Отиди на
Форум "Наука"

Разгадаване на неизвестния до сега произход на титлата "василевс"


Recommended Posts

  • Потребители

Според мен иде от "базис" (βασις) - основаване. В митовете обикновено основателя на някой град става често и негов цар. Напр. Ромул основал Рим и му станал цар. Месемврия (Несебър) също се счита, че носи името на легендарния си основател.

Редактирано от Galahad
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Така е. В този ред на мисли проблематиката е била интересна дори за Аристотел, който търсил разликите между тиран и вазилевс. Според него основната разлика е, че василевса е притиснат от законите на социума, докато тирана налага дори вредни за социума мерки и може да си позволи да експлоатира мирното население под своя власт.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сборника от закони на гръцки се нарича басилика .Или властникът , който се подчинява на тази басилика (на законите,не е над тях) е басилеус.Другия тиран.Така е ако думата е гръцка-и за басилика и за басилеус.

Но това не е гръцка дума,а скитска.При скитски произход имаме Бачи лев. Бачо Лъв . Бай Лъв. И думата на Бай лъв или това което облече той във власт е закона,основата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това ми напомня за още една, макар и далечна възможност по отношение правата на василевса, залегнали в статута на титлата - βασις - основа и lex- закон, като подвластен на основните закони, но допускането ми е само провизорно, без никаква стойност, тъй като става дума за съчетанието на две разноезикови по произход думи, освен ако латинската дума lex - закон не произлиза пряко от гръцката lexis - дума.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сборника от закони на гръцки се нарича басилика .Или властникът , който се подчинява на тази басилика (на законите,не е над тях) е басилеус.Другия тиран.Така е ако думата е гръцка-и за басилика и за басилеус.

Но това не е гръцка дума, а скитска. При скитски произход имаме Бачи лев. Бачо Лъв . Бай Лъв. И думата на Бай лъв или това което облече той във власт е закона,основата.

Моля, дайте някаква информация за скитски език, речници, разговорници или каквото имате. Благодаря предварително.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това ми напомня за още една, макар и далечна възможност по отношение правата на василевса, залегнали в статута на титлата - βασις - основа и lex- закон, като подвластен на основните закони, но допускането ми е само провизорно, без никаква стойност, тъй като става дума за съчетанието на две разноезикови по произход думи, освен ако латинската дума lex - закон не произлиза пряко от гръцката lexis - дума.

Любопитен е също така произхода на думата базилика - от ойкос - къща, дом.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...