Отиди на
Форум "Наука"

Търсят се:документи за историята на Северозападна България


Recommended Posts

  • Потребител

Освен със сирийски, аз съм и с български произход. По-точно българският ми корен е от Северозападна България. От известно време искам да знам повече за този край и издирвам документи, свързани с него. Модерният период не е приоритетен, най-вече средновековие, османска ера и античност, но там предполагам ще е по-трудно предвид значението на областта.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Преди време помагах за издаването на една краеведческа книга:

"Мигове от историята на село Бресте", П. Петков.

Спомням си че имаше там списъци на войнуци и някакви фермани.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Благодаря! Аз търся сега "История на българската католишка пропаганда", където има информация за района.

Полезна ще ти е книгата на Милчо Йовков "Павликяни и павликянки селища в българските земи ХV-ХVІІІ век". С., 1991

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Може ли да се намери все още?

За съжаление е изчерпана отдавна. Само по библиотека или от антиквар. Всъщност провери в "Български книжици" под колоните на "Кристал", може и да я изкопаят отнякъде. Разправят, че Нисим" също срещу поръчка намират разни стари книги.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Благодаря! Аз търся сега "История на българската католишка пропаганда", където има информация за района.

Блазиус Клайнер т. 2 - Хроника на българското францисканство (малък откъс от нея )

Клайнер е не само изследовател от 18в., но е заварил живи някои от бежанците от Чипровско.

Този том го продават във Филиалите на Държавния архив, а някои книжарници го предлагат и по пощата.

Иначе темата е много обща. Освен документи има и много интересни статии - за "История на Видинското княжество" от Петър Ников, за Враца, за Ловеч, за нерелигиозните книги в библиотеката на Осман Пазвантоглу (от Видин), за въстанията в Северозападна България ... Тъй че ако въпросът се конкретизира ще е много по-лесно какво точно да се посочи.

Редактирано от Galahad
Link to comment
Share on other sites

  • 5 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор

Благодаря! Аз търся сега "История на българската католишка пропаганда", където има информация за района.

Ако става дума за книгата на Милев от 1914г. - информацията там не е кой знае колко много. Той набляга на дейността на католическите мисионери и епископи и е ползвал главно латински източници. Но можеш да я прегледаш все пак - има я в университетската библиотека, а и в Народната.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...