Отиди на
Форум "Наука"

Археология от нас


Sham

Recommended Posts

  • Потребител

Пускам тази тема с цел потребителите да предложим места,в които може да има археологически находки,но не са разработвани.Такова място според мен е с.Ъглен.Според изследванията им останки от праисторическо селище около една от пещерите.Аз днес се върнах от селото,където по случайност бях на гости на приятелката си,което е нейното село.С нея обиколихме района и честно казано това място не е за изхвърляне.Селото е на 40 км от Ловеч.

Вие знаете ли подобни места,които се нуждаят поне от малко интерес?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Пускам тази тема с цел потребителите да предложим места,в които може да има археологически находки,но не са разработвани.Такова място според мен е с.Ъглен.Според изследванията им останки от праисторическо селище около една от пещерите.Аз днес се върнах от селото,където по случайност бях на гости на приятелката си,което е нейното село.С нея обиколихме района и честно казано това място не е за изхвърляне.Селото е на 40 км от Ловеч.

Вие знаете ли подобни места,които се нуждаят поне от малко интерес?

Община Сатовча и община Доспат имат какво да предложат. Въпреки, че няколкостотинте гробници, гробове и некропола (около 90% от всичките), селищата и храмовете са разкопани (понякога с булдозери) има какво да се изкопае. И още как! Знам ранно селище с крепост и три светилища, с принадлежащата им инфраструктура, които не са пипнати от иманиари, поради простата причина, че никой не ходи в района и никой не предполага, че там може да има нещо. Освен това знам и един мегалитен комплекс и една неразкопана гробница + няколко пещери за изследване, в които според мен, има артефакти и предмети от византийско до турско време. Преди няколко десетки години в подобна пещера бяха открити скелети на трима стрелци и съкровище от 14-15 век. Терена е много труден и ще са нужни и спелеолози.

Още преди много време щях да съобщя на съответните органи за тези места, но като знам какво ще се случи, предпочитам да изчакам по-добри времена или възможност да заведа небългарска експедиция, което не гарантира опазване на находките. Освен това за селището с крепост и светилище ще са нужни сериозни средства и може да има усложнения с горското стопанство.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Бил съм на събор в село Ъглен, но преди много време - бях малък и не съм знаел за това.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Не отдавна президента Парванов се изнесе в призив да се обърне по голямо внимание на археологията у нас. Да се вложат повече средства, за да можем да разучим по добре миналото си и да не ни ограбват иманяри. Особено и сега когато се намери кинжала на 5 хил. години ;)

Ще видим какво ще ни поднесе времето и колко още находки ни очакват. :)

Речта на президента!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 месеца по късно...
  • Потребител

аэ съм студент по историа и археологиа и съм също против иманярството но да неэабравяме че повечето находки и исторически цености се намериха от тях и се продадоха отголемите ценители наиэкуството в кавички

Link to comment
Share on other sites

  • 10 месеца по късно...
  • Потребител

Здравейте.

Темата е много добра, но като работещ в тая сфера мога да допълня, че повечето от споменаваните (и неспоменавани) обекти вече са нанесени на археологическата карта на България. Действителността е , че не достигат нито парите, нито физическите сили на българските археолози да копаят на всякъде. А и ,все пак, може би правите "мечешка услуга" като посочвате тези места...Не че иманярите не ги знаят вече де...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

И аз мисля, че е лоша идеята да се сочат места, защото докато идат археолози, ще са отарашени от иманяри. Археолозите работян бавно, защото копаят на пластове и събират всичко. Иманярите къртят, събарят и копаят само там, дето детекторът сочи. А засега не са проучени напълно дори някои от най-известните селища от миналото.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 месеца по късно...
  • Потребител

Несъмнено сте прави за иманярите. Все пак трябва да се пазят ценните находки от тях. Нали трябва да съхраняваме останките от миналото си. :bg:

И все пак... мислите ли, че в този форум са се регистрирали иманяри, които даже четат тази тема? :dunno:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...
  • Потребител

Иманяри та иманяри,кво бе и те са хора и те треба лебец да ядът,не съм иманяр ,хлебар съм във Видин.при нас доиде един мъж да се учи на занаят и понеже съм маистор на смяната станахме добри приятели,та разбрах че този господин е бивш ИМАНЯР от 11 години.Помолих го когато сме почивки да ме поразведе из окръга и така започнаха моите историческоархеологически почивни дни.Та по темата,хванете си по един такъв приятел и ше видите за кво става въпрос.Мисля че иманярите няма кво да научат от историци и архаолози,по соро археолози може да питат иманяри за някои обект.Това си е самата истина колкото и тъжно или смешно да звучи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Чесно да ти кажа преди време познавах доста такива, и на по ниско ниво и на -високо и мога да ти кажа апсолютно честно че има такижа който знаят само кво е кирка, лопата и че монетите са от метал, а съдовете от керамика :biggrin: Не бих казал че има кво да нау4и6 от такъв 4овек, но ина4е има и хора който разбират доста, сигурен съм 4е дори има такива който са способни да напи6ат книга, но те не са голям процент като цяло

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Бъдете сигурни че знам за форума даже преди вас, форумът е много хубав най-накрая беше създаден хубав сайт с хубав форум поздравявам всички които знаят за сайта да са живи и здрави значи по темата

иманярите хората които ходят по Бълканите и търсят нишани и тем подобни глупости от сорта на 4 тона злато на вълчан войвода за тях спокойно можете да говорите и да ги обиждате защото наистина са шматки но има и хора които наистина разбират от нещата и се интересуват и се борят нещата да си останат в България

Администратор:

5. Да не пише за по-голяма убедителност постове само с ГЛАВНИ (което, според "етикета", се счита за "викане", за "крещене") или пък - само с цветни букви (което също затруднява четенето), или с подчертавания, потъмнявания и другите графични изразни средства. Допуска се смислов акцент на определени части от текст под формата на думи с големи букви или bold шрифт.

Форумът е против иманярството и всичко, което е свързано с него!

Редактирано от Р. Теодосиев
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз се присъединявам към тези, които смятат, че не трябва да се подава информация на иманярите. Да намерят начин да "ядат хлебец" с друг вид труд. Износът на културни ценности носи страхотни доходи, новия закон за опазване на културно-историческото наследство се бави, разни индивиди пиратстват на воля, а наши артефакти потъват в чужди колекции и повече никога няма да чуем за тях.

Не оспорвам познанията и интелекта на иманярите, но просто не мога по никакъв начин да уважавам подобна дейност. Идеята на Шем е много хубава, но по-добре да не изброяваме места, които биха привлекли вниманието на гореспоменатите.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...