Отиди на
Форум "Наука"

Познай това животно


Recommended Posts

  • Мнения 1,6k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

О да. Сега видях че има сходство. Животинчето се води Слонска земеровка с ареал на местообитание - Южна Африка.

По-добре така да го кажа отсега, Zucha преотстъпвам ти следващия ход.

.:.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

JImBeam, познай първо рибата преди твоя пост, след това ще си ти наред да зададеш въпрос.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами не е от нашата махала, не я познавам :post-20645-1121105496:

Сега сериозно, кофти правило сте въвели, ако никой не познае добичето темата може да секне

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами не е от нашата махала, не я познавам :post-20645-1121105496:

Сега сериозно, кофти правило сте въвели, ако никой не познае добичето темата може да секне

между другото, рибата която си дал вече сме я пускали.

A загадъчната риба на Zucha ми прилича на амазонска електрическа змиорка.

electric_eel.jpg?maxWidth=500

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Прав си Романе, макар че сигурно си седнал :tooth: , ама гледам и ти си се повторил с една костенурка ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

между другото, рибата която си дал вече сме я пускали.

A загадъчната риба на Zucha ми прилича на амазонска електрическа змиорка.

electric_eel.jpg?maxWidth=500

Риба "весло" ? Дълбоководна риба, стигат размери до 10 метра. Много рядко могат да бъдат наблюдавани.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Прав си Романе, макар че сигурно си седнал :tooth: , ама гледам и ти си се повторил с една костенурка ;)

никой не е съвършен, друже:)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Моля ви, кажете нещо за рибата. Риба весло ли е това?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Моля ви, кажете нещо за рибата. Риба весло ли е това?

Чакаме Zucha да се произнесе. Като гледам сега, обаче моето предположение определено не е вярно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не е риба-весло* или змиорка. Да дам ли мъничка подсказка(снимката не е много добра освен всичко останало, но по-кадърна ме мързеше да търся)?

*интересно ми е дали предположението на Богданов се отнася за Regalecus glesne от предишната страница или има и друга риба с такова народно име?

Редактирано от Zucha
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не е риба-весло* или змиорка. Да дам ли мъничка подсказка(снимката не е много добра освен всичко останало, но по-кадърна ме мързеше да търся)?

*интересно ми е дали предположението на Богданов се отнася за Regalecus glesne от предишната страница или има и друга риба с такова народно име?

Имах предвид Regalecus glesne, но не бях убеден, как точно се изписва. Това е причината да посоча размери и място на обитаване.

Сега забелязвам, че риба-весло е обсъждана вече.

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

змиорчица с ел. централа - Electrophorus electricus

За рибта Regalecus glesne има съобщение, че е намиран екземляр дълъг 17 м. Има още два други вида от този род- доста подобни.

http://www.carnivoraforum.com/index.cgi?board=fish&action=display&thread=4352

JImBeam, темата е от 2006 г и не е замряла.

Редактирано от fixxxsers
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Fixxxsers, не смея да оспорвам знанията ти затова питам сигурен ли си 100% за тая снимка, защото аз я намерих с името на доста различен представител?

Ако да, то грешката е моя и ти си на ред, но за жалост идеята ми беше друга...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Aко става дума за тази снимка ей тук http://commons.wikimedia.org/wiki/Electrophorus_electricus си е ел. рибата.

Мисля си, че снимките са различни обаче т.е. първата и втората които си дал. Какво точни си имал предвид?

Мисля, че първата снимка е това http://en.wikipedia.org/wiki/Hagfish

Сега чак видях, че втората снимка е дадена от Last roman ( помислих, че е някаква подсказка към първата снимка) и тя е змиорката, а твоята наистина е друга, от клас Миксини, доста интересни паразитиращи риби. Доста видове навлизат в опаразитената риба през устата, хрилете или ануса и буквално я изяждат отвътре. Конкретния вид вероятно е Eptatretus stoutii.

Редактирано от fixxxsers
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Именно. Поредното попадение в десетката.

Друг интересен факт за тези адски примитивни риби е тяхната основна защитна реакция. Направо ме изуми колко е ефективен тоя техен протеин в образуването на слуз...

Интересно е и че се връзват на възел за да се отърват от слузта.

ОК, fixxxsers, заинтригувай ни с нещо...

Редактирано от Zucha
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Страхотно видео!

Да видиим?

През 1971г. една голяма фармацевтична компания успява да изолира от отровата на една змия първия ACE инхибитор ( лекарства за намаляване на кръвното налягане). През следващите години тези лекарства ще се превърнат в златен стандарт в лечението на хипертония. Днес те все още са едни от най- продаваните лекарства въобще. Въпросния ACE инхибитор се оказва доста токсичен, но отваря пътя за следващите лекарствени средства от тази група.

Коя е тази змия?

post-331-004978100 1298472679_thumb.jpg

Още една подсказка: и сега от отровата на тази змия се изолират коагулантни фракции, които се използват в лекарствени средста за хеморагии.

Редактирано от fixxxsers
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

АCE инхибиторите са вече доста назадничава терапия в световен мащаб. Даже и тук са изместени от АРБ-тата. Да не говорим, че има вече и директни ренинови инхибитори, даващи пълна РААС блокада. Това беше лиричното фармакологично отклонение по темата за змията и употребата на живата природа в търсене на лек за редица хронични заболявания. А такива примери бол.

Та змията е: Bothrops jararaca - усойница от Бразилия.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Съгласен съм, че има доста по- нови и ефективни медикаменти. Все пак всичко се развива. Това обаче не омаловажава ролята на ACE инхибиторите, а и те все още са вероятно най- продаваните антихипертензивни.

Да, това е змията. Задай загадка.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В световен мащаб най-продаван е един сартан, чието име няма да споменавам, защото ще е реклама.

Bryozoans.jpgbryo1.jpg

Това не е извънземно. А един колониален организъм, представител на много древна група многоклетъчни Bryozoa /Ectoprocta/, известна по фосилни находки още от Камбрий, бих казал жив фосил.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

....

Та змията е: Bothrops jararaca - усойница от Бразилия.

Поздравления! Почти бях написал името на змията.

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Нещо зациклихме на това безгръбначно, затова да предположа че е Pectinatella magnifica. Признавам, че без подсказката нямаше да го открия най-вероятно. Животното наистина си е таман за тоя форум.

Примитивните многоклетъчни са доста интересни, но малко познати. Ако се разрови човек ей така, от чисто любопитство доста ще се удиви на някои факти...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...