Отиди на
Форум "Наука"

Образование на кредит


Recommended Posts

  • Потребител

Днес ще се излъчи един филм по CNBC

http://www.cnbc.com/id/39911910

но и от материалите в сайта може да се създаде представа за мащаба на "балона".

Социалните измерения на неговото "пукане" ще са големи и разностранни.

Времената когато Висшето образование значеше нещо, а зад него и наистина стоеше "Нещо", отдавна са отминали. От момента, в който Университета стана естествено продължение на училището, достъпно и "евтино", е нормално и престижа му да спадне. Всичко обаче си има цена. "Достъпността" и "евтинията" също. Образователният балон, подобно на имотния преди две години, май ще се спука. Всичко си има цена, и Някой накрая ще трябва да я плати...

Във Великобритания увеличиха таксите в университетите 3 пъти и настана... улична радост. Сега, ако системата на студентско кредитеране в САЩ рухне, си представям реакцията на ... "каймака" на задокеанското прогресивно човечество.

Мога само да прогнозирам, че не е далеч времето, когато престижът на дипломата и Висшето образование ще бъдат далеч по-високи от днешните. Просто ще са по-скъпи и по-... трудни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

системата вече е рухнала и това наистина е един от най-големите балони ...

да са мислили преди да теглят кредити какво да учат никой не ги е карал да плащат безумни пари за безумни курсове ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не знам…

Значи, ако мога като за начало да обобщя, има два вида хора – тези които вярват, че има нещо безплатно, и други които не вярват в това. Аз съм от вторите.

Този който вярва в „безплатното" спира до констатацията на факта, че някой ползва конкретна стокаи услуга без да плаща; но ако се замисли, ще открие, че не познава хора, които правят неща от мерака да даряват (не като еднократен акт, а като система и по занятие); ако ги свърже тези два факта, ще трябва да достигне по необходимост до тяхното неразрешимо противоречие. Та и аз така, като мислих заключих, че „безплатно"няма, има само един фокус, да се „крие" „платеца", а да се казва че е „безплатно".( между другото забележително е, че най-гръмките защитници на „безплатното" са едни хора с високи доходи и високо мнение за своята значимост, които обаче някак не им идва на акъла да поработят (системно) безплатно, защото явно са много способни, значими и … скъпи.)

Тd jам където образованието е „безплатно", очевидно има други „регулатори", които го правят „трудно" и „недостъпно", за да бъде „ценно" и с „престиж". Когато обаче освен „безплатно" поради липса на такива „регулатори" стане масово, то девалвира до това, каквото днес например е у нас.

Темата обаче я пуснах, не заради моя коментар, с който разбира се, може да не бъдете съгласен, а заради самия факт – един трилион долара задължения са много пари. Макар и по-малък, той е съизмерим с „ипотечния" балон.

(само да припомня, че този „ипотечен" балон се е образувал с едни „добри" намерения. Една добра мома, озовала се на „позиция", решила, че една определена група от населението е „лишена" от възможността да придобива жилища на кредит, защото банките им нямат доверие. Какво предлага – държавата да гарантира тези кредити. Чудесно! Държавата гарантира. Банките като добри търговци, отпускат кредити, които инак никога не биха отпуснали, защото си познават криента, но при такъв гарант, които винаги ще плати (и той Плати), защо да не печелят. „Почти" „безплатно"; така 15 години.. докато Пазарът накрая изчисти дъската, едни поживяха „безплатно", други им плащат масрафа. И всичко от една мома с „най-добри" и „прогресивни"намерения.

Това е отпреди 10 години – бомбата вече е заложена и цъка

http://query.nytimes...&pagewanted=all

Същите добри намерения са гарнциите за студентските кредити. Теглиш – учиш – като си намериш работа (ако си намериш) връщаш. (ако не, да му мисли гарантът) Красиво и умно. Почти „безплатно". Ако си банкер никога няма да участваш в такава безумна сделка, но когато те гарантират срещу загуби, защо не. Нали накрая някой друг ще плати. И това работи… до време.После се пука. И сигурно пак има изненадани.

И накрая извода -капитализмът се бил провалил…

Кауцки след ВОСР казал – Ленин успя да излъже историята, но тя ще си му го върне. Кауцки, между другото като теоретик е класи над Ленин, и определено е въждал лъжата, но логиката на половинмозъчния терорист не била теоретична, а прагматична, може да стане – прави го. Цената?! – народа да му мисли, 10% да останат (ако останат) все файда, ще живеят "справедливо" и ще са видели "комунизма".

Същото е и с Пазара, някакви „капиталисти" решили, че Пазара може да се излъже. Не е лошо, защото е „справедливо" и за „добро". Ако се провали – какво толкова -накрая държавата ще плати!

Каква държава?!Как? Откъде…

Безплатно?! )

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Незнам, може би и друг, да си каже мнението, за мен написаното не е вярно. Как така, ще има два вида хора?! Няма такова нещо, нито пък има безплатно и платено, нещата са прекалено навързани едно за друго, за да може, да ги обобщи човек с едно изречение.

"d jам където образованието е „безплатно", очевидно има други „регулатори", които го правят „трудно" и „недостъпно", за да бъде „ценно" и с „престиж". Когато обаче освен „безплатно" поради липса на такива „регулатори" стане масово, то девалвира до това, каквото днес например е у нас."

Като го казваш това, смяташ ли, че там, където образованието е платено, няма други "регулатори"? Излиза, че платеното образование има само едно изискване - да си платиш.

За мен образованието, трябва да е масово и не да носи "престиж", а да бъде задължително и то висшето. Не е вярно, че когато е масово то девалвира, напротив! Народа девалвира, когато образованието не е масово.

Изобщо ситуацията в щатите е коренно различна с тази у нас, невиждам как могат да се сравняват. В щатите имало много лоши кредити, техен си проблем. Ако смяташ, че това със кредитите за образование, може да стане и у нас , вземи предложи нещо чрез, което да се избегне.

edit: Има, капиталистически режими с безплатно за студента образование, примерно Германия.

Редактирано от В.Павлов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И аз не знам... само отбелязах един факт. Интерпретациите му може да са всякакви. Аз споделих моята.

(

Как така, ще има два вида хора?!

Що се отнася до "двата типа" хора - не съм го казал аз, казал го е Джереми Бентам. (написах го с ирония и леко намигване, което от монитора явно не си е проличало...) не съм го чел, взех го от тук

(точно на 3тата минута...) същият Сър четири години по рано

без да съм съгласен с него го намирам за прекрасен и силно вдъхновяващ, и затова благодаря на повода да го споделя, още повече, че говори точно за образованието.)

Инак, очевидно е, че има два вида хора, след като Вие смятате, че образованието в Германия е "безплатно", когато е "безплатно за студента", а аз не смятам така. При все, че Германия вече е една и образованието й е едно, т.е. говорим за едно и също нещо, но го виждаме различно. Може би и да греша, но в момента мисля така.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Днес ще се излъчи един филм по CNBC

http://www.cnbc.com/id/39911910

но и от материалите в сайта може да се създаде представа за мащаба на "балона".

Социалните измерения на неговото "пукане" ще са големи и разностранни.

Времената когато Висшето образование значеше нещо, а зад него и наистина стоеше "Нещо", отдавна са отминали. От момента, в който Университета стана естествено продължение на училището, достъпно и "евтино", е нормално и престижа му да спадне. Всичко обаче си има цена. "Достъпността" и "евтинията" също. Образователният балон, подобно на имотния преди две години, май ще се спука. Всичко си има цена, и Някой накрая ще трябва да я плати...

Във Великобритания увеличиха таксите в университетите 3 пъти и настана... улична радост. Сега, ако системата на студентско кредитеране в САЩ рухне, си представям реакцията на ... "каймака" на задокеанското прогресивно човечество.

Мога само да прогнозирам, че не е далеч времето, когато престижът на дипломата и Висшето образование ще бъдат далеч по-високи от днешните. Просто ще са по-скъпи и по-... трудни.

В това има желязна логика. Така, че взимайте си своевременно дипломите!

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...