Отиди на
Форум "Наука"

Караманският Шишман Мехмед паша


Recommended Posts

  • Потребител

Никой не е казал, че Шишмановци са отоманци. Стига вече, ще моля веднъж.

А, моля, моля. Как никой да не е казал?

Ти четеш ли всички постинги, или си се настървил избирателно да се саморазправяш с мен?

Drake

Posted Yesterday, 08:19 PM

А не може ли да е прякор? На турски Şişman май се превеждаше, като дебел, дебелия.

Drake

Posted Yesterday, 08:19 PM

На съвременен турски Şişman се чете Шишман. На пример Adnan Şişman се чете Аднан Шишман (Финансов Директор на София Принцес Хотел)...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да и това се отнасяше до споменатия османски паша шишман, не до царската фамилия. И мисля Аднан е арменско име.

Освен за османски паши самият автор на темата ни подава както ще видиш от линка по-долу факти за размисъл и за "царската фамилия":

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=10575&view=findpost&p=140351"

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Еньо, когато прочете човек твоя пост #10 му е пределно ясно, чe до преди няколко часа ти не беше и чувал за деспот Шишман. Да припомня:

Eньо, on 18 December 2010 - 09:28 PM, said:

Йоан (Иван Шишман) е станал турски васал и бил принуден да изпрати сестра си Кера Тамара в харема на султана султан Мурад I.

Нищо чудно да е приел името Шишман под давление на турците.

:doh: Редактирано от Drake
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Еньо, когато прочете човек твоя пост #10 му е пределно ясно, чe до преди няколко часа ти не беше и чувал за деспот Шишман. Да припомня:

:doh:

Е да на щом е чувал за сестраму... смятам че и за него е чул това онова :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е да на щом е чувал за сестраму... смятам че и за него е чул това онова :)

И как се е казвала сестрата на деспот Шишман според теб? Кера Тамара е била сестра на цар Иван Шишман, а не на прадядо си деспот Шишман.

Редактирано от Drake
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Стинка, и аз съм расист, но дори аз не си позволявам откровенни призиви към геноцид и насилие, моля те, не го прави и ти. Тук не е кръчма да се водят разговори "Да ти е.а майката мръсен ..." а другия отговаря "Да ти го таковам в таковата, ще те заколя проклет ..."

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И как се е казвала сестрата на деспот Шишман според теб? Кера Тамара е била сестра на цар Иван Шишман, а не на прадядо си деспот Шишман.

Деспот Шишман е имал син - Михаил, който оженва за Анна Неда Сръбска, дъщеря на сръбския крал Стефан Милутин.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И как се е казвала сестрата на деспот Шишман според теб? Кера Тамара е била сестра на цар Иван Шишман, а не на прадядо си деспот Шишман.

Сори , но гледох пост #10, който цитира , та за това отговорих така , просто съм се подвел по поста , а не по думете ти , за Деспод.

Но тогава какво общо има Деспота с пост #10, че го цитира така, та поне мен обърка.

а коя е сестрата на деспота не знам.

Ето жена му и родословието, съсъ Иван Шишман и Кера Тамара.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/bg/0/0c/Ivan_Alexandar.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Въпроса е най вече следния, дали името на човека е Шишман-Мехмед (тоест човека е българин от царски род) или е Дебелия Мехмед. Да оставим пашите, и днешния ден. Аз поне не знам (не съм чувал) да има турско име Шишман. Дали обаче в изворите от онова време се среща такъв прякор. Как по това време ще кажеш "дебел", "пълен" ?

Поиграх си с гугъл преводач. Шишман се превежда като мазнина. Но като напиша мазния, тлъстия ми го превежда така yağlı Mehmed. Дебелия Мехмед ми го превежда като kalın Mehmed. Şişman ми го превежда като мазнини.

Май е по скоро обидна украска в смисъл "тлъстия" "мазния" което нещо поне на мен не ми се връзва за прякор на паша.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Въпроса е най вече следния, дали името на човека е Шишман-Мехмед (тоест човека е българин от царски род) или е Дебелия Мехмед. Да оставим пашите, и днешния ден. Аз поне не знам (не съм чувал) да има турско име Шишман. Дали обаче в изворите от онова време се среща такъв прякор. Как по това време ще кажеш "дебел", "пълен" ?

Поиграх си с гугъл преводач. Шишман се превежда като мазнина. Но като напиша мазния, тлъстия ми го превежда така yağlı Mehmed. Дебелия Мехмед ми го превежда като kalın Mehmed. Şişman ми го превежда като мазнини.

Май е по скоро обидна украска в смисъл "тлъстия" "мазния" което нещо поне на мен не ми се връзва за прякор на паша.

şişman - набит

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

През същата 1454 г. в османски данъчен регистър се споменава за заселването на княз на име Фружин в земите между Свърлиг и Пирот.Фружин има няколко синове и дъщери, за един от които се знае, че се казва Шишман.

Взето от „http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D1%80%D1%83%D0%B6%D0%B8%D0%BD“.

Нищо чудно покъсно да са взели друга вяра. Ако могат да си запазят земите.....

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Въпроса е най вече следния, дали името на човека е Шишман-Мехмед (тоест човека е българин от царски род) или е Дебелия Мехмед. Да оставим пашите, и днешния ден. Аз поне не знам (не съм чувал) да има турско име Шишман. Дали обаче в изворите от онова време се среща такъв прякор. Как по това време ще кажеш "дебел", "пълен" ?

Поиграх си с гугъл преводач. Шишман се превежда като мазнина. Но като напиша мазния, тлъстия ми го превежда така yağlı Mehmed. Дебелия Мехмед ми го превежда като kalın Mehmed. Şişman ми го превежда като мазнини.

Май е по скоро обидна украска в смисъл "тлъстия" "мазния" което нещо поне на мен не ми се връзва за прякор на паша.

Има футболист Шишманоглу.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Ми при тая ситуация май да затваряме темата, не изскочи заек от тая трънка, жалко.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

А можем да дискутираме дали възрожденският видински род Шишмановци има нещо с Иван Шишман.По скоро те могат да имат нещо общо с Фружин от Свърлиг.А потомци на Шишман в османската аристокрация по линията на Александър/Искандер би трябвало да е имало.Но едва ли ще ползват точно името Шишман.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пропуснахем и едно друго нещо покрай наименованието му

карамански

каква е връзката с караманите на нашите шишмановци.

Или къде още да търсим.

А къде са женени 2 те сестри на Иван Шишман, Особенно тамара, да не би да е живяла там в южна Турция при Караманите, и да е кръстила детето си Шишман и няма да е случайно?

Само хипотеза де.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Въпроса е най вече следния, дали името на човека е Шишман-Мехмед (тоест човека е българин от царски род) или е Дебелия Мехмед. Да оставим пашите, и днешния ден. Аз поне не знам (не съм чувал) да има турско име Шишман. Дали обаче в изворите от онова време се среща такъв прякор. Как по това време ще кажеш "дебел", "пълен" ?

Поиграх си с гугъл преводач. Шишман се превежда като мазнина. Но като напиша мазния, тлъстия ми го превежда така yağlı Mehmed. Дебелия Мехмед ми го превежда като kalın Mehmed. Şişman ми го превежда като мазнини.

Май е по скоро обидна украска в смисъл "тлъстия" "мазния" което нещо поне на мен не ми се връзва за прякор на паша.

Фружине мисля, че преводачът ти е калпав. Ако един паша може да носи прякор Шейтан, Дюстабан или Кьосе не виждам какъв е проблема за Дебелия. И за да не бъда голословен, един император който няма нищо куманско или турско в произхода си: Карл Дебели (832-888) на турски се нарича Şişman Karl (Шишман Карл)

http://tr.wikipedia.org/wiki/%C5%9Ei%C5%9Fman_Karl

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, но все пак съвпаденията са доста. Имаме данни за членове на семейството на Шишман в тия земи, имаме Карамановите българи. Питайте К.Венедикова.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Така или иначе трудно е да се разбере дали всички тези хора просто са били дебели, или прякорът се е превърнал във фамилия,чиято наследници са те.Ето още едно значение на думата - връхна дреха

шушман - верхняя одежда

Шишман - епанчя, бурка

Шушмэн - ряса

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=8599&view=findpost&p=106479

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Струва ми се че,трябва да потърсиме истината в написаното в книгата(дето я цитираха в началото)!Как обикновенно са се представляли турските велможи-сиреч-с прякора или с родовите си произходи?Или автора на тази книга така го е наричал презрително(дебелия)?

А моето лично мнение е че-династията си е династия!И като такава се състои от разни семейства с 1 обща фамилия(в случая ШИШМАНОВЦИ)!доколкото ми е известно няма сведения за другите семейства от фамилията- освен за царскит жили от тази фамилия!?Но както практиката показва -винаги някои от оцелелите въздига или се опитва да въздигне фамилията(рода)от който той произхожда!Напълно естественно ми се струва-че някой от оцелелите ШИШМАНЦИ се е представял с родовото си име !И ако той не е бил с благороден произход....едва ли някой ще му даде шанса да заеме такава длъжност!Разбира се че имв изключения-но в този случай едва ли е така!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...
  • Потребител
On 19.12.2010 г. at 1:39, Drake said:

 

Няма да е лошо ако прочетеш първия пост и заглавието на темата, та да поспреш с OT. Не е необходимо да замазваш бисера от твоя пост #10 с щуротии за Тангра, кумани и т.н.

 

А сега по темата. В турскоезичния нет за въпросният паша нищо не намерих, но има още един "Шишман" сердар на Лeхистан (Полша)

Lehistan Serdarı Şişman İbrahim Paşa, Leopol (Lemberg) Kalesi’ni kuşattıysa da, Leh ordusunun hücumu karşısında kuşatma kaldırıldı (24 Ağustos)-1675

Имената на други паши от същото време ме убеждават, че става въпрос за Дебелия Мехмед паша:

 

Topal Gazi Husein Paşa 1688, topal - куция

Kara İbrahim Paşa 1683, кara - черния

Budin Beylerbeyi Kara Mehmet Paşa 1684

Büyük Djafer Paşa 1692, büyük - големия

Има и доста по-екзотични прозвища като

Arap Recep Paşa-1689, Daltaban Gazi Mustafa Paşa 1698 и най-вече Şeytan İbrahim Paşa

http://resource.history.org.ua/cgi-bin/eiu/history.exe?Z21ID=&I21DBN=EIU&P21DBN=EIU&S21STN=1&S21REF=10&S21FMT=eiu_all&C21COM=S&S21CNR=20&S21P01=0&S21P02=0&S21P03=TRN=&S21COLORTERMS=0&S21STR=Terebovlianska_oborona_1675

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Belligerents

Royal Banner of Jan III Sobieski.svg Polish–Lithuanian Commonwealth
23px-Banner_of_the_Holy_Roman_Emperor_%2 Holy Roman Empire

Flag of the Habsburg Monarchy.svg Habsburg Hungary

Fictitious Ottoman flag 2.svg Ottoman Empire

Vassal States:

 

Освен това когато човек взима турска вяра, трябва да си смени името.....Така, че....

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...