Отиди на
Форум "Наука"

Любими старинни предмети


Recommended Posts

  • Потребители

Сигурно мнозина си имаме някаква фетишистка представа, с която свързваме дадена епоха. За мен например Античността се свързва предимно със статуи, а Средновековието - с мечове.

Сетих се за тази тема покрай съкровищата, изложени от Елемаг. Ето два от предпочитаните ми предмети, около които се формират представите ми за древността:

06g_1300.jpg

Реликварият на Карл Велики, ХІV в.;

SHHelm1.jpg

Шлемът на Редуалд от Сътън Ху, VІІ в.

Ужасен кеф ми правят.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Всеки предмет носи много информация за времето си. Но византийските мозайки от Равена и някои предмети от средата на Византия не спират да ме удивляват с висотата си и с невероятната идея за съвършенство.

И разбира се св. София и западноевропейските катедрали.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много харесвам неолитната и халколитна керамика с геометрични мотиви.

Някои антропоморфни и зооморфни съдове са изключително чаровни.

Ето тоя образ от Дуранкулак особено ми допада:

31.2.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Приятно парче глина :) И мен ме кефи.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 месеца по късно...
  • Потребител

Имам си вкъщи едно керамично парченце от Преслав с отпечатък от човешки пърст :)

Много се радвам на древните склуптори, антични или средновековни няма значение, толкова са много и са толкова красиви, че изобщо не мога и да си помисля за любими такива, всичките са ми интересни :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

post-6216-024285400 1296425446_thumb.jpg

Умереността, алегорична фигура от надгробието на Франсоа II, дук на Бретан. Началото на XVI в., катедралата в Нант. Но и четирите фигури, пък и изобщо целият паметник са прелестни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

post-5590-056851100 1296425802_thumb.jpg

http://www.minden-ami-magyar.hu/szk/korona.php?&w=1024

Ако щракнеш на някоя от росетките ще видиш фината разработка на образите. Казват, че част от оригинални икони са открити в някой грузински или арменски манастир....

И досега не се знае, но е сигурно, че са две корони. Обърч и затворена. Т.е. царят на унгарците не е васал на никого и е васал на короната. Защото Унгария е предадена на Света Богородица и короната е символ на това. И до ден днешен се смята, че короната не е предмет а е лице. Царят я получава /и с нея властът/временно само....

:book: :book: :book:

Редактирано от Skubi
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Индиянците не отстъпват - обърнете внимание на реализма в съдовете на културата мочика:

Cultura+Mochica+1.gif

067-mochica-keramikgefaess-portrait-herrscher-lachend.gif

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...