Отиди на
Форум "Наука"

Китайското "чудо" - анализи и прогнози


Recommended Posts

  • Потребители

Разбира се, сигурно има такива примери. Но все пак шведите продължават да се славят с високо качество. Струва ми се, че трудно можем да изведем от този пример правило. А има и нещо друго - качеството на стоките в глобален план спада, дори и немските и японски стоки не са като ония през 80-те. Това е световна тенденция, има и логично обяснение. Обаче тези, които по принцип работят качествено, пак са на по-високо ниво.

Веднага бих могъл да ти опонирам, че в тревожна култура като руската има страшно много такива примери. Даже бих казал, руснаците са царе на подобни недомислия.

Заблуждаваш се, мисля..

Аналогични ситуации при руснаците няма как да са се случили, защото там решенията се взимат еднолично, от овластения началник, а младшите изпъляват; Ако началникът е взел лошо решение, то е било защото не е бил наясно (липсвали са му познания).

В случая със совалката става дума за колективно решение на повече от дузина менаждери и инженери, които са били наясно че може да има проблем (първо - защото са били алармирани за възможен проблем, и второ, защото поне половината от тях са знаели че гумата си променя свойствата при ниски температури).

Руснакът никога не би рискувал (кариерата си поне, да не говорим за другите усложния), ако е знаел за и очаквал такъв проблем!;

Японците също са родова култура, но са коректни и старателни към всички, не само към близки и познати.

Ако мислиш и казваш че японците продават само качествени и съответстващи стоки и продукти (аз мисля същото, но това за мен не еднозначно с приемането че японците прояват загриженост към непознати), то какво е товето обяснение за това? Дай някакво обяснение ти тогава..

Хем не искаш да си обяснявяш това явление с културата на японците, хем го правиш - като казваш японците така, другите иначе? Значи става дума за културен феномен, не ли така?

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 113
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

"Перфекционизъм" но в какво, кога, и как?

Дай някакво определение, или просто илюстрирай някой случаи, за да го дискутираме..

Перфекционизмът най-общо казано е стремежа към съвършенство. Просто да се прави най-доброто, без значение, ако коства усилия.

По-горе спомена футбола. Ако видиш немски футболен анализ, ще се хванеш за главата. Не футбол, а кибернетика! Затова германците винаги вземат максимума, съобразно възможностите си. Японците отскоро развиват футбол, но какъв впечатляващ напредък имат само! Същата работа - постигат максимума, спрямо възможностите си. На другия полюс са Бразилия и Аржентина. Толкова талант на едно място, но толкова мързел и лошо управление (на спортно и организационно ниво).

Според мен перфекционисти са всички народи от северозападна Европа, плюс някои изключения: англичани, шотландци, всички скандинавци, немци и холандци, французи, северни италианци, словенци, чехи и може би естонците. За всички тези хора е характерно, разбира се по различен начин и може би в различна степен вършенето на нещата по най-добрия начин.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Заблуждаваш се, мисля..

Аналогични ситуации при руснаците няма как да са се случили, защото там решенията се взимат еднолично, от овластения началник, а младшите изпъляват; Ако началникът е взел лошо решение, то е било защото не е бил наясно (липсвали са му познания).

В случая със совалката става дума за колективно решение на повече от дузина менаждери и инженери, които са били наясно че може да има проблем (първо - защото са били алармирани за възможен проблем, и второ, защото поне половината от тях са знаели че гумата си променя свойствата при ниски температури).

Руснакът никога не би рискувал (кариерата си поне, да не говорим за другите усложния), ако е знаел за и очаквал такъв проблем!;

А как тогава да си обясним многобройните примери от руската история? Примерно разминирането на минни полета с пехотата? Или провеждането на военни учения при взривена истинска ядрена бойна глава? Всички тези решения са взети спокойно. Може и да се взети не от "повече от дузина менаджери и инженери", а еднолично, но така или иначе последствията са били ясни.

Ако мислиш и казваш че японците продават само качествени и съответстващи стоки и продукти (аз мисля същото, но това за мен не еднозначно с приемането че японците прояват загриженост към непознати), то какво е товето обяснение за това? Дай някакво обяснение ти тогава..

Просто старателността е тяхна културна черта. Както и на много други народи - мъжествени, женствени, тревожни, спокойни...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Перфекционизмът най-общо казано е стремежа към съвършенство. Просто да се прави най-доброто, без значение, ако коства усилия.

По-горе спомена футбола. Ако видиш немски футболен анализ, ще се хванеш за главата. Не футбол, а кибернетика! Затова германците винаги вземат максимума, съобразно възможностите си. Японците отскоро развиват футбол, но какъв впечатляващ напредък имат само! Същата работа - постигат максимума, спрямо възможностите си. На другия полюс са Бразилия и Аржентина. Толкова талант на едно място, но толкова мързел и лошо управление (на спортно и организационно ниво).

Според мен перфекционисти са всички народи от северозападна Европа, плюс някои изключения: англичани, шотландци, всички скандинавци, немци и холандци, французи, северни италианци, словенци, чехи и може би естонците. За всички тези хора е характерно, разбира се по различен начин и може би в различна степен вършенето на нещата по най-добрия начин.

Аха.

Северните култури са предимно безродови, някои от тях тревожни, други са спокойни.

В кръга на шегата - общото между тях не е северния и средноевропейския въздух, или цвета на очите,:) а това че са предимно безродови култури..

За японците? Не знам в момента "как", "защо", "какво" и "колко", но съм убеден че феномена е от културен характер

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

А как тогава да си обясним многобройните примери от руската история? Примерно разминирането на минни полета с пехотата? Или провеждането на военни учения при взривена истинска ядрена бойна глава? Всички тези решения са взети спокойно. Може и да се взети не от "повече от дузина менаджери и инженери", а еднолично, но така или иначе последствията са били ясни.

Има ли такива хора от взелите решенията, /решения при които предварително е било ясно че ше загинат хора/, които да са понесли, и носили персонална отгорност ("носили отгорността си" както се казва) за решенията си? Ако не - то примерите са различни..

Просто старателността е тяхна културна черта. Както и на много други народи - мъжествени, женствени, тревожни, спокойни...

Мен лично това не ме удовлетворява..

Кое и какво е създало "старателността"? Как е възникнала? Кои особености и влиятят и как?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Северните култури са предимно безродови, някои от тях тревожни, други са спокойни.

В кръга на шегата - общото между тях не е северния и средноевропейския въздух, или цвета на очите,:) а това че са предимно безродови култури..

Да, и аз смятам, че безродовостта е много важна.

Нещо друго ми е интересно. Откога северноевропейските култури са станали безродови?

За японците? Не знам в момента "как", "защо", "какво" и "колко", но съм убеден че феномена е от културен характер

Това със сигурност. ;)

Редактирано от Михов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има ли такива хора от взелите решенията, /решения при които предварително е било ясно че ше загинат хора/, които да са понесли, и носили персонална отгорност ("носили отгорността си" както се казва) за решенията си? Ако не - то примерите са различни..

Всеки, който взема дадено решение, носи отговорност за него. В страна като Русия/СССР винаги това носи рискове - главата ти може да падне и без да си виновен, а и винаги може да те нарочат. Факт, че в Русия се вземат много решения, които носят последици.

Мен лично това не ме удовлетворява..

Кое и какво е създало "старателността"? Как е възникнала? Кои особености и влиятят и как?

При всички положения е интересен културен феномен. Но как е възникнала?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да, и аз смятам, че безродовостта е много важна.

Нещо друго ми е интересно. Откога северноевропейските култури са станали безродови?

Това със сигурност. ;)

Погледнато във времето: от 17 век насам (стожер е Холандия, която е и най-безродовата страна в момента) , културата в тези страни все по-малко родова..

Меркантилизмът и капитализмът (търговията главно), индустриализацията и забогатяването са причините на формиране на такъв тип култура , и на "възпитанието" и, т.е. на предаването през поколенията на индивидулистичните (безродови) ценности и нагласи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

англичаните изобщо, ама изобщо не са перфекционисти ...

за да постигнеш наистина голяма експанзия трябва да преглъщаш някои подробности ... тук винаги са го правили ... откакто почнаха да задълбават в някои подрбоности (социална сфера и права на човека) спукана им е работата, ако не си обърнат вижданията ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

англичаните изобщо, ама изобщо не са перфекционисти ...

Абе не знам...

Все пак познавам англичани достатъчно и от доста дълго време. Да, може би в сравнение с германците не са чак такива перфекционисти, но в сравнение с нас, гърците, руснаците или португалците са като машини.

Пък и някои английски неща са си жив символ за перфекционизъм - колите им например. Аз познавам малко неща по-перфектни от Ролс Ройс, Бентли, Астън Мартин или Ягуар. И не само колите са, разбира се.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абе не знам...

Все пак познавам англичани достатъчно и от доста дълго време. Да, може би в сравнение с германците не са чак такива перфекционисти, но в сравнение с нас, гърците, руснаците или португалците са като машини.

Пък и някои английски неща са си жив символ за перфекционизъм - колите им например. Аз познавам малко неща по-перфектни от Ролс Ройс, Бентли, Астън Мартин или Ягуар. И не само колите са, разбира се.

всичко, около мен е английско, работя живея и конткатувам с англичани ежедневно ...

толкова мърлящина колкото съм срещнал тук не съм очаквал да срещна ...

страшно много неща са със занижени критерии сравнени със същата германия ... като почнеш от коли, минеш през пътища и стигнеш до чистене на сняг ...

мога да продължавам до безкрай просто не ме предизвиквай ...

в англосферата най-важна е флексибилността а не перфекционизма ...

правиш нещо по един начин и то не върви и пропускаш таргетите ... веднага се променят или креитериите или таргетите или заплащането или начина на работа ... но нито критериите, нито таргетите, нито начина на работа са перфектни ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз пак ти казвам - говоря за англичаните в сравнителен план с цяла Европа, че и целия свят. Не в сравнение само с Германия, иначе ще излезе, че само японците и немците са перфекционисти, а останалите са мърлячи.

И мърлявщина, мърлявщина, пък Астън Мартин. А при нас или гърците мърлявщина и стигаме до ракията или узото. Има разлика, нали?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз пак ти казвам - говоря за англичаните в сравнителен план с цяла Европа, че и целия свят. Не в сравнение само с Германия, иначе ще излезе, че само японците и немците са перфекционисти, а останалите са мърлячи.

И мърлявщина, мърлявщина, пък Астън Мартин. А при нас или гърците мърлявщина и стигаме до ракията или узото. Има разлика, нали?

има разлика да в БГ като има 5см сняг всичко работи а в УК всичко спира ...

в Англия всичко е строено така, че ако има същите земестресния като в Гърция и БГ всичко ще изпопада ...

ако видиш дограмата в повечето къщи в Англия ще си посмислиш че си в 90те ...

англичаните са майстори на това да поддържат фасада и да си крият лайната зад тази фасада ...

аз съм от инсайдърите, които знаят какво има зад тази фасада и част от работата ми е точно това ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хайде да върнем темата там, където й е мястото - за Китай и икономиката му.

Малко статистически данни за Китай в момента:

- място на Китай по БВП (по номинална стойност) според МВФ за 2010 г. - второ с 5,878 257 трилиона долара

- място на Китай по БВП (по паритет на покупателната способност) според МВФ за 2010 г. - второ с 10,085 708 трилиона долара

- място на Китай по БВП (по номинална стойност) на глава от населението според МВФ за 2010 г. - 94-то с 4 382 долара

- място на Китай по БВП (по паритет на покупателната способност) на глава от населението според МВФ за 2010 г. - 94-то с 7,519 долара

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_%28nominal%29

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_%28PPP%29

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_%28nominal%29_per_capita

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_%28PPP%29_per_capita

През 2007 г. Китай изпревари Германия като третата най-голяма икономика в света. През 2010 г. Китай изпревари и Япония и стана втората икономика в света (Япония е втора от 1968 г., когато изпревари ФРГ). Ако китайската икономика продължи да нараства със същите темпове, страната може да задмине САЩ след около десет години. Китай от години обявява годишен растеж на БВП от порядъка на 10 процента. За 2010 г. увеличението е от 10,3 процента. Япония пък беше засегната тежко от световната икономическа криза. През 2009 г. Китай изпревари Германия като най-големия износител на стоки в света. За същата година Китай е изнесъл стоки за 957 млрд. долара през първите 10 месеца на миналата година, в сравнение с 917 млрд. долара за Германия. Германия отчете особено голям спад в износа за 2009 г., поради високата концентрация на машини и други капиталово стоки, които бяха засегнати от спада в инвестиционните разходи на компаниите по цял свят. Разходите на потребителите в световен план падат с по-малко от корпоративните инвестиции, което облагодетелства китайския износ на евтини потребителски стоки, за разлика от скъпото оборудване и машини на Германия.

За актуалната 2011 г. обаче, Китай отчете първия си търговски дефицит от 2004 г. насам за първите три месеца на годината. Неочакваният скок на износа през март не успя да върне търговския баланс на страната на положителна територия. Директорът на националната митническа служба Жен Юшенг заяви, че дефицитът най-вероятно ще бъде временно явление.

http://news.expert.bg/n335656

http://www.dnevnik.bg/pazari/2011/02/14/1042965_kitai_izprevari_iaponiia_i_veche_e_vtorata_nai-silna/

http://profit.bg/news.php?id=59199

http://www.dnevnik.bg/pazari/2011/04/11/1072815_kitai_otchete_turgovski_deficit_prez_purvoto/

В момента Китай осъществява икономическа експанзия на няколко фронта.

На първо място се забелязва огромна активност в Африка. Някои наричат китайците новите колонизатори на Африка.

Особено интересен е и БРИК. Името идва от главните букви на Бразилия, Русия, Индия, Китай. Това обединение на гиганти очевидно цели да разруши сегашното световно статукво. Последната засега прогноза, публикувана неотдавна от Националния съвет по разузнаване на САЩ под заглавие "Глобални тенденции - 2005: промененият свят", потвърди, че ни очаква многополюсен модел, в който Китай и Индия наред със САЩ ще бъдат икономически гиганти, а Русия многократно ще се засили, ако успее да поеме по пътя на модернизацията. Оценката за перспективите на Бразилия е по-скептична, но Съветът признава, че през 2040-2050 година БВП на страните от БРИК ще надхвърли този на групата Г-7.

И накрая е подкрепата на китайците за еврото - премиерът на Китай Вън Дзябао обяви, че страната му ще продължи да подкрепя еврото и европейските правителствени облигации. Една след друга следват новини как Китай обмисля да започне изкупуването на гръцки държавни облигации за да подкрепи икономиката на страната и да засили отношенията си с Европейския съюз; Китай е готов да купи държавни облигации на Португалия в размер на 4-5 милиарда евро; китайският вицепремиер Ли Кекианг заяви, че страната му желае да закупи около 6 млрд. евро от испанския публичен дълг; Китай е готов да купи унгарски държавни облигации и да отпусне на Унгария кредит на стойност 1 милиард евро. Гърция, Португалия, Испания, Унгария - кой е следващ?

http://www.dnevnik.bg/sviat/2011/06/12/1104718_klintun_predupredi_afrika_za_opasnost_ot_kitaiski/

http://e-vestnik.bg/5208

http://www.bulgaria-weekly.com/the-week/business/1744--china-obeshta-podkrepa-na-euroto.html

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%A0%D0%98%D0%9A

http://www.pari.bg/?PublicationId=5523a669-4013-4868-ad04-66122bacc175

http://news.expert.bg/n330749/

http://www.financebg.com/%D0%9F%D0%BE-%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B0/%D0%95%D0%B2%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%B0/item/20336-%D0%9A%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%B9-%D1%89%D0%B5-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1%8A%D0%BB%D0%B6%D0%B8-%D0%B4%D0%B0-%D0%BA%D1%83%D0%BF%D1%83%D0%B2%D0%B0-%D0%BE%D0%B1%D0%BB%D0%B8%D0%B3%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%B8-%D0%B2-%D0%95%D0%B2%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%B0.html

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

пред Китай стои огромен проблем ... Северна Америка и Европа неизбежно се сриват икономически ... сриването им обаче означава по-малко потребление на китайски стоки ...

т.ч. Китай ще трябва да премине през криза на свръхпроизводството, подобна на тази в САЩ по време на Великата Депресия, резултатът от тази криза ще бъде или война или реалокиране на ресурсите от експорт към вътрешния пазар или и двете последователно или едновременно ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Те второто го почнаха, което ще рече нов пореден бум на изобилието в Китай. Ще влезе тая страна в 21 век, а ние ще я гоним. Щото сме потънали в либерализми.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Те второто го почнаха, което ще рече нов пореден бум на изобилието в Китай. Ще влезе тая страна в 21 век, а ние ще я гоним(?). Щото сме потънали в либерализми.(??)

Как да разбирам тези две изречения?

Поотделно, като констатации, и във връзката "щото..."?

Предлагам да не "преиграваме" толкова, и да се съобразяваме с фактите..

България

има по-висок "GDP (PPP) per_capita" от Китай,

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_%28PPP%29_per_capita

има по-висок индекс на развитие,

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BF%D0%B8%D1%81%D1%8A%D0%BA_%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5_%D0%BF%D0%BE_%D0%98%D0%BD%D0%B4%D0%B5%D0%BA%D1%81%D0%B0_%D0%BD%D0%B0_%D1%87%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%88%D0%BA%D0%BE%D1%82%D0%BE_%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B8%D0%B5

има съпоставим икономически разтеж с Китай - в периода след либерализацията на икономиката и съшинската демократизация (периода след управлението на Софиянски)..

По брой на мобилните телефони на глава от население, и по потребители на интернет като процент от населението, сме на по-високо място в списъка от Китай,

и сме на сравнително високо място в света (на 5-то място сме в света по мобилни телефони)

http://svejo.net/935301-bulgariq-e-na-peto-mqsto-po-broi-mobilni-telefoni-na-chovek-v-sveta-informacionna-agenciq-fokus-

http://www.google.bg/search?q=%D0%BF%D0%BE%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%B1%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B8%20%D0%BD%D0%B0%20%D0%B8%D0%BD%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%B5%D1%82%20%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a&source=hp&channel=np

http://www.google.bg/search?hl=bg&client=firefox-a&hs=vOD&rls=org.mozilla%3Aen-US%3Aofficial&channel=np&q=%D0%BF%D0%BE%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%B1%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B8+%D0%BD%D0%B0+%D0%B8%D0%BD%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%B5%D1%82+%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%B9&btnG=%D0%A2%D1%8A%D1%80%D1%81%D0%B5%D0%BD%D0%B5&oq=%D0%BF%D0%BE%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%B1%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B8+%D0%BD%D0%B0+%D0%B8%D0%BD%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%B5%D1%82+%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%B9&aq=f&aqi=&aql=1&gs_sm=s&gs_upl=214784l222383l0l223374l6l6l0l3l0l0l271l615l0.1.2l3

По брой на двуезичните вероятно сме на челните места в света:

всеки българин над 45 години има много богат речников фонд по руски (които понякога учудва и самите руси);

почти всеки българин на възраст от 14 го двадесет и пет години знае говоримо английски;

голяма част от активните хора, живещи в градовете, на възраст от от 14 до 55 години използват в една или друга степен английски или друг западен език..

(в кръга на шегата - всички българи се "раждаме двуезични", матерният ни език е български и македонски)

Което значи че отдавна сме в 21 век

Причините са ясни: Близки култури (себезаличаване, гъвкавост, себеподтискане, ниска религионост, ученолюбие), но различни модели..Нашият по-либерален модел засега "печели"..Както е "спечелил" в Тайван и в Хонконг

Но, най-вероятно ще гоним Китай за влизането във 22 век :)

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Печели чушки. Китайците се возят на влакове с 400 км. в час, а не българите. Китайците изнасят стоки по целия свят, а не българите. Китайците са най-големия клиент за купуване на суровини, а не българите. Китайците отварят производствени предприятия всеки ден, а не българите. Китайските градове светят от чистота, а не българите.

В Китай застрелват кметове за корупция http://mediapool.bg/show/?storyid=182237, а не България.

Нашия БВП се формира от всичко друго, но не и от производство. Главно май от европари.

Нещо си в голяма грешка.

ПП

Всякак бях чувал да наричат периода на Костов, но не и "управление след Стефан Софиянски" :))::doh:

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

КГ, аз въобще не споделям твоя ентусиазъм.

Кои са възможните бъдещи сериозни проблеми пред Китай?

- кризата на Запада

Невски вече го спомена. Ако кризата на Запад се проточи и западните икономики започнат да се сриват, Китай го чакат тежки дни. Защото дори да се обърне към вътрешния пазар, той не е сериозна алтернатива на външните пазари. Най-малкото защото китайците имат доста по-ниска покупателна способност в сравнение със Запада. При всички положения, Китай е силно зависима от износа икономика.

- технологичната изостаналост на страната

Защо си позволявам да нарека страна с успешна ядрена и космическа програма технологично изостанала?

Тук въобще не бива да се заблуждавате от влаковете с 400 км/ч или небостъргачите в сититата на големите китайски градове. Те са резултат просто от голямото струпване на хора (една агломерация от 15-20 млн. осигурява нужният пътникопоток и човекопоток, който да прави рентабилни подобни проекти). По-важното в случая е друго - кой изгражда гореспоменатите проекти? Високоскоростният влак например е изграден от Сименс и Тисен-Круп. Небостъргачите ги строят японски компании. Всички помним прекрасната Олимпиада в Пекин и впечатляващия стадион наречен "Птичето гнездо". Стадионът обаче е строен от швейцарци, т.е. както всички по-сериозни обекти от чужденци. А както Китай е ядрена сила, новите ядрени централи на Китай са с френско-канадски реактори. Отделно от това новини като тази - http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=952935 показват, че Китай не е в състояние да произведе достатъчно надеждни самолетни двигатели. Всички тези факти са симптоматични.

И накрая индекса на технологичното развитие. По принцип китайският е висок, обаче... Имаше една много хубава статия в "Капитал", за съжаление на мога да я открия, относно технологичното развитие на Китай. Как от огромният брой иновации една много малка част намират реално приложение. В крайна сметка изводите бяха, че Китай е далеч от Запада и Япония и демонстрираният иновационен бум е по-скоро на хартия. По отношение на университетите не може да се отрече, че Китай отделя огромни средства. И все пак, за страна с такива претенции да има само 6 университета (без Хонконг) в топ 200 е малко: http://www.timeshighereducation.co.uk/world-university-rankings/2010-2011/top-200.html

Все още Китай си остава страна произвеждаща главно нискотехнологично производство. Това също е интересно да се види: http://www.fnts.bg/stat2.php

- демографската криза

Демографската криза ще е много сериозен проблем за развиващата се китайска икономика. Поради политиката за ограничаване на раждаемостта чрез само едно дете, китайското население ще започне за застарява. През 2007 г. на шестима пълнолетни работещи се е падал един пенсионер, но се очаква към 2040 година съотношението вече да е 2 към 1. А това сериозно ще натовари пенсионната и здравната системи. Особено, при положение, че очаквано с развитието на страната се подобри и степента на здравна и пенсионна осигуреност.

Самото правило за "едно дете на семейство, второ с разрешение" доведе до практиката множество момиченца да бъдат абортирани или дори убивани като новородени. Ефектът от това, е че на всеки новородени 100 момчета в момента има 90 момичета, с тенденцията броят на новородените момичета да спада. Това означава, че цели 10% от китайското мъжко население, няма да може да създаде семейство в рамките на страната си. Тази армия от ергени или трябва да си намери чужденки, или да емигрира, или да останат самотни.

http://novinar.bg/news/kitaj-ot-politika-za-edno-dete-kam-demografska-kriza_MzAxODsxNg==.html

- политическа криза

Подобряването на жизнения стандарт и отварянето към Запада неминуемо ще промени китайското общество из основи. Всъщност то вече е променено. Гледах един откъс от филм за китайските пънкари и се изумих, че в Китай има такъв ъндърграунд. Така или иначе, индивидуализмът ще става все по-трайна характеристика на обществото. А оттам до искането за политически промени пътят е кратък. Аз съм абсолютно убеден, че режимът в Китай няма да остане вечно. Истинска демокрация от западен тип едва ли ще има, но е твърде вероятно да се премине към руския вариант на фасадна демокрация. Със съответните произтичащи от което трудности.

Що се отнася до корупцията, аз лично съм скептик, че със смъртни присъди може да се пребори. За да няма корупция е необходима правова държава и прозрачност на всички нива, каквато в Китай няма, а не безсмислени екзекуции.

- конкуренция от трети страни

В момента Китай е фабриката на света, без съмнение. Обаче с повишаването на работната заплата, производството ще става все по-малко конкурентноспособно. Ще може ли Китай да се ориентира към по-високотехнологични изделия за износ? При това, конкурирайки страни като Япония и Германия. Защото огромни страни като Индия (1,181 млрд.), Индонезия (237 млн.) или Пакистан (164 млн.) също биха могли да станат крупни производители на текстилни изделия от всякакъв вид, детски играчки или ел.материали, които сега се произвеждат в Китай.

- етнически сътресения

Въпреки, че етническите китайци са абсолютно мнозинство, не бива да се забравя, че в Китай живеят и други народи. Проблемът с Тибет никак не е маловажен. Най-голямо напрежение обаче има с мюсюлманските малцинства. Китай е в подем, но и ислямът е в подем. Засега китайските власти се справят чрез репресии, но въпросът е докога? Така или иначе, уйгурите спретнаха едно мини въстание: http://news.ibox.bg/news/id_447641946 Едва ли за в бъдеще нещата просто ще се уталожат.

В резюме, Китай е все още твърде далеч от развитите страни. Действително, напредъкът му е впечатляващ, но нека не забравяме от какво положение тръгнаха. Сега колкото по-нагоре се изкачват, толкова по-трудно ще става това. Вероятно Китай ще бъде "обуздан" икономически в бъдещите няколко десетилетия, като освен ако САЩ не западнат изключително много, ама изключително много, не ги виждам с най-голямата икономика в света. Въпреки че, това кой каква икономика има са приказки за лаици, важни са съвсем други неща, които Китай няма и няма и да има.

Ето едно мнение, което споделям: http://falseflag.eu/?p=94

Редактирано от Михов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

В Китай застрелват кметове за корупция

В голяма заблуда си нещо за 21 век..

В 21 век в цивилизованите стани не разстрелват никого за корупция..

В голяма грешка си нещо за чистотата на китайските градове.

Въпреки изметените главни улици на градовете:

Китай в началото на 21 век, прилича на промишлено бунище, с отровени с тежки метали земи , с изветрени почви,

с градове, в които има смог, задръствания и мръсотия..

/16 от 20 те най-замърсени градове в света, са в Китай;

Върху една трета от територята на Китай редовно падат киселинни дъждове;

Само една трeта от отпадните води в Китай се преработват

и т.н./

http://findarticles.com/p/articles/mi_m1594/is_6_13/ai_94011491/

More bad news for China's urban areas, which are already notoriously smoggy: In 1999, only one third of China's 338 monitored cities were able to meet the nation's residential ambient air-quality criteria. Chinese cities continually contend to be among the "top 10 filthiest" in the world-industrial hubs like Taiyuan and Jinan had, at last measure, pollution levels nearly 10 times above World Health Organization (WHO) safety limits.

http://www.chinadaily.com.cn/cndy/2011-03/10/content_12146515.htm

Нашия БВП се формира от всичко друго, но не и от производство.

Няма никакво значение от какво се формира БНП, може да се формира от сексуални услуги, важното е че този по-висок БНП допринася за по-високия индекс на развитие..

Главно май от европари.

В голяма грешка си нещо.

Европарите за България са около 1 милиард евро годишно, и ги вземаме от 2007 година (плюс "неголеми" "присъединителни" пари)..

Освен това, ние внасяме бюджета в Евросъюза.

http://www.stat.bg/bg/indicator/996/

Китайците изнасят стоки по целия свят, а не българите

В голяма грешка си за българската икономика и бизнес!

http://www.on-parliament.com/media/2011/07/11/%D0%B8%D0%B7%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%8A%D1%82-%D0%BD%D0%B0-%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F-%D1%81%D0%B5-%D0%B5-%D1%83%D0%B2%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D1%87%D0%B8%D0%BB-%D1%81-455/

Китайците са най-големия клиент за купуване на суровини, а не българите

В голяма грешка си нещо.

България внася почти изцяло суровините си, Китай разчита в значително по-голяма степен от България и българската икономика на собствени китайски суровини.

Всякак бях чувал да наричат периода на Костов, но не и "управление след Стефан Софиянски" :))::doh:

В голяма грешка си нещо. Имаме висок (сравнително) разтеж както по времето на управлението на Костов, така и по времето на управлението на Симеон Сакскобурготски..

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В 21 век в цивилизованите стани не разстрелват никого за корупция..

Не само през 21 век в цивилизованите страни не разстрелват за корупция. През 20 век също. А, честно казано, не се сещам и преди това - общо-взето традиционно на Запад за стопански престъпления се полага само затвор. Всичко друго е варварство!

В СССР също имаше случаи на разстреляни заради корупция, ама това не им помогна особено.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

КГ, аз въобще не споделям твоя ентусиазъм.

Кои са възможните бъдещи сериозни проблеми пред Китай?

- кризата на Запада

Невски вече го спомена. Ако кризата на Запад се проточи и западните икономики започнат да се сриват, Китай го чакат тежки дни. Защото дори да се обърне към вътрешния пазар, той не е сериозна алтернатива на външните пазари. Най-малкото защото китайците имат доста по-ниска покупателна способност в сравнение със Запада. При всички положения, Китай е силно зависима от износа икономика.

- технологичната изостаналост на страната

Защо си позволявам да нарека страна с успешна ядрена и космическа програма технологично изостанала?

Тук въобще не бива да се заблуждавате от влаковете с 400 км/ч или небостъргачите в сититата на големите китайски градове. Те са резултат просто от голямото струпване на хора (една агломерация от 15-20 млн. осигурява нужният пътникопоток и човекопоток, който да прави рентабилни подобни проекти). По-важното в случая е друго - кой изгражда гореспоменатите проекти? Високоскоростният влак например е изграден от Сименс и Тисен-Круп. Небостъргачите ги строят японски компании. Всички помним прекрасната Олимпиада в Пекин и впечатляващия стадион наречен "Птичето гнездо". Стадионът обаче е строен от швейцарци, т.е. както всички по-сериозни обекти от чужденци. А както Китай е ядрена сила, новите ядрени централи на Китай са с френско-канадски реактори. Отделно от това новини като тази - http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=952935 показват, че Китай не е в състояние да произведе достатъчно надеждни самолетни двигатели. Всички тези факти са симптоматични.

И накрая индекса на технологичното развитие. По принцип китайският е висок, обаче... Имаше една много хубава статия в "Капитал", за съжаление на мога да я открия, относно технологичното развитие на Китай. Как от огромният брой иновации една много малка част намират реално приложение. В крайна сметка изводите бяха, че Китай е далеч от Запада и Япония и демонстрираният иновационен бум е по-скоро на хартия. По отношение на университетите не може да се отрече, че Китай отделя огромни средства. И все пак, за страна с такива претенции да има само 6 университета (без Хонконг) в топ 200 е малко: http://www.timeshighereducation.co.uk/world-university-rankings/2010-2011/top-200.html

Все още Китай си остава страна произвеждаща главно нискотехнологично производство. Това също е интересно да се види: http://www.fnts.bg/stat2.php

- демографската криза

Демографската криза ще е много сериозен проблем за развиващата се китайска икономика. Поради политиката за ограничаване на раждаемостта чрез само едно дете, китайското население ще започне за застарява. През 2007 г. на шестима пълнолетни работещи се е падал един пенсионер, но се очаква към 2040 година съотношението вече да е 2 към 1. А това сериозно ще натовари пенсионната и здравната системи. Особено, при положение, че очаквано с развитието на страната се подобри и степента на здравна и пенсионна осигуреност.

Самото правило за "едно дете на семейство, второ с разрешение" доведе до практиката множество момиченца да бъдат абортирани или дори убивани като новородени. Ефектът от това, е че на всеки новородени 100 момчета в момента има 90 момичета, с тенденцията броят на новородените момичета да спада. Това означава, че цели 10% от китайското мъжко население, няма да може да създаде семейство в рамките на страната си. Тази армия от ергени или трябва да си намери чужденки, или да емигрира, или да останат самотни.

http://novinar.bg/news/kitaj-ot-politika-za-edno-dete-kam-demografska-kriza_MzAxODsxNg==.html

- политическа криза

Подобряването на жизнения стандарт и отварянето към Запада неминуемо ще промени китайското общество из основи. Всъщност то вече е променено. Гледах един откъс от филм за китайските пънкари и се изумих, че в Китай има такъв ъндърграунд. Така или иначе, индивидуализмът ще става все по-трайна характеристика на обществото. А оттам до искането за политически промени пътят е кратък. Аз съм абсолютно убеден, че режимът в Китай няма да остане вечно. Истинска демокрация от западен тип едва ли ще има, но е твърде вероятно да се премине към руския вариант на фасадна демокрация. Със съответните произтичащи от което трудности.

Що се отнася до корупцията, аз лично съм скептик, че със смъртни присъди може да се пребори. За да няма корупция е необходима правова държава и прозрачност на всички нива, каквато в Китай няма, а не безсмислени екзекуции.

- конкуренция от трети страни

В момента Китай е фабриката на света, без съмнение. Обаче с повишаването на работната заплата, производството ще става все по-малко конкурентноспособно. Ще може ли Китай да се ориентира към по-високотехнологични изделия за износ? При това, конкурирайки страни като Япония и Германия. Защото огромни страни като Индия (1,181 млрд.), Индонезия (237 млн.) или Пакистан (164 млн.) също биха могли да станат крупни производители на текстилни изделия от всякакъв вид, детски играчки или ел.материали, които сега се произвеждат в Китай.

- етнически сътресения

Въпреки, че етническите китайци са абсолютно мнозинство, не бива да се забравя, че в Китай живеят и други народи. Проблемът с Тибет никак не е маловажен. Най-голямо напрежение обаче има с мюсюлманските малцинства. Китай е в подем, но и ислямът е в подем. Засега китайските власти се справят чрез репресии, но въпросът е докога? Така или иначе, уйгурите спретнаха едно мини въстание: http://news.ibox.bg/news/id_447641946 Едва ли за в бъдеще нещата просто ще се уталожат.

В резюме, Китай е все още твърде далеч от развитите страни. Действително, напредъкът му е впечатляващ, но нека не забравяме от какво положение тръгнаха. Сега колкото по-нагоре се изкачват, толкова по-трудно ще става това. Вероятно Китай ще бъде "обуздан" икономически в бъдещите няколко десетилетия, като освен ако САЩ не западнат изключително много, ама изключително много, не ги виждам с най-голямата икономика в света. Въпреки че, това кой каква икономика има са приказки за лаици, важни са съвсем други неща, които Китай няма и няма и да има.

Ето едно мнение, което споделям: http://falseflag.eu/?p=94

Вероятно нещата са по-средата и в тези опасения има основание. Но Китай има варианти, ако прояви гъвкавост. А възходът му е повече от впечатляващ, това не може да се отрече. Технологичният напредък също - само преди 5 години се чудехме дали ще го има,а оттогава Китай даде многократни доказателства за това. И космически кораб изстреля, и човек в Космоса прати, и влак-стрела си направи съвсем сам, периодично открива най-големите и най-дългите мостове в света, побеждавайки собствените си предишни рекорди, строи като изоглваен.

Не бива да ни заблуждава това, че има бедни села или квартали - това е неизбежно. Гледайте обаче колко много новости никнат в градовете.

Що се отнася до западната криза, мисля, че за Китай тя дойде навреме - тъкмо след експортноориентираното си натрупване на капитали е момента да се раздвижи вътрешното потребление, а това са милиард и половина потребители, чиито доходи тепърва могат да растат!

Има 3-ти елемент в китайското уравнение - освен здрава държавна власт и свободна икономика има и дълбока национална традиция и консервативен дух.

Да, Китай е по-назад от Япония, но я вижте пътя му! Скоростта, темповете, мащабите. Не ви ли напомня нещо на Япония през 50-тте, или на Тайван,Хонгконг, Сингапур? ;) Точно това става сега там, и то в грандиозен мащаб.

Демографския проблем на Китай не е за намаляващо население, а за излишъци от население. Защо ли си мисля, че в скоро време ограниченията за второ дете ще отпаднат...

В Китай има много народи, но 80% са хан. Това, съчетано с абсолютната цифра на населението и с това, че останалите 20% са други около 399 народности е впечатляващо стабилно превъзходство на основният етнос.

Дали ще може да се ориентира към високи технологии? Ами те от 30 години образоват де що има народ, а китайският народ е упорит, трудолюбив и умен. Резултатите вече са налице - поне половината от това, на което пиша сега, е направено в Китай -нещо, което преди 10 години щеше да е символ на моментално разваляне, днес си работи съвсем спокойно. Не мисля, че тук трябва да има притеснения, включително и по отношение на намаляване на производителността на труда.

В това отношение Китай има всички данни (е, с изключение на перфекционизма) на Япония от 60-тте години на 20-ти век.

А конкуренцията - Индия не е серизоният му конкурент, нейното население няма тези социалнопсихологически дадености. А и всеки нормален държавник трябва да търси конкуренция - нищо няма да повиши нивото на страната му така, както добрата конкуренция...

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И космически кораб изстреля, и човек в Космоса прати...

Беше въпрос на престиж. Нещо като спорта - и там Китай станаха много добри, но полза за хората никаква. Тоя филм сме го гледали в СССР. ;)

...и влак-стрела си направи съвсем сам, периодично открива най-големите и най-дългите мостове в света, побеждавайки собствените си предишни рекорди, строи като изоглваен.

Ето нещо по въпроса:

Тук е мястото да припомня и за скандала, свързан с регионалния (Интерсити) влак „Трансрапид”, произведен от Сименс и Тисен-Круп, който бе закупен от китайците за да обслужва района на Шанхай, но след това беше „изкопиран” от тях. Днес китайският вариант на немския влак обслужва редица други градове в страната, без производителите му да разполагат с официален лиценз.

http://geopolitica.eu/2006/broi32006/520-germanskata-ikonomicheska-ekspanziya-v-aziya-

Т.е. Китай си прави влаковете, както ние едно време компютрите - съвсем сами. :biggrin:

Проблемът на такова правене "съвсем сами" е, че тези постижения не са паднали от небето, а са резултат от сериозни изследвания и разработки. С други думи - на крадящата страна е необходим постоянен икономически шпионаж, за да обновява технологично изкопираното изделие. Така или иначе, лошото прилагане на патентното право ще е проблем пред Китай в един бъдещ момент.

А за мостовете какво да говорим? Китайските специалисти строят само в Африка. За Китай предпочитат да се доверят на чужденци. То и в Дубай има сума ти чудеса, но са построени пак от чужди специалисти.

Редактирано от Михов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На Китай обаче явно помага.

Дали помага или не ще можем да преценим след определено време - 50 години да речем. Засега е факт, че в Китай има сериозна корупция. Според мен ще става все по-голяма. Културни особености.

Демографския проблем на Китай не е за намаляващо население, а за излишъци от население. Защо ли си мисля, че в скоро време ограниченията за второ дете ще отпаднат...

Те ще отпаднат, защото населението застарява.

Но Китай да е страна за още население? Едва ли. И сега проблемите, които имат с наличното са страшни.

А конкуренцията - Индия не е серизоният му конкурент, нейното население няма тези социалнопсихологически дадености. А и всеки нормален държавник трябва да търси конкуренция - нищо няма да повиши нивото на страната му така, както добрата конкуренция...

Индия има всички шансове също да се превърне в бъдеща фабрика на света. Всеки може да прави тениски и пластмасови джунджурии. Индия също е ядрена и космическа сила. Но Индия Китай може и да стане, но Япония никога. Въпросът е дали Китай може да стане Япония?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...