Отиди на
Форум "Наука"

числени методи


Recommended Posts

  • Потребител

Задачата е фитване на данни с три различни уравнения:

1) p = a*exp(b*t)

2) p = a*exp(b*t) + c

3) p = a*exp(b*t) + c + d*t

, където р е налягане, t - време, а,b,c и d са параметри който трябва да се фитнат от данните.

Уравнение (1) е лесно, но (2) и (3) трябва да се решат чрез нелинеен метод на най-малките квадрати. Лошото е, че има много решения и трябва да променят началните условия. Можете ли да ми предложите стратегия за промяна на началните условия, ако модела не конвергира.

Също така се чудя за оптимални стратегия за избор на подходящо уравнение (1) или (2) или (3) в зависимост от данните. Може би трябва едни и същи данни да се фитнат 3 пъти с трите уравнения и да се види кое работи най-добре.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Какво ще да рече "фитват"? - такъв термин в числените методи не съм срещал, но все пак този изпит съм го държал в далечната 1988 г., може да е някакво нововъведение. Тука в Старозагорско на пуйките викат "фитки", та като прочетох твоето "фитване", си го преведох като "опуйчване" :)

Редактирано от Зитко
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А, аз 10 тина години по-скоро го държах но не помня термина :)

Не знам дали изобщо нещо ми е останало от дисциплината, съжалявам за което, освен дето правих курсова работа, нея поне помня.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...