Отиди на
Форум "Наука"

Специалност С Физико-Инженерна Насоченост


taurus

Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте :)

От дете имам интерес към физиката, химията, имам афинитет към природните науки.

За жалост в средните класове изпуснах математиката и при кандидатстването изобщо не съм си мислил с математика да се залавям и направо без да му мисля много се подхотвих с химия... та влязох в ХТМУ (инженер-химик, модул полиграфия) тази година се дипломирам.

Винаги съм си мечтал да работя в лаборатория, разработка на прототипи, изобретения, машинарии, новаторство, изследвания - приложна наука.

В ТУ засега нищо не ми е привлякло вниманието, а и подочух някои неща относно учебния процес и програмите в някои магистърски курсове и се поразочаровах... и започнах да се оглеждам за чужбина но на този етап ми се струва доста непосилно за мен, може би ще специализирам след маг-рата.

Понеже изгубих 2-3 години вече, тази есен ми е един вид като последен влак, но все още не виждам целта :unsure:

Обмислям като вариант магистратура + подготвителна година във физическия факултет към СУ - в областа на инженерната физика.

Според вас удачен вариант ли е това: ще добия ли нужните, основните знания, умения за тези 2-3 години... ?!

Знам, че това ми е призванието единствено ми трябва да си попълня пропуските по математика от училище и да запиша подходящата специалност.

Прегледах обстойно програмите за маг-ра във физ. факултет.

Явно ще уча на ново математиките (аз съм изучавал само два части висша математика).

Следните специалности ми допаднаха:

Оптика и спектроскопия

Лазерна техника и оптика

http://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/fakulteti/fizicheski_fakultet2/specialnosti/magist_rski_programi

В ТУ бях набелязал уредостроене, но човк който го е завършил не ми го препоръча, зле база и програма, само за хартията се карала... Не знам там кои специалности са стабилните и могат да те научат на нещо?!

Общо взето търся нещо с по-приложно-практическа тематика в областа на физиката, механиката, конструирането.

Не мога да преценя само нивото на преподаване на лекции, упражненията, практиката... има ли ентусиазъм там...

План Б: Магистратура в ТУ или познатото ми ХТМУ, само ще проверя какви точно има тази година и ще пиша.

Знам че в чужбина е най-добре, но... ако трябва да избирам къде бихте ми препоръчали?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Във Физически Факултет на СУ работят много, много добри преподаватели. Проблемът с реализацията наистина е доста сериозен, но ако човек има хъс и желание може и да успее да работи нещо свързано със специалността си.

Желая Ви успех! Б.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Само да добавя...

Изучаването на математика е много застъпено в Физ.Факултет на СУ. Курсовете, които се преминават са същите като в Мат.Факултет на СУ. Да не забравяме и специалните предмети. Но пък образованието получено там е на наистина добро ниво за стандартите на България.

Освен това, има възможност студенти да се включват в проекти, разработвани извън страната, но мисля, че имаше някакви условия за нивото на владеене на чужди езици.

Ако ви интересуват подробности - бих могъл да проверя и да ви отговоря по-подробно.

Успех Б.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Би ми било интересно какво представляват тези проекти, след като у нас почти нищо не се финансира и прави...

За езиците как стоят нещата, английският на какво ниво трябва да бъде овладян? Виждам че има и курсове по технически английски :)

ПП: Освен нахъсани и с желание... талантливи кадри не се ли търсят и как могат да те забележат?! :good:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

...

За езиците как стоят нещата, английският на какво ниво трябва да бъде овладян? Виждам че има и курсове по технически английски :)

. . .

Тази вечер или най-късно утре ще ти кажа точно как стоят нещата. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

При маг.програми - взема оценката по английски от последния положен по езика изпит.

При док.програми - задължително се полага изпит по анг.език.

Преподавателят по анг.ез. във Физ.Факултет на СУ ми даде лично това инфо.

Успех Б.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ок, благодаря :)

От понеделник започвам курс по английски :)

Друг наболял въпрос е в каква точно сфера да се специализирам... засега не мога да се спра на нищо, откъде мога да почерпя вдъхновение? Сещам се за списъка с избираемите дисциплини към физическия факултет и ТУ. Списание Физика и разни др.

Какво може да се развие в близко бъдеще в БГ?

Вълнуват ме алтернативните източници на енергия, преобразуването й, конструиране на апарати и устройства... нещо свързано и с ЕМ вълни може би... :lightbulb:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ок, благодаря :)

От понеделник започвам курс по английски :)

Друг наболял въпрос е в каква точно сфера да се специализирам... засега не мога да се спра на нищо, откъде мога да почерпя вдъхновение? Сещам се за списъка с избираемите дисциплини към физическия факултет и ТУ. Списание Физика и разни др.

Какво може да се развие в близко бъдеще в БГ?

Вълнуват ме алтернативните източници на енергия, преобразуването й, конструиране на апарати и устройства... нещо свързано и с ЕМ вълни може би... :lightbulb:

При интересите които имаш ми хрумва, специалности като - медицинска физика или може би Нанооптоелектроника и информационни технологии....

Това са нови специалности за СУ и може би имат бъдеще...

медицинска физика - учат и биология.

Каквото и да избереш, ще ти бъде интересно... поне така мисля :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

...

От понеделник започвам курс по английски :)

...

Ако не е тайна...къде и при кой преподавател ще учиш английски?

Има направено ръководство за изучаване на английски за Физически Факултет на СУ. Преди започването на всеки курс, преподавателят снима материалите и ги раздава на студентите. В тези материали са включени обяснения на най-често използуваните термини във физиката, както и някои статии, взети от щатски и британски университетски списания.

На изпита, преподавателят дава на студента статия и очаква превод, максимално близък до оригинала. Предвид, че в статиите има доста термини, преводът не винаги е лесен поради липсата на неописателен български термин.

Преди години в този факултет се използваше учебник, но в последствие специалистите от катедрата Английска Филология решиха, че този учебник е доста посредствен и под нивото на студентите от Физ. Факултет и го премахнаха. Преди години учебните часове по английски бяха около 600 часа. Сега те са не повече от 30 часа.

Успех в изучаването на езика! :vertag:

Поздрави Б.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

При маг.програми - взема оценката по английски от последния положен по езика изпит.

При док.програми - задължително се полага изпит по анг.език.

Преподавателят по анг.ез. във Физ.Факултет на СУ ми даде лично това инфо.

Успех Б.

За маг. програми , какво представлява специализацията/работа по проект?

Кой ти поема разходите, колко време, само желанието достатъчно ли е да се включиш? Какви са изискванията в общи линии :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За маг. програми , какво представлява специализацията/работа по проект?

Кой ти поема разходите, колко време, само желанието достатъчно ли е да се включиш? Какви са изискванията в общи линии :)

Най-често разходите са за сметка на специализанта, но много зависи къде и какво ще се разработва нещо. Наскоро е имало проект към един датски университет, но по-скоро е бил свързан с физико-химията. Разходите са били за сметка на датския университет.

Желанието е необходимо, но не достатъчно условие. Желателно е да са преминати курсове близки до темата на проекта.

В общи линии изискванията са успех и свободни места в даден проект. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Здравейте :) В момента съм кандидат-студент със математика, но имам много голям интерес и към физиката. Искам да кандидатствам компютри в техническия, защото там са парите, но принципно искам да се занимавам с нанотехнологии. Окото ми хвана новата специалност-нанооптоелектроника и информационни технологии, но нямам мн информация с какво точно се занимава и каква е възможността за реализация. Прочетох анотациите и учебния план, но още не мога да си отговоря дали има нещо общо с компиутарните системи и технологии. Надявам се ако има някой разбиращ в тази област да ме насочи малко. :lightbulb: Благодаря предварително.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Привет отново,

Мислих мислих, извадих няколко заключения:

-алтернативни, нови източници на енергия и/или оползотворяванете, подобренията им.

-физика на материалознанието, нови материали

-конструиране, създаване на нови апарати, системи, концепции проекти...

Не мога да преценя къде/какво да се изуча, за да се занимавам с подобни неща?!

Досега си мислих че в СУ - Инженерна физика и после специализация в някоя от катедрите ще поставя основите, но уви , програмата била супер стара, учат се 6-7 математики, почти никаква "инженерност", да оставим кофти базата... Като се има предвид че вече има съвременни софтуерни приложения (MATLAB, MATCAD и какво ли не) ние тук си пишем още с тебишир и си тормозим мозъците с претрупана от висша математика програма. Разбирам да е специалност Математика, но...

Хрумна ми да прегледам специалностите из престижните научно-технически университети по света (Европа по скоро), можете ли да дадете няколко примера. Току виж съм се насочил към някой от тях ако тук не ме удовлетворят условията :)

Други идеи? Имам чувството че света доста се развил в последните 1-2 десетилетия и доста от нещата ми се струват непознати, а искам по някакъв начин да добия цялостна представа. За жалост у нас не се издават специализирани научно-технически списания, в които се публикуват последните новини, открития и т.н. от научните среди.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

Мисля, че науката и научните кадри все по-малко ще се търсят

Откъде тоя песимизъм? Аз пък си мисля, че ще бъде точно обратното, светът като цяло се развива, рано или късно и у нас ще се тръгне по тоя път :)

Редактирано от Зитко
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...