Отиди на
Форум "Наука"

Щеше ли Уелингтън да победи без Блюхер?


Warlord

Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Е айде и ти сега! Харесваме ли Бони? Харесваме го. :good: Тогава що да не пофантазираме малко в негова полза? Темата и без това е по-скоро за алтернативна история.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 52
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребители

За битката и войната и аз съм съгласен. Впрочем, поне при Ватерло френската победа е била възможна. Инак всички знаем, че началото на края е още в 1812-1813, в недостатъчната полска независимост, грешките в Русия, салханата при Лайпциг и пр., и пр.

Че човек трябва да е поне малко бонапартист - също :)

Искате ли да метнем темата в раздела за историческо моделиране?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами зависи какво точно искате да дискутираме. Аз не я пуснах темата с намерението да се обсъжда какво би станало ако Наполеон беше спечелил битката, а можеше ли да го направи при отсъствието на Блюхер от бойното поле. И като цяло да отдадем дължимото на маршал Гебхард Леберехт фон Блюхер, така старателно забравен пред пресиления блясък на Уелингтън.

В смисъл че двамата имат еднаква заслуга за победата над Наполеон и като добавим това, че положението на Блюхер и на Прусия като цяло е било доста по-сложно отколкото на Уелингтън и Великобритания.

В резултат на калпавата политика на граф Хаугвиц Прусия е доведена до крах и изпаднала в зависимост от Наполеон. Опитът за промяна на нещата пропада при Йена, пруско-саксонската армия се оказва с доста остаряло въоръжение и организация в сравнение с френската и в резултат на новата загуба силите на Блюхер са пръснати, а официалната кралска армия ограничена.

Така че войските които води Блюхер са всъщност от набързо сформираната национална армия на Прусия съставена от доброволчески отряди въоръжени и екипирани с частни дарения, така че наред със също набързо сформираните редовни войски се движат отделни стрелкови дружини и отряди командвани от различни пълководци, като съобразяването с всички тях и командването им е доста по-сложна задача за Блюхер отколкото командването на английската армия + холандските съюзници от Уелингтън.

Отново повтарям, че не подлагам на съмнение и блестящите пълководчески качества на Уелингтън, но нарочно тук хвърлям акцента върху другия виновник за рухването на Наполеон и също така с уговорката, че и аз съм бонапартист в доста голяма степен :)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...