Отиди на
Форум "Наука"

Османското... робство, иго, владичество, присъствие или... отсъствие?


Recommended Posts

  • Потребител

. Първият ми е френският.

Да,ама френският е езикът на любовта :grin:

Редактирано от JImBeam
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 882
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Глобален Модератор

О, oui, la langue française est la langue de l'amour. Et la langue de la gastronomie aussi.

На френски са ми говорили баба ми по майчина линия, дядо ми по бащина линия, баща ми и майка ми. С бабa ми, с дядо ми и с баща ми почти не съм говорил на български (а - само на френски).

Така се учи чужд език и така се улавя правилното му произношение. Неизбежно е било да проговоря на френски.

Единствения ми "проблем" с българския език е фонетичен. Р-то ми е "френско".

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

не съм убеден, че щеше да има българия, но нека да не задълбаваме в темата има си подраздел алтернативна история

то и по времето когато влизат османците няма единна БГ

Е, убеждението е нещо субективно. То по това време няма и единна русия, ама я каква хищна империя изкача след това. Франция също не е единна по същото време, ама я каква държава става. Така че, определено става дума за едно субективно и неподкрепено с аргументи становище.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

тя тая тема блика от такива становища, ма ти точно мойто си избра ... и то след като ясно съм написал, че не е за тук ...

явно съм ти трън в очите дендро ... хаха ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мисля, че изоставането ни от Франция е факт още към 12 век и корените може да се търсят в катастрофата от 971г. и прекършването на духовния живот още във зародиш. Трябват ни ок. 300-400 да започнем отново да развиваме духовния си живот и ни бастисват отново. Мисълта ми е, че политическото и икономическо изоставане се наваксват, но духовното(наука, образование, изкуство) изоставане е друга бира. В този смисъл вина за това поравно носят Киевска Рус, Византия, Османската империя и Унгария(малце).

Кратко , точно и ясно.

Абсолютно съгласен съм с гореподчертаното.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

тя тая тема блика от такива становища, ма ти точно мойто си избра ... и то след като ясно съм написал, че не е за тук ...

явно съм ти трън в очите дендро ... хаха ...

Никакъв трън не си ми. Просто твоето неаргументирано мнение бе към края, а не съм чел предните страници. Но, ако държиш, като имам време ще ги изчета и тях и ще критикуват по бегейски. :grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дендро, пак се изказваш неподготвен, и ме сърбят ръчичките да те подпукам :grin:

Ако искаш да покажеш, че не знаеш освен историята на България и историята на Русия и Франция - ами действай. :grin:

Редактирано от DendroaspisP
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Трябва да се следи нишката!

Според Алвасейро Осм. империя е приемник на Византия, но от друга страна комунизмът е вроден за Византия, щото е цезаропапистка страна, пак според същия автор . Т.е. осм. империя е комунистически халифат, а шериата е предмарксовия капитал. Сегрегацията на християните е върховото постижение в безкласовото общество. Башибозукът принадлежи на народа, но и народа принадлежи на башибозука ;). Потушаването на априлското въстание е борба с контрареволюцията и реакционните елементи.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да,контрареволюция и то внесена от изток.....Ето призив на украински кобзар:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

вие се бъзикате ама Османската Империя наистина е наследник на Византия

а Априлското възстание си е чист сепаратизъм от гледна точка на тогавашната държава

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Рома прави твърде свободни интерпретации използвайки чужд гръб. Кой е отрекъл, че Османската Империя е наследник на ИРИ (но не е РИ) на балканите? Освен Рома, май (не зная?). Не зная, каква е връзката м/у 'комунизма', ИРИ, халифата, шериата и предмарксовия капитал. Но също така никой не може да отрече, че Маркс-Енгелсовата утопия е западно явление и Алвата точно това прокламираше и мисля, че всички бяхме съгласни? Докато ревизията на Ленин, по-позната като комунизъм се реализира именно на цезаропапистка о-ва, т.е. в д-ва, която изповядва православито или цезаропаписткия вариант на християнството. Не съм адвокат на Алвата. Ама тоз 'ромски' гювеч си е сготвен само от него ;).

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

аз не виждам кой образован човек може да отрича че османците са наследници на ИРИ и че соцкомът си е западноевропейска идеология

Редактирано от Alexander_Nevski
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

тея неща са ясни на всички образовани хора, затова и не коментирах коментарите на Стинката.

за по-деликатния момент - връзката между византийския цезаропапизъм, византийското отношение към запада, византийското наследство в Русия и комунизма цяла тема съм отворил, който има какво да каже, да го каже там - не да се подиграва язвително под път и над път.

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=12128&hl=%2B%E2%E8%E7%E0%ED%F2%E8%FF+%2B%EA%EE%EC%F3%ED%E8%E7%EC%E0

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тоз ромски тюрлюгювеч аз го бъркам по алвова рецепта. Точно това е извода.

Налагането на комунизма в Русия няма нищо общо със собствената си идеология, и дали руснаците са вътрешноподатливи на нея заради цезаропапизма, Комунизма се налага заради много насилие в смутни времена за Русия.

Аз не отричам че демографски и политически осм. империя е приемник на Византия. Според мен най-вече тва го отричат самите гърци и турци.

Но именно заради алвовите логики за комунизма и Византия, трябва да обявим осм. империя за комунистическа.

Именно Митко. осм. империя като пълен наследник на византийско-православния модел тя според алвовата теория трябва да е естествено податлива към ленинската ревизия позната като комунизъм.

Редактирано от stinka (Rom)
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

османската империя е наследник на византия само в някои отношения. По отношение на православието не е. Където няма православие, няма и цезаропапизъм. Сметката ти не излиза.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Доколкото са ортодоксални и ислям и православие, дотолкова им е връзката. А, че османската империя е наследник на ИРИ, да, но само географски.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

не само. наследява централизирана й структура на управление, наследява централизираната й гражданска администрация, както и население със специален статут. нова са едри различия спрямо западна европа и вопиющи спрямо ИРИ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не че съм много навътре в осм теология. Ама мисля осм. султан си е също баш алаховия наместник на земята, а не мюфтията. Цезаропапистка държава е осм. империя. Кой е над султана?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Роме не ставай смешен ;). Мюсюлманите суните няма институцията църква ;). Те въобще мюсюлманите нямат де, но шиитите действат по въпроса (вж. Иран).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

точно така. за да говорим за цезаропапизъм трябва да имаме цезар, и папа. Отношенията между тях отразяват цезаропапизма. В Османската империя цезар и папа е едно и също лице, няма отношение, няма и цезаропапизъм. няма подчинение на църква от държава, има сливане. ясно и точно.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като не си наясно по въпроса не се изхвърляй, като еякулат на мокър силициев диоксид. Мога и не толкоз химически, ама ще спечелим ненужна детска аудитория (ненужна не щото е детска , а поради думичките ;)).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ахъм, извинявайте Митко, за полюцията ми - човещинка !

Е тогава България генетично ли е предразположена към комунизма. Щото ние цар немаме от 12 век, църква половината страна няма от пак 12 век, другата половина от 17, наша де. Ми гърците къв цар имат 17 век, ми румънците, сърбите и украинците????

Или веднъж цезаропапист=завинаги комунист?

Как точно става?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...