Отиди на
Форум "Наука"

Триизмерна възстановка


В.Павлов

Recommended Posts

  • Потребители

Решетките са красиви, но поне при някои от най-известните образци решетките са по-други.

Такива има на няколко от известните древни хпистиянски базилики и черкви. Те са по-скоро решетъчни прозорци.

Наред вече със споменатите "Света София" в София и "Свети Димитър" в Солун такива има и в някои от цариградските храмове

Света Ирина

HPIM0226.jpg

Свети Сергий и Вакх

HPIM1378.jpg

Те са едни от най-старите добре запазени постройки.

Има ги разбира се и на някои по-късни, като напр. "Света Теодосия"

120415_103357.jpg

На тази снимка се вижда, че решетката се явява и рамка за стъклото и макар на няколко места да ги няма стъклата, то липсата е сравнително малка и по-голямата част от прозореца е затворена. Ако е голямо стъкло, то при счупване може да е доста опасно.

Свети Димитър в Солун е близка по размер до тази в Строгозия като дължина, тъй че е един доста важен пример въобще за цялостното структуриране на сградата, но е 5-корабна, а плевенската е с 3-кораба.

hpim0371.jpg

С мрамор и стъкло се правят обикновено по-малки прозорци. Когато е по-тънък мраморът пропуска светлина, но не толкова силна, колкото минава през стъклото, което пък има значение за предпазване на стенописите от избеляване. Затова при черквите с фрески се е проявявал интерес към прозорци с мрамор.

С такива прозорци са някои от несебърските черкви, а също Света Богородица Халкеон в Солун.

hpim0394.jpg

Що се отнася до откритата галерия, такава има например митрополитската базилика във Воден - там е с колони като в Строгозия

hpim0241.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 365
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Това което показваш като рамки за прозорците е от по-късен етап, от осми век нагоре. И този тип имам, но за шести век(530-580г.) е това което съм направил. Иначе за откритата галерия и аз си я представях по същия начин. Аз бих я нарекъл навес

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами Света Ирина в Цариград, която съм показал е била патриаршески храм докато се е строяла Света София. Свети Сергий и Вакх пък по капителите има монограмите на Юстиниан І и Теодора.

Пантеона също е с такива, но това е към ризницата

HPIM0812.jpg

Над входа вече има една по-друга решетка

HPIM0822.jpg

Но входът е под портика, а това, зеедно с отвора отгоре е служило както за осветяване, тъй и за вентилация.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не е ли млако късен като период? Мен повече ми допада този шестоъгълния който е описан тук:

http://bg-patriarshia.bg/reflections.php?id=156

и тук още интересни

http://theofilakt.livejournal.com/98501.html

Редактирано от ABBEY18
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Шестоъгълния киворий в Св. Димитър е направен след пожара, а преди това е имало сребърен. Мозайката със сребърния пък е унищожена от по-късен пожар, но за щастие след като и е била направена рисунка.

Старият сребърен киворий е изглеждал така

solun-sv-dim-2.jpg

Но той не е бил над престола, а в него са били мощите на св. Димитър, пък няма данни в Строгозия също да е имало мощи.

В Св. Климент в Рим базиликата над земята е нова, а старата е отдолу - между нея и митрариума. Олтарните прегради обаче са били изнесени от старото ниво преди да го затрупат.

А иначе тези от втория линк също са подходящи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

А може ли по-конкретно за обекта. Някои манастири са били малки и огнището им е като на къща. Но примерно в Рилския манастир са правели хляб направо като за фурна. Но за там са сложили доста голяма такса вход и може би затова никой не снима. Май нямам от големите, но ако кажеш обекта ще ми е по-лесно да помисля дали не може да помолим някой да даде.

И като стана дума за това снимки на фрагменти от декоративната украса на базиликата в Строгозия май няма да намерим докато бъде завършена. Тези с по-големите сбирки от снимки нямат, тъй че евентуално може да се надяваме само да изскочи някой друг изолиран екземпляр в нета. Трябваше да изберем обект, за който имаме повече елементи или поне може да намерим вече снимани.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Примерно от Бачковският манастир, Асеновградският метох Св. Георги, Атон манастирът Каракал, или Рилският. Тези трябва да са с централно огнище. Намерих снимки от Роженският манастир, но пеща там не е нито централно разположена, нито долепена до стената. Интересува ме как централно разположеното огнище се свързва с големите комини, ако изобщо имат някаква връзка, като разделение от другото пространство.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Интересни възстановки има на Плиска и Преслав направени от ученици от ПМГ Шумен - КЛУБ "ВИРТУАЛНА АРХЕОЛОГИЯ"

ТРОННАТА ПАЛАТА В ПЛИСКА_филм - http://www.pmgsh.bg/bg/articles/category3/article52.html

РЕКОНСТРУКЦИЯТА НА ПРЕСЛАВ - http://www.pmgsh.bg/bg/articles/category3/article59.html

Жалко че не са качили филмите в ютюб или другаде.

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Интересни възстановки има на Плиска и Преслав направени от ученици от ПМГ Шумен - КЛУБ "ВИРТУАЛНА АРХЕОЛОГИЯ"

ТРОННАТА ПАЛАТА В ПЛИСКА_филм - http://www.pmgsh.bg/bg/articles/category3/article52.html

РЕКОНСТРУКЦИЯТА НА ПРЕСЛАВ - http://www.pmgsh.bg/bg/articles/category3/article59.html

Жалко че не са качили филмите в ютюб или другаде.

Доста са си поиграли децата и са направили страхотни филмчета. Спомням си преди няколко години Стойчо Бонев говореше за тези филмчета но така и така не ги бях гледал. Мисля че разпространяваха някакъв диск с тях.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Филмчетата са правени от доста голям екип със съответните възможности за достъп до техника и до археологически материали, макар видимо второто да не е използвано много. Долните помещения вероятно са били сервизни и в тях се е подготвяло онова, което е отивало горе. като поправям фотоалбумите за Плиска при допълването ще поумувам за евентуална кухня и комини, а също и за отоплението, защото Плиска все пак не е Цариград като климат. За храната лесно - може да се е приготвяла в Малкия дворец и да се е носела готова долу, но все пак зимата трябва да се отоплява. Без огнища опцията ще е с мангали.

Това ни връща на магерницата. Не можах да открия нищо. В смисъл снимки нямам, но имаше нещо в някакви книга, обаче коя беше тя или бъркам с нещо, което съм гледал в Рилския манастира ама не съм го снимал. Тези големите пещи са малко по-особени като конструкция. Но затова което се пита май трябва не точно снимка, а рисунка. В Рилския манастир се намира при Самоковската порта. Проблемът е, че тези помещения ако въобще има достъп те са музеи и там въпросът със снимането е сложен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много хубаво направени филмчета, все пак да имаме в предвид че са правени от деца. При мен малко се забавят нещата, че ме е налегнала неотложна работа и няма много време за хобито, но и срокове нямам ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребители

На офиц. сайт на Рилския манастир има това-онова за магерницата - не е което търсех, но все пак е нещо:

http://www.rilamonastery.pmg-blg.com/Arhitektura_bg.htm

arhit_magernica_str_rila_mo.jpg

Макет на конструктивната система на магерницата

Над квадратната й основа със значителни размери (7,80х7,80м) се издига 22-метров висок комин, обхващащ цялото помещение. Носен долу от четири изпъкващи пред стените широки арки, нагоре той постепенно се стеснява в сложна пирамидална форма, получена чрез стъпили един над друг десет реда арки върху осмоъгълни основи. При изграждането му всеки следващ осмоъгълник е извит спрямо долния така, че върховете на по-малкия стъпват в средата на стените на по-големия. По този начин се получава силно раздвижена повърхнина, оформена от арки, пандантиви и конхи, която, поради оптическото засилване на перспективата в следствие на стесняването във височината, изглежда много по-висока от действителната. Отворът на комина, с който тази сложна композиция се изявява над покрива, е оформен като кръгла куличка, стъпила върху пандантиви над квадратната основа и покрита с купол подобен на църковните. Вътре в магерницата са разположени големите казани, в които в миналото монасите са готвили за изхранването на цялото множество от монаси и поклонници. Днес магерницата е отворена за посетители и всеки може да влезе вътре и разгледа тази уникална по архитектура манастирска кухня.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всъщност точно такова нещо търсих, което дава някаква визуална представа за огнището под комина.

Редактирано от В.Павлов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте всички и В.Павлов. Макар че поста ти е в далечната 2009г.(сега я намерих) идеята ти е страхотна. Аз съм археолог и историк по образование, но не работя по специалността си, защото в големите музеи нямам връзки че да се уредя. Предполагам че за тези места знаеш как става. Въпреки това продължавам да се занимавам любителската с история. От едно известно време съм се хванал да правя 3D възстановки на исторически обекти, най-вече крепости, и търся хора които искат да се занимават. Ако има желаещи да ми пишат на фейсбук - Krasimir Iordanov или мейла ABE@ABV.BG

В общи линии не съм направил кой знае какво, защото не съм толкова добър с 3D-то, в момента се уча. Ползвам 3DS Max. Сега съм започнал да правя Голямата Базилика в Плиска

Ще се радва ако някой пише.

Редактирано от KACETO
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето това го направих преди няколко дена, малко е нескопосано, но както казах все още се уча. И преди се занимавах с макса но не толкова сериозно.

Има още доста работа по модела, като прозорците, вратите , и арките на входовете. За по нататък може да се пробвам да направя целия манастирски комплекс около базиликата.

post-20887-0-58953000-1407171586_thumb.p

post-20887-0-52011900-1407171587_thumb.p

post-20887-0-40646600-1407171588_thumb.p

post-20887-0-04303200-1407171589_thumb.p

post-20887-0-75099500-1407171589_thumb.p

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За голямата базилика в Плиска албумът ми е поправен и статията е допълнена, тъй че там има доста размери, които са необходими за такава реконструкция. При поправянето обаче махнах снимката на макета за да сложа вместо него плана на Шкорпил.

И може да се погледне и за старата базилика "Свети Петър" в Рим - все пак в Плиска е бил бъдещия папа Формоза. И може би "Света София" в Охрид и София.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В музея има много добър макет на базиликата, ако не сте го виждали, мога да пусна снимки.

Но не мога да завърша модела, както трябва. Слаб съм на материалите и на рендването. Ако някой има желание да му пратя моя модел и да му направи материал, и ренд

post-20887-0-98761600-1407183219_thumb.j

post-20887-0-20859400-1407183223_thumb.j

post-20887-0-62744900-1407183225_thumb.j

post-20887-0-13860100-1407183228_thumb.j

post-20887-0-83833400-1407183230_thumb.j

post-20887-0-14684500-1407183233_thumb.j

post-20887-0-60882000-1407183235_thumb.j

post-20887-0-70555300-1407183238_thumb.j

post-20887-0-70874100-1407183239_thumb.j

post-20887-0-67005500-1407183240_thumb.j

Редактирано от KACETO
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравей, аз се занимавам също, въпреки че сега съм малко далеч от домашния ми компютър, а на лаптопа имам само макс 10-ка, а и нямам време за 3-ди в момента, но ако искаш разгледай за базиликата дето съм го правил и се включи ако имаш време, Иначе нямам фейсбук и затова пиша тук

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

С удоволствие бих се включил, да правя и аз(щом е за исторически обекти), но както казах съм още в началото на макса, и това което вие сте направили , аз не го мога още, само ще осера нещата. Но ще опитам, да направя каквото мога.

Между другото е хубаво да се направи, цялостна възстановка на цяла крепост. Преди време направих на Топлица, но не ме бива в материалите и рендера и затова спрях до там.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...