Отиди на
Форум "Наука"

Лудостта и самоубийството на една нация


Recommended Posts

  • Потребител

Нищо не е струвало на поляците да разрешат строителството на аутобан между Померания и Източна Прусия. Руснаците например по-късно разрешиха екстериториален път между Западен Берлин и ФРГ.

Редактирано от kramer
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 88
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребители

Да, но немците нямаше да спрат само с това искане.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Интересно за мен бе да установя, че нарушението, от които Хитлер е страдал е било хистерична слепота по време на ПСВ. Това дава траен отпечатък на фанатичната склонност на характера му да приема нещата в негативна посока и да отхвърля тяхната неблагоприятна развръзка. Това е един антирелигиозен и по-скоро хистеричен фанатизъм.

Това отклонение се е приемало за изключително здраво състояние от протестантската немска нация, военнолюбива, но не признаваща загуба.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ипритът сякаш се е вселил като демон в душата на Хитлер и води един грешник от едната война право в другата. Но Хитлер не е продукт само на немската нация, той дори не е някаква особена индивидуалност. По скоро той е изразител на западната мизантропия, на културата на западния свят, която разделена между свръхцивилизованост и варварство, от надменност и човеконенавист, поддържаща огъня си и до ден днешен, е изградила стотици хиляди хитлеровци и неонацисти в днешните времена на Запада. Онзи дух, който разпали ВСВ е жив. Той живее в сърцата на хиляди подценени и недооценени индивиди като само търси своя лидер. Националистическите среди в Европа са пак същите, тях нищо не ги е променило - най-малко ги е изменила поуката на времето и войната. Колко е правилна мисълта, че войната ражда само призраци и чудовища, които изглеждат фантастично докато не ги съживи отново огъня на възродената и нова война.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, но немците нямаше да спрат само с това искане.

Хитлер никога не е искал експертна оценка от своите генерали. Колкото и страно да е, те са били срещу войната с Полша, въобще са оценявали невъзможността да се воюва срещу всички.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, но немците нямаше да спрат само с това искане.

Нямаше разбира се.

Както е казал ген. фон Зект „Съществуването на Полша е недопустимо; то е несъвместимо с жизнените интереси на Германия. Тя трябва да изчезне в резултат на собствената си слабост, чрез усилията на Русия ... и с наша помощ.”

Лудост? Аморализъм?

И руснаците оправдават ликвидацията на полската държавност. Трябва само да прочетем А. Ф. Малиновски за да се запознаем с великоруския империализъм, оправдаващ ликвидацията на Полша. Традиция наследена и от болшевиките.

Малиновский А.Ф. «Исторические доказательства о давнем желании польского народа присоединиться к России».

http://memoirs.ru/texts/Malinov_ZiTR_33.htm

Имало ли е някога такива условия при които Полша е била поделяна между съседите си и това да не е предизвиквало Франция и Англия да влязат във война? При първото разделяне на Полша на 19 февуари 1772 г. между Екатерина Велика и Фридрих II, Англия и Франция изразяват само позициятя си, и дотам. Не знам да има някаква активна отрицателна международна реакция и при Второто и Третото разделение на Полша.

Значи в Европа е могло да се живее в мир и без ликвидацията на Полска държава да е причина за война. До 20 век. Какво се е променило? Ами, сложната система на гаранциите. Англо – полския военен алианс. Да дадеш гаранции на държавата, която сам си създал в несъответстващи етнически граници, която на практика е мултиетническа (над 40% от населението не са поляци). Резултатът – враждебност от страна на съседите. И желание на Германия и СССР да възвърнат територии, които считат по историческа традиция за свои - Коридора, Западна Украйна и Западна Белорусия.

В тази връзка е и сърдития отговор на Сталин към своите запади партньори на Подсдамската конференция. Когато същите искат да възстановят източните полски граници отпреди 17 септември 1939г.: «Мислете каквото си искате но Западна Украйна и Западна Белорусия остава в границите на СССР.»

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

https://kotenikkote.wordpress.com/2010/05/11/reserve20/

Сравнете танковете БТ на руснаците с японските таралясници при Халхин Гол и много ще ви стане ясно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За мен това е странно. В крайна сметка Полша е буфер между Германия и Русия, пък и нова Полша (след 1919) е един вид рожба на немската политика. Още в 1915-1918 българският княз Кирил е бил гласен от Райха за крал на бъдеща Полша (за сметка на Русия) в случай на победа за Централните сили. Явно различни среди в Германия са виждали Полша по съвсем различен начин.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За мен това е странно. В крайна сметка Полша е буфер между Германия и Русия, пък и нова Полша (след 1919) е един вид рожба на немската политика. Още в 1915-1918 българският княз Кирил е бил гласен от Райха за крал на бъдеща Полша (за сметка на Русия) в случай на победа за Централните сили. Явно различни среди в Германия са виждали Полша по съвсем различен начин.

Според мен обяснението е просто - геополитическата ситуация през 1939 г. е доста по-различна от тази през ПСВ, а Хитлер не е кайзера (фюрерът има доста по-големи амбиции, вкл. и за Полша, която немците винаги са смятали за "близка чужбина").

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

И доколкото Германия в 1914 е "доволна сила", това за мен поставя въпроса за отговорността за ВСВ. В 1919-1939 Франция и Англия първо жестоко унижават Райха, а сетне се отпускат и не успяват да удържат възхода и агресивността на Хитлер.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Нямаше разбира се.

Както е казал ген. фон Зект „Съществуването на Полша е недопустимо; то е несъвместимо с жизнените интереси на Германия. Тя трябва да изчезне в резултат на собствената си слабост, чрез усилията на Русия ... и с наша помощ."

Лудост? Аморализъм?

Лично аз никога не съм хранил особени симпатии към Полша. Няма враждебност, по-скоро на моменти раздразнение. Полша от ХV век нататък е държавата с най-големи очи и най-малък стомах в Европа. Тоест огромни амбиции и слабо дупе. И шовинизъм и имперски настроения не по-малки от немските и руските. Преди време с една приятелка, която е половин полякиня и половин българка, стана дума за Литва. Тя ми отговори дословно следното: "Литва е Полша". Добре, че не отворихме дума за Украйна... И това в началото на ХХІ век! Така че лично мен съдбините на Полша слабо могат да ме затрогнат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами поляците са голям народ, една от най-големите нации в Европа, нормално е да имат самочувствие и претенции. Бедата им е, че са разположени между немци и руснаци, на друго място може би щяха да бъдат по-сериозен фактор.

Национализъм проявяват повечето европейски нации, трудно можем да го припишем само на поляците като грях.

Редактирано от Михов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

По същия шокиран начин реагират чужденците, когато и ние кажем кратко и ясно: "Македония е България". Мицкевич, националният поет на Полша, започва своя основен текст "Пан Тадуеш" ето така:

Литво, моя Литво!

Което някак ме подсеща за Дядо Вазовите "Песни за Македония":

Но... Македония е наша!

Национализмът е разбираемо и естествено чувство, ако ще векът да е сто двадесет и първи. Особено когато е оправдан. В някакъв смисъл Литва и поне частr от Украйна и Белорус наистина са полски. Докато днешните западни воеводства по-скоро не са. В 1947 Полша буквално е преместена на запад. Полша, Унгария и България до голяма степен имат обща съдба - делени и преразделяни, печелили и губили, а в крайна сметка - граничещи със свои територии. Впрочем, това важи и за Германия. Тъй че поне аз определено се трогвам от полския реваншизъм, при все че в днешно време и той е станал кръчменски като нашия.

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...