арката на Теодосий

post-549-082723600 1337112061_thumb.jpg

Повече за форумът на Теодосий (Тавър) и за арката ТУК.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • 3 седмици по-късно...
  • Потребители

Ето нещо, дето не само не е мое дело, ами изглежда и че поне в близките няколко години няма да мога да направя такова нещо:

Имам предвид не такова нещо за Рим примерно, а във връзка с българската история. По-конкретно във връзка с валовете и още по-конкретно във връзка с битката при Ошел. Е, за последното трябва дори повече игра - да се разиграе цяло сражение, за да се покаже как точно са се изполвали укрепленията от типа на Плиска.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Маняшко е. :good: Ама те си работят в екип тия пичове и явно бая си разбират от работата.

Давай смело с валовете, пък каквото се получи, винаги може да се доъпгрейдне ;)

Аз да ви върна малко на бургаския пиргос с едно предложение и от мен за възстановката му. Не видях сред твоите варянти такъв - тип западноевропейски турел. Идеята е входа към моста да минава през порта в самата кула, така достъпът до него ще бъде максимално защитен. И понеже много настоявахте, че корабите са се качвали по реката до Девелт, сложих спускащ се дървен мост, защото иначе няма как да минат мачтите.

Засега е грубо нахвърляна скица, но ако има интерес мога да довърша рисунката и да пробвате да я направите в 3Д варянт ;)

post-28-053986700 1339617634_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

post-549-097450400 1338063704_thumb.jpg

Малко грубичко, но идеята е да се гледа отдалече.

абе доста фентъзи си е, ама щом е за художествен филм - става.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Маняшко е. :good: Ама те си работят в екип тия пичове и явно бая си разбират от работата.

Давай смело с валовете, пък каквото се получи, винаги може да се доъпгрейдне ;)

Аз да ви върна малко на бургаския пиргос с едно предложение и от мен за възстановката му. Не видях сред твоите варянти такъв - тип западноевропейски турел. Идеята е входа към моста да минава през порта в самата кула, така достъпът до него ще бъде максимално защитен. И понеже много настоявахте, че корабите са се качвали по реката до Девелт, сложих спускащ се дървен мост, защото иначе няма как да минат мачтите.

Засега е грубо нахвърляна скица, но ако има интерес мога да довърша рисунката и да пробвате да я направите в 3Д варянт ;)

post-549-082938000 1339697391_thumb.jpg

Ами с кулата стана малък инцидент и отпадна от проекта. Не с тези от Биг-Бен, а със следващата - нещо и изкривих зъберите на покрива, пък тогава по-малко се справях с програмата и не можах да го оправя. Идеята за моста е взаимствана от холандските канали. Тъй като римляните много си падали по разни такива съоръжения примерно за каменомети ми се видя удачно да направя и такъв мост.

Идеята ми се въртеше между това да е в края на моста и да е част от подемното съоръжение. Но мостовата кула отпадна, тъй като няма никакви податки да е съществувала такава.

абе доста фентъзи си е, ама щом е за художествен филм - става.

Че кое му е фентъзи. ако се вгледате внимателно, ще видите, че византиеца, арабина и прабългарина доста мязат на римлянина, дето пази моста при Скафида. Това е така, защото тримата са негови внуци. На единия баща му бил пратен в Сирия, там бил пленен от мюсюлманите, той приел исляма и те го обрязали. Та арабинът е от него. Другият пък постъпил на служба в Цариград, а след него и синът му. А третият бил изпратен да служи в Доросторум, но българите като разбили Константин ІV, превзели градът и го прекръстили на Дърстър, а пък синът го тангризирали и неговият син вече си бил чист автохонец от редевете на бълг. армия. Но ако се вгледате хубаво в лицето му, ще видите, че той е същински Реметалк ІІІ. Тъй че си е автентичен и автохонен отвсякъде. :tooth:

Иначе доста си мяза на онова, дето е запазено като изображения и сведения за бълг. войници (изключая чизмите, но имах малък проблем с обуването му.).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

post-549-082938000 1339697391_thumb.jpg

Че кое му е фентъзи. ако се вгледате внимателно, ще видите, че византиеца, арабина и прабългарина доста мязат на римлянина, дето пази моста при Скафида. Това е така, защото тримата са негови внуци. На единия баща му бил пратен в Сирия, там бил пленен от мюсюлманите, той приел исляма и те го обрязали. Та арабинът е от него. Другият пък постъпил на служба в Цариград, а след него и синът му. А третият бил изпратен да служи в Доросторум, но българите като разбили Константин ІV, превзели градът и го прекръстили на Дърстър, а пък синът го тангризирали и неговият син вече си бил чист автохонец от редевете на бълг. армия. Но ако се вгледате хубаво в лицето му, ще видите, че той е същински Реметалк ІІІ. Тъй че си е автентичен и автохонен отвсякъде. :tooth:

Иначе доста си мяза на онова, дето е запазено като изображения и сведения за бълг. войници (изключая чизмите, но имах малък проблем с обуването му.).

Тамгата на щита. Ама няма лошо. :good:

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами както вече може да се види във филмчето войниците се виждат в по-далечен план и затова на щитовете е сложен някой популярен символ, който се свързва с тях, за да се отличават. Но след като прослувутия символ е дращен по стени и розети, то може да е бил слаган и на щитовете. Изображения няма, но практиката да се слаган любими символи у разните народи е доста разпространена, тъй че вероятно се е срещала и у нас. Но на графита с Негон и на рогчето от Хърлец на щитовете наистина няма такъв символ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

И още нещо, което е правено от други - за това как са направени някои от строежите в Рим. Доста голяма игра е, тъй че в скоро време най вероятно или няма да може да видим подобно нещо за България или ще го видим в доста странен вариант от типа на оборите, които се показват за "Св. 40мци" или за дворците в Плиска.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 месеца по късно...
  • 2 седмици по-късно...
  • 8 месеца по късно...
  • Потребители

Тъй като през изминалата година доста занемарихме тази тема реших да пусна поздравителното си коледно клипче тук и да се надяваме, че през новата 2014г. ще има по-голяма активност с реконструкциите на старите български селища и сгради.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами доста бързах, защото Коледа мина и ако още малко се забавех, щеше да мине и Нова година. Тъй като сценката е зимна и всичко е бяло трябва много да се внимава с белотата, защото снежните човеци в снежно поле ще заприличат на бой на негри в тъмна нощ. :grin: Преходите можеше да са по-плавни, защото сега доста се натрапва преминаването от един клип към друг, но следващия път!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Здравейте,

направо на темата.

И аз искам да помогна в това наченание. Иначе работя с 3ds Мax 2012 и ме влече техническото моделиране. Нивото ми на моделиране е "хоби" и повече е насочено към модели на самолети за Флайт симулатор. тук може да видите мои работи и да прецените. На мен ще ми бъде интересно да правя нещо различно, а и полезно за децата ни.

Другото което мисля че трябва да се подобри е представянето. Трябва да е по "епично" като в компютърна игра или дори комикс, но да е героизирано и да хваща окото

....нещо от рода на

https://www.youtube.com/watch?v=7_rqZH3Qe3g

Моето мнение е че историята ни е достатъчно условие да се чувстваме горди и да предадем тази наша гордост на децата си без участието на CNN и Дисни

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Аз нали съм показал, какво съм направил. Имам и други някой нещица

otzad_zpsfd4b7a1b.jpg

azov_outside4_zps3793b066.jpg

Ако искаш кажи кое ще е интересно и да пробваме ;)

Материал за 3D въстановки и въобще за въстановки, свързани с историята има много, но е добре да бъде нещо, което ти допада и евентуално да ти е от полза, да кажем, ако си ученик, студент... Не само сгради, но и танкове или кораби също са добър обект, много добре си ги направил, може би някаква подходяща текстура и цвят само трябва да се добавят и фон.

Лично аз повече се впечатлявам от исторически предмети. Ето една моя рисунки, не е 3D, но е въстановка:

sanimation.gif

Мисля, че подходящи за въстановки са неща, които не са цели, но все пак носят доста информация за това, какво са били, така може да се създаде хем нещо което дава нов поглед към предмета, хем да е достоверно. Горната анимация е на част от короната в Преславското съкровище. Тази корона според мен е един подходящ обект за виртуална въстановка. Има графични схематични, но една добре направена цветна би била радост за окото. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това 18 да не те бърка, не съм на 18. Отдавна минах ученическите години. Значи идеята ми беше във времето когато си почивам от самолетите, да правя нещо полезно. Ако искаш може да пробвам да направя короната. Ще ми трябват само снимки. Ще ти я UVmap и ако подготвиш текстурите ще е удоволствие за мен да ги нанеса. Ако искаш мога и да ти предоставя 3D модела иподготвен и ти да си направиш текстурирането било във Мармосет, субстанс дезайнер или там каквото използваш. Опции много. Ще се радвам да помогна

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Другото което мисля че трябва да се подобри е представянето. Трябва да е по "епично" като в компютърна игра или дори комикс, но да е героизирано и да хваща окото...

Епичните анимации, визуализации и 3D възстановки на крепости са хубава идея, но разбира се за да станат добри изискват отделянето на доста време и работа, а това е свързано с пари.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...