Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

makebulgar

Потребител
  • Брой отговори

    10192
  • Регистрация

  • Последен вход

  • Days Won

    96

ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ makebulgar

  1. Може би защото "славяно"-неговорящи не е имало, като изключим някой гърк и авар. Ако "ирано"-езичните българи-сармати са ползвали иранските думи къде, кога, дан, аз, тича, върша, шетам, чедо, куче, жена, вир, държа, да, бог, сват, карам, хрущя, ....., то нещата с появата на мнозинството е ясна.
  2. Отново нелеп пример. Не разбирате, че има съществена разлика между индивидуални трагедии и колективната епидемия. Да се дават примери със статистики свързани със смъртни случаи, които са следствие на индивидуални трагедии и проблеми - катастрофи, сърдечни болести, бедност, рак и други подобни е логическа грешка/заблуда. Тези неща не се предават от човек на човек, не са заразни, и не зависят от това колко души са се събрали и колко наблизо са. Грешни примери са това. Вирусната епидемия е колективна зараза, и затова и се вземат колективни мерки, иначе целия колектив страда.
  3. Е да, значи който не умира от тия неща, значи нека от вируса да умира. То тогава нека да върнем и шарката и маларията, щото нали така или иначе ще умрем я от катастрофа, я от естествена смърт. Подобна аргументация с изтъкване на други начини по които се умира по никакъв начин няма да успокоят онези които берат душа в болницата щото някои им е кихнал в лицето. Наистина трябва всички които доказват колко е безопасен вируса да се заразяват, така че да усетят на свой гръб. Даже трябва самоинициативно да се заразяват тъй като това ще е най-доброто доказателство за твърденията им. Отиват в болницата, целувка с някой заразен, и после вкъщи при семейството да обсъждат в близка дистанция колко е виновен щаба. Иначе е интернет празнодумие.
  4. Още по-зле е това, че и медицински лица говорят глупости все едно нищо не се случва и все едно вируса е лека настинка от която никой не мре.
  5. Това къде е? В някое село в Лапландия или на северния полюс!? В Италия същото ли е? Или в Ню Йорк?
  6. Тогава нека направо избием всички които нямат здрав организъм. Що да мислиме и за тях. Газови камери с парите от НЗК и всички проблеми се решават. Не мислите трезво май... и не е достигнала до вас тая болест.
  7. Егати не егати, ама празнодумието и словоблудството стават досадни. На празни приказки всеки е смел, но едва ли лапландеца или друг високоумен знаещ ще отиде да служи доброволно в онези болници в които са заразените, и още по-малко ще отиде да погребва умрелите. На думи в нета е лесно, ама иначе дела никакви. Фактите са че към момента 191 791 души са умрели. Физически, наистина, реално... са в гроба! Другото са празни приказки. И лапландеца или друг знаещ със сигурност не иска да им е на мястото. И ако не се вземат мерки и тук ще стане масова гледка.
  8. Много несериозно. Все едно слушаме някое дете, или някой късоглед, необразован и немислещ абич в кръчмата. Между другото по света за 3,5 месеца 190 000 души са се споминали, само защото са си говорели с някои или някои им е кихнал в лицето. Ако се обърнем към закона всеки който иронизира проблема и нагнетява конспиративни теории срещу мерките, сред народа и по медиите, трябва бъде разглеждан като терорист, тъй като действията му водят до нови болни и умрели. Най-добре е обаче тия терористи да ги пращат по моргите и гробищата да видят къде са умрелите и съответно да ги пращат при заразените в болниците, че да хванат вируса и после да разправят от първа ръка колко е слаб вируса... ако оцелеят.
  9. Ситуацията при нас започва да се променя и ако доскоро новите открити случаи бяха 4-5%, сега вече са 9%. Явно повечето тестове водят до повече открити случаи, а и в съседна Турция нещата вече са тежки и от там идва влияние. Малката разлика в процента ще доведе до голяма разлика в броя на заразените за малко дни. По същия начин Русия и Турция с проценти от порядъка на 10-15% ръст за ден за десетина дни вече имат десетки хиляди болни. Изводът е, че при нас сега започват да се развиват нещата и да стават неконтролируеми. И причината е, че хората вече им е омръзнало да се пазят и пренебрегват мерките. Свикнаха горе-долу с носенето на маски и ръкавици, но все по-често нарушават карантината и не спазват приетия закон. Из градовете могат да се видят много хора които ходят по улици, тротоари, във входове на блокове, паркове и градини, без предпазни средства. Ако в неделя отменят задължителното носене на маски и ръкавици нещата ще ескалират бързо. А ако не го отменят, но и не глобяват здраво неспазващите закона, също ще имаме хиляди нови болни и стотици умрели.
  10. Може да се приеме и че е сармат-конник на служба при траките, и после е преминал на служба при новите римляни. По онова време сарматите участват в събитията на Балканите и особено около Дунав.
  11. Между другото в Тракия са се заселвали сармати и скити и преди българите. В погребение от Тракия под могила, направено изцяло по тракийски обичай, са открити сарматски пластинчати доспехи и типичен сарматски меч. В една от могилите до Дуванлии е открит пръстен на Скитодок, който явно е имал нещо общо със скитите. Под друга тракийска могила от Сливенско пък е открито цяло семейство, при което е установена определена монголоидност, като това кара учените да предполагат, че погребаните са сармати, тъй като при сарматите се наблюдавали такива случаи на слаба монголоидност - по-широки скули и др. Същевременно и при скитите и сарматите на север от Черно море се влива тракийска кръв, тъй като много тракийски принцеси стават царици там, като се започне от дъщерята на Терес I омъжена за скитския цар, и се стигне до жената на боспорския цар Аспург, който е сармат по майчина линия.
  12. Копчето на каклулатора е заяло. Но няма значение. Важното е, че тук тестовете са малко. Обаче сега като направим 600 000 теста от поръчаните и картината ще е много по-ясна.
  13. Американците са тествали 10% от населението. При нас това означава да са 700 000 теста, а не 18 500.
  14. Брой направени тестове: България - 18 500 САЩ - 3 570 000 Германия - 1 730 000 Русия - 1 720 000 Италия - 1 245 000 Турция - 560 000 Франция - 464 000
  15. Докато някой хора се шегуват със ситуацията, мерките и вируса, за изминалите 3,5 месеца от вируса са загинали вече над 145 000 души. За незаразилите се тези месеци са били най-обикновени, като всички останали скучни работни месеци преди това. А за загиналите и за близките им са най-голямата трагедия.
  16. От вчера започнаха бързите тестове за вируса и днес вече откритите заболели са двойно повече от вчера - 7%. Графиката и тренда се променят.
  17. Българския народ е съставен основно от българи със сарматски произход, но и от други скити, и славянизирано от тях римско имперско население, на което произхода е освен тракийски, но и елински, римски, иберийски, малоазиатски...
  18. Такъв сценарий е бил невъзможен и заради вътрешни причини. Имало е кумунисти-терористи тук, а и да пе забравяме, че още от освобождението едните се правят на големи русофили, а другите пък се правят на най-големи русофоби. Как тия да ги пратиш всичките на границата срещу руските танкове.
  19. Невъзможно сравнение. Във Финландия им е студено и на руснаците, а тук при нас сме заобиколени от много топли и сърдечни съседи с претенции..
  20. Къде и кога ще става записването за полетите? Че и тук има желаещи.
  21. Човекът всъщност некак не е бавен и труден от към качване на дърво. Питай майсторите на паркура, атлетите на гривни, висилки и други подобни, и кварталните момчета дето тренират на лостовете. Много доре се справяме всъщност с катеренето. И възможностите на човека гледаме именно при младите и най-силните, а не при мнозинството застарели, болни, инвалиди, физически неактивни тюфлеци и други изнежени. В природата гледаме по дърветата само млади и в силата си животни, и първите които не успеят да се задържат на клона заради болест, старост или слабост падат и стават жертва на хищниците на земята. А ако потренира повече човек може да се опъне и на горила и да я набие.
  22. Еми има доста примати, които са също толкова сръчни като нас и имат и те палец. Като тук не говорим само за големите човекоподобни маймуни. Разни мармозетки, капуцини, лемури, макаци и други дървестни и земни животни са си направо с човешки ръце и ги използват по сходен начин. Ръцете са нещо съвсем обичайно по клоните на дърветета и при земните примати, и доколкото тия животни са доста умни си използват ръцете доста умело за голям спектър от дейности.
  23. Тоест, главно заради усложняването на социалния живот са се случили нещата с уголемяването на мозъка на човека, а не заради месото, сланината и костния мозък. Затова и в природата най-умни и с най-големи мозъци са социалните животни като слонове и делфини, които създават големи семейства и общуват активно.
  24. Множенето по двойки го налага религията, а преди това са били по-свободни нещата, като всеки си е защитавал територията както може - с бой, с ум и с други практики.
  25. Съществува една представа, че човека е възникнал от маймуните защото първо е станал сръчен защото се е изправил и съответно ръцете му са се освободили да върши разни работи с тях. Другата представа е, че тоя изправен човек тъй като започнал да яде месо, а не банани, му пораснал мозъка. Тоест месото било много хранително и мазно, и мозъка ръсте от това. И двете теории обаче не звучат много логично и има някои неща които ги опровергават донякъде. Първо, виждаме в природата много други примати, които не ходят прави, но имат не по-малко сръчни ръце и ги използват по сходни до нас начини. Всъщност повечето маймуни са си доста сръчни с ръцете, а има някои дори и с краката са сръчни. Тоест изправеното ходене не помага много за сръчността. То помага основно за по-бързото ходене и за придвижване на по-големи разстояния. Второ, яденето на месо явно не е причина за нарастването на мозъка, тъй като виждаме в природата много месоядни, които ядат доста месо, но мозъците им не са нараснали много, и те си остават примитивни животни. Слонът е друг пример при който пък имаме тревопасно, което не яде нито месо нито много мазни храни, но пък има доста голям мозък, и го използва. Тоест двете теории не са много точни. Най-вероятната причина за нарастването на мозъка вероятно е високо развитата социална среда, в която могат да излязат по-напред само най-умните.

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.