Отиди на
Форум "Наука"

Защо "педофил" е мръсна дума


Стоедин

Recommended Posts

  • Потребител

Педофилия е дума все по често използвана и придобила зловеща слава. Защо обаче именно тази дума е избрана да опише сексуалното посегателство и малтретиране на деца? Преведена от гръцки на български думата има повече от позитивно послание-дете и приятелство. Приятелство с дете. Това ми напомня за "Малкия принц". Книга подтикваща младеща към самоубийство според някои, а вероятно и към педофилия. Мисълта ми беше, защо се допуска подобно извращение на думите? Педофилия се е превърнала в дума анатема, а какво лошо има всъщост в това да си приятел с децата? Хората изнасилващи деца за мен са по скоро "педофоби"(знам, че е неточно, но не по малко абсурден е варианта с педофил) или нещо друго, но не и приятели на малолетните. Никой не изнасилва приятелите си, нали?

Бих предложил детемразец или детенасилник, но гръцкия не ми е сила, така че може някой да ги преведе и да ги напише тук, за да видим как биха звучали.

За всички, които четът по диагонала и реагират остро преди да са осмислили написаното ще уточня, че не одобрявам педофилията, а само се чудя защо дума с безобидно значение е използвана за описание на един отвратителен феномен-сексуалното насилие над деца.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Предполагам, че темата е провокирана от наскоро гръмналия педофилски скандал с чиновници и учени, който се яви като своеобразна гарнитура на добилата мирска слава Божова изцепка за народа и колегите му.

Иначе както куковците казваха: Педагозите обичат децата; педофилите също, но истински.

Педофилите по принцип не мразят децата, но проявяват чувства, които се различават от обичайните. Действията им са провокирани не толкова от омраза, колкото от егоизъм, тъй като в търсенето на удоволствие не се вълнуват от болката и страданието, които причиняват. Затова педофилите се приравняват на изнасилвачите, а на не тези, които нараняват други хора по дискриминационни подбуди. При педофилите обаче за разлика от предните две групи има една особеност - те злоупотребяват с незнанието и неопитността на децата. Затова се получава така, че както и в последния педофилски скандал децата сами отиват при педофила, макар да знаят какво ще им се случи там, докато жертвите на изнасилвачи, расисти и др. под. обикновено пострадват без да очакват. При педофилите опасното е, че в някои случаи децата ги възприемат като приятели (особено при блудствените действия), а в други са привлечени от някаква изгода, но същевременно се срамуват от цената, на която я получават.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Педофтория или неотеропроктофилия биха били по-точни, но какво да се прави, терминът си е тръгнал и ще си остане.

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Педофилия е дума все по често използвана и придобила зловеща слава. Защо обаче именно тази дума е избрана да опише сексуалното посегателство и малтретиране на деца? Преведена от гръцки на български думата има повече от позитивно послание-дете и приятелство. Приятелство с дете. Това ми напомня за "Малкия принц". Книга подтикваща младеща към самоубийство според някои, а вероятно и към педофилия. Мисълта ми беше, защо се допуска подобно извращение на думите? Педофилия се е превърнала в дума анатема, а какво лошо има всъщост в това да си приятел с децата? Хората изнасилващи деца за мен са по скоро "педофоби"(знам, че е неточно, но не по малко абсурден е варианта с педофил) или нещо друго, но не и приятели на малолетните. Никой не изнасилва приятелите си, нали?

Бих предложил детемразец или детенасилник, но гръцкия не ми е сила, така че може някой да ги преведе и да ги напише тук, за да видим как биха звучали.

За всички, които четът по диагонала и реагират остро преди да са осмислили написаното ще уточня, че не одобрявам педофилията, а само се чудя защо дума с безобидно значение е използвана за описание на един отвратителен феномен-сексуалното насилие над деца.

"Педофилия" за древните гърци действително е означавало любов към децата, например така са били окачествявани силните майчински чувства, докато за нездравото влечение към непълнолетни се е използвала думата "педерастия". Но когато се е наложило да се въведе съвременен медицински термин за сексуалното влечение към деца, значението на думата педерастия в европейските езици отдавна се е било изместило към сексуалните отношения между мъже въобще (и дори към аналния секс независимо към кого се прилага), така че тя не е била подходяща. Тогава на някого (явно недостатъчно образован) му е хрумнало да въведе думата педофилия, така както и други нездрави сексуални влечения биват определяни (отново необосновано) с понятия, съдържащи съставката -филия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами отношенията между възрастни учители и млади ученици в гимназиумите на древна Елада не е ли било чиста проба педофилия?Освен това,доколкото знам,на такива отношения в древна Елада се е гледало не само с добро око,ами родителите сами са бързали да пращат децата си в гимназиумите,където те да се развиват и съзряват,поглъщайки "божествената" течност на своите учители и наставници...

Изобщо древните елини са ни завещали велика култура,а също и за този цивилизационен феномен трябва да сме "благодарни" именно на тях.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами отношенията между възрастни учители и млади ученици в гимназиуми на древна Елада не е ли било чиста проба педофилия?Освен това,доколкото знам,на такива отношения в древна Елада се е гледало не просто с добро око,ами родителите сами са бързали да пращат децата си в гимназиумите,където те да се развиват и съзряват,поглъщайки божествента течност на своите учители и наставници...

Изобщо древните елини са ни завещали велика цивилизация :tooth:

Точно това в древна Гърция се е наричало педерастия, на която не се е гледало с особено добро око. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Точно това в древна Гърция се е наричало педерастия, на която не се е гледало с особено добро око. :bigwink:

Може и да греша,но в древна Елада са приемали за по-възвишена любовта между мъже,отколкото между мъж и жена :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Може и да греша,но в древна Елада са приемали за по-възвишена любовта между мъже,отколкото между мъж и жена :biggrin:

Да, някои мъдри мъже, на които тя изглежда е допадала, са смятали така. :bigwink: Но аз ти казвам какво е било отношението на редовия грък.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, някои мъдри мъже, на които тя изглежда е допадала, са смятали така. :bigwink: Но аз ти казвам какво е било отношението на редовия грък.

Ооо,не само мъдреците на Елада са се възхищавали на мъжката любов - сред военните е била масово явление,а пък сред суровите спартански войни страстта помежду е била направо изпепеляваща,това съм го чул по канал Хистори,да не каже някой,че си измислям :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ооо,не само мъдреците на Елада са се възхищавали на мъжката любов - сред военните е била масово явление,особено сред суровите спартански войни- страстта помежду им е била не по-малко изпепеляваща :tooth:

При спартанските воини страстта не е между възрастен и непълнолетен, а между хора на еднаква възраст, т. е. не се е окачествявала като педерастия, пък и по време на война такава страст несъмнено има своите предимства. :biggrin: Изобщо въпросът съвсем не е толкова прост, както обикновено се приема.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

При спартанците това се е поощрявало.

Идеята е проста, не се женят до 40, а изграждайки отношения в армията са по - лесно управляеми и привързани към армията и редицата в боя.

Само дето идеята за оргии и чудесии прилича на идеята ,дето учехме едно време по история, че Хеопс изклал 100 000 работници и ги положил в пирамидата, за да я запази в тайна.

Спартанците са диви аскети, всякакви плътски удоволствия и неща, свързани със страстите и прочие са им били не само чужди, ами и избивани от главите.

Така че доколкото е имало мъжка любов, тя определено не е висяла предимно на бурен сексуален живот. Напротив, те повече време са бил изаедно, в ппохода, в строя, в боя

Идеята е претворена после и в други полиси, например Тива, където свещенаа дружина - елитен отряд - се е състоял от 150 двойки обратни.

Атинската педерастия си е по - чиста форма на простотия съвременен тип. В Спарта и Тива разбирането е малко по - друго .Действително, вероятно покрай него битува и другата педерастия - риск на професията :whistling:

"Отношения" между ученик и учител в гимназиума(агелата) са били избягвани. Говорите за т.нар. любимци на Плутарх.

Само че не е точно такава логиката, първо отношенията се поощряват вътре в групата ,а не между деца и старци - това е преекспонирано, т.нар, старци са вече уволнени от армията и женени, и второ - ето го описанието на Плутарх.

Старците им оказвали голямо внимание, като ги навестявали твърде често в техните школи за гимнастически упражнения и наблюдавали как се биели или как се надсмивали един другиму.Понеже всички те се смятали за бащи, учители и наставници на младите хора, вършели това съвсем не между другото. По този начин онзи младеж, който се е провинил в нещо, не могъл да избегне нито мъмренето, нито пък наказанието, защото не съществувало място, където да му се удаде това.Освен това към младежите се числял още един възпитател от средите на най-знатните и най-издигнатите, в нравствено отношение граждани, т. нар. педоном.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Думата педофилия не показва, за какво става въпрос. Нищо там не е ясно! Затова в западният свят се злоупотребява с нея.

Човек, искащ да чука момиченца, момченца или и двете? Възрастта, на която са те? Жена, искаща да я чукаш отзад (макар че това е рядко)?...Волна програма! Въпрос на тълкуване или добър бизнес, носещ добър имидж на държавата и златен дъжд на съдии, адвокати и пр.! Онази от Трън, дето от нея пламнала цяла централна западна България, която "педофила" влюбен в нея "до уши" я уби - само той ли е виновен? Тя не е ли виновна? Разбрала рано, че с цепката си може да си докарва парички и други благинки, подпалила човека "до уши" и ... накрая той виновен, тя не - понеже повечето жени са като малки деца - те имат акъл, колкото да си обуват гащите налици! Къмон! Това е унизително първо към жените!

Значи горкичкият ми дядо (по брюкселските стандарти) е бил педофил, щом се е оженил за 14 годишна, пък баба ми - тя не е виновна, "защото нали знаете, жените нямат акъл - то, като му покажеш пишка - става му интересно". Брюкселски глупости!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

"Педерастия" етимологически е точно, доколкото на гръцки "пайдика"/"педика" е любимото момче, а "ерастес"/"ерастис" е влюбеният. Според Шаму редовият грък наистина се отнася с подозрение към тия отношения, но не и аристократът/евпатридът. Все пак за нас днес "педерастия" означава любов между мъже, а не между мъж и момче. Това за медицинската употреба на "педерастия" относно всеки анален акт, включително и между мъж и жена, не го знаех. Звучи ми доста странно.

"Педофилия" също е доста добро понятие, защото си значи тъкмо "любов към дете" и сме свикнали да не правим разлика дали е към момче или към момиче. А "филия" в медицинска употреба е всяко привличане, често неестествено. Никога не съм чувал да се казва, че хетеросексуалният мъж е "гинекофил", при все че си е точно такъв.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

"Педерастия" етимологически е точно, доколкото на гръцки "пайдика"/"педика" е любимото момче, а "ерастес"/"ерастис" е влюбеният.

"Пайдика" се употребява и за любимо момиче, макар и по-рядко.

Това за медицинската употреба на "педерастия" относно всеки анален акт, включително и между мъж и жена, не го знаех. Звучи ми доста странно.

Предполагам, че е под влияние на латинския, където глаголът paedico означава именно това.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ta paidika май изобщо означава нещо любимо, миличко, обично. Plurale tantum, най-често в субстантивирана употреба за момче-любовник.

Интересно, дали podex на латински е грецизъм с първоначално подигравателна конотация? Това paedico, -are спокойно може да показва, че италийците не са практикували аналния акт преди първите си контакти с гърците, щом заемката е придобила по-широко от оригиналното си значение. Макар че пък нарушителят на чуждо землище и крадецът могат да бъдат накарани да въртят irrumatio на ощетения стопанин. Весели антични нрави :)

Хрумна ми, че произходът на "хюмне" може да се свърже и с това:

Magnus Hirschfeld "Die Homosexualität des Mannes und des Weibes," Louis Marcus Verlagsbuchhandlung, 1914 (Magnus Hirschfeld, translated by Michael A. Lombardi-Nash, "The Homosexuality of Men and Women," Prometheus Books, 2000); Part I The Homosexuality of Men and Women As Biological Occurrence" - "Chapter 1 The Definition and Concept of Male and Female Homosexuality" p. 35-75 - (p. 41) polyhymnier - Hessen suggested polyhymnier instead of Uranier, because it had not been Urania, but Polyhymnia, who was the "the muse of earthly pederasty."

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Интересно, дали podex на латински е грецизъм с първоначално подигравателна конотация?

Не, podex ("задник") е свързано с глагола pedo ("пърдя").

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Язък, пропадна ми гениалната теория. Барем да беше paedo, та да кажем, че според римляните пърдят само жертвите на paedicatio :)

Милев-Войнов дава форми pedico и pedicator с дълго [e] за дублети на paedico и paedicator. Възможно ли е формите с дифтонг да са създадени под гръцко влияние? Съществува дума paedor за нечистотия, така че не ми е много трудно да си представя и глагол *paedo като дублет на pedo и превод на perdomai.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Момчета, при всички случаи, думата не подхожда на смисъла, който се влага в нея. Според мен педофил е мъж (без значение на неговата възраст), който се интересува от секс (нормален или анален), но само с деца на възраст до 14-15 години, използувайки за тази цел насилие или примамка. Типичен пример е този от Горна Джумая, който чукал сина си като бебе на няколко месеца! Другият обаче, от Трън, който уби момичето не може да бъде сложен в тази категория. Във всички случаи буквалното тълкувание на думата не подхожда на смисъла.

Аз имах съученик в осми клас, но в друга паралелка, който беше заклет кокошофил - чукаше кокошките! Баба му го сварила в курника на калъп. Спомням си, че тя го гонеше, защото правел зарар - в процеса им чупел яйцата. Цялото училище му викаха Съби "Подпали поздерката". Петлите не закачал, налитал само на кокошки. Такъв как се нарича?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ойкоорнитофил или ойкоорнитофтор :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не е добре във вашето село да има ойкоорнитофил. Няма повече квачки, няма пиленца, защото петлите вече не се котират - всички кокошки влюбени в Съби!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Язък, пропадна ми гениалната теория. Барем да беше paedo, та да кажем, че според римляните пърдят само жертвите на paedicatio :)

Милев-Войнов дава форми pedico и pedicator с дълго [e] за дублети на paedico и paedicator. Възможно ли е формите с дифтонг да са създадени под гръцко влияние? Съществува дума paedor за нечистотия, така че не ми е много трудно да си представя и глагол *paedo като дублет на pedo и превод на perdomai.

Глаголът си е от гръцки, от пайдиките. Римляните преди да общуват с гърците са били прилични и почтени хора. А и не ми се вижда никак убедителна тази връзка, която търсиш с пърденето. :)

Момчета, при всички случаи, думата не подхожда на смисъла, който се влага в нея. Според мен педофил е мъж (без значение на неговата възраст), който се интересува от секс (нормален или анален), но само с деца на възраст до 14-15 години, използувайки за тази цел насилие или примамка. Типичен пример е този от Горна Джумая, който чукал сина си като бебе на няколко месеца! Другият обаче, от Трън, който уби момичето не може да бъде сложен в тази категория. Във всички случаи буквалното тълкувание на думата не подхожда на смисъла.

Е ясно, че не подхожда, но като вече се е утвърдила, какво да направим? Както и с всички останали -филии, след като гръцкият корен "фил-" определено не означава сексуално влечение. Между другото няма ли и жени педофили?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Има, разбира се, но не знам някога младеж да се е оплакал от интереса на по-възрастна жена. Виж, има и едни по-неприятни случаи, но за тях вероятно трябва да се пише в медицинския раздел.

Естествено, че приказвам глупости за гръцкия, но пък затова са класическите езици - да си убиваш времето с мръсни вицове на латински/гръцки.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Има го и този момент че 18 години е как да го кажа, зрялост на акъла, но реално момичетата са полово зрели доста по рано, а момчетата малко по късно. Значи, ако 15 годишна има редовни сексуални контакти със съученик е нормално, а ако го прави примерно с 40 годишен е педофилия? По скоро трябва да се каже че педофилията е влечение към сексуално незрели.

Прочее това пак поставя доста разтеглива граница, наскоро 11 годишно цигъне роди, тя являва ли се жертва на педофилия или не? Хайде да го погледнем и от друга страна. Сексуален контакт с дете не се приема за нормален защото хлапето не може да прецени, то и за много други неща не може, и затова си има родители. Това значи ли че от родителите зависи кога да позволят на детето си да започне сексуален живот? Как властта ще накаже циганин който е съгласен със сексуалните контакти на примерно 7 годишната си дъщеря си и дори ги поощрява?

Значи когато един мъж отпушва анално друг е нормално. Но когато имаме сексуален контакт между възрастен с дете, при това със съгласието и на родителя и на детето не е нормално? Че що? Защото детето не можело да прецени, ами нали си има родители за да преценят. Ранните сексуални контакти можели да доведат до емоционални травми. Довеждат сред българите (въобще белите) където това се счита нещо лошо. Но при цигъните това е нормално и до никакви травми не довежда. Въобще, демонизирането на педофилията май е буря в чаша вода. Преди 200 години секса между мъже не е бил нормален, но за сметка на това секса с малолетна е бил нормално нещо, днес е обратно. Което означава че всичко това с демонизирането на педофилията е въздух под налягане.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...