Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

T.Jonchev

Глобален Модератор
  • Брой отговори

    4340
  • Регистрация

  • Последен вход

  • Days Won

    89

ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ T.Jonchev

  1. Вие твърдите, че всичко писано от Ценов било забранено. Когато или по-скоро ако докажете това твърдение (но с документи и факти, а не с общи приказки), или се откажете от него, отговорът на горния въпрос ще стане ясен.
  2. Както имах неудоволствието да спомена вече няколко пъти, професор Табов продължава упорито да се върти в кръг и да повтаря едни и същи нелепи твърдения, без да си дава труд да докаже което и да било от тях. Сега е - за кой ли пореден път - редът на неговия възлюблен Велич, който, разбира се, не е Никополис и никога не е бил. Проф.Табов чудесно знае това, а може би си е дал и труд да види отблизо руините на Никополис, които се намират на около 7 км от Превеза и на повече от 50 км от мястото, на което ренесансови карти поставят фамозния Велич, но, въпреки че е математик, за него подобни неща са дреболии без значение, щом той е решил да твърди обратното. Другото поредно завъртане касае докторската теза на Ценов - въпрос, който вече беше нищен доста подробно в тази тема и във връзка с който професор Табов "най-случайно" пропусна да отговори защо в преизданието от 1965, сочено от него като доказателство за научно величие, липсват точно българските части на тезата и какъв извод следва от това в светлината на схващането му за високата оценка на издателствата. На всичкото отгоре тези поредни пируети всъщност не касаят темата: първият въобще не е свързан с нея, а вторият е някакъв странен опит за критика срещу неизвестните (поне за мен) автори на статията за Ценов в Уикипедия. Не мисля, че тук е мястото за това. Ето защо тези отклонения ще бъдат изтрити, но чрез настоящето давам възможност на г-н Табов да се информира за причините това да бъде направено.
  3. Не бих се опирал на Москов - особено пък за алем.
  4. Не, Makebulgar, не е бил. Забранена е била една негова брошура и толкоз. Проф. Табов точно това цели: да наложи нелепото си твърдение като досади и измори потребителите с безбройни безаргументни повторения.
  5. Усукванията продължават по все същия антилогичен и даже вече отблъскващ начин. От това може да се направи забележителният извод, че дори ако някой напише една единствена книга в живота си, той става автор на книгИ - в това се мъчи да убеждава някого проф. Табов, за да сложи със задна дата под общ знаменател всичко, издадено от Ценов. Но се пита: щом е достатъчно един автор да бъде анатемосан с една книга, за да се счита за забранено цялото му творчество, за какъв дявол тогава са издавали тези безкрайни списъци, в които се срещат множество заглавия от едни и същи автори, а не само по едно? Може би от любов към помениците? Но най-блестящото удостоверение за нивото на познание, което професорът непрекъснато демонстрира със съответния менторски тон, е това: "Бил ли е и П. Мутафчиев агент на ДС?" Идеята е ясна: понеже според проф. Табов "активни участници в борбата с "лошите книги" са били агентите на ДС", той се опитва да хвърли тази сянка и върху Петър Мутафчиев. Но няма представа, че той е починал 2 години преди началото на борбата с "лошите книги" - през 1943г. Вероятно, професоре, бихте предпочели да набедите и П. Мутафчиев и да го накарате да прави антиценовски внушения от гроба си (също както постъпихте с Ягич)? Е, уви!
  6. В заключение: Жо Ро хроники не ползва, защото са вражески; местни паметници отхвърля, защото не са автентични; научни становища не приема, понеже са хипотетични. Е, на какво се опират тогава неговите виждания? Май на самовнушения.
  7. Посочваш потребителския никнейм с мишката и се отваря прозорец от профила. В долната му част има опция "Ignor User".
  8. Дълбоко грешите и двамата: професор Табов е високо интелигентен и чудесно разбира както несъвместимостта на доста от собствените си твърдения, така и тяхната абсурдност и недоказуемост. Поради това, когато му се противопоставят солидни аргументи и факти, които не е в състояние да опровергае, той тутакси изчезва за дълго от спора, който сам е започнал, а когато се върне, минава на друг въпрос и - ако впоследствие се върне отново към първия - се държи все едно никога не е бил оборен. Това е типично и добре отработено поведение на всички по-изтъкнати автохтонци, като започнем от П. Серафимов, за разлика от аплодиращата ги маса, която е в състояние единствено да повтаря безумните постулати като кречетало до изпадане във вербална истерия.
  9. Преди да се пита за доказателства "против", трябва да се изнесат доказателствата "за".
  10. Основните са Теофан Изповедник и патриарх Никифор.
  11. През IX век друнгата е кавалерийска единица от θεματα и няма нищо общо с турмите, които са военноадминистративни поделения на темите, а в армията - пехотни части.
  12. Има данни за сарацинската, за другите - не. За римската също, но в латинските извори (Анастасий Библиотекар). Западни данни има и за моравската, но повече за дейността на Методий след 870г.
  13. То няма как всеки светец навсякъде да има по някой храм - винаги има по-предпочитани и известни. Естествено, Кирил и Методий са по-тачени в славянските държави и преимуществено - в православните от тях.
  14. Те са изобщо християнски светци, светостта им се признава във всички автокефални църкви. Кога точно са канонизирани не може да се каже, но фактът, че най-ранните им жития са пространните, говори, че това е станало още през девети век. В онази епоха процедурата за канонизация е много по-различна и най-вече по-свободна от днешната.
  15. Сравнете текстовете на пространните, проложните и кратките им жития и ще ви стане ясно.
  16. Трудно е да се каже категорично каква е била, но при всички мисии на Кирил има и някакъв политически нюанс. При сарацинската - обмяна на пленници; при хазарската също става дума за пленници; немного след началото на моравската империята напада България, която в съюз с немците воюва срещу моравците; по време на римската започва разведряването Рим-Константинопол и скоро след нея се провежда Осмия събор. Едно - две случайни съвпадения са възможни, но когато съвпаденията са повече от две, те не са случайни.
  17. Аз също смятам, че хазарската мисия основно има политическо предназначение, както впрочем и останалите мисии, в които Кирил взема участие. Агиографската своеобразност е причина политическото да бъде неглижирано в полза на духовното, но въпреки това то прозира. Що се отнася до знаменития епизод с дядото, мисля че оценката на Кодов за него е напълно адекватна и поради тази причина коментирах по-горе другата възможност за интерпретация с уговорка. Според мен, ако разказът на Кирил отразяваше негова семейна история, хазарската реакция "Уместно и право говориш, гостенино" би била нелепа, тъй като домакините не познават рода на Кирил и съответно няма как да преценяват казаното. Обратно: в случай че Кирил прави препратка към Стария завет, реакцията на хазарите е напълно логична - те са познавали Стария завет, ако не във връзка с християнството, то във връзка с юдаизма и това обстоятелство им е дало възможност да оценят скромността на госта. Е, разбира се, винаги може да се пледира и че - разказвайки за дядото - Кирил е имал предвид едно, а домакините са разбрали друго, но тази трета възможност предоставям на останалите пишещи в темата.
  18. Аз неслучайно поставих въпроса коя персона в Пространните жития е обозначена като "цар". Навсякъде под тази дума се визира ромейският император и никъде - български владетел. Дали е възможно по време на хазарската мисия, когато Кирил се явява официален представител на императора и разговорите се водят не на български (естествено), той да направи дипломатически гаф, наричайки император съседен владетел? Смятам, че който е в състояние да допусне подобно нещо, го подценява изключително много. Така че, ако ще разбираме буквално случката с дядото, този дядо е бил близък с някой от василевсите и негово отечество е Константинопол. А след като е изгонен, се е установил в Солун, който според схващанията на онова време е за него чужда земя.
  19. Защото, с оглед на родната земя на дядото (ако приемем, че е говорил за действителен епизод от семейната си история, а не се е позовал на Библията), той наистина е роден на чужда земя. Само че феновете на българския произход, начело с Маргаритов-Хофер, не познават достатъчно езика на изворите и не си дават сметка в какъв смисъл през онази епоха се употребяват понятията "отечество", "родна земя", "чужда земя". Отворете "Успение Кирилово" и вижте какво има предвид авторът му под "отечество". После отворете "Шестоднева" и вижте там какво Йоан Екзарх нарича "своя земя" в опозиция на столицата. Това са двата най-популярни текста, осветляващи проблема, но същите разбирания могат да се видят на още безброй места. Онези, които приписват български произход на братята, си въобразяват, че в девети век съществува съвременния тип патриотизъм и мерят Средновековието с днешните мерки. Резултатите, разбира се, са погрешни, но пък очевидно напълно ги удовлетворяват.
  20. По същия начин, както са могли да артикулират звуците от еврейски и сирийски например.
  21. Залагането на всички тези податки обаче изисква да се отговори убедително на въпроса: защо никой от съвременниците и познатите на Кирил и Методий нито споменава български произход, нито дейност в България.
  22. Защото смесвате напълно противоречиви неща, без изобщо да обръщате внимание на разминаванията - стига да устройват тезата, на която сте привърженик. Ако е роден в Солун, той не може да е героят от Солунската легенда, който е роден в Кападокия и който въобще не знае къде е Солун, преди да го напътят как да отиде там. Ако става дума за Константин-Кирил Философ, той няма как да е просвещавал някого в България след края на Моравската мисия. Ако е умрял в 869г., няма как да е учил български през 898г. Или предлагате от всеки извор да вадим удобното и да пренебрегваме останалото?
  23. Къде според вас е роден създателят на азбуката? И също - кога и къде е умрял?

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.