gmladenov
Потребител-
Брой отговори
10801 -
Регистрация
-
Последен вход
-
Days Won
61
Content Type
Профили
Форуми
Библиотека
Articles
Блогове
ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ gmladenov
-
Именно. Целта на образователната система трябва да е изграждането на граждани (членове на обществото), а не просто на "информационни работници". Аз нищо не предлагам като решение. Само коментирам уклона на нашата система към подготовката на бъдещи вишисти. За тях тя дори е добра ... докато за другите не толкова (да не кажем, че дори е безполезна).
-
Естествено че си права. Въпросът е какво точно е - и трябва да бъде - образователната система (говорим за средното образование)? Общата тенденция е това да е система за наливане на знания ... и проблемът е, че такава система награждава само "читанките". В живота има много други роли, обаче, които дефакто са ощетени в система за наливане на знания. Затова образователната система не трябва да е само за читанки.
-
+1000. То за това е темата.
-
Като човек, който почита и цени знанието, за мен няма "излишно" знание; всяко знание е ценно. Затова аз лично въобще не смятам за напразно това, на което са ни учили в средното училище. Но не мога да не забележа уклона към академичност ... която в момента дори аз смятам за морално остаряла. Едно време се говореше за "интелигенция", но такава прослойка в днешно време няма. Нашето средно образование на времето подготвяше именно "интелигентни" хора. Само че времената днес са други.
-
Да де, ама не всички след училище отиват в университет. Тогава за какво товариш всички с материал, от който само 5% имат полза.
-
Точно. За нас последният клас беше 10-ти клас, след което се отиваше в УПК (учебно-производствен комплекс). Интегралите бяха в последните два урока; очевидно само за запознаване.
-
А така. По наше време общообразователната програма имаше силен уклон към академичните дисциплини: математика, физика, химия и т.н.. И ако прочетеш внимателния горния постинг, тезата на човека е именно това: че в училище се набляга прекалено много на тези дисциплини ... а не се учат основи на правото, например ... или компютърна грамотност. Вместо да сме учили интеграли в 10-ти клас, нямаше ли да е по-добре да сме учили основи на правото и общественото устройство?
-
80-те години. Вярно е, че нашата гимназия се броеше за напреднала, но не беше математическа.
-
Общият въпрос, който трябва да се зададе тук: училището трябва ли да е подготовка за университета ... или просто за общо образование. По наше време училището беше сложно, все едно всички ще ходят в университет. А това в същност не е вярно. Нямам поглед каква е системата днес.
-
Имаш ли статистика какъв процент от завършили училище се занимават с тези проблеми "като пораснат"? Бас държа, че става дума за под 5%. Има ли смисъл заради тези 5% всички в училище да страдат с материал, който е излишно труден?
-
Цялостната теза на човека е, че образованието принципно трябва да бъде в крак с реалния живот ... а не да се следва някакъв идеал за образование, изкован през миналия век, че и по-миналия. Цялостно това е правилна теза. Няма да забравя последните два урока по математика в десети клас: интеграли. Ако и днес ги преподават в училище, гласувам с две ръце, че системата е безполезна.
-
Не съм специалист по образование, но това, което предлагаш, ми се вижда доста смислено.
-
Това е така ... но да не се правим, че университетите нямат никаква роля/принос в статуквото. На хартия, колосалният военен бюджет на САЩ е за "отбрана" ... но е наивно да се мисли, че той не облагодетелства военно-промишления комплекс. Същото със студентските заеми. Напълно сте прави с Атом, че на държавата не и приоритет бедните да плащат по-малко ... но да не се правим на ударени, че системата не облагодетелства ВУЗ-овете.
-
Всички хора са равни пред Бог. Класовите разделения са предрасъдъци, поддържани от обществения ред. Идва комунизмът в Англия, взимат им замъците на лордовете и класите приключват. Но като цяло си права за всичко, което казваш.
-
Човешките предрасъдъци винаги ги има и навсякъде. Ние едно време гледахме "отгоре" на гръцките студенти, които учеха при нас. Като се има предвид, че аз лично съм го правел, не мога да съдя другите за същото.
-
Не е реалистично да се очаква, че 18-годишни тинейджъри могат да преценят как ще се оправят след 4+ години учене във ВУЗ. Централните банки не могат да правят такива прогнози, камо ли 18-годишните кандидат-студенти.
-
Коментарът ти принципно е правилен. Но също така е видно, че ние гледаме на нещата от различни гледни точки и затова е спора. Ако гледаме на висшето образование от позицията на купувачи, положението е такова, че ВУЗ-овете дават някакви цени и който иска да учи, трябва да е готов да ги плати. Принципът е много прост: ако искаш Мерцедес, плащаш и траеш ... а не се оплакваш колко скъп е Мерцедеса. Същото и с образоването: щом искаш образование, правиш си сметката и плащаш. Никой не те кара насила; това е твой избор и съответно твой проблем как ще си платиш. Това е едната гледна точка и тя е напълно валидна. Спор няма. Другата гледна точка е тази на одитор, който прави одит на това как се финансира висшето образование в САЩ. И този одит констатира, че най-много за висше образование в САЩ плащат най-бедните. Причината е, че образованието се финансира с държавни заеми, които не са безлихвени. Колкото повече заеми вземеш, толкова повече лихва трябва да плащаш. Съответно тези, които взимат най-много заеми, плащат и най-много лихва. Кои са тези: ами най-бедните, защото те са принудени да взимат най-много заеми. Значи като одитори ние констатираме, че в САЩ най-бедните плащат най-много за висше образование. В една социална система, бедните ще плащат най-малко. В една справедлива система, всички ще плащат еднакво. А в САЩ бедните плащат най-много. Висшето образование в САЩ дефакто се финансира по модела "болен здрав носи". САЩ товари най-бедните си поданици да плащат най-много за това образование. Затова казваме, че практиката за финансиране на образованието чрез заеми е порочна практика.
-
Да не да спорим за това, защото ще трябва много сериозно да се хванем за гушите. Принципно вярно. Държавата ни най-малко не я интересува равенството, а само пазарната система да върви. Доколко тази систена е меритократочна, обаче е много спорно. Ако броим принципа "победителят взима всичко" за меритокрация, тогава да, системата е меритократична. Въпросът е доколко победителят наистина е най-заслужилият.
-
Ами аз го това вярвам ... но не хвърлям вината на ВУЗ-овете, а на системата като цяло. Принципно, за да няма недуразумения, нека да кажа следното. През годините сме видяли различни модели за финансиране на висшето образование. От една страна е моделът на соца, в който всичко беше безплатно ... че даже и пари ти даваха. Студентски такси нямаше, общежитията бяха безплатни (ако съм разбрал правилно), а аз лично съм получавал и стипендия. Значи държавата се е погрижила за мен отвсякъде. Мога само да съм и благодарен. Проблемът на този модел е, че е много скъп и дефакто ощетява данъкоплатеца. Така по принцип той става несъстоятелен ... освен може би за Норвегия или която там е страната с най-висок стандарт в света. Като пълен противовес на соц-модела е моделът на САЩ, в която държавата не дава почти нищо за висше образование ... освен студенстки заеми. В модела на САЩ се получава това, за което спорим в тази тема. Няма да се повтярям. Та както се вижда, и двата модела - на соца и на дивия/безпощаден капитализъм - имат своите недостатъци. В единия случай държавата дава прекалено много и ощетява данъкоплатеца, а в другия случай държавта на дава почти нищо и ощетява студента. Предполагам, че един работещ модел за финансиране на висшето образование трябва да бъде някъде по средата. Аз лично нямам отговори; коментирам само това, което виждам ... без да имам идея какво трябва да бъде.
-
Ти си тази, която влага такъв смисъл в думите ми. Аз не казвам подобно нещо. Гнилото е в цялата капитаталистическа система, не във ВУЗ-овете. Това е интересното да се обсъжда и да се философства ... но според теб илзиза, че аз обиждам ВУЗ-овете и там се запецва.
-
Да ... и затова сто пъти поясних, че като кажа "заемите са схема за източване", това не означава, че ВУЗ-овете не са светини, където се коват наука и прогрес. И двете са вярни ... и аз никога не съм твърдал нещо друго. Ти си тази, която приема моите коментари еднозначно и не вижда, че аз не хуля ВУЗ-овете (както ти го приемаш) ... а коментирам какво се получава в резултат от действието на пазарните сили/механизми.
-
В казармата едно време имахме лафка. Всички пари, които ми даваха родителите, отиваха там. Значи преспокойно множем да кажем, че лкафките в поделенията са схема за източване на родителски пари ... защото освен в лафката, къде другаде може да си похарчиш парите. А нали се сещаш, че никой злодей не го е планирал така. Те просто бяха сложили лафка в поделението, за да може войниците да си купят кифли.
-
Хайде да се съгласим, че не се съгласяваме - и да минем нататък.
-
Не знам дали ме иронизираш или не, но това, което казваш, в същност е напълно вярно.
