Отиди на
Форум "Наука"

Османското... робство, иго, владичество, присъствие или... отсъствие?


Recommended Posts

  • Глобален Модератор
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 882
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

...Вярно е, че от днешна гледна точка е бил с ограничени права, но дай да видим къде по-това време в Европа е по-различно? Защо сравняваш състоянието на Османската империя преди 300 години, с критерии на съвремието? Сравнявай я със страните от Европа по същото време.

Вие май пропускате най-важното при това механично сравняване:

1. става дума за чужда власт, която се развива според своите собствени принципи и разбирания, а не според тези на подчинените народи

и кумулативно дадено

2. тази власт се носи от народ-завоевател, който е по-изостанал от завладените народи.

То и при Римската империя теоретично всеки може да стане император, но тази империя е далеч по-развита от повечето народи, които покорява и им носи нещо ново и цивилизационно за времето.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

тази власт се носи от народ-завоевател, който е по-изостанал от завладените народи.

Властта, която се "носи", какво общо има с културата на турците/туркмените според теб?

В какво османската имерия е по-изостанала от държавите/дъжавиците на българите Балканците, според теб?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Никой не казва, че Османската империя е някакъв благодат, плюс или минус. Като използваме обаче категории като "робство" трябва да имаме предвид индивида, обикновения човек. Ако трябва да бъдем обективни, до буржоазните революции никъде в Европа (с редки изключения - свободни градове, градове републики и т.н.) обикновеният човек няма по-големи възможности отколкото в империята. Вярно е, че от днешна гледна точка е бил с ограничени права, но дай да видим къде по-това време в Европа е по-различно? Защо сравняваш състоянието на Османската империя преди 300 години, с критерии на съвремието? Сравнявай я със страните от Европа по същото време.

Те и хърватите реват че са били под венецианско робство, ама да им имам робството. Да не говорим за културното наследство което са им оставили "италианците" /алвата може да пробва да нарече някой венецианец, неаполитанец, генуезец, флорентинец, римлянин.... италианец и да види каква ще е реакцията/. Който е ходил ,примерно,в Опатия, знае за какво става въпрос. Друго си е да те пороби някой дето е по-напред "с материала " от колкото ти ,самия.

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Властта, която се "носи", какво общо има с културата на турците/туркмените според теб?

В какво османската имерия е по-изостанала от държавите/дъжавиците на българите Балканците, според теб?

Странно е, че ми задаваш този въпрос за връзката между власт и култура, която в онези времена е опосредствана и от монотеистичните релгии.

И ясно записах, че народът-завоевател е с по-ниска степен на обществено и политическо развитие. А балканските народи са облъчвани над 7-8 века и то непосредствено от Византия. Османците я има век, я не (предполагам, че правиш разлика между различните видове турци по това време и времето им на поява на историческата сцена, за която говорим). Или сега пак ще водим безмислени спорове за клатене на въздуха дали османските турци идват от азиатската намайната си с по-висока политическа, общества и държавна култура от Византия и другите европейски народи в непосредствена близост до нея?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

я дай хърватския термин

бас ловя че не е робство

Незнам, ти си по термините, на нас ХЪРВАТСКИЯТ екскурзовод така ни каза - венецианско робство.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

нито на гръцки, нито на сръбски османският период се нарича робство

дълбоко ме съмнява венецианският период на хърватия да се нарича робство но мога веднага да проверя

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Странно е, че ми задаваш този въпрос за връзката между власт и култура, която в онези времена е опосредствана и от монотеистичните релгии.

И ясно записах, че народът-завоевател е с по-ниска степен на обществено и политическо развитие. А балканските народи са облъчвани над 7-8 века и то непосредствено от Византия. Османците я има век, я не (предполагам, че правиш разлика между различните видове турци по това време и времето им на поява на историческата сцена, за която говорим). Или сега пак ще водим безмислени спорове за клатене на въздуха дали османските турци идват от азиатската намайната си с по-висока политическа, общества и държавна култура от Византия и другите европейски народи в непосредствена близост до нея?

Дендро, дойде и си отиде края на света, ти пак не се осъзна. не знам какво трябва да се случи вече...

османските турци от 11-15 век са едни недорасли примитиви сравнени с нас. Обаче в 16 век не са - и знаеш ли защо? защото съзнават, че са нищо, и активно се ползват от ума, познанията и опита на по-умните от тях - всички покорени християни, плюс зрели хора от цяла европа. империята привлича мозъци от целия цивилизован свят затова ни превъзхожда в пъти.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ами доколкото аз знам днес жителите на Рим, Генуа, венеция, Пиза, Флоренция, Неапол са.....италианци.

То и аз така знам, ама те не знаят :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дендро, дойде и си отиде края на света, ти пак не се осъзна. не знам какво трябва да се случи вече...

османските турци от 11-15 век са едни недорасли примитиви сравнени с нас. Обаче в 16 век не са - и знаеш ли защо? защото съзнават, че са нищо, и активно се ползват от ума, познанията и опита на по-умните от тях - всички покорени християни, плюс зрели хора от цяла европа. империята привлича мозъци от целия цивилизован свят затова ни превъзхожда в пъти.

Айде пак по спиралата. По комунистически - петилетката за три години и каквото другите народи правят за век, ние за петилетка. Абе тази история за нищо я нямате, само я извращавате, за да "доказвате" субективните си тези.

Туй дето си го посочил, го разправям от край време и даже дадох пример с арабите няколко века преди това. Ама краят на такива империи е всичко друго, само не и израз на мъдрост, а точно обратното (отделно, вие се скъсахте да обяснявате как османците във власта са само шепа народ, ерго другото турчин не се занимава с управление и не му трябва тази "висша мъдрост"). Ходи и ме препрочитай, че вече не ми се обяснява едно и също. И си води записки като първокурсен атом от Новата Вселена. :grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

нито на гръцки, нито на сръбски османският период се нарича робство

дълбоко ме съмнява венецианският период на хърватия да се нарича робство но мога веднага да проверя

Сигурно е така, но всеки език и народ си има специфика. У нас исторически се е наложило, всяко чуждо или зависимо упрвление да се нарича робство. Неслучайно така се е наложило да се употребява и византийско, че дори и фашистко робство.

Та , в това отношение, хърватският екскурзовод, знаейки за тази специфика,съвсем коректно дава термина на български, ако сме англичани - ще коже термина както би трябвало да е на английски.

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Айде пак по спиралата. По комунистически - петилетката за три години и каквото другите народи правят за век, ние за петилетка. Абе тази история за нищо я нямате, само я извращавате, за да "доказвате" субективните си тези.

Туй дето си го посочил, го разправям от край време и даже дадох пример с арабите няколко века преди това. Ама краят на такива империи е всичко друго, само не и израз на мъдрост, а точно обратното (отделно, вие се скъсахте да обяснявате как османците във власта са само шепа народ, ерго другото турчин не се занимава с управление и не му трябва тази "висша мъдрост"). Ходи и ме препрочитай, че вече не ми се обяснява едно и също. И си води записки като първокурсен атом от Новата Вселена. :grin:

другото турчин е същото като другото българин. мен хич не ме интересува какъв е края на империята, а каквот става с нас в нея.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сигурно е така, но всеки език и народ си има специфика. У нас исторически се е наложило, всяко чуждо или зависимо упрвление да се нарича робство. Неслучайно така се е наложило да се употребява и византийско, че дори и фашистко робство.

Та , в това отношение, хърватският екскурзовод, знаейки за тази специфика,съвсем коректно дава термина на български, ако сме англичани - ще коже термина както би трябвало да е на английски.

наложено от кого? от поетите и от комунистическата историография.

ние приютелю с поети и комунисти история ли ще правим?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сигурно е така, но всеки език и народ си има специфика. У нас исторически се е наложило, всяко чуждо или зависимо упрвление да се нарича робство. Неслучайно така се е наложило да се употребява и византийско, че дори и фашистко робство.

Та , в това отношение, хърватският екскурзовод, знаейки за тази специфика,съвсем коректно дава термина на български, ако сме англичани - ще коже термина както би трябвало да е на английски.

писна ми да се занимавам с глупости

http://hr.wikipedia.org/wiki/Hrvatske_zemlje_pod_mleta%C4%8Dkom_vla%C5%A1%C4%87u

хърватският ексурзовод е питал някой неграмотник някога как му викате на това на български и от тогава така му вика

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

другото турчин е същото като другото българин. мен хич не ме интересува какъв е края на империята, а каквот става с нас в нея.

И как си обясняваш едното без другото в логическа и историческа взаимовръзка? Или я караш на парче според нуждите на тезата? :grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Използването на термина „турско робство" е исторически коректно. Това заяви проф. Георги Марков, директор на Института по история към БАН. Той допълни, че страната ни не може да се съобразява с днешна Република Турция и да фалшифицира историята. Ето как той разясни използването на термините „османско владичество" и „турско робство":

„Турско робство" е навсякъде по документи. Няма какво толкова да се стряскат съседите от „турско робство", тъй като Османската империя е държава на османските турци. Понеже и при нас се появиха спорове по едно време между османисти и историци. Така или иначе, когато изследват предмета, те употребяват думата „османско владичество", тъй като империята е Османска, но това е империя на османските турци, тъй като преди османските турци има селджукските турци. Има други турци в Мала Азия, които имат държава, те пък са османските турци. Народът ни го казва „турско робство". Османистите оспорват това, че е робство, тъй като вече през 19 век започват европейските реформи в Османската империя и вече е нямало онова робство през 15-16 век. Не е грешно да се нарича и „турско робство. Аз го приемам, само и само да не се казва османско присъствие, което нито е научно, това е просто една политическа формулировка".

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...