Отиди на
Форум "Наука"

Превръща ли се ,,Стара Европа" в гето?


Recommended Posts

  • Потребители

Май забравихме че най-голямото гето на Европа (ЕС) са Балканите..

Не разбирам смисъла на така формулираните тези и акценти, освен като да се пооплюят, изклюкарят и посочат "виновните" - които "ествествено" са "лошите" "манговци" и "тарамбуки" (араби, пакистанци и турци)..

--

Балканският "материал" (в очите на тези които пишат статиите - в случая това са "белите хора" от Германия) не превъзхожда по нищо североафриканския и близкоизточния "материал"! Със сигурност в "белите страни" на българите се гледа с по-лошо око, отколкото се гледа на тарамбуките..

Същото и в Щатите: българите и източноевропейците са в "категорията" на латиносите и китайците..(неграта са "втора категория", латиносите - "трета")

/Обективно българите имаме само една (или две) по-приемлива за белите хора черта, или културна особеност, от "тарамбуките": ние сме по-работливи, и с по-гъвкава култура от "тарамбуките". Тези ни добри качества, обаче не са достатъчни за да направят "квартала" ни - "добър", или поне "втора категория", а нас - хора от "добрият квартал"/

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 110
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

Ако това беше вярно, тук щеше да е като в Африка. Културите се различават и във "вертикално" отношение и скалата не е двустепенна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ако това беше вярно, тук щеше да е като в Африка. Културите се различават и във "вертикално" отношение и скалата не е двустепенна.

Както винаги правиш обобщения, но без каквато и да е информативност, и без коректност..

Не сме като арабите - обясних по какво се различаваме какво ни различава, ако искаш да ми опонираш трябва да си по- информативен и коректен.. Какво значи различие във "вертикално отношение"? Дай дефиниция, и/или препратки!

Кое "не е вярно" и кое е "вярно"?

Ако това което си мисля че си представяш, беше вярно, то тука щеще да е като в Германия или Австрия!

Ама не е!! :)

Местните българчета в Холандия могат да обяснят кое как е, но ме съмнява, че някои хора могат да разберат и възприемат нещо - каквото и да е, когато не съответства на фантазиите и желанията им..

Българските американци могат да обяснят същото за отношенията на "белите хора" към тях..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Модератор Военно дело

Ник, хайде сега ще си говориме неверни неща. Български емигранти в европа и сащ има още от края на 19 век. Тоест, това са повече от 2-3 поколения. Ти да си чул внуци и правнуци на български емигранти да взривяват с вик Христос е велик? Дали тия внуци въобще знаят български? Дали те въобще се сещат че предците им са българи? Дали някой около тях също се сеща че техните предци са българи? Тоест, българите още в първото поколение се интегрират, а вече през второ-трето се асимилират. Децата и внуците на нашите емигранти вече не са българи, а американци, англичани и прочее.

И не разбрах кое и е лошото на Османската империя че не щеш да живееш там? Приемаш исляма, забравяш българския език и бългския си произход, преставаш да се чувстваш българин, говориш с омерзение за "тъпите бг та", като говориш за османлийте и добре уредената им държава мед ти капе на устата. Намираш си работа (защото вече си османлия), получаваш хубави пари, купуваш си хубав арабски кон с който се перчиш на мегданя, купуваш си чифлик, занимаваш се с алъш-вериш. Местните турски големци почват да ти казват "Мархаба" като се срещнете по улицата, дет се вика "Гел кефим гел".

Я, ма аз май описвам мечтите и поведението на съвременния български емигрант.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ако си мислиш че някой смята българите за "бели хора", ще ти кажа че много грешиш.

http://www.dnevnik.bg/evropa/novini_ot_es/2011/07/01/1115825_vlizat_v_sila_novite_ogranicheniia_za_bulgarski/

http://www.glasove.com/holandiya-prepotvurdi-pozitsiyata-si-da-spre-bulgariya-za-shengen-plevneliev-s-nov-gaf-16226

Холандия препотвърди позицията си да наложи вето на българското членство в Шенген. Това стана ясно след среща на кандидатите за президент и вицепрезидент от ГЕРБ Росен Плевнелиев и Маргарита Попова с холандския посланик в София Карел ван Керстен. Въпреки острите изказвания на външния министър Николай Младенов, който преди дни атакува холандската позиция, Ван Керстен беше категоричен, че правителството му ще наложи вето на България, защото страната не полага достатъчно усилия в борбата с корупцията и организираната престъпност.

---------------------

Второто и третото поколение българи са американци, не визирам тях.

Ето ти факти: Българите емигранти в САЩ (например инженерите) заемат по-нископлатените работни места, спрямо колегите им американци, или получават по-малки заплати за същата работа, която свършват/вършат американците.

---

К'ви са тея османски империи които ти смушават сънищатата? Има медикаменти за тези неща..

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Просто казвам, че нищо в тоя свят не се променя. Апропо и турците не са обичали първото поколение мюсюлмани и са ги наричали дьонмета-изменници. Ама това е нормално, никой и никога не е обичал изменниците.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ник, хайде сега ще си говориме неверни неща. Български емигранти в европа и сащ има още от края на 19 век. Тоест, това са повече от 2-3 поколения. Ти да си чул внуци и правнуци на български емигранти да взривяват с вик Христос е велик? Дали тия внуци въобще знаят български? Дали те въобще се сещат че предците им са българи? Дали някой около тях също се сеща че техните предци са българи? Тоест, българите още в първото поколение се интегрират, а вече през второ-трето се асимилират. Децата и внуците на нашите емигранти вече не са българи, а американци, англичани и прочее.

И не разбрах кое и е лошото на Османската империя че не щеш да живееш там? Приемаш исляма, забравяш българския език и бългския си произход, преставаш да се чувстваш българин, говориш с омерзение за "тъпите бг та", като говориш за османлийте и добре уредената им държава мед ти капе на устата. Намираш си работа (защото вече си османлия), получаваш хубави пари, купуваш си хубав арабски кон с който се перчиш на мегданя, купуваш си чифлик, занимаваш се с алъш-вериш. Местните турски големци почват да ти казват "Мархаба" като се срещнете по улицата, дет се вика "Гел кефим гел".

Я, ма аз май описвам мечтите и поведението на съвременния български емигрант.

Поздравления за аналитичността Фружин!

Много точно си го описал, колкото и да е неприятно на някои от българите!

Много на място казано!

Съжалявям само, че съм достигнал лимита си за гласуване, за да напиша и и аз един плюс!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В Америка не негрите, а латиносите са "втора ръка". Може латиноси работят като продавачи, а негрите - най-много като чистачи. Това е. Затова има и толкова негри-войници, защото работата е по-добре платена...

Както се вижда в Гърция палят, трошат, и хвърлят бомби и пенсионери... това може да се случи и по на Запад след 30 г., когато пенсионните системи фалират тотално.

Колкото до асимилацията на имигрантите, на различни места е различно. примерно в Германия италианците-имигранти са на едно от най-долните социални стъпала, редом с мароканците. И им е трудно да се асимилират. За българите е трудно да се каже (защото са прекалено отскоро там), но ми се струва, че вървят по пътя на италианците.

Редактирано от Perkūnas
Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребители

Просто казвам, че нищо в тоя свят не се променя. Апропо и турците не са обичали първото поколение мюсюлмани и са ги наричали дьонмета-изменници. Ама това е нормално, никой и никога не е обичал изменниците.

Пишеш глупости. Никой от българските емигранти в Западна Европа не си сменя етническата принадлежност, още по-малко си религията..

Българите не са харесвани:

-Като хора, които не могат да се интегрират като научат местния език, и остават впечатление за капсулираност и изолираност.

Познавам лично българи, завършили образованието си в западна страна и работещи в местна фирма, които след 5-6 години учене и работа в съответната стара все още не са научили местния език, и породължават да използват английски.

-Защото българите идват/произлизат от родова култура и имат по-родова култура от западняците.

-Защото западняците изпитват страх: а) от заемането на работните им места работните им места, и б) защото не искат други да ползват социаните им придовивки.

-В Германия са традиционно скептични и недоверчиви към източноевропейците/източногерманците: според проучване на Pew Research Center, около 65 процента от германците не желаят източноевропейци за съседи.

/В по-северните страни (Скандинавските, вкл Холандия, и в Англия), в които тревожността в културата е по-ниска от тази в Германия, или "ниска" - процентът на тези, които не желаят източноевропейци за съседи. е 2 или 3 пъти по-нисък../

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пишеш глупости. Никой от българските емигранти в Западна Европа не си сменя етническата принадлежност, още по-малко си религията..

Българите не са харесвани:

-Като хора, които не могат да се интегрират като научат местния език, и остават впечатление за капсулираност и изолираност.

Познавам лично българи, завършили образованието си в западна страна и работещи в местна фирма, които след 5-6 години учене и работа в съответната стара все още не са научили местния език, и породължават да използват английски.

-Защото българите идват/произлизат от родова култура и имат по-родова култура от западняците.

-Защото западняците изпитват страх: а) от заемането на работните им места работните им места, и б) защото не искат други да ползват социаните им придовивки.

-В Германия са традиционно скептични и недоверчиви към източноевропейците/източногерманците: според проучване на Pew Research Center, около 65 процента от германците не желаят източноевропейци за съседи.

/В по-северните страни (Скандинавските, вкл Холандия, и в Англия), в които тревожността в културата е по-ниска от тази в Германия, или "ниска" - процентът на тези, които не желаят източноевропейци за съседи. е 2 или 3 пъти по-нисък../

В едно изследване от преди няколко години българските студенти в Германия бяха на второ място след китайските.

http://www.google.bg/url?sa=t&source=web&cd=2&ved=0CCcQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.dw-world.de%2Fdw%2Farticle%2F0%2C%2C3486385%2C00.html&ei=dUKcTqzFLs2k4ASQ8oCEBA&usg=AFQjCNE4o3eOscD83wSb4rhCbD3iXvZSTA

Е аджиба, и те ли не са научили местния език и ползват английски? Или такава е нагласата при определени политсреди, така да се твърди?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

В едно изследване от преди няколко години българските студенти в Германия бяха на второ място след китайските.

http://www.google.bg/url?sa=t&source=web&cd=2&ved=0CCcQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.dw-world.de%2Fdw%2Farticle%2F0%2C%2C3486385%2C00.html&ei=dUKcTqzFLs2k4ASQ8oCEBA&usg=AFQjCNE4o3eOscD83wSb4rhCbD3iXvZSTA

Е аджиба, и те ли не са научили местния език и ползват английски? Или такава е нагласата при определени политсреди, така да се твърди?

Perkunas трябва да каже за българските студенти в Германия..

Но виж какво пише Perkunas (който е от шест години там) по-горе за българите в Германия:

Колкото до асимилацията на имигрантите, на различни места е различно. примерно в Германия италианците-имигранти са на едно от най-долните социални стъпала, редом с мароканците. И им е трудно да се асимилират. За българите е трудно да се каже (защото са прекалено отскоро там), но ми се струва, че вървят по пътя на италианците.

--

Пич, няма ли най-накрая да напишеш нещо адекватно в отговор към мен? Какви са тези "политсреди".. Нямам общо с някакви "политреди". Познавам лично българчета в Холандия и пиша от личен опит, както написах по-горе..

това е за Холандия:

International Students

Foreign students can enroll in courses taught in Dutch if they have the language skills necessary but there are many programs now offered in English at many universities and universities of applied sciences. A list of programs taught in English can be found at the NUFFIC website

http://netherlands.world-education.bg/index.php?m=107&lang=1&state_id=223&type=4&

id_zav=488

http://netherlands.world-education.bg/index.php?m=107&lang=1&state_id=223&type=4&id_zav=417

http://netherlands.world-education.bg/index.php?m=107&lang=1&state_id=223&type=4&id_zav=485

http://netherlands.world-education.bg/index.php?m=107&lang=1&state_id=223&type=4&id_zav=841

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е прочетох за Холандия, обучението на английски, пък после не искали да учат холандски :biggrin:

Колко говорят холандски в Европа, и въобще по света. Да, забравих Суринам.

Редактирано от kramer
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е прочетох за Холандия, обучението на английски, пък после не искали да учат холандски :biggrin:

Колко говорят холандски в Европа, и въобще по света. Да, забравих Суринам.

В Холандия и младо и старо префектно говори на английски. Защо ти е да учиш холандски, когато всички те разбират?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В Холандия и младо и старо префектно говори на английски. Защо ти е да учиш холандски, когато всички те разбират?

ако не можеш да си отговориш на този въпрос няма смисъл да се дискутира ...

много руснаци процедираха по същия начин в БГ ... това което може би не забелязваха е, че предизвикват раздразнение и много вратички бяха затворени за тях ...

по въпроса за БГтата в Европа ... основната маса от тях се състои от неинтегрирани, ниско платени индивиди с лоши езикови познания, които дори визуално се отличават от местните (в по-северните държави разликата е по-значима) ... и да повечето от тях не ги харесват ... и аз не ги харесвам ...

а за изключенията ... да навсякъде има изключения ...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
а за изключенията ... да навсякъде има изключения ...

Всякакви хора има. Някои са отишли да берат ягоди или да ограбват банкомати, но има и такива, които са заминали да специализират и да работят на добре платени позиции. А в Зап. Европа и САЩ те оценяват най-вече по умствения багаж, особено сега, когато има глад за кадри.

Е, винаги има и предразсъдъци сред по-неинтелигентните слоеве на местното население, което се впечатлява от криминалните хроники, ама това си е в реда на нещата.;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Невски, първо в България руснаците никой не ги е ограничил :biggrin: ,

второ за Западна Европа съдиш по паплачта дето се е насмела там, включително и в Англия.

Редактирано от kramer
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всякакви хора има. Някои са отишли да берат ягоди или да ограбват банкомати, но има и такива, които са заминали да специализират и да работят на добре платени позиции. А в Зап. Европа и САЩ те оценяват най-вече по умствения багаж, особено сега, когато има глад за кадри.

Е, винаги има и предразсъдъци сред по-неинтелигентните слоеве на местното население, което се впечатлява от криминалните хроники, ама това си е в реда на нещата.;)

на запад те преценяват първо по дрехите, после как говориш, как се държиш и най-накрая стигат до умствения багаж ... особено на добре платените позиции ...

и 99% от БГтата на запад не са на добре платени позиции ... за което има много добри причини ...

моите предрасъдъци спрямо източно-европейската паплач, циганите, арабите, пакитата и индийците са много по силни от тези на местните ... без да съм сред по-неинтелигентните слоеве ...

както казваше един мой приятел, с 'бгата да се разправяш не си е работа или ти искат пари на заем или да ти карат колата или да ти чукат жената' ... книга може да се напише по въпроса, ама айде да не навлизаме в подробности ...

румънците са същия хаос и простотия като бгтата с изключние на интелектуалците от западна румъния ... които са малко по-друг тип хора ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е, аз имам щастието да поддържам контакти с 1% от чужбинските българи, които не влизат в черния ти списък. Иначе прекалено много генерализираш, но може би си имаш основателни причини за това. Явно контактуваме с хора от различни среди. :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, аз имам щастието да поддържам контакти с 1% от чужбинските българи, които не влизат в черния ти списък. Иначе прекалено много генерализираш, но може би си имаш основателни причини за това. Явно контактуваме с хора от различни среди. :smokeing:

аз избягвам да контактувам с БГта, точно защото съм от този един процент ...

в града, в който живея има 3ма фармацевти от БГ и всички други са шофьори и чистачки (няколко стотин човека) ... нямам нищо против тях и работата им ... но нито има за какво да си говорим, нито причина да се мешаме ...

почти навсякъде е така ... в един от най-големите градове в северна англия има - двама лекари, една зъболекарка, 2ма зъботехника, един геолог от БГ и няколко финансиста ... и хиляда от другите ...

това е конкретиката, а ти като не ходиш на БГ сбирки в чужбина (то и аз вече не ходя), няма как да я усетиш ...

това, че си се виждаш с бившите състуденти те като си идват в БГ, не значи, че си имаш каквато и да било представа какъв е средностатистическия българин в западна европа ... а той е именно както е описано по-горе - прост, необразован, с лоши езикови познания, неинтегриран и т.н. ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

аз избягвам да контактувам с БГта, точно защото съм от този един процент ...

в града, в който живея има 3ма фармацевти от БГ и всички други са шофьори и чистачки (няколко стотин човека) ... нямам нищо против тях и работата им ... но нито има за какво да си говорим, нито причина да се мешаме ...

почти навсякъде е така ... в един от най-големите градове в северна англия има - двама лекари, една зъболекарка, 2ма зъботехника, един геолог от БГ и няколко финансиста ... и хиляда от другите ...

това е конкретиката, а ти като не ходиш на БГ сбирки в чужбина (то и аз вече не ходя), няма как да я усетиш ...

това, че си се виждаш с бившите състуденти те като си идват в БГ, не значи, че си имаш каквато и да било представа какъв е средностатистическия българин в западна европа ... а той е именно както е описано по-горе - прост, необразован, с лоши езикови познания, неинтегриран и т.н. ...

Е, щом си отдиференцирал колегите фармацевти и медици от останалите, значи не си толкова черноглед. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Чета Невски и ... нещо от тоя род. Има нещо в нас, което адски ни пречи. Много е сложно да се обобщи, но сякаш е някакъв комплекс, който се мъчим да замажем със стремежа си да изпъкнем. И ако това е да изпъкнем пред сънародника, и особено спрямо някой чужденец - тогава сякаш имаме някакво удовлетворение.

Но професията и за мен не е от значение, познавам шофьори, с които имам какво да говоря и по-"висока" категория професионалисти, с които нямаме обща приказка. Имам колежка (физичка) с публикации, но и с нея ми е някак трудно. Всичко зависи от Човека. И професията е една малка част от него. А Човека, всъщност е едно доста по сложно нещо и Човека е който ни допада или не, а не някое негово проявление.

Башка чешити сме си :)

когато си в БГ имаш огромен избор от хора, които си говорят на твоя език и познаваш от години ...

като отидеш в чужбина преминаваш през няколко фази ...

1 фаза: ослушване и оглеждане докато се установиш

2 фаза: радваш се на всеки контакт с местни и сънародници защото си самотен

3 фаза: намираш си своя среда, която изключва 99% от сънародниците ти

не заради професията им а поради други причини ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
3 фаза: намираш си своя среда, която изключва 99% от сънародниците ти

Което е напълно нормално. Това показва, че си се интегрирал. Тези които не достигат до тази фаза, стоят там, подработват и се връщат в България. За разлика от българите, арабите и негрите се заселват в компактни маси и си живеят помежду си. Ако си домошар и няма належаща причина да излезеш от квартала си, може и цял живот да си живееш в арабския квартал в Лондон и даже да не разбереш, че не си в Пакистан. Ето това е разликата между българи и тарамбуки. Затова и е невъзможно тяхното интегриране, те са сплотени. Хиляда българи разпръснати из един град са просто гастарбайтери, но 1000 пакистанци живеещи в своя си квартал са вече етническа група. Част от българите ще се върнат, част ще се интегрират и децата им ще са вече англичани, докато пакистанците ще си останат стабилно ядро, няма да си тръгнат, няма да се интегрират, децата им няма да са англичани...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи за Германия - да, има много български студенти (не мога да кажа дали бройката им се увеличава или намалява напоследък). В моя факултет (математика и информатика) студенти-българи има само двама (плюс 1 аспирант, мене самия), по думи на приятелката ми (от биологическия) там българи нямало. Познавам обаче няколко българи от университети в други градове, които се занимават с природни науки. Познавам и хора, които си намериха добре платена работа след като завършиха, но за това, повярвайте ми, се иска перфектен немски. От масовата група (икономика, социални и хуманитарни науки, вкл. археология и подобни екзотични специалности) обаче доста солиден дял не завършват, защото се захващат да бачкат на черно от 1 курс, но ползват студентско намаление за транспорта, което ти спестява много пари. Това да се каже те прави мобилен срещу много ниска сума (около 100 евро на семестър струва студентската карта).

След като системата за контрол във вузовете се позатегна от Меркел, вечните студенти и фантомчетата (вкл. и немските такива) май намаляха. Имаше доста такива през 2005-7 (които се записваха за студенти, за да получат студентска виза и намалението), но реално бачкаха като чистачи на частни домове, детегледачки, касиери в Лидъл, разносвачи на пици, в цехове за готови храни, естествено на черно. За това не ти трябват особени познания по език. Да не говорим, че познавам и тарикати, които получават пари от родителите си за да следват, но не си взимат изпитите, а само бачкат на черно.

Китайските студенти не се занимават с такива неща, защото почти всички са на стипендия от китайското министерство и са там, за да научат нещо (или да копнат туй-онуй). Китайците са най-много и при аспирантурите от всички чужденци, където българите са по-малко и от австралийците.

След 2007 г. визите за всички категории бяха премахнати, естествено потокът от нелегални бачкатори се засили, плюс контингент "криминоген та дрънка" (навърта се предимно около гарите). Напълни се с проститутки-циганки, в големите градове в Северна Германия (Берлин, Хамбург и Бремен) примерно били няколко хиляди. Пътувайки с Уизеър по линиите София - Дортмунд или София - Хаан, може да се убедите, че има и доста цигани в чужбина, както и с какви ли не други шарени-марени БГ типове. Най-интересната летищна история беше как полицията ексортира 2-ма българи (подчертавам не бяха цигани или турци) до самолета на БГ Ер през юни, на който пътувах и аз от Франкфурт до София.

Българи-лекари или зъболекари в моя град не съм видял (поне не в телефонния указател), но има унгарци и румънци.

За Холандия не мога да споделя никакви впечатления, понеже никога не съм бил там, но предполагам, че използват английския език заради близостта си до Англия и за да се конкурират с техните университети (а и са малка държава). В Германия и обучението по чужди езици не е било особено развито преди 20-25 години. Може би след 10 години няма да е така.

За италианците: с огромно съжаление установих миналата събота, че италианската сладкарничка в моя квартал, където правеха супер италиански сладолед (и то от 1957 г.), е окончателно превзета от една гадна немска верига дрогерии. Явно фамилията (вкл. и бабата-собственичка) се е изнесла обратно към Калабрия....

Редактирано от Perkūnas
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Значи за Германия - да, има много български студенти (не мога да кажа дали бройката им се увеличава или намалява напоследък). В моя факултет (математика и информатика) студенти-българи има само двама (плюс 1 аспирант, мене самия), по думи на приятелката ми (от биологическия) там българи нямало. Познавам обаче няколко българи от университети в други градове, които се занимават с природни науки. Познавам и хора, които си намериха добре платена работа след като завършиха, но за това, повярвайте ми, се иска перфектен немски. От масовата група (икономика, социални и хуманитарни науки, вкл. археология и подобни екзотични специалности) обаче доста солиден дял не завършват, защото се захващат да бачкат на черно от 1 курс, но ползват студентско намаление за транспорта, което ти спестява много пари. Това да се каже те прави мобилен срещу много ниска сума (около 100 евро на семестър струва студентската карта).

След като системата за контрол във вузовете се позатегна от Меркел, вечните студенти и фантомчетата (вкл. и немските такива) май намаляха. Имаше доста такива през 2005-7 (които се записваха за студенти, за да получат студентска виза и намалението), но реално бачкаха като чистачи на частни домове, детегледачки, касиери в Лидъл, разносвачи на пици, в цехове за готови храни, естествено на черно. За това не ти трябват особени познания по език. Да не говорим, че познавам и тарикати, които получават пари от родителите си за да следват, но не си взимат изпитите, а само бачкат на черно.

Китайските студенти не се занимават с такива неща, защото почти всички са на стипендия от китайското министерство и са там, за да научат нещо (или да копнат туй-онуй). Китайците са най-много и при аспирантурите от всички чужденци, където българите са по-малко и от австралийците.

След 2007 г. визите за всички категории бяха премахнати, естествено потокът от нелегални бачкатори се засили, плюс контингент "криминоген та дрънка" (навърта се предимно около гарите). Напълни се с проститутки-циганки, в големите градове в Северна Германия (Берлин, Хамбург и Бремен) примерно били няколко хиляди. Пътувайки с Уизеър по линиите София - Дортмунд или София - Хаан, може да се убедите, че има и доста цигани в чужбина, както и с какви ли не други шарени-марени БГ типове. Най-интересната летищна история беше как полицията ексортира 2-ма българи (подчертавам не бяха цигани или турци) до самолета на БГ Ер през юни, на който пътувах и аз от Франкфурт до София.

Българи-лекари или зъболекари в моя град не съм видял (поне не в телефонния указател), но има унгарци и румънци.

За Холандия не мога да споделя никакви впечатления, понеже никога не съм бил там, но предполагам, че използват английския език заради близостта си до Англия и за да се конкурират с техните университети (а и са малка държава). В Германия и обучението по чужди езици не е било особено развито преди 20-25 години. Може би след 10 години няма да е така.

За италианците: с огромно съжаление установих миналата събота, че италианската сладкарничка в моя квартал, където правеха супер италиански сладолед (и то от 1957 г.), е окончателно превзета от една гадна немска верига дрогерии. Явно фамилията (вкл. и бабата-собственичка) се е изнесла обратно към Калабрия....

"+"!

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...