Отиди на
Форум "Наука"

Алкохол с озон ???


simoneto

Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Алкохолен пероксид.

Познах ли?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това май е поредната шега на Историк ;).

Задачата, формулирана по този начин, е твърде обща, защото имаме първични, вторични и третични алкохоли, освен това - ароматни и полиалкохоли (гликоли и т.н).

Конкретно за взаимодействие с озон не си спомням, но с други окислители като меден оксид, калиев бихромат и калиев перманганат при първичните алкохола се окислява до алдехид (с перманганата до к-на), а вторичните до кетон. Ароматните пък стигат до хиноидни ст-ри.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да задам по така въпроса.

Ако третирам кисела и загоряла ракия с озон ще изчезне ли аромата и ще се подобри ли вкуса на ракията?

Също така дали ракията ще става за консумация след обработката? :)

Според мен, би трябвало да стане почти спирт. Без аромати.

За чешмяна вода при третиране с озон знам резултата - водата става прекрасна за консумиране.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Защо просто не направиш още една дестилация (преварка)?

По принцип за очистване на високоалкохолни напитки от нежелани примеси и миризми може да се ползва активен въглен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Защо просто не направиш още една дестилация (преварка)?

По принцип за очистване на високоалкохолни напитки от нежелани примеси и миризми може да се ползва активен въглен.

Въпроса е теоретичен.Аз нямам такава ракия :( за съжаление.За описаните от теб методи знам.Просто ми е интересно дали ще стане.Пък и е доста по бързо с озонирането в сравнение с другите два метода

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Въпроса е теоретичен.Аз нямам такава ракия :( за съжаление.За описаните от теб методи знам.Просто ми е интересно дали ще стане.Пък и е доста по бързо с озонирането в сравнение с другите два метода

Е да ама, загорялото и другите вкусове и мириси не се дължат на етанола, по скоро на висши алкохоли и/или други органики..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Както каза mitaca при окислението на алкохоли се получават различни продукти - алдехиди, кетони и т.н. в зависимост от вида на алкохола. Третирането на тази "теоретична" ракия с озон, който е силен окислител, най-вероятно ще доведе до образуване на известно количество ацеталдехид.

Имайки предвид, че черният дроб окислява етанола до ацеталдехид, който от своя страна е една от основните причини за лошите спомени от запоите, твоята ракия ще се превърне в чиста проба "концентриран махмурлук". :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Както каза mitaca при окислението на алкохоли се получават различни продукти - алдехиди, кетони и т.н. в зависимост от вида на алкохола. Третирането на тази "теоретична" ракия с озон, който е силен окислител, най-вероятно ще доведе до образуване на известно количество ацеталдехид.

Имайки предвид, че черният дроб окислява етанола до ацеталдехид, който от своя страна е една от основните причини за лошите спомени от запоите, твоята ракия ще се превърне в чиста проба "концентриран махмурлук". :)

След това този ацеталдехид под действие на озона би станал оцетна киселина.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Бе от де ще вземеш озон за таз работа? И няма ли да е прекалено скъпо? Както и да е, ако протече реакция между етанола и озона ще се стигне до ацеталдехид, това значи че не само ще развалиш ракията, а и ще я направиш отровна (даже да реагира малко етанол). Активен въглен и после повторна дестилация.

Link to comment
Share on other sites

Пояснението, че става дума за ракия ме разсмя от сърце за това ще споделя многогодишен опит по въпроса.

Ако ракията е получила неприятен вкус и миризма в резултат загаряне на кашата в казана, не озон и активен въглен,не преваряване, а Господ не може да я спаси. Слага се в течността за почистване на стъклата на автомобилите, при риск, че КАТ ще ви кара да надувате "балона" постоянно, колата ще вони. Ефекта се дължи на получените висши алкохоли и ароматни съединения, попадащи в дестилата при варенето, те са неотстраними с битова техника и химикали.

Друг е въпроса с киселия вкус, той идва от съпътстващите киселини като оцетна, винена и пр...Лесно се отстранява със сода бикарбонат и след това ракията е хубаво да се превари, за да няма остатъчен вкус на сода.

Наздраве!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Бе от де ще вземеш озон за таз работа? И няма ли да е прекалено скъпо? Както и да е, ако протече реакция между етанола и озона ще се стигне до ацеталдехид, това значи че не само ще развалиш ракията, а и ще я направиш отровна (даже да реагира малко етанол). Активен въглен и после повторна дестилация.

Имам си озонатор у дома.За вода върши прекрасна работа.Aцеталдехида дали се ползва при пароцентрали?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Този озонатор, произвежда озон от електричество ли? Най вероятно концентрацията на озона, която ще достигнеш да е в много ниски граници. А ако това е така освен, че нищо няма да направиш най много да развалиш и хубавата ракия. Между другото, как смяташ да разбереш какво точно си получила? Ще правиш предварителна дегустация ли или смяташ да провериш предварителните концентрации на ацеталдехида и оцетната киселина в чистата ракия и в чудото, което ще получиш.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Потребител

Внимание: При контакт на алкохол със чист озон следва спонтанно самозапалване на алкохола ,тъй като озона е много силен окислител,става въпрос за чист спирт и озон. Ето и един опит който показва силното окислително действие на озона,в порцеланово блюдо налейте малко концентрирана сярна киселина към нея прибавете 1-2 грама калиев перманганат , напоете едно памуче с малко чист спирт и го пуснете в блюдото с киселината следва спонтанно самозапалване.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Алкохолен пероксид.

Познах ли?

не, ще се получи алкохолен озонид /C2H503/, a отделеният протон ще предизвика голям взрив в някое друго измерение. :harhar:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Внимание: При контакт на алкохол със чист озон следва спонтанно самозапалване на алкохола ,тъй като озона е много силен окислител,става въпрос за чист спирт и озон. Ето и един опит който показва силното окислително действие на озона,в порцеланово блюдо налейте малко концентрирана сярна киселина към нея прибавете 1-2 грама калиев перманганат , напоете едно памуче с малко чист спирт и го пуснете в блюдото с киселината следва спонтанно самозапалване.

И защо реши, че се получава озон?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ей, то било много сложно, бе!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Този опит е цитиран от книгата "Химия за любознателни" от Ерих Гросе и Кристиан Вайсмантел

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...
  • Потребител

C2H5OH+O3= C2H6 + 2O2 Ако етанола се отърве от излишният си атом кислород, ще се трансформира в газ етан. Това ми се вижда по-логично, отколкото да се трансформира в ацеталдехид. Какви са формулите , за да се получи ацеталдехид

Редактирано от stst
Link to comment
Share on other sites

  • 9 месеца по късно...
  • Потребител
On 14.08.2021 г. at 12:28, stst said:

C2H5OH+O3= C2H6 + 2O2 Ако етанола се отърве от излишният си атом кислород, ще се трансформира в газ етан. Това ми се вижда по-логично, отколкото да се трансформира в ацеталдехид. Какви са формулите , за да се получи ацеталдехид

3C2H5OH+O3→3H3C-CHO+3H2O

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...