Отиди на
Форум "Наука"

Триизмерна възстановка


В.Павлов

Recommended Posts

  • Потребител

Епичните анимации, визуализации и 3D възстановки на крепости са хубава идея, но разбира се за да станат добри изискват отделянето на доста време и работа, а това е свързано с пари.

Че то пари има, само трябва да се вземат. С проект по програма, конкурс за изпълнител и готово. Изглежда лесно, но със сигурност не е. Но все някой трябва да опита. Къде са неправителствените организации, детоискат да се запазят старините? Да нададат вой, та барем направят нещо полезно

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 365
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Нещо не се разбрахме, относно парите. Да уточня, аз не го правя това за пари, нито за проекти. Това ми е хоби, както на някой е хоби да се обличат в римски тоги. Така че ще пропусна да се нагуша с парите от 3D възтановките. Пък и е късно, след 1800 часа храненето е вредно, а аз се грижа за здравето си, а и си пия редовно аспиринчето ;) ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Жив и здрав и наздраве, тогаз. Но ако някой ден ти провърви да се накичиш с римска тога, може би тогава ще разбереш колко нелепо е да гледаш опит за визуализация с бетон и итонг.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Жив и здрав и наздраве, тогаз. Но ако някой ден ти провърви да се накичиш с римска тога, може би тогава ще разбереш колко нелепо е да гледаш опит за визуализация с бетон и итонг.

Не е итонг, само така изглежда. инае си е камък. Иначе не съм много по преобличането. Преди 20 години се опитаха да ме вкарат в келт и не успяха, та в римска тога ли ще успеят. Аз съм си на мястото в настоящето и се радвам че не си спомням да съм бил пастирка(като някой набори) в преден живот

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Само казвам че съ гол ентузиазъм нещата стават трудно и бавно. За да има хубава 3D визуализация си трябват професионалисти, които се занимават само с това, и които съответно ще си получат подобаващото заплащане. И аз мога да се занимавам с 3D визуализация, но знам колко време отнема и вече не бих го правил безплатно. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами за съжаление в момента опцията е да се търси някой европроект, но пак в момента ще стане трудно, защото затварят всички еврокранчета за България. Но пък последното може и да се окаже не лошо, а даже добре, защото за да ги отворят пак ще трябва да се осигури по-лесен достъп до участие в разни проекти.

А иначе наистина си е доста игра и средства. Напр. за Търново само църквите, които трябва да се включат са към 40, а отделно са сгради, стени, дворци, бани и т.н. С Преслав и Плиска също е сложно.

После пък идва дилемата между атрактивност и достоверност - публиката иска шарения, помпознозност и зрелищност, а по-реалистичния модел съвсем не е толкова атрактивен. За първото разбира се е много по-лесно да се намерят средства и реализация. Второто е вече и много по-трудно и много по-малко привлекателно за широката публика.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За което и става дума в другата тема. Но като цяло публиката трябва да бъде възпитана, че циркът и представите й за 'робин худ и мъже в чорапогащници' е менте, а истината е къде къде по-безинтересна. Същото важи и за крепостите.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сега не мога да се сетя за името, но едно от най-добрите студия за визуализация и 3Д ефекти за киноиндустрията се намира в България. Недей подценявай ентусиазма, според мен има доста хора които може би ще се заинтерисуват ако се даде повече гласност на идеята. Иначе при хобистите е въпрос на разпределение на времето и задачите. Всеки трябва да прави това в което е добър. Един прави модела, друг текстурите, трети анимациите и така. И не разбирам какви средства трябват ако се прави в свободното време. При сградите не е чак толкова трудно, малко повече играчка има в детайлите, но и там може да се вкарат малко трикове и да се улесни задачата.

Под атрактивност имах в предвид примерно да се застари дадена фасада, да се покаже малко мухъл, мръсотия според мазилката или тухлата/камъка. Да се сложат знамена, да се вдъхне живот със някоя каруца, сергия, сиреч детайли. Вътре в сградата да се пипнат детайлите от интериора, да се вкарат малко оръжия, мебели, факли. И фигури на хора, но не просто хора, а герои. Сиреч със комиксови пропорции, изглеждат по-героично. Все едно арабин гледа стар българин.Първия е метър и петдест нашия е метър и осемдест. Това нали е исторически вярно, все пак ние си обичаме месце на всяко ядене.

И така в тази насока

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами за да се направят реконструкции обектите трябва да се заснемат. А у нас взимат доста пари за да разрешат заснемане на обектите. В смисъл ако идеята е да се направи нещо по-близко до оригинала, а не просто някаква фантазия. Примерно за Търново трябват по 6лв. за вход и още толкова за снимки на обект - а те са Царевец, Св. 40мци, Св. Петър и Павел, Св. Димитър, Св. Георги и за някои детайли в двата музея стават 7х12лв. Отделно транспорт и нощувка в хотел. Тъй че остава другото решение - да се направи нещо по-скромно.

А търсенето на шаренийка и атрактивност е последица от господстващата в момента чалга-култура. Иначе обектите и в автентичния им вид са си интересни, защото дават представа как са живели хората преди. Докато предлаганата бутафория в доста "реставрирани" обекти си е просто кич.

"Реставрирания" манастир на о-в "Света Анастасия" - шедьовър на божовизма:

10155958_548074585306185_316152227091888

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

При сградите не е чак толкова трудно, малко повече играчка има в детайлите, но и там може да се вкарат малко трикове и да се улесни задачата.

Еми детайлите са най-скъпи, и за да станат качествено не трябва да се улеснява задачата, а трябва да се изпипва.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Еми детайлите са най-скъпи, и за да станат качествено не трябва да се улеснява задачата, а трябва да се изпипва.

Има начини, от които в никакъв случай не страда представянето. Използват се високо и ниско полигонални модели, печене и нормално картографиране(normal mapping)на полигоните. Малко ми е трудно в превода. След това манипулиране се получава нискополигонален модел със качество на изображението като високополигонален. Или ако вземем за база изгледа на ИСУ152 който е високополигонален(1 400 000 полигона) ще изглежда по същия начин със всички детайли, но ще бъде примерно около 35-40 000 полигона и ще е много по лек като модел за използване в игри или в анимация, филм, представяне или каквото и да е там.

Ами за да се направят реконструкции обектите трябва да се заснемат. А у нас взимат доста пари за да разрешат заснемане на обектите. В смисъл ако идеята е да се направи нещо по-близко до оригинала, а не просто някаква фантазия. Примерно за Търново трябват по 6лв. за вход и още толкова за снимки на обект - а те са Царевец, Св. 40мци, Св. Петър и Павел, Св. Димитър, Св. Георги и за някои детайли в двата музея стават 7х12лв. Отделно транспорт и нощувка в хотел. Тъй че остава другото решение - да се направи нещо по-скромно.

А търсенето на шаренийка и атрактивност е последица от господстващата в момента чалга-култура. Иначе обектите и в автентичния им вид са си интересни, защото дават представа как са живели хората преди. Докато предлаганата бутафория в доста "реставрирани" обекти си е просто кич.

Тук имаме типичен пример за невъзможност за делигиране на права на друг човек ;) Книги няма ли? Примерно от рода на Нели Чанева -Дечевска Църкви и манастири от Велики Преслав.

Какво повече за екстериора? За интериора вече ако има запазени икони е добре със снимки, но ако ще се показват в реставриран вид то тогава идеално може да се ползват рисунките на Дорис.

Не вярвам че в един средновековен град, пък бил той и Български не е имало фъшкии по улиците, застояла вода в кални локви, сергии и мръсотии. Камо ли да повярвам че всички тревни площи са били окосени с ел.косачка, стените бели и варосани без капчица боклук по тях или влага и мухъл.

Редактирано от ABBEY18
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Тук имаме типичен пример за невъзможност за делигиране на права на друг човек ;) Книги няма ли? Примерно от рода на Нели Чанева -Дечевска Църкви и манастири от Велики Преслав.

Какво повече за екстериора? За интериора вече ако има запазени икони е добре със снимки, но ако ще се показват в реставриран вид то тогава идеално може да се ползват рисунките на Дорис.

Първото не го разбрах. Що се отнася до книгите, то там нещата клонят към няма. Наскоро се видя колко струва въпросната книга в дискусията за Гебе клисе - в нея няма достатъчно информация дори за базилика близка по размери на днешната варненска катедрала или на "Св. Неделя" в София.

Декоративната украса на сградите също не е лесно да се намери на едно място и в достатъчно количество - релефи, надписи, капители и т.н. Казано по-просто - някои неща тепърва трябва да се снимат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Какво имах в предвид за делигиране на права.Вместо да се разхождаш до местата и да снимаш, спокойно може да отиде местен човек и да направи снимки. Някъде срешнах сайт за снимки на църкви и от там може да се ползва материал. когато се избере обект на възтановка, то тогава е добре да се намери по възможност най-изчерпателната информация. Едно такова начинание според мен трябва да е колективно дело, един човек не би се справил, ако реши да го направи сам, мисията му е почти на 100% обречена на провал.

Що се отнася до детайлите и моето мнение е че трябва да се изпипват, но нали първата стъпка е най-важна, направи ли се тя апетита идва с яденето. като обясних по-горе, не е чак толкова скъпо. Зависи от детайла, но един път намерил решението на задачата, останалото е въпрос на време и координация на действия

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За съжаление няма толкова много местни, които да правят снимки. А и много от нещата, които сега изглеждат добре познати се появиха през последните няколко години. И тук във форума има теми за планове, за стари изображения на градове и обекти, както и за книги. Но често книгите са само като библиография, а след това вече поетапно се появяват в сканиран вид, някои изображения са с лошо качество, а вече след това се правят нови по-хубави снимки. Вече се появиха снимки и на обекти от други държави - Гърция, Турция, Сърбия, Румъния, които са сравнително добре запазени и те могат да се ползват като модели при реконструкциите. Базата данни тепърва ще нараства, но просто трябва време.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има и един друг вариант. Ако примерно е стенопис, то той може и да се нарисува, а да не е снимка. и тази рисунка да се използва като текстура

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами то пак трябва снимка, за да се определи долу-горе стилът, цветовата схема, авторската техника. Напр. има фрагменти от стенописи от двореца и патриаршията, а по тях може да се дорисува по-голямата част, но да има някаква база. Само че ще е доста голяма игра да се направи такова нещо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами няма. Пък и доста неща се разкопават и вчерашните планове се оказват, че не са верни. Аз имах такъв проблем със северозападната порта на Сердика - в повечето планове е едно, ама се оказа, че не е съвсем така. Сега поразкопаха още. Интересно какво ще се получи като почнат да разкопават Акропола на Сердика покрай премахването на жълтите павета, навяващи неприятни спомени на народната власт.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Какво общо имат жълтите павета с народната власт?

Иначе мога да ти кажа, кое е най-интересното след разкопаването на ларгото. Няма данни за градски живот след 6 век.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами няма. Пък и доста неща се разкопават и вчерашните планове се оказват, че не са верни. Аз имах такъв проблем със северозападната порта на Сердика - в повечето планове е едно, ама се оказа, че не е съвсем така. Сега поразкопаха още. Интересно какво ще се получи като почнат да разкопават Акропола на Сердика покрай премахването на жълтите павета, навяващи неприятни спомени на народната власт.

Ама то така ако се чака, нищо няма да се направи. Както казах, важна е първата стъпка. А първата стъпка трябва да е за обект за който има на-много или поне много информация.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Плиска и Преслав са реконструирани виртуално и има публикации за тях доколкото знам. Освен на сайта на басилеус има и една книга за Плиска на един архитект с 3D рекунструкции. Ако има желание някой може да се пробва с базиликата в Строгозия. :) Втората по големина е след плисковската.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Плиска и Преслав са реконструирани виртуално и има публикации за тях доколкото знам. Освен на сайта на басилеус има и една книга за Плиска на един архитект с 3D рекунструкции. Ако има желание някой може да се пробва с базиликата в Строгозия. :) Втората по големина е след плисковската.

Това предложение чаках, но ще се нуждая от помощ. Започвам с блоковата схема. Като имам въпрос ще питам. Някой ако има специфични материали, може да ми ги изпраща на лично съобщение или и-мейл :)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...