Отиди на
Форум "Наука"

Сражението под връх Мургаш, 3 май 1944 г.


Kuna

Recommended Posts

  • Потребител

Ако има някой запознат, моля да сподели. Всякакви трактовки ме интересуват.

Командирът на Втора партизанска бригада Стефан Халачев - Велко, заминавайки за фронта, на всеослушание заявява, че ако се върне жив и здрав, лично ще потърси с оръжие в ръка сметка от Т. Живков и „бойните” му другари: Добри Джуров, Здравко Георгиев, Стамо Керезов, д-р Хариев за предателството на чавдарци и разгрома на първа Софийска партизанска бригада под връх Мургаш и манастира Елешница, станал на 3 май 1944 г.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Командирът на Втора партизанска бригада Стефан Халачев - Велко, заминавайки за фронта, на всеослушание заявява, че ако се върне жив и здрав, лично ще потърси с оръжие в ръка сметка от Т. Живков и „бойните” му другари: Добри Джуров, Здравко Георгиев, Стамо Керезов, д-р Хариев за предателството на чавдарци и разгрома на първа Софийска партизанска бригада под връх Мургаш и манастира Елешница, станал на 3 май 1944 г.

Дотук и аз стигнах с голата търсачка, преди да пусна темата :laugh: Ще съм благодарна на каквато и да е друга информация. Имам някаква инфо, което не можах да проследя в мрежата и което не зная изобщо колко е читаво, че това сражение било отразено в британската преса, заради някаква тактическа особеност от страна на партизаните. /И не, не ме питайте защо се интересувам :smokeing: /

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Та, защо се интересуваш? :biggrin:

Нищичко не съм чувал за подобно сражение. Едва ли е нещо епохално като тактика, но знам ли, може да открия нещо и ще пиша пак.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Мога да цитирам само соц данните, които разбира се са зверски преувеличени, ако не и направо измислени. Та споредтази не особено официална, ама май единствена версия, боя започнал в 5:00 сутринта, бригада "Чавдар" наброявала 220 партизани, а срещу тях настъпила 30 000 групировка - войска, полиция и жандармерия :crazy_pilot::punk::tooth: Боевете били продължили 12 часа и колкото и да опитвал врагът не могъл да обкръжи партизаните. Като достигнали Ябланишката река бригадата се разделила на 4 групи и успяла да избегне обкръжението измъквайки се на врага.

Гениалната им маневра мене ако питате е била плюене на петите и удряне на бяг през шубраците колкото ги държат героичните партизански ноги, ако въобще им е било организирано и преследване.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

30 000 групировка...................Сигурно са искали по спешност германски подкрепления от Източния фронт.........

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хаха да, сформирали са специална СС дивизия от тях за бой с шумкари край селските мандри. :laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И това ще излезе нещо май като Жабокрек... Върти ми се в главата нещо цитирано в книгата "Българската полиция", част I, но не ми е под ръка.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Да не се окаже че бригадата "Чавдар" е бягала но никой не я е гонил........

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да за сметка на сега тя ни гони още , ама и ние не бягаме...може би си ни харесва така.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мога да цитирам само соц данните, които разбира се са зверски преувеличени, ако не и направо измислени. Та споредтази не особено официална, ама май единствена версия, боя започнал в 5:00 сутринта, бригада "Чавдар" наброявала 220 партизани, а срещу тях настъпила 30 000 групировка - войска, полиция и жандармерия :crazy_pilot::punk::tooth: Боевете били продължили 12 часа и колкото и да опитвал врагът не могъл да обкръжи партизаните. Като достигнали Ябланишката река бригадата се разделила на 4 групи и успяла да избегне обкръжението измъквайки се на врага.

Гениалната им маневра мене ако питате е била плюене на петите и удряне на бяг през шубраците колкото ги държат героичните партизански ноги, ако въобще им е било организирано и преследване.

Нещо такова и аз уж съм чувала, без плюенето на петите, естествено ;) . Сега ме помолиха да потърся в мрежата повече за това отразяване в британски вестници на тактиката, дето уж ги имало, според някои. Излишно е да ви казвам, че на английски нищо не намерих. Хората, които ме помолиха, се интересуват само от героичните версии, така че инфото си е само заради моето любопитство. /Интересно, какво има в "БЪлгарска полиция" - ако имам възможност, и аз ще се разтърся/.

Ако някой случайно попадне на нещо, нека пише. Благодаря за включванията на всички.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Има сведения за пълен вътрешен разпад на бригадата, взаимни обвинения и посегателства. Не помня подробности.

Интересно, какво значи "интересуват се само от героичната страна на нещата". Т.е. от измислената?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Между другото месец май 1944 е може би най важният период в хода на партизанското движение.Тогава е решено /в Москва разбира се/да си пристъпи към създаване на по крупни партизански сили /обеденение на бригади/ и отвоюване на "совободна територия" на която да се провъзгласи правителство на ОФ.в Москва дори кроят планове за масово народно въстание /революция/ и в перспектива сваляне на правителството.Планът се проваля категорични като партизанските формирования се оказват напълно небоеспособни.Да се стигне дотам че тези сражения на практика липсват от историята на партицанскто движение.Вероятно и бригада "Чавдар" се е опитала да направи нещо подобно та се налага да и приписват сражение с трийсет хиляден противник.Да обяснят провала.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Интересно, какво значи "интересуват се само от героичната страна на нещата". Т.е. от измислената?

Позна. :mad:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Между другото месец май 1944 е може би най важният период в хода на партизанското движение.Тогава е решено /в Москва разбира се/да си пристъпи към създаване на по крупни партизански сили /обеденение на бригади/ и отвоюване на "совободна територия" на която да се провъзгласи правителство на ОФ.в Москва дори кроят планове за масово народно въстание /революция/ и в перспектива сваляне на правителството.Планът се проваля категорични като партизанските формирования се оказват напълно небоеспособни.Да се стигне дотам че тези сражения на практика липсват от историята на партицанскто движение.Вероятно и бригада "Чавдар" се е опитала да направи нещо подобно та се налага да и приписват сражение с трийсет хиляден противник.Да обяснят провала.

Това ми звучи много логично.

А как стои въпросът принципно с изворите?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Ами разгледай историята на Трънския партизански отряд или така нарачения партизански войнишки батальон.Или пък партизнаските формирования носещи иначе гръмките имена Първа и Втора софийска бригада.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...