Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител

Знае ли някой дали в останалия текст преди и след Именника в руските хроники е титулуван някой с титлата Княз?

Веднага след Именника се говори за Царуването и Цар Навуходоносор, тоест той не е Княз!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Нали знаеш, че текстът на Именника е включен погрешно в библейската Втора (или пък Четвърта беше...) книга Царства, където се говори за царете Ахитофел и Навуходоносор.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Въпросът е, че са вмъкнати като Князе, а не като Царе, Императори, Василевси, Ханове, Шахове или други. И този който ги е вмъкнал вероятно е чувал, че те са именно Князе или Канас-убигита.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Или който полуграмотен руски калугер ги е вмъкнал, погрешно е свързал Ахитофел с Авитохол, взел е ръкописа на Именника и директно го е преписал в Библията, както си е бил. Всички български владетели до Симеон са наричани последователно "князе" в българските извори. Примерно в превода на Манасиевата хроника пак е така. Тези скриптори, които са правели разлика между български царе и князе, са били доста по-ранни от оцелелите преписи на Именника. И вероятно са си били българи.

Link to comment
Share on other sites

Нали знаеш, че текстът на Именника е включен погрешно в библейската Втора (или пък Четвърта беше...) книга Царства, където се говори за царете Ахитофел и Навуходоносор.

И защо реши, че е погрешно вмъкнат, а не с ясно определена цел?! По същия начин са пришити към някоя друга, по-стара и чужда хроника или мит почти всички известни этнически хроники от този тип!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Или който полуграмотен руски калугер ги е вмъкнал, погрешно е свързал Ахитофел с Авитохол, взел е ръкописа на Именника и директно го е преписал в Библията, както си е бил. Всички български владетели до Симеон са наричани последователно "князе" в българските извори. Примерно в превода на Манасиевата хроника пак е така. Тези скриптори, които са правели разлика между български царе и князе, са били доста по-ранни от оцелелите преписи на Именника. И вероятно са си били българи.

Анджък, както биха казали болгарите. И аз мисля че е станало точно така и всичко друго е свръхинтерпретация.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Въпросът е, че са вмъкнати като Князе, а не като Царе, Императори, Василевси, Ханове, Шахове или други. И този който ги е вмъкнал вероятно е чувал, че те са именно Князе или Канас-убигита.

Княз=КанасYбиги?!?!?!

как ги изравнявате тея думички не мога да разбера!

аз написах BURGARVS и веднага щяха да ме набият ,че това което виждам не означава българи ами шваби хехехе или най малкото некакъв талиянски сапунджия дето не знаел какво значи ит ой ама го използвал и казва наляво и надясно ,че няма нищо общо с българите хахаха

"Канас" е една думичка и

"биги" е друга

и"Y"как я четете за "Ю" ????

п.п. не знам тря да питаме некой езиковед или преводач!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

Или който полуграмотен руски калугер ги е вмъкнал, погрешно е свързал Ахитофел с Авитохол, взел е ръкописа на Именника и директно го е преписал в Библията, както си е бил. Всички български владетели до Симеон са наричани последователно "князе" в българските извори. Примерно в превода на Манасиевата хроника пак е така. Тези скриптори, които са правели разлика между български царе и князе, са били доста по-ранни от оцелелите преписи на Именника. И вероятно са си били българи.

Не съм много сигурна ,но все пак,намерих в един аварски речник на М.М.Гимбатов от 2006 година това,струва ми се подходящо

тохáл (-алъ, -алъул) 1) забота, хозяйский глаз; заботливость 2) бдительность

авлáхъ... равнина, ровное место; степь

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...