Отиди на
Форум "Наука"

Харесвате ли Хари Потър и писателството на Роулинг


Харесва ли ви поредицата за Хари Потър?  

29 потребители са гласували

  1. 1. Харесва ли ви поредицата за Хари Потър?

    • Да, любима ми е
      7
    • Не е лоша
      16
    • Не ми допада
      8
    • Не, няма никакви качества
      5


Recommended Posts

  • Потребител

Никъде няма нещо подобно на хоркруксите обаче.

Ето кои според мен са оригиналните идеи на Роулинг.

-министерство на магията.

-Отдел мистерии

-хоркруксите

-идеята за всемогъщата пръчка(бъзовата),която надвива всички останали.

-идеята за българи магьосници,част от световното магьосническо общество. ;)

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 66
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

-идеята за българи магьосници,част от световното магьосническо общество. ;)

как ли не се е сетила за македонските магьосници - най-древните магьосници на света.... :laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

...

Ето кои според мен са оригиналните идеи на Роулинг.

-министерство на магията.

-Отдел мистерии

...

...

-идеята за българи магьосници,част от световното магьосническо общество. ;)

Ето кой не е гледал българския филм "Кит" :tooth:

Там имаше българско Министерство на черноморската китоловна флотилия, доста мистерии и невероятни български магьосници, дето от една цаца направиха кит. Не! Стадо китове!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Никъде няма нещо подобно на хоркруксите обаче.

Ето кои според мен са оригиналните идеи на Роулинг.

-министерство на магията.

-Отдел мистерии

-хоркруксите

-идеята за всемогъщата пръчка(бъзовата),която надвива всички останали.

-идеята за българи магьосници,част от световното магьосническо общество. ;)

Що ли си мисля че съдържанието трябва да има предимство пред формата...иначе някъде си имат директор на водопад, министър на гръмотевиците, верблюди .. :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето кои според мен са оригиналните идеи на Роулинг.

-министерство на магията.

-Отдел мистерии

Подобни фантастични министерства и отдели има в изобилие в трите романа на Зелазни и Шекли за демона Аззи - "Донеси ми главата на принца", "Ако с Фауст не успееш" и "Просто шеметен фарс". Идеята за всепобеждаващата любов, която е в основата на историята на Хари Потър също присъства в поредицата на Зелазни и Шекли.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ок махаме министерството.

На останалите държа.

Е може и българската част да махнем,ама то си беше майтап.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Абе отборът по магьоснически футбол, който включваше Левски и Зограф, просто ме утрепа :) А на център-нападателя фамилното му име беше без окончание.

Впрочем, в българския превод се бяха попрестарали. Вместо "вийли" трябваше да има просто "вили". Вилата е славянско вълшебно същество.

Между другото, Пратчет пусна един роман за футбола като пародия на Роулинг. "Unseen Academicals", преведен в нашия нет от De Cyrvool като "Академик (Невидим)". Там Невидимият университет си съставя отбор по футбол и се почват простотии, залози и агитки. Яка книжка е.

---------

Т. нар. "Horcruxes" трябваше да са вълшебни предмети, в които е вложена част от душата или от самото същество на собственика им, нали? Могат да действат по собствена воля и като правило са доста зловещи, а унищожаването им е както трудно, така и вероятно фатално за техния създател; Най-популярният такъв предмет във фентъзи жанра е ето този:

Unico_Anello.png

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А да,но на световното първенство ирландците просто бяха по-добри.

Иначе най-ми харесва идеята за хоркрукса.И за "всемогъщата пръчка" разбира се.

Животворния камък също е много интересен.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За т. нар. "хоркрукси" виж картинката назад ;)

Философският камък е много старо суеверие, един от фантастичните двигатели на алхимията в XV-XVII в.

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А снимката откъде е?

Защото още не съм чел "Властелина на пръстените",да не е оттам?

Не говорих за философския камък,а за животворния от книга 7.

Той уж връща мъртвите като нещо повече от духове,но всъщност те не са напълно живи.

Можеш да говориш,когато искаш с тях,но накрая винаги се самоубиваш,защото искаш да си напълно с тях и няма друг начин.

Той е замислен като предмет на изкушението и всъщност убива,а не дава живот.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не, снимката е от Уикипедия. Ами върви, прочети "Хобитът" и "Властелина", а после - и "Силмарилион". Това е основата на цялото фентъзи изобщо.

А такива разочароващи срещи с мъртвите ги има, ехеее, от гръцката легенда за Орфей и Евридика насам. И поуката винаги е една и съща - че не може и не бива да се връща умрял човек. Нищо ново под слънцето :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е знам,че има такива срещи с мъртвите,но все пак оригинална ми се струва идеята за предмет,който търсиш с надежда да ги върнеш.Той сам по-себе си е невероятно труден за откриване,защото за разлика от философския камък е напълно уникален..И когато го откриеш се радваш първоначално,но после се отчайваш и самоубиваш.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ба, сигурно ще се намери такъв амулет или друг вълшебен предмет, който да връща мъртвите. Или поне да говори с гласовете на мъртвите. Сещам се за за меча Андурил, който Мъртвите разпознават и за Теренонския камък, чрез който Погълнатите говорят. Изобщо, нищо ново под слънцето. Роулинг е талантлива компилаторка, но всичко в литературата вече е измислено, пък и класическото фентъзи винаги си служи с познати, архетипни, направо митологични мотиви. Това означава, че дори и Роулинг няма как да е особено оригинална, но в никакъв случай не прави книгите й по-малко интересни. Така че си бъди фен на "Хари Потър", но отваряй и други книги. Толкин и Ле Гуин страшно много си струват.

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според мен куидичът също е нещо оригинално.

Иначе да - много от нещата не са нови, но показват, че тя има познания за доста неща от магическия свят. Знанията й позволяват да създава по-сложни и изпипани сюжети. Стигаме до извода, че не е важна толкова идеята, колкото изпълнението й. В почти всички книги има водещ мистериозен елемент. В първата част въпросът е какво се пази от Пухчо (той прилича на Цербер, но все пак е пухкав и това го превръща в нещо оригинално). Във втората се търси къде е стаята на тайните. Поне 15 факта намират мястото си, когато Хърмаяни разбира, че чудовището от стаята е базилиск (с това може да се съревновава с някои криминални романи). В трета и четвърта част мистерията присъства по друг начин - под формата на герои, които крият своята истинска самоличност (професор Лупин и професор Муди). И в двата случая разкриването на истинското им аз осигурява добър драматичен обрат. Същото го има и в шестата част, където се оказва, че професор Снейп е "нечистокръвния принц". В седмата част водещо е търсенето на хоркруксите.

Всички тези работи постоянно поддържат напрежението (така важния suspense ) и правят книгите толкова добри. Отново уточнявам, че не само идеите, но и изпълнението е важно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Добра е кака Роулинг, спор няма. Просто всичко при нея е компилация. Това не е зле, подходящо е за деца.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 месеца по късно...
  • Потребител

Не съм от най-големите фенове на фантастичните романи и не мога да дам мнение, но ако съдим по филма мисля, че книгата ще е добра. И все пак ако е фантастика предпочитам филмираната версия, колкото и често да казвам, че книгите са нещо много по-различно от филмите.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...