Отиди на
Форум "Наука"

Първата човешка стъпка на Луната


Recommended Posts

  • Модератор Космически науки

Мисля че беше в твой и в на Warlord.

Конспиративните теории (като тези, които са свързани с кацането на Луната) нямат никакво място в сериозни научни списания и в сериозни форуми. Ако смятате, че този форум е място да се дискутират подобни глупости (а твърдението, че човек не е кацал на Луната е глупост), то той пада в очите ми.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Виж, това не е официална позиция на форума, а просто съмнения изказани от мен в началото и коментирани от други, аз също не съм любител на конспирации, но неможем тук да забраним всякакви дискусии от този род. Имаш правото разбира се да ги обориш, като е препоръчително да е без много палене ;) Ето линка който даде е интересен и дава отговори на някои от поставените въпроси.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Zvezdichko, моите уважения, но все пак както каза и Warlord винаги има дори и 1% съмнение. Не го казвам за да се заяждам или искам да споря с теб, съвсем не. Аз лично мисля, че сме стъпили, ДА, но все пак... 1 наум. :)

PEACE!! :v:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Космически науки

Нека да кго кажа така:

Всички аргументи, които са давани в подкрепа на твърдението, че човек не е стъпил на Луната са ПСЕВДОНАУЧНИ. Това не е наука, а псевдонаука. Аргументите са много, но всички до един са погрешни. Няма нужда да бъдат оборвани всеки един по отделно, достатъчно е да се оборят само някои от тях, за да се покаже, че тази конспиративна теория е лъжа.

Apollo16EarthID.gif

Това е една от любимите ми снимки.

Къде отидохте, защитници на конспирацията? Нали твърдяхте, че снимките от Аполо нямат звезди???

Ето една снимка с дълга експозиция, която показва Земята преекспонирана, но ясно се виждат звездите от космоса.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не е нужно да се нервираш, когато някой каже своята позиция и тя е противоположна на твоята. Най-добре е да се запази добрия тон и да се коментира спокойно. Не казвам това, за да те издразня още повече. Това не е нито наука нито псевдонаука. Това са предположения на група хора. Това е твърде голямо постижение и твърде възможна лъжа от страна на САЩ и най-вече на НАСА, за да се избегне ей така! Виждам, че ти си твърде убеден в твоята теория, а повечето пъти това изиграва лоша шега. Това 1 наум винаги е от полза!

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Космически науки

Щом смяташ, че това НЕ е псевдонаука, а наука и има място на страниците в този форум, то тогава аз го напускам. Призовавам и Spirit да го направи. Нямам време за губене, за да се занимавам с глупости. Продължавайте да тънете в мрака на незнанието. Защото това моето не е теория, а истинската наука. Очевидно истинската наука няма място на страниците на "Българска наука".

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това е просто хипотеза, никой не твърди, че е наука или псевдо наука, можеше просто да дадеш само линковете или да кажеш по по-нормален начин защо смяташ това за абсурдно.

Но ако смяташ и за напред да оборваш противоположните на твоите мнения с обиди и заплахи, то и форума не би имал особена полза от теб.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Космически науки

Не просто с обиди и заплахи трябва да се решават тези неща, макар че никого не съм заплашвал. Който се чувства обиден - негов си проблем, а не мой. Та тези въпроси трябва да се решават и с удари. Самият астронавт Бъз Олдрин е ударил Барт Сибрел за това че го е обвинил, че не е стъпвал на Луната:

http://www.youtube.com/watch?v=dcoyiJdeWT4

Нещо повече - всяко подобно мнение за лунната конспирация трябва да се трие, за да не й се дава никаква гласност. Но нали сме либерални и всеки може да споделя мнение.

За съжаление истинските учени не мислят като вас. Вижте само във форума starrydreams. Истинските астрономи не се съмняват. Аз преди време бях пуснал пръв темата:

http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?t=460

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами предупреждения от сорта на "Ако не изтриете това, напускам сайта, даже призовавам и други да го напуснат" определено са си със заплашителен тон. Също така някои от квалификациите ти по-горе обиждат подръжниците на противната версия както и този сайт. Което според мен не е нужно. Аз лично не се чувствам обиден или нещо такова, но все пак е хубаво да спазваме някакви норми. Защото ще влезнат след време читатели, които се интересуват от този проблем и вместо обсъждане ще четат обиди и високопарни слова, по-добре ще е ако прочетат една нормална дискусия по въпроса, където да е изложена добре и твоята обосновка (или с линкове все тая).

А това, че трябва да се трият и забраняват подобни теми ми звучи доста радикално, на мен както и на много хора са интересни - ето сега чета интересни факти около оборването на тази теория в космос.бг просто не е забранено да имаш собствено мнение или да задаваш въпроси по проблеми, които според теб примерно са ясни и въобще не трябва да се дискутират. Имай предвид, че аудиторията на форума е доста разнородна и повечето (като мен) не са навътре в космонавтиката и биха имали полза от вашите разяснения, пак повтарям поднесени в подходящ вид :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

До тук виждам поне няколко точки от правилата нарушени.

Ще помоля учтиво да не се засяга името "Българска Наука", защото това е една тема във форум..., както всеки знае форумът е място, където се обсъждат и дават мнение хора по дадени въпроси и теми...това е смисъла на форума...място за обсъждане и свободно изказване на мнение. А списанието, който иска го тегли и чете...Не засягай името, а камо ли тези прогностични твои теории за бъдещето...Моля!

Нещо не мога да те разбера Звездичко...смяташ да напуснеш този форум и призоваваш други да го направят...само защото даден човек има различно мнение от твоето и то не просто го защитава, а иска да му дадеш доказателства за обратната хипотеза, за да може да "повярва" (знае) каква е истината и това, че той продължава да задава въпроси...и както не един до сега написаха "1 на ум"...не може всеки да повярва сляпо на всичко...трябва да се знае дадена информация за това, а е нормално тази информация да не я знаят всички за това е и този форум, за това е и тази тема, за да се даде тази информация и да се Знае...така, че моля прекратете всякакви кавги и заплахи, ако ще се дискутира нещо то нека се дискутира, ако не, не пишете в темата, всяко отклонение ще се трие - всякакви Лични дискусии по Лични Съобщения.

Мненията не за изтрити, а скрити...

Обърнете внимание на точка 7 и 9 на Правилата на форума!!!

:v:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Космически науки

Държа да вметна, че на всички въпроси е отговаряно не един път...

В случая става въпрос, че на някои хора им се иска да вярват, че американец не е стъпил на луната. Преди време в тая тема имаше един куп комунистическа пропаганда. Може ли така??

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Космически науки

По темата:

http://www.space-bg.org/index.php?option=c...1&Itemid=37

Клип, който показва, че човек е стъпил на Луната.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Естествено, че е стъпил и естествено, че теорията е манипулативна. Но не влизайте в конфликти заради това - :):):)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

въпросния клип освен абсолютната обеденост на автора в правотата си нищо друго не показва пък камоли да доказва

няма нужда никой да се обижда тук сме, за да обсъждаме нещата и мнението на другия трябва да се зачита

ето аз съм безпристрастен читател, никога не съм бил привърженик на каквито и да е конспирационни теории и бих се радвал ако човек наистина е стъпил на луната, но фактите които се изтъкват за това, че това не е станало са доста логични и трудно оборими с подобни клипове

човека е съмняващо се и търсещо същество и точно това го кара да поглежда все по-далече и да открива нови неща

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абе хора, казвал съм го и преди: по онова време всяка птица, та камоли ракета се следеше с радар от всяка страна в света, която имаше радар. Ако нямаше лунни кацания, то веднага щеше да има бум и всички антиамерикански или неутрални държави щяха да размахват радарни данни. Феновете на конспирационната теория изкарват само глупави доводи и когато те бъдат оборени, се хващат за още по-дребни неща, че накрая стават смешни.

Редактирано от Spirit
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Космически науки

А и да го кажа по-иначе. Тези хора, които са фенове на конспирационната теория не са нито на нивото на познания на мен, нито на нивото на познания на Spirit. Ако не слушате мен поне слушайте него че е инженер и разбира повече от тия неща.

Само да кажа нещо - съвсем сериозен съм - осигурете ми една голяма зала в БФ, СУ или където и да е... А останалото го оставете на мен.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А с радар може ли да се засече слизането на космонавти на Лунната повърхност от Аполо 11?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Разговорите - да, стигането на Аполо до Луната също е факт, но стъпването на човешки крак това не го доказва

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Космически науки

Има много силни доказателства, че след като Аполо е навлязъл в окололунна орбита кацането е осъществено.

1. Лунните скали, които нямат аналог със земните и не могат да бъдат фалшифицирани по никакъв начин. Тук някои ще каже, че лунните скали биха могли да бъдат доставени от безпилотна сонда както са направили руснаците. Но руснаците са донисле само няколко грама, а Аполо е доставил над 300 килограма скали! Това не може да бъде постигнато с безпилотна мисия освен ако спускаемия апарат е голям. Но ако спускаемия апарат е голям значи е в състояние да докара и хора на Луната.

2. Лазерния експеримент на Аполо. Това е експеримент, който все още функционира след толкова години. Руснаците се опитаха да направят нещо подобно със своя луноход, ама нещо не се получи.

3. Безпилотната лунна сонда Clementine успя да заснеме от орбита модула на Аполо 15:

http://www.space.com/missionlaunches/missi...tos_010427.html

h_apollo_site_02.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Звездичко,

какъв е този лазерен експеримент който и до сега функционира че ми стана интересно ?

иначе лично смятам че човек е стъпвал на луната и е несериозно да се твърди обратното.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Космически науки

http://en.wikipedia.org/wiki/Lunar_laser_ranging_experiment

Всъщност, прочетох, че този на Луноход 2 все още функционира.

Експеримента оставен от Аполо също функционира. За момента това е най-силното доказателство (след лунните скали), че на луната е оставен хардуер от мисиите Аполо.

AS11-40-5952.jpg

И да, наистина несериозно е да се твърди, че човек не е стъпил на Луната.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Warlord, има един феномен във физиката, наречен Доплеров ефект. Това означава, че когато един обект се движи и излъчва вълни, те или закъсняват или подраняват. Питай stavropoll, той направи една анимация за този феномен преди време. Та когато Аполо лети към Луната и астронавтите говорят със Земята, е на лице точно този феномен. И той е много силно изразен при полет от такъв тип, защото за да излезеш от орбитата на Земята, трябва да се движиш с 40 000 км/ч. Ако си се интересувал от радиоексперимента на МКС, би трябвало да знаеш, че точно този феномен прави една голяма гадост - трябва да сменяш постоянно честота, защото МКС се движи само с 28 000 км/ч. Точно това ме накара да не се занимавам. Но ти след като вече си наясно с Доплеровия ефект, може да си говориш с астронавтите от МКС по радиото, когато МКС прелита над България: http://spaceflight.nasa.gov/station/reference/radio/

ПП Забравих да спомена, че радарите хващат всичко в ниска земна орбита с размер над 2 см. За повърхността на Луната не знам каква е разделителната способност.

Редактирано от Spirit
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

И аз, като fixxxsers съм в ролята на безпристранен наблюдател, нямам мнение по въпроса, нямам претенции за познавач на материята, което не значи, че нямам право да питам.

Та, в едно филмче твърдяха, че около Земята, над пояса, в който летят космонавтите, има някакъв радиационен пояс, толкова силен, че би убил астронавтите по пътя за Луната. Има ли нещо такова, или е щуротия?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...