-
Брой отговори
10192 -
Регистрация
-
Последен вход
-
Days Won
96
Content Type
Профили
Форуми
Библиотека
Articles
Блогове
ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ makebulgar
-
Логиката е много добра при примера с каледнара, но примера включва и споменатите алани, авари, хуни и тюрки, а не само календара. Тоест онзи който твърди, че българите са кимерите или пък че са синдите и меотите, трябва да обясни и докаже защо българите да са именно тези местни племена, а да не са едно от многото племена, които знаем със сигурност, че са дошляци от изток.
-
Синдо-меотите не са били в Кавказ, където са позиционирани най-ранните българи. И синдо-меотите не са имали календар от типа: читем, твирем, тутом, шегор, дилом, верени... тъй като тоя календар е от Централна Азия. Кимеро-траколозите трябва да приемат неоспоримия факт, че българите са част от източната вълна преселници от Централна Азия, като такива са освен българите, но и аланите, хуните, тюрките, аварите и други.
-
Е ако ти дават трохи за създадените от теб проекти и идеи, дали ще ги създаваш въобще и дали няма да напуснеш и да отидеш там където ще ти дават пари за тях. И именно новобранците (бившите студенти) са най-добре виждащите нещата, и затова и Мъск наема тях, а не руски инженери с опит, но пред пенсия.
-
Сравнителна графика на разходите на държавите през 2018 г. за космически програми
-
Според експертното мнение на един от руските космически инженери - Иля Харламов, след 10 години руската космическа индустрия ще е изостанала след петото място и ще се сравнява с Бразилия и Израел, а не със САЩ, Китай или ЕС. Той обяснява как руските инженери взимали 40 пъти по-ниски заплати от тези на Мъск, и докато директора на НАСА взимал около 2 пъти по-висока заплата от инженерите на Мъск, то на другия полюс в Русия Рогозин взимал два пъти повече от директора на НАСА и 120 пъти повече от руските космически инженери. Друга причина за изоставането на космическата индустрия, според него, е неудачния избор за нов космодрум на Русия. Създаването на космодрума "Восточный" било грешка, тъй като чисто логистически той е трудно достъпен. До него достъпа бил възможен единствено по старата жп линия, като тесните тунели (3,5 м) по нея не позволявали транспортирането по-големи ракети. Напрактика при управлението на Путин не било създадено почти нищо ново в космическата сфера, като последното голямо постижение е завършването на станцията Мир 2 във времената на Елцин, а всичко останало наред с кораба Съюз е наследство от съветско време. Повече за мнението и предпожложенията на Харламов тук - https://m.fishki.net/3332661-k-2030-godu-rossija-ne-vojdet-v-pervuju-pjaterku-po-kosmosu-inzhener-rasskazal-o-perspektivah-strany.html
-
Е фактите са си факти, и ако са доказани научно учените не вярват в тях, а ги приемат. Тоест сигурни са в тях и могат да цитират източниците, които са ги доказали и могат да проведат експеримент, чрез който да убедят хората, че фактите са достоверни. Тоест тук не говориме за сляпа вяра и думата вяра по отношение на фактите използавани от учените е недопустима. Твърдението, че учените са просто друг вид вярващи, е манипулативно и е логическа заблуда. Вяра по отношение на фактите може да има единствено при обикновения консуматор на науката, който се доверява на мненията и доказателствата на учените относно фактите, но сам не може да ги докаже и не може да цитира точните проучвания, тъй като не е учен в конкретната сфера.
-
Типичен пример за егоцентрично късогледство. А може би и става на въпрос и за политически някакви пристрастия или желание за изъпкаване чрез показване на критична реч. Който се съмнява в епидемията да замине доброволец в Бразилия или в САЩ.. Да влезне при болните там без маска и защитни средства и да ги обгрижва. И да каже 20-25 000 новозаразени епидемия ли са там или теория на конспирацията. Шопа според оная история твърди, че от Искаро по длибоко нема, и че такова животно като жирафа нема. Защото е късоглед и се прави на всезнаещ.
-
Това е напълно невярно твърдение, което представлява логическа заблуда, създадена от вярващите, за да отхвърлят науката и така да намерят аргументи в подкрепа на позицията си. В основата си логиката на това твърдение е сбъркана и не е научна. За да бъдеш учен трябва да не само да вярваш в науката, а трябва и да я оспорваш, критикуваш и развиваш, чрез експерименти, нови методи за научни изследвания и съответните нови открития до които водят те. Тоест в основата на науката е съмнението и проверката на старите твърдения на науката, а не вярата. Съответно тези съмнения и проверки могат да доведат до отхвърлянето или потвърждаването на старите твърдения и открития. Това може да накара учения да ги приеме потвърдените открития, и след това да не ги изследва повече и да не ги подлага на съмнение. И доколкото много учени правят подобни експерименти и изследвания върху старите твърдения и при много от тях резултатите са едни и същи, то учения може да приеме някои от чуждите изследвания като достоверни и неоспорими, без да е нужно да прави собствени проверки. Целият този метод е нещо коренно различно от вярата и в основата му стои проверката и съмнението на учения и на всички останали учени. И тези неща именно правят разликата между учения и обикновения консуматор на наука. За обикновения консуматор на наука може да се твърди, че е вярващ в науката, но за учения правещ науката подобно твърдение е смешно и недопустимо.
-
Имаше едно руско клипче в което един в някакъв видео чат с непознати жени им задава въпрос от рода на "бихте ли работили за да издържате мъжа си", като реакциите на жените бяха доста негативни и дори агресивни. Всички твърдяха че мъжа трябва да работи, че жената има други задължения - основно да гледа децата, а много от тях директно си казваха, че не им се работи и няма как да са с мъж който не работи. Тоест нещата не са се променили много и няма как капитализма да ги промени. Ако в България средната заплата беше 5000 евро, с които спокойно можеш да издържаш жена и три деца, нещата щяха да са съвсем различни.
-
Тантине, сам казваш, че познанията ти идват основно от уикипедия и гугле, тъй че няма какво да се впрягаш много много когато някой ти нарече написаното дилетантщина или фолк-хистори. Ако се обиждаш от това следващата ти стъпка е да почнеш да плюеш по учените, които не ти приемат заключенията, и така директно влизаш в графата псевдонаука. Това, че в Библията има някакъв списък, не го прави по-достоверен като източник, тъй като Библията също е написана от хора и доста неща в нея са творчество и измислици. А това, че от археолозите идвало това с желязото и кимерите е хубаво, но не археолозите вкараха демир, желязото, коня и индоевропейците на едно място в постовете по-горе, а ти го направи. Археолозите се опитват да дефинират нещата които откриват по конкретни години и десетилетия, а ти хвърчиш през епохите и като волна птица. Турската дума демир, одомашаването на конете, индоевропейската експанзия и началото на желязната епоха са неща от различни епохи и няма как да ги смесваш, ако искаш да имаш нещо общо с науката.
-
Това с Яфет и синовете му си е нечия художествена измислица и да го ползваш като средство за научен анализ свързан с индоевропейците си е все едно да използваш комиксите за супермен и батман. Човекът създал въпросните списъци с народи и родоначалниците им е следвал различни географски и расови признаци, и разбира се стари исторически сведения, според които е създал списъците, но това е всичко. Нито е имал директна връзка със Създателя, че да знае клоновете на индоевропейското езиково семейство, нито е познавал лично езиците на всички племена. А това с дефинирането на такива критерии като конете, желязото и езика е твърде елементарно и ако някой археолог го прочете ще го заболи главата от мъка заради невежеството. Особено в онази част в която се прави връзка с турската дума демир. Подобни асоциации и мислене са онова което учените наричат фолк-хистори и дилетантщина. Индоевропейските народи се разпространяват на Балканите и в Централна Европа в началото на бронзовата епоха, грубо казано 1500 години преди началото желязната епоха. И носят не желязото, а бронза. Носителите на Ямна култура, които се приемат за първите индоевропейци, носят от Северното Черноморие арсенов бронз, който е непознат до тогава в Европа.
-
Йога, фитнес, плуване, колездене или друг индивидуален спорт, изискващ извършването продължително време на монотонни движения и водещ до физическо изтощение. Могат да се използват и други по-приятни дейности водещи до изтощение.
- 3 мнения
-
- 1
-
-
Е така е най-лесно да пратиш човек да ти търси източниците които ползваш за доказателство. Обаче няма кой да ти я върши тази работа. Трябва сам да ги покажеш. Тук не сме претенциозни и ще се задоволим с всякакви данни, дори и да не са от Писаро, а да са някакви други данни от авторитетен изследовател публикации, или дори и само от уикипедия..
-
Ще е интересно да видим повече информация от първичните източници за тези бледолики инки и червенокоси великденци. Може информацията да достига до тук по счупения телефон. Ако въпреки всичко ги е имало, дали това не може да се обясни с негрите албиноси, със синеоките монголоиди из Алтай или със случаите на дефектна пигментация при всякакви животни по света.
-
Значи генетиката ясно показва, че индиянците идват от северозапад през беринговия пролив на няколко вълни при различните ледникови периоди. Май няма данни за генетично вливане от Океания в Америка. А това, че приликите били огромни и многобройни не е вярно. Много повече са разликите. Разликите между мезоамериканските йероглифи и тези от стария свят са огромни. Календарът на маите не е най-точния и се различава тотално от календарите на стария свят, като единствените прилики идват от това че хората и на двете места са наблюдавали едни и същи небесни тела и явления. Западането на различните американски култури е следствие на естествени процеси и резултат от климатични промени, а не е следствие на външна намеса. Външната намеса се случва чак при идването на европейците през късното средновековие, но това вече го знаем добре.
-
Тука обаче вихрите много смело фантазията си подкрепена здраво от всякакви свободни мнения и хипотези, които приемате за доказателства. Това, че някой си писач в някаква статия е определил въпросната каменна врата че е еднаква с подобни египетски или персийски врати съсем не означава че между тази врата и персийските и египетските има връзка. По същия начин няма връзка и между кирпичената къща направена в покрайнините на гр. Лъки в Родопите и кирпичената къща в някое село в планините на Авжанистан или в Андите. Просто хората на въпросните места са построили къща по сходен начин имайки на разположение едни и същи материали и имайки една и съща цел - да си осигурят подслон. Издялването на каменна врата или порта не е голяма философия - взимаш длето и дялаш, като сходните форми се определят от сходните цели били те ритуални, погребални, астрономически или други. Сходните цели при това не са следствие от трансатлантически праисторически връзки, а са следствие на природата и нуждата на човека и социума. Относно пирамидата на Кукулкан в Чичен Ица явно и там познанията тук куцат значително. Пирамидата е култова, но същевременно е и слънчева обсерватория. Освен сянката на змията която се получава на парапета на северното стълбище при залеза в дните на равноденствията, съществуват и други две важни астрономически ориентации. Първата е това, че диагоналът североизток-югозапад на пирамидата е ориентиран към изгрева в дните на лятното слънцестоене и залеза в дните на зимното слънцестоене. Втората и най-важна астрономична зависимост е вложена в ориентацията на северозападното стълбище и на северозападния вход на храма на върха на пирамидата. Стълбището и входът са обърнати към залезите в двата дена на зенитното преминаване на слънцето над пирамидата. Това зенитно преминаване се случва в следствие на това, че пирамидата се намира между двата тропика, като в тези два дни слънцето по пладне огрява пирамидата вертикално отгоре и в тези моменти всички обекти в комплекса нямат сенки. По подобен начин към залезите в дните на зенитното преминаване са ориентирани повечето от храмовете, платформите и сградите в града, сред които е и обсерваторията Каракол. И всички тези неща свързани с зенитното преминаване са създадени от местните индиянци, без някаква връзка със стария свят. Въпреки някои прилики като това, че и в Чичен Ица са строени пирамиди, съществуват твърде много разлики между този град и египетските строежи. Няма място за сравнение когато разгледаш общия план. А ако вадиш само еденичните прилики и игнорираш купищата разлики това е логическа заблуда или грешка.
-
Е айде сега, нямали време. Имат си предостатъчно време. Олмеките със сигурност не падат от небето, и както беше уточнено вече и преди тях е имало човеконаселение по онези земи. И от там съвсем нормално примерно за 500-1000 години възниква новата им цивилизация с уменията да дялат камъни. И когато някой висш олмек го е било напекло Слънцето, в някой зноен ден, му е хрумнала идеята че Слънцето е велик бог... без това да има нищо общо с Ра, Хелиос, Сурия, Шамаш или Уту. Между другото олмекския принц първожрец на Слънцето, е ходил по голяма нужда в близките храсти по същия начин като египетския селянин под палмите в устието на Нил, без да е имало нужда мореплаватели да носят това нововъведение след дългогодишни плавания през Атлантика...
-
Всъщност цялата тази заигравка със Слънцето няма как да доведе до откриването на никакви доказателства за цивилизационно вмешателство на антични европейци, месопотамци или средиземноморци в Америка. Доколкото Слънцето свети над главите на всички е много ясно че култ към Слънцето може да възникне навсякъде самостоятелно и независимо. Същото е и с дялането на камък. Ако дълго време дялаш камъни за градежи в крайна сметка достигаш до едни и същи решения при издялването и подреждането на камъните, и така виждаш сходни прецизни каменни градежи и в Египет и в Чичен Ица и в Татул. Същото е и с лодките. Доколкото човек има нужда от придвижване по вода в крайна сметка при дългогодишно търсене на решения при създаването на лодки и кораби навсякъде по света независимо може да възникне идеята да се строят тръстикови кораби с извити носове. Нищо чак толкова невъзможно и учудващо. Това е същото като при еволюцията. Средата определя формата и еволюцията. И така в океаните и пингвините и делфините и рибите придобиват сходна форма с вретеновидно тяло и плавници. При хората от различните цивилизации по света средата е сходна тъй като всички хора искат да ядат, имат едни и същи ръце с които могат да правят сходни неща, имат сходно виждане за заобикалящата ги природа и имат сходни желания. Съответно резултатите от това могат доведат до сходни открития и решения в технически и религиозен план.
-
Ще възстановяват храмът върху постамента, като вече Кисьов предлага и вероятният начин по който е изглеждал храма. https://www.24plovdiv.bg/novini/article/8602821
