Отиди на
Форум "Наука"

Дайте повече инфо за това......


ge6a

Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте, някой може ли да ми покаже такива подобни антични "календари" ако това е такова, тези чертички и точки фази на луната ли са ?

Това е керамична кръгла плочка с дупка по средата, малко очукана от земеделските машини :post-70473-1124971712:

post-5763-1256016663_thumb.jpg

post-5763-1256016713_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

А това "антични "календари"" кой го измисли, че звучи като част от филм за старгейт....

Според мен си обикновенно вретено или тежест за стан, а точиците са просто украса. И ми се струва че е по-скоро средновековие..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здрасти!

Твоя находка или копи от някой увеб сайт?

Подобно съм чел някъде, но в момента не намирам книгата. Там това се обяснаваше с различните фази на луната.

Що се касае за гръцкият кръст с точките....

Питай поповете защо и сега слагат по две точки в долната част на кръста. Няма да знаят...

:bigwink::smokeing::whistling:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

май съвсвем ви пере съчмата с тея кръстове, точки и фази на луната а?

Принципно украсата на крист с перли от четирите страни е характерна за периода след 11 век, при художественото майсторство на Византия и после е взаимствано. Обаче ако на тези чертчки по това му викаш кръст с точки явно имаш стабилно въображение за фази на луната да неговорим

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здрасти!

ьми има и такива обяснения, че гръцкият кръст е символ на дървото на живота а точките символизират огън, вода, въздух, земя. И е употребяван от векове преди на шамански тъпани, глинени и метални съдове.

post-5590-1260353413_thumb.jpg

post-5590-1260353423.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте, тази плочка я намерих в орана нива, аз по принцип си събирам предачни прешленчета праистории каменни брадвички такива неща, нямам намерение да споря това какво е, просто ако някой знае и ми покаже черно на бяло какво е ще съм благодарен, предположения всеки може да даде

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Здравейте, тази плочка я намерих в орана нива, аз по принцип си събирам предачни прешленчета праистории каменни брадвички такива неща, нямам намерение да споря това какво е, просто ако някой знае и ми покаже черно на бяло какво е ще съм благодарен, предположения всеки може да даде

Ами определено е тежест за стан, и то най-верочтно от 7 до 11-12 век, тоест средновековие. Как да ти покажа черно на бяло, да издам специална монография по въпроса, ами не мога, признавам си без бой....

Оттам нататък тежестите за стан от този период има най-различни : дъна от римски съдове с пробити дупки, такива направени грубо на ръка или такива при който е ползвано гранчарско колело, чисто обикновенни или с някаква украса, със или без разни рунически знаци...всъчшност са доста, но никой не си е правил труда да ги разпределя или поне на мен не ми е известно. А за статии от рода на "календарът на прабългарите", "извънземните кораби на майте", "египтяните открили америка", всеки има право да вярва на каквото си иска.Ти ако вярваш че е прабългарски или дори праисторически календар, аз не бих могъл да те убедя в противното!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

благодаря, на мен ми правят впечатление такива незначителни неща като тази керамична плочка, наистина си задаваш въпроса "това какво е"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Ами определено е тежест за стан, и то най-верочтно от 7 до 11-12 век, тоест средновековие. Как да ти покажа черно на бяло, да издам специална монография по въпроса, ами не мога, признавам си без бой....

Оттам нататък тежестите за стан от този период има най-различни : дъна от римски съдове с пробити дупки, такива направени грубо на ръка или такива при който е ползвано гранчарско колело, чисто обикновенни или с някаква украса, със или без разни рунически знаци...всъчшност са доста, но никой не си е правил труда да ги разпределя или поне на мен не ми е известно. А за статии от рода на "календарът на прабългарите", "извънземните кораби на майте", "египтяните открили америка", всеки има право да вярва на каквото си иска.Ти ако вярваш че е прабългарски или дори праисторически календар, аз не бих могъл да те убедя в противното!

роса, аз не вярвам в нищо просто питам, какви са тия извънземни дето бълнуваш, до къде стигна чак

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

До ge6a.

Може ли да снимаш този предмет в разрез като дебелина?

Също искам да попитам дали това са двете страни на тази "плочка"?

Понеже предположението на колегата за тежест за стан е най-правдоподобно. Имаме доста запазени такива по музеите. Обаче "дискообразна тежест" (поне на такава ми прилича) не съм виждал.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Така. След като се допитах до специалист (мой приятел) и като помислихме малко достигнахме до следното. Определено тежестта за стан не е удачния отговор. Първо цветът на керамиката и дебелината на предмета ни подсказва, че той е преправен от някаква по-ранна керамика. Най-вероятно керемида, но в никакъв случай това не е типично Средновековие. По-скоро ранновизантийска керемида, изрязана и оформена да служи в домакинството. Обаче всички тези "графити" - кръстчета, точки, подсказват, че предметът може да се свърже с култа. Това са т. нар. просфори, хлябове, питки, които се оформят на подобни основи и после се пекат. След изпичането им по хлебчеата се виждат различни християнски символи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

знаците сякаш са малки за хлебче когато вече е изпекано няма да си личи нищо

имам фрагмент от кръла керамична плочка или част от др. нз. с надпис, жалко не е цял ранна византия ще го фотам и ще ви го покажа

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...