Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

miroki

Потребител
  • Брой отговори

    5236
  • Регистрация

  • Последен вход

  • Days Won

    12

ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ miroki

  1. Това последното важи за след комунистическия период. Тогава се навъдиха мини апартаментчетата кооперации, дори деляха един на 2 или 3. И хората от калпавото строителство замечтаха за старото, колкото и да не е било качествено. А по време на комунизма кооперациите са си доста добри и големи. Рядко под 3 стаи. С обширни градини, паркове и паркинги. Т.е. само апартаментите на жилфонд и то само в някои квартали, са били с лоша инфраструктира и визия. Т.е. тези предназначени за бездомните. А не кооперациите.
  2. Не съм запознат траките от времето на Александър, да трябва да имат славянски термини. Това, кое го налага?
  3. По-скоро пречи на всички останали. Понеже доста съвпада с хрониките "Арих" или каквото бяха там. Не противоречи и на моята теория (описана в другата тема). А пречи (на останалите) поради това, че България (според Тофан и Сие и българите споменати в Ашхарацуйц) се е намирала оттатък Черно море, а не Дунав, както пише в именника! Или са имали в предвид, един, два дена път на север от Дунав, после тръгваме надясно (изток) за една седмица и след това на дясно (юг), за още една седмица и сме там някъде до българите. (седмиците са съвсем условни). Не са написали и отсам Тян Шан, за жалост на една друга група хора.
  4. Сиреч Букурещ е отсам Дунав. Много умно. Може, но се конкретизира в по-скоро в земята от другата страна на Дунав. Или десния бряг, на следващата река. По произволни данни може и устието на Вистла .... знае ли човек. Защо не Жълто море, или просто оттатък Тян Шан. ... Ако някой не е разбрал в предният пост написах, кое е написано само в този извор, според желанието на колегата. Вероятно има и други неща, но никой не споделя.
  5. Здравей, мисля връзката с владетелите преди Кубрат е зависима от именника. Също така, само там може да се направи засечка на календарните термини и да се изведе календар, било то и не съвсем успешно. Всички знаем, че Аспарух е бил оттатък Дунав и преминава отсам, но само от именника е ясно, че и неговите предци са били оттатък Дунав, а не някъде другаде. Колегите може да допълнят.
  6. Повечето работят на 2 места за това изкарват повече. Или събират две малки заплати, които в общи линии са по-малки от една голяма. Това за Варна си е така. Не случайно бяха първи на улицата.
  7. Там /в делтата/ има поне 10 крепости. И аз в другата тема питах, дали не е ползвал някоя от тях. И снимките им изтипосах. Въпреки, че имат нужда от ремонт.
  8. Както правилно забеляза, сравнението беше точно с имената на "царчетата". Ако смяташ, че е друго яче питай Макето, кои е имал в предвид. Ако ще търсим погребални обичаи, то и куполни гробници се намират, . А на Романа благодарско.
  9. Ами близо е, 15 кг. сирене събира (16 буци), вероятно 17-18 л. вода. С това чудо се продава в момента в страната зърното на дребно, както и меда и всеки му казва крина: http://www.balkanica.es/bg/nachalo/72-15-.html
  10. В този ред на мисли почнахме да се отдалечаваме от Варна и доближаваме до Онгъла.
  11. Добре де, да вземем сегашния модел крина=тенекия от сирене и готово. Все пак дава някакво сравняване.
  12. Относно именника, мисля не става въпрос за кописти, а за преводачи.
  13. Според тези карти, и градовете не се знае къде са били точно, това не значи, че не съществуват. Самият факт, че са кръстили река с такова име, значи са го чували за име на река. Иначе нямаше да си го измислят. Остава да изчакаме копането по газопровода при Паша дере (ако въобще приключи), че обясняват пред екото, че са намерили археологически материали и затова копаят. (понеже бяха почнали преди официалното разрешение)
  14. Може да няма и никаква връзка, но да покажа, къде е намерен некропола. Предполагам доста хора не знаят къде е бил. Пинчето се казва некропол, има и още едно с терми, там са термите на Одесос. Южният канал е изкуствен, а северният е на мястото на естественият отток на езерото или продължението на Провадийска. И преминавал покрай крепостта.
  15. То находки има (от там точно е най-старото злато, точно на края на езерото на мястото на реката /сега канала/ до морето) Аз никога не съм смятал, че са визирали територията около Плиска. (За Врана имах в предвид, че за древните може да е една река от извора до устието, но разбрах, че не може да се заметне това име с Варна и приключих по него, пък и без това реката след него си се казва Варна). По този повод споменах, че ако са имали в предвид река Провадийска може да е било място по-близо до самият Одесос от колкото до Девня. Например място около сегашният канал с все тръстиките му (там около варненският некропол). Според картите обаче, е напълно възможно мястото да е било и северно от устието на Камчия (р.Варна) където е нарисуван и град Варна. Който се намира малко южно от Одесос. Но по-далеко от Девня отколкото от Одесос. Примерно около Паша дере. (където май, няма нищо) Ако на картата имаше и Одесос нещата малко щяха да се изяснят, но засега не. Може и тази Варна да си е сегашната Варна, просто погрешно изобразена, както повечето градове на тези карти. Знам, че картите са неточни, но все пак по тях са гледали някои докато описват, или по други още по-неточни. Това с некропола сякаш е по-вероятно.
  16. Освен, че има име на река Варна има и име на град Варна нищо, че на картата той се намира между Камчия и Провадийска. Наличието на такава река е достатъчно за да има име на град. Не е нужно да се търси асоциация с топло, с варен или вар. Освен вече, ако не търсим не името на града, а името на реката от къде е дошло. Изводът е, че Аспарух е стигнал до Голяма Камчия. Ако приемем, че те я била Варна, както е на едната карта.
  17. Ако се търси топла вода това е река Девня. Тя е топла. (карстов извор) виж също Вълшебния извор.
  18. И в момента има места където се ползва крината за мерна единици, вероятно има и за шиник, но аз за последното не знам. Само съм я чувал от дядо ми. Тъй-като е била или точно или най-близка до размера за крина, сега се използва тенекия от сирене (мед) за този термин. И сега зърното се купува/продава с този съд.
  19. Точно, че и двата са известни, а е написан Одесос, значи вероятно е по-близо до него. Тя Провадийска може да се каже, че продължава и след Белославското езеро (тя прави връзката между не го и Варненското - сега е канал). И вероятно е била подобна и при вливането в морето, което сега пак също е канал. Та може да се каже, че стига до Одесос дори. Горното мнение е по поста на колегата Исав. А за р. Врана ми бе интересно вливането и в бившата река Варна (Голяма Камчия). Но явно не може да е станало замятането.
  20. Нещо куца логически съждението ти. Термина всъщност не е написан от българите, а от римските хронисти. Не е задължително той да е значел нещо точно на българите. Но по-голяма грешка според мен е да се счита, че нападащ народ проникващ в територията и достигнал до някакъв обект в съответната територия, трябва да го е построил той. Просто няма как да стане. та по 1 т. не е казано, че българите са имали такива. Няма и как да имат те, при положение че току, що пристигат там; по т.2 термите са в средата на Одесос, а не близо до нея; а по т.3 не е казано, че българите са кръстниците. А относно хипотезите, аз само казах, коя е думата на български, която знам. Е в тази тема си припомних още една с помощта на колегата Гербов. Това мисля бе за мен. Че аз питах за Врана. Мерси. А относно Провадийска, гледах картите 3-4 страници по-рано и на едната е р. Варна прилича на р. Провадийска, а на другата точно Голяма Камчия. За това и попитах за някаква аналогия Врана Варна. Ако има други карти с имената на тези реки ще стане по-интересно.
  21. Вероятно споменатите в другите хроники, братя. А тук Дунав дори не е споменат. Една еретична мисъл: Те може и Варненското езеро да са преминали. И установили в Петрича. Май имахме сходна дискусия преди време.
  22. Турцизма мисля е Киреч. Която дума и сега се използва. Но всичките видове "варни" (за варене) си е попадение. А река Варна ли беше кръстена Врана река или друга? Доста разтеглихме темата в крайната и дестинация. Май трябва да се огледаме и за началната.

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.