-
Брой отговори
10192 -
Регистрация
-
Последен вход
-
Days Won
96
Content Type
Профили
Форуми
Библиотека
Articles
Блогове
ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ makebulgar
-
Йонийските колонии на Северното Причерноморие възникнали след преселението на йонийци от земите на Милет първоначално при лидийските опустошения на Кария в края на VII и началото на VI в.пр.Хр., след това при завладяването на Лидия от Персия в средата на VI в.пр.Хр., и накрая при разгрома на Милет през 494 г.пр.Хр.
-
Примерите са хубаво нещо, стига да не са неправилни, нелепи, неточни, подвеждащи или нелогични. Това че даваш някакъв пример не означава че е на място и че защитава мнението ти. В случая можеш да минеш с примери през Брега на слоновата кост, през Панама, през СССР или през Австралия, но те по никакъв начин не доказват че в Царството на Кимерийския Боспор живеят кимери. По-скоро опровергават подобно твърдение. Съответно подобни примери са автоголове. Дали названието ще е географско, политическо и ли друг вид, подобни имена не доказват нито произхода нито езика на населението.
-
Разбира се че, подобен е напълно неподходящ. Онази държавата не носи истинско име, и не съществува народ слоновакост, нито пък това име дадено от някакви чужденци има нещо общо с местното население в онези земи в Африка. Тоест фактът че някакви елини или римляни наричат царството чрез географското уточнение "Кимерийски Боспор" не ни дава правото да наричаме царството кимерийско, а населението му кимерийци.
-
Тантине, по-горе казваш че е пълно с кимерийски монети, а сега пишеш че не били кимерийски, а били пантикапейски. Пантикапейците кимерийци ли са? Относно това със Спароток и тракийската династия, фактът е, че имаме данни още от Херодот за династични връзки между скитите и траките. Дъщерята на Терес се жени за скитския цар, и после брат й - сина на Терес и брат на Ситалк, който вероятно се е наричал Спароток, бяга при нея. Това обаче не е тракийско население в скитските земи, а са династични връзки и политически бягства. По същия начин и много византийски принцеси стават жени на българските царе, после кръщават децата си с римските имена на бащите и майките си, но те стават българи по натам, а не ромеи. В елинските колонии по Северното Черноморие хората си пишат в прав текст от кои градове произлизат, и те не са в Тракия, а са основно йонийски градове от Мала Азия.
-
Дай малко повече информация за това. Кога са служили, кои са им военачалниците, при кой кимерийски цар!?! От къде е извора и т.н. Дай малко повече и за това. Къде е пълно с тези монети, кой ги е изкопал. И разбира се разясни на монетите "кимерийски монети" ли пише или нещо подобно. Кимерийци ли са ги секли. И най-важното уточни в Кимерийски Боспор кимерийци ли са живели, боспорци, или кимеробоспорци! Щото царството там е известно като Боспорско царство, вие тук свободно и безхаберно си го наричате Кимерийско, а го пишете и и с някакви измислени термини като Кимерийски Боспор и всякакви такива. Еми по твоята грешна логика наистина Серафимов може да е прав, тъй като и неговите творби също са грешки... манипулации и откровенна лъженаука. Много лесно говорите за Боспорското царство и траките, но хронологията ви куца. Има доста голяма разлика между елинските колонии през V в.пр.Хр. около Азовско море, царството на Митрадат Понтийски властващо над онези земи, римския период, и времената след появата на хуните. Няма как да се твърди че в онези земи е съществувала някаква константна аристокрация там през целия този период до появата на българите. Нито може да се твърди, че населението е било едно и също. Тези неща за тракийско население в онези земи са спекулации. Там има тракиец (спароток, братът на ситалк) и тракийки отишли чрез династични бракове или прогонени, но няма някакво тракийско население. Тракийските следи се губят някъде при Днестър, като там са анклави сред скитското население.
-
Между другото, днес към 18:00 освен, че броя на новозаразените е по-малък от новоизлекуваните, но и общия брой активни случаи днес вече намалява и ако вчера са били 1513, днес са по-малко - 1501. Тоест вижда му се края... поне за летния сезон, а после ще видим...
-
Обтекателя е нужен за да се скрие това което се изстрелва. Тъй като совалката е част от сформираните космически сили на САЩ в бъдеще няма да се обявява изстрелването й. Ще казват, че изстрелват някакъв сателит, и няма да разбираш дали в обтекателя е сателит или совалка, а за заблуда може с нея и сателит да извеждат едновременно. Така се отваря възможност за тайно маневриране. Ще се обявява, че совалкта се изстрелва 2-3 пъти годишно, но ще я изстрелват по често, когато им е кеф и когато трябва да свалят някой сателит на враговете. Никой няма и да разбере, че е излетяла и после, че е кацнала, тъй като ще каца нощем.
-
Еми ако си ми син, и ако съм музикант, и почна да те уча да свириш още на 2 години, може и на три да свириш добре, а на 5 да композираш. Тоест важна е кармата, а не толкова дарбата. Ако малкия Моцарт беше захвърлен в гората и отгледан от вълци, едва ли щеше да стане композитор, а по скоро щеше само да катери дървета. Кармата е това което получаваш отвън от средата и основно от родителите. Думата е индийска и в Индия означава "работа, професия". И кармата там е свързана с кастовото делене при което не може да се излиза от кастите и детето обикновено наследява родителите в професията. Ако бащата е войн и детето става войн, ако е чистач - детето става чистач, а на музикантите децата стават музиканти. Още от малки се запознават с уменията на родителите си и после стават същите като професия. Защото тогава е нямало училища. Ако на Моцарт баща му не можеше да свири, а беше строителен работник на някой строеж, моцарт може би щеше да стане най-обикновен и никому неизвестен зидаро-мазач. И гений се става на млади години, когато си в силата си да създаваш и да учиш, а като одъртееш няма как да се получи. Тогава вече си тотално закостенял, налегнат си от разни грижи, които нарушават концентрацията ти, и не можеш да решаваш задачи и проблеми, и да твориш качествено. И както казват няма вечни гении, а като поодъртеят и си губят силата. Криптонита на гения е времето.
-
Разбира се че не всеки може да бъде направен гений, но ако някой реши да стане такъв то вероятността да стане е голяма. Тоест ако се опитваш да направиш (принудително) от някой нещо то резултатът ще е никакъв, но ако той сам реши да направи нещо със себе си то може и да успее. Но за да направи от себе си гений човек трябва да поработи доста, и да жертва разни неща. Примерно трябва да учи много, а това изисква да се отдели време за това. И съответно са малко хората и учениците, които го правят. Големите хора времето им е скъпо и няма как да си го губят в четене, щото не могат да се откажат от пиьенето, пушеньето, скарата, футболния мач и други неща. А учениците пък ако седнат да четат много ще ги пишат зубрачи и ще ги отритнат от социалния живот в гимназията. Тоест избора на лесният и трудният път е дилема с която хората се сблъскват, и простолюдието избира лесния път, а гениите избират трудния. И после простолюдието, за да оправдае мързела си ги разправя тия неща, че гениите били дарени свише с дарби.
-
Тази представа стои в умовете на слабите и незапознатите с материята. И особено на вярващите и суеверните за които нищо не постигаме сами, а всичко се дава свише. Това са грешни постановки. Има предостатъчно умни мисли относно гениалността, които опровергават тази представа. Ето един интересен списък в тази насока - https://bg.m.wikiquote.org/wiki/Гениалност_—_Гении Някой е казал, че ако решиш да се правиш на гении, то неминуемо ще станеш такъв.
-
Еми това не е моя теза, а е теза на самите гении, които казват че основното е неуморен труд. Ето и правилният цитат: Гениалността е 99% труд и 1% вдъхновение. — Томас Едисън Айнщайн примерно казва, че в основата при него е способността му да се концентрира максимално върху даден проблем. Да се абстрахира от всичко останало и да мисли (работи) само върху едно. Това не е дарба, а се учи. И не е по силите на всеки, тъй като нещата които разсейват слабите умове са много. А тези другите неща със разни сериали и със спортните "гении" мисля няма смисъл да ги обсъждаме въобще. Филмите са художествена лъжа. А това че думата гений се използва и за добрите спортисти, не ги прави гении. Думата гений идва от латински и значи "да създаваш" и е равнозначна на творец, създател, автор. И в този смисъл ритнитопковците няма как да са гении.
-
Всъщност в статията много добре описват това, че човека е учил здраво математика още като млад, и описват дори и книгите които е чел. Не му е дошло свише. Положил е доста труд. Математиката всъщност не е много сложна за научаване, но ако не я знаеш ти се струва супер сложна и си склонен да виждаш гений във всеки който я владее.
-
Всички тези гении, които сме описали, са станали гении защото са учили. Учили са сериозно и са се занимавали с наука. Без значение дали са учили по-бавно или по-бързо. Имали са тази възможност да учат и това ги е направило гении. Ако всички те бяха родени на друго място и родителите им ги бяха пратили да пасат овце или да работят в мина, от тях нямаше да станат гении. Психолозите познават проблемите на хората само чрез един поглед първо и основно защото имат дългогодишен опит и са се изучили много добре в университет. И познават много неща за човека по облекло, кожа, прическа, държание, без дори да са започнали да говорят. Същото е и с много от добрите доктори, които виждат симптомите по състоянието на кожата, торбичките под очите, цвета на бялото на очите, състоянието на ноктите, дъха, и други подобни. Същото е и при народните гадатели и лечители, при които днес хората все още ходят, и които в миналото са били единственото място на което е можело да се отиде за лечение или съвет. И те диагностицират с непонятни за обикновения човек средства, а където не могат да направят диагнозата често си измислят.
-
Няма гении по рождение. Всичко е учене и пак учене, и малко късмет. Примерно Айнщайн не се е родил гений, но от малък се е заел сериозно с математиката, и след решаване на стотици хиляди задачи и проблеми е създал фундаментална теория.
-
За всичко е така - еденици са избраните да са най-добри, но не е въпрос на дарба свише, а е въпрос на години неуморен труд и повишаване на квалификацията. Така и за виртуозните цигулари и пианисти може да се каже, че имат дарба с която малцина са надарени, но само те си знаят колко хиляди часове репетиции са им трябвали. За онзи който не е навътре в нещата специалните умения на някои хора изглеждат като суперсили и дарове от боговете, но реално става на въпрос за постоянно учене, тренировки, репетиции и дългогодишен професионализъм.
-
"Парапсихологията е псевдонаука, занимаваща се с теми като телепатия, предчувствие, ясновидство, психокинеза, Преживяване, близко до смъртта (ПБС), прераждане, привидения и странни проявления (включително контакти с духове, полтъргайсти и предполагаеми извънземни)."
-
Всъщност поднесен по подобен начин въпроса, говори за това че явно си говорим чисто теоретично, и никой при никакъв психолог не е ходил. Покрепяш някакъв въпрос от сферата на псевдонауката с някакъв пример в който някакъв психолог ти разказвал за някакъв обект на наблюденеята, и не знаем нито какъв е тоя психолог, нито обекта му какъв е, свекър ли, сват ли, чичо ли, братчед ли..
-
Може би само човека който е анализиран от психоложката смята, че тя знае всичко за него и е прочела всичко. Като отидеш на гадателка принципно отиваш с нагласата, че тя ще открива разни неща и че ще знае повече от това което дори и ти знаеш. Тоест ако си отишъл с нагласата да се случват чудеса, може и да ги виждаш там където ги няма. От научна гледна точка твърденията за екстрасезорни възприятия от подобен вид са псевдонаука, лъженаука и шарлатанство.
-
Това е едно мноооого старо мое мнение, от началото на търсенията ми по отношение на произхода на българите. От тогава измина доста време и мнението ми вече е коренно различно по отношение на Джагфар Тарихи. Сигурно могат да се открият по-нови мои постове в които казвам вече, че смятам, че Джагфар Тарихи е пълен фалшификат създаден от булгариста Фаргат Нурутдинов. И не съм само аз подведен от този фалшификат, но и П. Голийски, а и особено кимеролога Милчев, са отделили доста време да анализират разни неща от него и да пишат анализите си в книгите и публикациите си. Пълна загуба на време.
