Отиди на
Форум "Наука"

Въпрос за сън и още нещо...


Danieleee

Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Галахад, майтапа настрана, но в кантариона никотин няма. Казвам ти го като човек, учил фармакогнозия. Така че не се прави на лечител. Има си достатъчно компетентни лица в тази област.

А ето и малко инфо за това наистина полезно за народната медицина растение;

http://www.dieti-otslabvane.com/%D0%96%D1%...um_perforation)

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Галахад, майтапа настрана, но в кантариона никотин няма. Казвам ти го като човек, учил фармакогнозия. Така че не се прави на лечител. Има си достатъчно компетентни лица в тази област.

А ето и малко инфо за това наистина полезно за народната медицина растение;

http://www.dieti-otslabvane.com/%D0%96%D1%...um_perforation)

В част от книгите (както и на руския сайт, за който дадох линк) се твърди, че жълтия кантарион съдържа никотин. Знам, че фармацефтите нямат нищо против хората да гълтат безразборно лекарства в големи количества, защото е добре за оборота. :tooth: Но и билките подобно на хапчетата не винаги са безопасни. Тези, които са отворили линка, който дадох вероятно са забелязали, че там ж. кантарион е с доста зловещо наименование - Зверобой? А да видим дали са те научили какво означава това?

За всяка болка има билка, но няма билка, дето да лекува всяка болка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
В част от книгите (както и на руския сайт, за който дадох линк) се твърди, че жълтия кантарион съдържа никотин.

Може би не си разбрал. Жълтия кантарион има своиства да намалява никотиновата зависимост доказано при лабораторни опити с мишки...

Maria A. Catania1, Fabio Firenzuoli, Anna Crupi, Carmen Mannucci, Achille P. Caputi and Gioacchino Calapai Contact Information

(1) Department of Clinical and Experimental Medicine and Pharmacology, Section of Pharmacology, School of Medicine, University of Messina, Via Consolare Valeria, Policlinico Universitario Torre Biologica 5° piano, 98125 Messina, Italy

(2) Service of Phytotherapy, Ospedale S. Giuseppe, ASL N. 11 , Empoli, Italy

(3) Pharmalife-Research, Calolziocorte, Italy

Received: 3 November 2002 Accepted: 25 March 2003 Published online: 29 April 2003

Abstract

Rationale Hypericum perforatum is used as a natural antidepressant, and other antidepressants have been marketed to aid in smoking cessation.

Objective We investigated the effects of an extract of Hypericum perforatum (Ph-50) on withdrawal signs produced by nicotine abstinence in mice.

Methods Nicotine (2 mg/kg, four injections daily) was administered for 14 days to mice. Different doses of Ph-50 (125–500 mg/kg) were administered orally immediately after the last nicotine injection. In another experiment, Ph-50 (500 mg/kg) was orally administered in combination with nicotine, i) starting from day 8 until the end of the nicotine treatment period, or ii) during nicotine treatment and after nicotine withdrawal, or iii) immediately after the last nicotine injection. On withdrawal from nicotine, all animals were evaluated for locomotor activity and abstinence signs.

Results

The locomotor activity reduction induced by nicotine withdrawal was abolished by Ph-50, which also significantly and dose-dependently reduced the total nicotine abstinence score when injected after nicotine withdrawal.

Conclusions

These data show that treatment with Hypericum perforatum attenuates nicotine withdrawal signs in mice.

Further studies are necessary to test the possibility that it may be used for smoking cessation treatment in humans.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Галахад, пак ти повтарям, че инфото ти е погрешно. Но щом предпочиташ да вярваш на руски източници, случайно под ръка имам и 'Универсальная Энциклопедия Лекарственных Растений', изд. къща Махаон, Минск - Москва 2000 г. Там във съдържанието при кантариона от посочените БАВ никотин няма. А ако не правиш разлика между никотин и никотинова киселина /Вит. РР или ниацин/, проблемът си е само твой.

Колкото до наименованията му - изучавал съм българските наименования, руските чак толкова не ме интересуват. Но ако държиш - други негови популярни имена са 'чертоган' /явно е 'токсичен' и за дяволите/, 'ивановская трава', 'молодецкая кровь', 'красная травица'. Растението наистина е с доста богато и разнообразно съдържание на БАВ, а оттам и приложението му е доста широко при най-различни заболявания - от кожни язви до рак на черния дроб.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Може би не си разбрал. Жълтия кантарион има своиства да намалява никотиновата зависимост доказано при лабораторни опити с мишки...

А кога съм казвал, че съм имал пред вид точно този текст? Аз говоря за линк към руски сайт, а това, което си цитирал май е английски.

Не съм правил химически анализ на кантариона. Пак казвам - в някои книги въобще не споменават никотин или никотинова киселина, а в други само едното. Дадох линк към руски сайт, на който се сочи никотин. Тъй че колкото и да спорим, факта си остава - в част от описанията на ж. кантарион се сочи съдържание на никотин.

Колкото до наименованията му - изучавал съм българските наименования, руските чак толкова не ме интересуват.

От Уикипедията спокойно може да се извадят чуждите наименования на различните растения. Излишно е да казвам, че въпросът ми не е бил как е руското наименование, след като току-що съм го посочил. Явно ще да е нещо свързано със свойствата на ж. кантарион, което пък е пропуснато на страницата, за която даде линк.

Редактирано от Galahad
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Отдавна е известно, че растението е отровно ако се яде - за животни имам предвид. Предизвикава фотосензибилизация. Объркването с никотина вероятно идва от никотиновата киселина. Ясно е, че в нета има много информация, но част от нея е погрешна.

Редактирано от fixxxsers
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Нещо не ми е ясно странното ти упорство да доказваш абсурдни неща, позовавайки се на съмнителен интернет сайт. Фактът е, че никотин в жълтия кантарион няма. Toзи алкалоид е характерен за сем. Картофови, не Звъникови.

За наименованието - науката не се интересува от логиката на народа, кръстил дадено растение по някакъв начин. Освен това за кантариона имаме няколко наименования /дори и в българския/.:bigwink:

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
За наименованието - науката не се интересува от логиката на народа, кръстил дадено растение по някакъв начин. Освен това за кантариона имаме няколко наименования /дори и в българския/.:bigwink:

Дадоха верния отговор:

Отдавна е известно, че растението е отровно ако се яде - за животни имам предвид. Предизвикава фотосензибилизация.

Не много точно, но е нещо в този смисъл. Забелязано е при овце-албиноси, тъй като съчетават 4 чудесни качества: имат подходяща за целта кожа, може да поемат от растението в по-големи количества, достатъчно дълго са на слънце и обикновени има някой, който да седи и наглежда стадото, та да види едно по-особено поведение у животните. Разбира се се среща и при други.

Идеята на въпроса естествено беше, че и ж. кантарион не е толкова безобиден за да се предлага с нужда и без нужда.

Що се отнася до никотина - дадох ви линк, на който си пише не никотинова киселина, а никотин. Срещал съм го и в печатна книга на български, но не си спомням коя. Гугъла не обработва и книгите в хартиен формат. Дали това е вярно? Ами никой от нас не е правил химичен анализ на растението. Просто всеки си твърди нещо на вяра. Възможно е количеството да е по-малко и за това част от изданията да го пропускат. Но в част от изданията го има. Съставът на растенията от едно семейство не е 100% еднакъв, иначе щяха да са и на 100% заменяеми.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това растение 100% не съдържа никотин. Има достатъчно сериозни източници на които може да се вярва, защото всеки може да си създаде сайт и в него да пише каквото му скимне. Всички лечебни растения са отровни, когато се дават в определени дози.

Не много точно, но е нещо в този смисъл.
Кое не е точно? При всяко животно и човека може да се предизвика фотосензибилизация, това, което е вярно е, че има породна, видова и индивидуална предразположеност. Албинизма и изобщо по- светлата кожа предразполагат към фотосензибилизация.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Това растение 100% не съдържа никотин. Има достатъчно сериозни източници на които може да се вярва, защото всеки може да си създаде сайт и в него да пише каквото му скимне. Всички лечебни растения са отровни, когато се дават в определени дози.

Кое не е точно? При всяко животно и човека може да се предизвика фотосензибилизация, това, което е вярно е, че има породна, видова и индивидуална предразположеност. Албинизма и изобщо по- светлата кожа предразполагат към фотосензибилизация.

Не го знам от сайт. Просто заради гугъла ми е по-лесно да го намеря на сайт, а и е по-лесно да го покажа. Иначе трябва да изровя в коя книга е и евентуално да сканирам страницата. В самата книга се говореше за никотин и никотинова киселина. Запомних го, защото първо бях видял никотина. След време бях решил да погледна пак. В няколко книги въобще ни видях нито никотин, нито никотинова киселина. След това в една книга видях никотинова киселина и помислих че съм сгрешил. След това обаче на друго място видях и двете.

А кое не е много точното ли? Ако просто исках да видя доколко някой римлянин знае имената на жълтия кантарион, то щях да го питам не как е руското, а латинското название на растението. Но тъй като говорехме за състава на растението, а и доколкото разбирам бурната опозиция срещу никотина се разрази, не защото някой му е изследвал хим. състав и е установил какво точно има, а защото идеята беше да се покаже, че той не нещо съвсем безвредно, което може с или без нужда да се дава зададох въпроса за руското име. Та фотосензибилизация се дължи не на всички съставки на кантариона, а на една от тях - флоурисциращия пигмент филоеритрин. Може да се каже и че фотосензибилизация се придизвиква от кантариона, ама след като забихме в състава му щеше да е по точно да бръкнем малко по-дълбоко в проблема.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Но тъй като говорехме за състава на растението, а и доколкото разбирам бурната опозиция срещу никотина се разрази, не защото някой му е изследвал хим. състав и е установил какво точно има, а защото идеята беше да се покаже, че той не нещо съвсем безвредно, което може с или без нужда да се дава зададох въпроса за руското име. Та фотосензибилизация се дължи не на всички съставки на кантариона, а на една от тях - флоурисциращия пигмент филоеритрин. Може да се каже и че фотосензибилизация се придизвиква от кантариона, ама след като забихме в състава му щеше да е по точно да бръкнем малко по-дълбоко в проблема.

Ха, ти ако по едно народно име правиш генерални заключения, че едно растение е небезопасно /всъщност не знам защо въобще си си втълпил че някой е изрекламирал кантариона като напълно безвредно растение/, то тогава ми разтълкувай английският вариант: St John's wort. :bigwink:

Въобще безсмислен спор се получи, но така и не разбрах, стана ли ти ясно, че в кантариона никотин няма?

Защото такива оправдания -' чел съм го някъде, но не знам къде' или позоваване на ненаучен сайт със сгрешена информация... Не вървят. :smokeing:

Колкото до химични анализи - съвсем случайно катедрата по Фармакогнозия към Фармацевтичния факултет се занимава от 20 години с подробно изследване на 22-та вида кантарион у нас, даже откриха две нови вещества преди 3 години. Един френд си направи дипломната работа точно с анализ на един от подвидовете кантарион. Излишно е да казвам, че в изследваните образци не беше открит никотин /щото иначе щеше да стане сензация с писане на статии и разни научни публикации/.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • Модератор антропология

С кантариона шега не бива. Ниацинът е витамин Б3, а не никотин, което е хубаво, но това нещо (кантарионът) имало едновременно седиращ ефект и в същотото време инхибира допамин, адреналин и норадреналин, което в комбинация с редица съвр. медикаменти може да докара серотонинов синдром и други удоволствия. Изключително популярна билка е в англосаксонската фолклорна медицина, с ефикасност равна на тази на някои от съвременните медикаменти. В крайна сметка, в моите очи на любител етно-биолог - твърде рискова заради неизвестностите около механизма на действие.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...