Отиди на
Форум "Наука"

Как да разбираме някои популярни академични изрази


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Превод на някои популярни академични изрази

"Отдавна е известно, че..." = Нямах време да проверя данните.

"Забелязваме очевидна тенденция..." = В това, което ви казвам, няма никакъв смисъл.

"Въпреки че не бе възможно да намерим категорични отговори на поставените въпроси..." = Експериментът беше неуспешен, но аз все още се надявам да го публикувам.

"За проучването избрахме три примера..." = Останалите резултати бяха пълна мъгла.

"Показваме ви типичен пример." = Това беше най-красивата графика.

"Ще представим резултатите в някой следващ доклад." = Може и да си направя труда да го напиша, ако ме принудят или, ако ме финансират.

"Според моя опит..." = Веднъж.

"В няколко случая..." = Два пъти.

"В редица случаи..." = Три пъти.

"Смята се, че..." = Аз смятам така.

"Общото становище е..." = И приятелят ми смята така.

"Решението е правилно в определени параметри" = Грешно. Грешно. Грешно.

"Според статистическия анализ..." = Според слуховете...

"Статистически ориентирана проекция на значимостта на нашето откритие" = Съвсем случайно предположение.

"След внимателен анализ на наличните данни" = Бастисах три страници с важни бележки, когато съборих чашата си с бира.

"Ясно е, че са необходими много допълнителни проучвания, преди да постигнем пълно разбиране на този феномен." = Хич не го разбирам... И вероятно никога няма да го разбера.

"След допълнителни проучвания на колегите ми..." = И те не го разбират.

"Тази област е изключително важна за изследване" = Темата е тъпа и безсмислена, но ми я натрапиха от научната комисия.

http://www.obekti.bg/

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

:good:

:tooth:

Колкото по-просто се изказва човек, толкова по-правилно ще бъде разбран. Въпросът е, какво цели изказващият се? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Модератор Военно дело

Историк +1 Ако можеше нещо такова да се напише и за историците и археолозите щеше да е супер.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Можем да помислим.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Историк +1 Ако можеше нещо такова да се напише и за историците и археолозите щеше да е супер.

Открития днес от археолозите предмет е уникален - по същото време, на същото място и от същите археолози не беше открит друг такъв

Шибан народ, шибани колеги - аз се съдирам при оскъдните ми научни познания да излъжа нещо, а тези не оценяват това и не се правят, че ми вярват

Развенчах мит (колективна памет) - на базата на известен научен факт написах пълна фантасмагория

диференцираното етнографско изображение на героите в тази част на картината - намерих тези думи в речника с чуждиците и забърках с тях един миш-маш, ама не питайте какво означава

Музейната концепция, датираща от 1976 г., в същността си представлява безкраен колаж от образи - тъдяващната ракия е много силна; веднъж да препиеш, три дни всички образи ти се въртят като слейд-шоу

Редактирано от Galahad
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И това е интересно:

Правила, изводи и поуки за теоретици и експериментатори

http://nauka.bg/foru...showtopic=10723

---

И още нещо интересно:

Как да тълкуваме някои често употребявани изрази в обявите за работа?

- Гъвкаво работно време – идваш в 9 сутринта, тръгваш си в 1 през нощта и, ако закъснееш с 15 минути на следващата сутрин, те глобяваме. Събота и неделя са работни дни. С две думи – легализирано робство.

- Работа в млад и амбициозен екип – не можем да се понасяме, но все още се търпим.

- Възможност за чести командировки – ще забравиш как изглеждат близките ти.

- Ние сме динамично развиваща се компания – на шефа всеки ден му хрумва нова идея.

- Самоинициативност – нищо няма да ти обясним, но ти сам/а ще се питаш и сам/а ще си отговаряш, какво се иска от тебе.

- Изключително добри организационни способности – в офиса ни е хаос, дано да го оправиш...

- Отговорен и лоялен – очакваме, че ще си затваряш устата, каквото и да видиш в офиса.

- Възнаграждение, обвързано с постигнатите резултати – никой резултат не е достатъчно висок и бъди доволен, че си получаваш парите всеки месец.

- Готовност за работа във вече изграден екип – внимавай къде стъпваш и чия чаша използваш.

- Отлични комуникативни способности и умения за работа в екип – никога не отказваш кафе с колежките, обичаш да клюкарстваш и да разпространяваш слухове.

- Опит за работа с клиенти и добра комуникативност – най-вече се надяваме да си убедителен лъжец (лъжкиня).

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За историци (в стил Йордан Андреев):

- "вероятно": много се надявам, че наистина е така;

- "за съжаление": нашите са изгубили битката;

- "за щастие": нашите са спечелили битката;

- "способен командир": късметлия;

- "ловък политик": безскрупулен лъжец;

- "вдъхновен водач": откровен луд;

- "към дадения исторически момент този проблем не е актуален": не разбирам текста на извора и ще го подмина;

- "несъмнено": е, тоя път съм почти сигурен, че е било така;

- "недоказуема теза": твърдението е на мой опонент;

- "остаряла теза": твърдението го няма в моите съчинения.

За философи, филолози и културолози (в стил Богдан Богданов):

- "продуциране на смисли": тъпи сте и няма да ме разберете;

- "парадигматичната значимост": не ме разбрахте, нали? Ами тъпи сте;

- "донякъде софистицирано": не сте чак толкова тъпи, това и аз малко трудно го разбирам;

- "Омировият човек": не знам кое е по-хубаво - дето съм толкова умен или дето я има "Илиада";

- "пластове от смисли": е, добре, все пак сте си тъпи, колеги.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

+1!!!!!

:)))скъсах се от смях!

ОТ

На ви пък, нихилисти! Разбрахте ли ся що трябва да има национализъм? Ей го на, пише си:

http://www.thevoice.eu/n/view/1999

Link to comment
Share on other sites

Българина обича завоалирания изказ, особено с англозвучащи чуждици. Това явно му придава някаква академичност и обща култура която няма.

Има и т.н. партиен речник, по него без колебание може да познаеш партиина принадлежност, нещ като парола - БСП - самоцел; ДСБ - предизвикателства.

В полицейщината и контрола има много бисери ползувани до днес :- "нередовен пътник се глобява..."

Когато опита за псевдоакадемичност се принесе над учащите се , тогава става страшно, с месеци по - бавничките не знаят какво и за какво учат.

Редактирано от dedenze
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...