Отиди на
Форум "Наука"

Османското... робство, иго, владичество, присъствие или... отсъствие?


Recommended Posts

  • Потребител

Ако си турчин,нямам какво да ти кажа, но ако си българин ,освен да ти тегля една хубава, дълга и напоителна....благословия, не виждам какво друго мога да ти кажа

Бърбане, от постовете ти лъха на алкохолни пари.

Освен непознаването на материята, всичко това си го подплатил с впечатляващ профанизъм, граничеш с идиотизъм. КАК СМЕЕШ ДА ВЗЕМАШ ОТНОШЕНИЕ ПО ВЪПРОСА, СЛЕД КАТО ЕДНА КНИЖЧИЦА НЕ СИ ПРОЧЕЛ!?! С нищо не се различаваш от обикновените и непросветени българи и сегашни "турци", живеещи в съвременна Турция.

Видно е от поста ти до Алвата, който незнайно защо мълчи. Обяснява ти се като на малко дете - по време на т. нар. "турското робство" не се влиза ей така ЗА НИЩОТО по къщите на хората, нито се изнасилват жена им и дъщеря им, нито се отвличат по робските пазари, нито се секат кратуни. Не можеш да си разиграваш коня, както ти скимне, та да посягаш върху поданиците на Падишаха. Ти тъп ли си, че не можеш да го осъзнаеш това? В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ ТОВА НЕ ПОВСЕМЕСТНО, НИТО ПЪК ЕЖЕДНЕВИЕ, КАКТО НА ТЕБ СА ТИ ГО НАБИЛИ В ОНОВА ЗАТВОРЕНО ПРОСТРАНСТВО, В КОЕТО ИМА САМО МУХИ, НО НЕ И ВЕЩЕСТВО С ЦВЯТ НА ЦИМЕНТ. За почти пет века трябват не половин дузина, а хиляди примери от документи и извори за своеволия В МИРНИ ВРЕМЕНА.

Прави разлика от своеволия по места и от официалната власт. Прави разлика от робски статут на населението и робските пазари.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 882
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Е, и какво? Да не би Левски и Ботев да са революционери? Знаеш ли какво е революция? За българите може да са национални герои, но за османската власт - най-обикновени заговорници и водачи на бунтовници.

Кой е крив, и кой е прав? А да те видя сега....

Графе,

що го дразниш? По същата тази логика през 14 век османците са окупатори и агресори, защото унищожават едно суверенно и легитимно царство, така че не могат пост фактум да претендират за никаква международна легитимност на властта си над тези земи и ерго да наричат който и да е бил българин терорист, ако същият се бори да възстанови правния ред преди нашествието им.

Същото пък могат да кажат византийците за българите и славяните, траките по отношение на римляните и т.н и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Графе,

що го дразниш? По същата тази логика през 14 век османците са окупатори и агресори, защото унищожават едно суверенно и легитимно царство, така че не могат пост фактум да претендират за никаква международна легитимност на властта си над тези земи и ерго да наричат който и да е бил българин терорист, ако същият се бори да възстанови правния ред преди нашествието им.

Същото пък могат да кажат византийците за българите и славяните, траките по отношение на римляните и т.н и т.н.

Спокойно Дендро, изобщо не ме дразни, а ме забавлява. Мъчи се да се прави на Невски, ама Невски е класика, умен и начетен мъж, кеф да ти прави да спориш с него /дано го прочете това че да ми боцне едно плюсче за ужас на Алвата :tooth: / , не е някое мекере като.... Виж само как завършват постовете му..... Какво ще кажеш ,аааааа ? Перче се като пърле пред майка си, чака някой да му каже браво, Я да те видя сега, ааааа? :tooth: :tooth: :tooth:

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, и какво? Да не би Левски и Ботев да са революционери? Знаеш ли какво е революция? За българите може да са национални герои, но за османската власт - най-обикновени заговорници и водачи на бунтовници.

Кой е крив, и кой е прав? А да те видя сега....

В пост от друга тема беше цитиран Ботев от 1871 относно федерация на южните славяни. От там се вижда аджеба, не е ли революционер той.

За Левски и въжделенията му за чиста и свята република пък няма какво да се коментира.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Спокойно Дендро, изобщо не ме дразни, а ме забавлява. Мъчи се да се прави на Невски, ама Невски е класика, умен и начетен мъж, кеф да ти прави да спориш с него /дано го прочете това че да ми боцне едно плюсче за ужас на Алвата :tooth: / , не е някое мекере като.... Виж само как завършват постовете му..... Какво ще кажеш ,аааааа ? Перче се като пърле пред майка си, чака някой да му каже браво, Я да те видя сега, ааааа? :tooth: :tooth: :tooth:

Бърбане - слаб градус си. А това, че се вдетиняваш е отделен въпрос. Признай невежеството си по тези въпроси и да ти давам литература за прочит, белким се ограмотиш. Няма да стане сал с едното лаене, да си знаеш ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Бърбане - слаб градус си. А това, че се вдетиняваш е отделен въпрос. Признай невежеството си по тези въпроси и да ти давам литература за прочит, белким се ограмотиш. Няма да стане сал с едното лаене, да си знаеш ...

Шшшшшшшшт, тихо, достатъчно се изложи...

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Шшшшшшшшт, тихо, достатъчно се изложи...

О ти, жалък потомък на роби, роб и ще си останеш ... Мисленето ти е робско - за теб робини нема да има ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А защо трябва да гледаме на Левски и Ботев само от своята гледна точка?

За нас са герой,за други не са.

Научно е да имаме предвид всички гледни точки.Иначе пак избиваме на национализъм.

В историята няма място за национализъм,а ако питате мен и никъде другаде,освен ако не е умерен.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В пост от друга тема беше цитиран Ботев от 1871 относно федерация на южните славяни. От там се вижда аджеба, не е ли революционер той.

За Левски и въжделенията му за чиста и свята република пък няма какво да се коментира.

Тъй, тъй... А какво трябва да направи една монархия, когато в нея се заговори за "революции" и "републики"? Да награди със златен медал "рупорите на свободата"?!? Нали виждаш в текущата реалност какво се случва ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А защо трябва да гледаме на Левски и Ботев само от своята гледна точка?

За нас са герой,за други не са.

Научно е да имаме предвид всички гледни точки.Иначе пак избиваме на национализъм.

В историята няма място за национализъм,а ако питате мен и никъде другаде,освен ако не е умерен.

Научно погледнато са борци за свобода на българския народ. Дали са терористи или не е безмислен въпрос по две причини:

1. критериите за определяне на терорист са съвременни и несъотносими към 19 век;

2. самите критерии за легитимност на дадено държавно управление също се променят с времето и са относителни. Навремето е нямало нищо незаконно да завладееш някого със сила. Днес на това се вика агресия, ако не е санкционирана с резолюция на ООН и всичко извършено е престъпление, включително и срещу човечеството. Това, което турците извършиха през 14 век, в 1945 година доведе до международен събеден процес срещу германците и бе обявено за престъпление срещу човечеството.

Така че, внимателно с научните определения.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Понятието "агресия" също е съвременно,но ние го използваме и за отминали периоди,защото е важно за нас (макар че то винаги е имало значение,кой кого напада първи).

Аз не мисля,че Ботев и Левски са били терористи,но според мен днешния им масов образ е прекалено "възвеличаван"

Но това е за друга тема.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Понятието "агресия" също е съвременно,но ние го използваме и за отминали периоди,защото е важно за нас (макар че то винаги е имало значение,кой кого напада първи).

Аз не мисля,че Ботев и Левски са били терористи,но според мен днешния им масов образ е прекалено "възвеличаван"

Но това е за друга тема.

Е, аз изрично посочих същото - че днес на това се нарича агресия. Било е нормално и законно щом могат да ни покорят със сила османците, било е нормално и законно щом можем да отхвърлим властта им, включително с въоръжена борба и със сила.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, и какво? Да не би Левски и Ботев да са революционери? Знаеш ли какво е революция? За българите може да са национални герои, но за османската власт - най-обикновени заговорници и водачи на бунтовници.

Кой е крив, и кой е прав? А да те видя сега....

Герои са, да, защото в крайна сметка делото им побеждава, а победителите никой не ги съди. Иван Вазов го е казал най-добре, ама кой да го чете:

Ако това движение с нещастните си сетнини не бе довело Освободителната война, то неумолима присъда висеше над него: здравият разум щеше да го нарече безумство, народите - срам, историята - престъпление. Уви, защото тая стара куртизанка, историята, и тя се кланя на успеха.

И са революционери, защото Априлското въстание в комплект с Руско-турската война за нас изиграват роля на буржоазно-демократична революция - премахват феодалните отношения.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

О ти, жалък потомък на роби, роб и ще си останеш ... Мисленето ти е робско - за теб робини нема да има ;)

Казах му,.... а той те поздравява с парчето на Белослава и Ъпсурт

http://www.vbox7.com/play:f7abddb9 :guitar:

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз съм го написал преди 10-15 стр. - "днес те щяха да бъдат обявени за терористи".

Само турците биха ги нарекли "терористи", защото днес, извършеното от турците през 14 век щеше да се нарича агресия и престъпления срещу човечеството и властта им нямаше да е легитимна и защитена от международното право. Не си спомням някой да е съдил партизаните по време на ВСВ, нали?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Герои са, да, защото в крайна сметка делото им побеждава, а победителите никой не ги съди. Иван Вазов го е казал най-добре, ама кой да го чете:

И са революционери, защото Априлското въстание в комплект с Руско-турската война за нас изиграват роля на буржоазно-демократична революция - премахват феодалните отношения.

Дорис, Иван Вазов не е критерий. При него няма безпристрастност, защото е част от освободителното движение на българите. Повече от естествено е при него да има преголям патос.

Ако Русия (с позволението на другите Велики Сили) не беше си направила труда да води война срещу Османската империя през 1877-78 г. (следвайки своята геополитика), днес в учебниците по "Турска история" децата ни щяха да изучават за още едно лице, свързано с другите терористи.

Анадън му?

И стига с тези феодални отношения, било при ромеите, било при османците! Стига с този марксистки речник.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Феодализмът не е марксистка измислица.

Причина за Руско-турската война е българското националноосвободително революционно движение. Май не ти е ясно кое е причина и кое следствие .

А Вазов казва почти същото като теб, само че с по-хубави думи.

Редактирано от Doris
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Феодализмът е марксистка измислица на Изток ;) Това понятие е за консумиране само и единствено на Запад, където има пълнеж. Но не и тук, не и тук ...

Причината за Руско-турската война от 1877-78 г. не е "българското националноосвободително "революционно" движение", а глупостта на османското правителство, което не е в състояние да обуздае башибозука. Западната пропаганда допълнително подяжда устоите на Османската империя, заклеймявайки османската власт над християнското население на Балканите. Ако го нямаше отзвука на Запад, нямаше да се стигне и до Сан-Стефано.

На мен много неща са ми ясни, но ти в тази мъгла ще насмогнеш ли?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Казах му,.... а той те поздравява с парчето на Белослава и Ъпсурт

http://www.vbox7.com/play:f7abddb9 :guitar:

О, ти, робе - явно така са изглеждали твоите прабаби, баби и майка? Явно така "ударно" ще се представят и жена ти, и дъщерите ти, и внучките ти? За теб робини, разбира се - НЕма!

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

О, ти, робе - явно така са изглеждали твоите прабаби, баби и майка? Явно така "ударно" ще се представят и жена ти, и дъщерите ти, и внучките ти? За теб робини, разбира се - НЕма!

Не знам защо като наближи Коледа започвате да се държите хем глупаво, хем неприлично.

Все пак, искам да поздравя Дендро за добрия анализ и Алвасарейру за смелостта да измисля нови теории. :)

Монте Кристо, ако не махнеш тая картинка, ще те наклепам на администрацията! :rul:

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не знам защо като наближи Коледа започвате да се държите хем глупаво, хем неприлично.

Все пак, искам да поздравя Дендро за добрия анализ и Алвасарейру за смелостта да измисля нови теории. :)

Монте Кристо, ако не махнеш тая картинка, ще те наклепам на администрацията! :rul:

Дорис, сама виждаш музикалната култура на Бърбана каква е. Едно, че за повечето пишленгари, родени около 1990 г. Ъпсурт са несравними колоси на родния шоу-бизнес, разбира се, непознати дори в любимата ми Турция; друго - че на момчето градусът е слаб, т.е. коловоза. Казано в прав текст - просто не може да пие.

И понеже той продължи да твърди, че българите в Османската империя изначално са били роби (нещо с което аз категорично не мога да се съглася, нито пък да си го представя, понеже Джимката не ми даде поне едно десетина примера), викам си: "дай да потърся в интернет, аджеба, какво и какви са били тези роби и робини, да разбера що за чудо са тези робски пазари" - белким ми стане ясно - и не щеш ли, попаднах на хубава и интересна картинка. Така, като се онагледи работата, реших да я постна на Биймката, та да ми каже истината, за да не се тормоза повече и да се окултуря. В такова безпомощно състояние ли са изпадали неговите пра-прабаби, прабаби, баби, майка, или не?

Ти как смяташ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Или да си прочетат записките от дневника на Александър-Морис Блан дьо Ланот, граф Д'Отрив, който през 1785 година

Т.е трябва много внимателно да се отнасяме към такива извори.

В Бойна слава има една хубава тема с извадки от пътеписи

Много от селата им са изградени като войнишки колиби,, като много малко или пито една от къщите не е покрита с керемиди, а оборите в Англия обикновено са по-уютни и чисти. Селските степи приличат на тези в Унгария, но са по-лоши,, тъй като представляват забучепи в земята дълги пръти, преплетени като кошница и замазани от двете страни с кал и тор. Но обществените им сгради, като кервансараи или ханове, както и техните бани, мостове, пътища и фонтани, които срещахме почти по целия път ежедневно, са много впушителни.

Джон Бърбъри, англичанин, 1664

Научно погледнато са борци за свобода на българския народ. Дали са терористи или не е безмислен въпрос по две причини:

1. критериите за определяне на терорист са съвременни и несъотносими към 19 век;

2. самите критерии за легитимност на дадено държавно управление също се променят с времето и са относителни. Навремето е нямало нищо незаконно да завладееш някого със сила. Днес на това се вика агресия, ако не е санкционирана с резолюция на ООН и всичко извършено е престъпление, включително и срещу човечеството. Това, което турците извършиха през 14 век, в 1945 година доведе до международен събеден процес срещу германците и бе обявено за престъпление срещу човечеството.

Така че, внимателно с научните определения.

Не се знае от гледна точка на бъдещето,дали някои днешни терористи няма да са записани в историята като борци за свобода.Въобще това е политически въпрос.Както казаха хърватите - за вас терористи,за нас - герои.За ВМРО само ще мълчим.Когата бях ученичка във главното фоае висяха портретите на едни събрани отбор "терористи" - брадати и с пушки,включая и поет - накрая завършваха с един набеден подпалвач.То ако махнем терористите ,не знам какво ще остане от новата ни история.

http://bgmovies.info/movies/Chernite+angeli_1970

Ако се не лъжа,Симеон Радев беше писал,чрез устата на някой друг,че в Османската империя най-кротки биле турците,а най-големите разбойници - албанците и след тях българите.Ако не беше така,сега щяхме да си говорим на гръчки.

Слава на Героите!

Редактирано от Пандора
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...