Отиди на
Форум "Наука"

Спомен за плъховете от езерото


Recommended Posts

  • Потребители

post-2642-050543500 1288688289_thumb.jpg

Плъховете не са от самото езеро, а от неговия бряг. Когато ги снимах миналата година, видях ги на няколко пъти да плуват и затова си мислех, че са водни плъхове. Сега, подготвяйки материала за форума, прегледах информацията в интернет и установих, че всъщност съм снимал обикновени сиви плъхове Rattus norvegicus, наричани още хамбарни плъхове. Такива, дето ги има по мазетата и по нивите. Те се различават от водните плъхове (които всъщност не са плъхове, а полевки) по ясно очертаните си уши, по-острата си муцуна и голата си опашка.

В интернет за водните плъхове снимките са малко, а в имаж-сърча на Гугъл с латинското наименование на сивия плъх не видях да има показан плуващ такъв. Затова реших да представя по-интересното от това, което съм снимал, къде успешно, къде не толкова.

post-2642-047948000 1288688299_thumb.jpg

Снимките, както казах, са от миналата година. Тази година плъхове край езерото няма. То скоро и езерото може да го няма. Искам да ви предпазя, да не се затичате да снимате плъхове, патици и други такива в езерата около строящата се вече десета година черква в Южния парк.

Няма ги днес многото патици, защото езерата са занемарени и може също да изчезнат. В сегашната непривлекателна, почти безводна среда, животните изглежда не обичат да пребивават, особено следени с поглед от гладните бездомни кучета (виж последната снимка). Затова ви показвам снимки от миналото.Още повече, че съм заснел освен плуващи плъхове, и такива, катерещи се по дърво. Уникални са и срещите на плъховете с другите обитатели на езерото, в състава им от миналата година: диви гъски, диви патици, врабчета.

Снимките са от три фотосесии: от края на лятото, началото и края на есента. Датите съм отбелязал на самите снимки. Тогава се бяха появили и малки, и изглежда храната на плъховете намаля, та затова те вече не се криеха и излизаха открито пред хората, надявайки се да вземат нещо от подхвърленото на патиците.

post-2642-093217000 1288688306_thumb.jpg

Сивият плъх се храни с мекотели, риба, жаби, птици, яйца и дребни мишевидни гризачи. Те и затова се катереха по едно дърво, дебнейки да хванат някоя риба. Плъховете от езерото обичаха да ядат и хляб. Живееха в една дупка до сами водата, в корените на една върба. Но се виждаха да прибягват покрай тръстиката на десетина метра встрани, където хората хранеха патиците.

post-2642-013898500 1288688314_thumb.jpg

post-2642-076232900 1288688324_thumb.jpg

Когато водата в езерото поспадна и аз сядах на брега с въдицата, плъховете избягваха да минават близо край мен и предпочитаха да вземат разстоянието по вода. Тогава те бяха забелязвани от патиците и гъските в езерото.

post-2642-091562800 1288688331_thumb.jpg

post-2642-087078100 1288688338_thumb.jpg

От снимките се вижда, че патиците и гъските май оставаха учудени, като виждаха явно непознатото им дотогава същество. На следващите снимки са новородените, които много не се смущаваха от рибаря, седнал наблизо и пъргаво се затичваха, понякога придружено и с плуване, към хвърления къшей хляб. Бяха заели позиция на една ниска върба, полегнала над водата и тичаха нагоре надолу по-нея, внимателно следящи действията на човека наблизо.

post-2642-068424900 1288688345_thumb.jpg

post-2642-095119800 1288688353_thumb.jpg

post-2642-053488800 1288688360_thumb.jpg

Мисля, че рядко се вижда снимка, направена на мишка или плъх (освен ако те не са в клетка), вперили поглед към фотоапарата, без да се поддадат на естествената си реакция и да побягнат моментално, за да се скрият.

post-2642-037736300 1288688367_thumb.jpg

Последна от поредицата за плъховете е една снимка, на която покрай брега на езерото мирно съжителстват дива патица, врабче и плъхове. Това беше, пак повтарям, миналата година.

Не си спомням какво стана по-нататък с плъховете. Изглежда са си намерили някакво място, за да прекарат по-спокойно зимата. За традиционния им начин на живот се казва, че сивите плъхове населяват най-вече жилищни и стопански постройки. В умерените климатични зони през лятото се заселват в природни биотопи, а през зимата се връщат в постройките. В по-топлите климатични зони може през цялата година да живеят извън селищата, като предпочитат речни брегове и блатисти места.

Казват, че сивите плъхове живеели 3 години. Моите приятели, родени миналата година, тази не се появиха. Все пак и тази година също направих някои снимки около езерото, които с оглед на негативната тенденция към поддържането му, може би догодина ще бъдат интересни, вече като архив. Както се казва: имало едно време.

post-2642-055555100 1288688375_thumb.jpg

Така изглежда езерото на 30.10.2010 г. Изсъхналото дърво е върбата, по която се катереха младите плъхове през есента на миналата година. Двете патици са случайно появили се. Обикновено като постоят малко, отлитат към две по-пълноводни и по-чисти езера.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Плъховете са голяма работа, но аз никак не ги обичам. Даже имам лека фобия, май...Иначе Рататуи беше готино филмче, а Цар Плъх е великолепен роман. Обаче, пусто, пак не си падам по плъховете. :) За мен липсата на плъхове е добра новина, но от екологична гледна точка е тревожен факт.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Плъховете са голяма работа, но аз никак не ги обичам. Даже имам лека фобия, май...Иначе Рататуи беше готино филмче, а Цар Плъх е великолепен роман. Обаче, пусто, пак не си падам по плъховете. :) За мен липсата на плъхове е добра новина, но от екологична гледна точка е тревожен факт.

Е, и аз не се кефя, като ме стряскат разни тлъсти плъхове по стълбището на блока ни, но пък са едни изключително интелигентни и интересни животни, които имат много общо с хората. :bigwink:

Гербов, това, че си ги хванал в естествените им местообитания и си ги заснел така, е страхотно. /Темичката ми звучи малко като по Астрид Линдгрен :) /

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Гербов, това, че си ги хванал в естествените им местообитания и си ги заснел така, е страхотно. /Темичката ми звучи малко като по Астрид Линдгрен :) /

Дам, или като по Джералд Даръл :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Гербов, отде ги хващаш тия снимки, много са добри! В естествена среда нямам против което и да е животно, но скоро тия юнаци бяха на гости в мазето ми, та се видях в чудо. Точно оттам, отдето ги снима Гербов по една река стигат до нас...

А вече и на стълбището, това си е сериозен санитарен проблем, не го подценявайте.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

O, ти си ги разпознал по снимките?!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това, че плъховете изглеждат симпатични на снимките и в текста е наистина уникално.

Аз имам много близки срещи с плъхове, но никога не ми идва на ум да ги снимам, а да ги цапардосам с нещо.

Преди няколко дни видях нещо дребно и сиво да пресича шосето и помислих че е плъх, после разбрах че е таралеж и чак тогава се сетих за фотоапарата. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Накрая на материала исках да добавя нещо от вида: щом плъховете ги няма край езерото в парка, значи са в мазето на блока, в който живея. Той е на 50 м от езерото. Това не е черен хумор, а напълно реална възможност. Тия дето имат мазета (ние имаме таван, ама и него го разбиват) все се оплакват от плъхове.

Аз си мисля, че когато нещо ни радва, е хубаво да си изживеем момента. Много се радвах и трите пъти, когато снимах плъховете. Особено втория и третия, защото тогава ги хранех и гледах тяхната доволна реакция. Пък и както казах, нямаме мазе.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Накрая на материала исках да добавя нещо от вида: щом плъховете ги няма край езерото в парка, значи са в мазето на блока, в който живея. Той е на 50 м от езерото. Това не е черен хумор, а напълно реална възможност. Тия дето имат мазета (ние имаме таван, ама и него го разбиват) все се оплакват от плъхове.

Аз си мисля, че когато нещо ни радва, е хубаво да си изживеем момента. Много се радвах и трите пъти, когато снимах плъховете. Особено втория и третия, защото тогава ги хранех и гледах тяхната доволна реакция. Пък и както казах, нямаме мазе.

О, това с таваните и мазетата е много относително :laugh: В нашия блок плъховете се срещат от мазетата, чак до таваните /ние сме с таван/. Понякога нощуват на площадките с апартаментите и се пречкат между всички етажи. В интерес на истината в последно време явно няма, заради пръскане. Поне се надявам да е така, а не че просто не съм случвала на срещи с тях. Колкото и да харесвам гризачите, си давам сметка, че са опасна напаст в такива случаи.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...