Отиди на
Форум "Наука"

Навършиха се 100 г. от рождението на Тодор Живков


Recommended Posts

  • Потребител

Ще използвам популярната тема, за малко оф топик, за да задам въпроса. Защо по дяволите падна комунизма? Аз лично още не мога да намеря истинския отговор на въпроса.

Отговора веднага изплува - ограниченият кръгозор на управляващите, като най-общо понятие. Ако се наложи, ще изброя какво включва.

ПП - Все едно от овчарин да искаш да изготви бизнес стратегия за развитие на машиностроително предприятие.

Редактирано от БатеВаньо
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 87
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Ще използвам популярната тема, за малко оф топик, за да задам въпроса. Защо по дяволите падна комунизма? Аз лично още не мога да намеря истинския отговор на въпроса. Казва се, не издържал икономическата надпревара. Не съм съгласен. Границите бяха затворени. Съвсем спокойно можеше да си ползваме кои дае технологии от 50 те и все тая. Ето това става в КНДР, ползват ужасно стара техника, и въобще не им пука. Какво значение има по модерната технология, след като границата е затворена и конкуренция няма? Много пари били давани за въоражение. ОК-това е така, но още от карибската криза става пределно ясно, че ядрена война няма да има. В края на 80 те руснаците имат толкова ядрено оръжие, че могат спокойно да разпуснат цялата си армия. Американците никога нямаше да ги нападнат, ако цената на победата е изпепелена от ядрени взривове земя. Тоест, можеше без проблем армията да намали численноста си.

Теоретично можеше до безкрай да произвеждаме некачествена продукция, да я изнасяме за СССР и оттам да внасяме също толкова некачествена тяхна.

Другото важно нещо, пропагандата работеше отлично. Поне половината от хората вярваха, че при нас е по добре от САЩ. За останалата половина се грижеше прекрасно смазаната машина на ДС. Съпротивата беше минимална, да не кажем околонулева. Вижте Корея и Куба. Бедни са, народа умира от глад в буквалия смисъл на думата. Нямат никаква международна поддръжка, икономика им е ужасно стара и нерентабилна. И в резултат ... народа мирува. Тази система можеше, и все още го прави, да смачка всякаква вътрешна съпротива още в зародиш.

Щото не сме нито Корея нито Куба (и слава Богу за това!). И руснаците не са. Да не говорим за чехи, поляци и германци.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не трябва да се отрича направеното както преди 9-ти, така и след 9-ти. Не трябва да се руши а да се надгражда.

Определено е така, стига да е възможно. Опита обаче показва, че не винаги е възможно. По евтино е (значи и по-добро, не винаги разбира се) да е разруши старото вместо да се надгражда (т.е. да се приемат компромиси, които накрая взимат връх (почти)винаги). Тук (и не само тук) се плаче за разрушаването на Мавзолея. Защо бре джанъм? Та той се бе превърнал в обществена тоалетна. На пъпа на София. Да оставим даже това, че Г. Димитров не е искал да бъде мумия, а да си е погребан като хората. Кому бе нужен Мавзолея през соца? Това е лесен въпрос. Ама за к'во трябваше да бъде запазен? Ее това е още по-лесен! Няма за к'во. Добре! Какво бе направено след 9-ти? Оооо и сега сме 9-ти ;). Разруши се селското стопанство, градовете се напълниха с пролетарии (изкуствено разбира се), станахме сателит, не политически, а по-лошо - енергиен. Яко се напомпахме настроихме доста неща, като отровихме природата си. И после продал бил Костов Кремиковци за 1 $ ;). Хихихи. Кремиковци (както и поне 50% да не бъда краен) е грешка още от самото начало. И се е знаело и се е приемало. Както и поне 50% от начинаният (да не бъда краен само толкоз проценти).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Поне образованието е било на по-добро ниво .

Това е поредния мит! Дъщеря ми следва точно почти моите стъпки. Не защото я карам, просто така се получи. Започна в моето у-ще, продължи в моята гимназия. Страшно много си уважавам и у-щето и гимназията. Но се опитах да я спра (за гимназията). Само аз можех (щото и майка й и 90% от познатите са оттам) да я спра. Опитах, но не се получи, а пък съм и либерален баща. Смело мога да твърдя, че тя има по-добро обраование от мен на същите години! Ако някой оспорва ще споря, ама си има тема за това. Дааа аз четях Конфуций и Лао Дзъ в предоставените ми преводи, ма тя може да чете всичко. Категорично не съм съгласен! Когато бях в Алжир ми попадна класацията на "Монд" за университетите. СУ бе на 71-во място. Сега сме в 30-тицата. Според едно изследвне даже 'Бръшляновата лига' и английските еквивленти ни дишат праха. Не се хваля, просто децата са ни умни. А аз умея да работя с деца.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Определено е така, стига да е възможно. Опита обаче показва, че не винаги е възможно. По евтино е (значи и по-добро, не винаги разбира се) да е разруши старото вместо да се надгражда (т.е. да се приемат компромиси, които накрая взимат връх (почти)винаги). Тук (и не само тук) се плаче за разрушаването на Мавзолея. Защо бре джанъм? Та той се бе превърнал в обществена тоалетна. На пъпа на София. Да оставим даже това, че Г. Димитров не е искал да бъде мумия, а да си е погребан като хората. Кому бе нужен Мавзолея през соца? Това е лесен въпрос. Ама за к'во трябваше да бъде запазен? Ее това е още по-лесен! Няма за к'во. Добре! Какво бе направено след 9-ти? Оооо и сега сме 9-ти ;). Разруши се селското стопанство, градовете се напълниха с пролетарии (изкуствено разбира се), станахме сателит, не политически, а по-лошо - енергиен. Яко се напомпахме настроихме доста неща, като отровихме природата си. И после продал бил Костов Кремиковци за 1 $ ;). Хихихи. Кремиковци (както и поне 50% да не бъда краен) е грешка още от самото начало. И се е знаело и се е приемало. Както и поне 50% от начинаният (да не бъда краен само толкоз проценти).

Не става въпрос за мавзолея. Просто не трябва да се подхожда еднозначно. Ето аз например критикувам подтискането на човешките права при социализма, но не мога да отрека всичко построено при него(не мога да разбера защо някои хора имат нещо против енергетиката например), както и не мога да не псувам срещу изнасянето на няколко милиарда непосредствено след 10-ти ноември, не мога да не критикувам примерно изколването на бременните крави от елитни породи при закриването на ТКЗС, повечето от тук пишещите са градски чада, гледат пренебрежително на селското сттопанство, нда.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Когато бях в Алжир ми попадна класацията на "Монд" за университетите. СУ бе на 71-во място. Сега сме в 30-тицата.

Митак, би ли уточнил за каква 30-тица става въпрос. СУ определено не е сред 30-те топ-университети в света. Може би класация по държави?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В биографията на Тодор Живков едно нещо много ме е учудвало - как и защо докторката го е харесала? :sneaky2:

Е, той не е лишен от ум и качества.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Бил е красавец, като млад пролетарий.

todor-jivkov-mara-maleeva.jpg

Не се вживявай чак толкова. Младите хора поначало са си красиви.

А пролетарий Т.Ж. никога не е бил - работил е малко време като печатар, след това е станал професинален, т.е. на издръжка от БКП функционер. (Впрочем ако се чудите защо функционерите на БКП на средно ниво и нагоре така упорито са участвали в нея - "ми пари, бе", както би казал бай Тошо - плащало се е, а във времената на кризата от началото на 30-тте това хич не е без значение).

Основното занимание на Живков освен работата на не много високо ниво в партията е било играенето на карти. Малко хора се сещат, че той е бил завидно ловък картоиграч по селските кръчми и на други места, което вероятно доста му помага в бъдещите политически игри и блъфове.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Значи, поне за България не е точно така. Беше нещо подобно на Османската империя, огромния съветски пазар беше готов да погълне почти всичко произведено у нас, при това почти без значение на качеството. Екстензивното нарастване (да произведеш два пъти повече домати с два пъти повече разходи) не беше толкова трудно, по трудното е да произведеш повече домати при същите разходи. Отделно се поддържаше дефицит, за да са сигурни всичките печалби. Нали си давате сметка, че ТКЗС 1 може да произведе примерно 3 тона домати, но произвежда само 1, защото тогава по лошо управляваното ТКЗС 2 трябва да фалира и какво правим тогава с работниците му? В затворената икономика на соц лагера се изгради една логическа и работеща икономическа система, проблема беше, че тя неможе да работи ефикасно когато паралелно съществува и капиталистическа. Едната Германия прави мерцедес, а другата трабант.

Само че, Митко, това в СССР не беше точно пазар, а административно управлявано (следователно по предзадание объркано) голямо икономическо пространство. Да, България произвеждаше и изнасяше, но печалбите биваха профуквани.

Наистина, хората имаха пари, те не бяха проблем едно време, но във вечните дефицити на социалистическата икономика тия пари всъщност бяха скрито обезценени.

И фалити нямаше - ако някое предприятие закъса, първо му дават пари, дотации, така наречени, т.е. от парите, спечелени от другите предприятия, па после най-накрая му сменят директора.

Ако човек беше тогава на 40 и нагоре и нямаше големи претенции, животът беше много спокоен. За младежите беше досадно, но през 80-тте вече ставаше пак по-добре, че имаше нелегално видео и дънките се намираха по-лесно :))

И когато през 1987 г. дойде сервитьора със сметката, Т.Ж., вече стар и отнесен, се сети, че Горбачов дава шанс да се направи някаква макар стопанска реформа, само че златните времена бяха пропуснати.

И колко малко е било нужно - месеци само след издаването на Указ 56 и отпускането на частната практика, хората започнаха да изкарват пари!

Ще се учудите, но в периода 1988-1991 г. думите "той има фирма" бяха синоним на "той има пари". Обаче всичко това закъсня 20 г., да не говорим, че въобще не биваше да се случват събитията от 45 г. преди това.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, той не е лишен от ум и качества.

Бил е много добър политик за времето си. Той стои в челото на атаката срещу Трайчо Костов, след това успява да се пребори с изключително силна партийна опозиция. Аз съм сигурен, че ако беше по-млад, десетоноемврийския преврат нямаше да успее. Дори в реалността има разни опити за противодействие, от които Пенчо Кубадински доста се е притеснил.

Изобщо, притежавал е качества.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Несъмнено - иначе няма как нито да се окаже на този пост, нито пък да се задържи след Хрушчов. Така е, ако е бил по-млад доста неща е нямало да успеят, но то след 40 г. на власт и на 80 години никой не е в състояние да контролира нещата.

А задкулисната страна на миналото му има още какво да разкрива - дали е имал отношения с Гешев преди 44-та, какви ги е вършил точно на "Славянска беседа" като началник щаб на милицията, колко човека са му на съвестта и по-важното - кои и как се провря през иглените уши под з... стола, де, на Червенков...

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много българи казват и са убедени, че ние сме се отказали от необятния съветски пазар. Истината обаче е, че българското селско стопанство не беше създадено да функционира при капиталистически условия. Дори при комунизма то изпитваше остър недостиг от работна ръка. Ученици и работници биваха карани да прибират реколтата, т.н. бригади. При капитализма обаче, никой не може да ме застави да бера захарно цвекло. А реституцията? Всички си искаха земята, а тя беше кооперирана. Това пък означава разгром на ТКЗС-тата. Е, как ще поддържаме необятният руски пазар, даже само при тези две условия? Освен това руският пазар се оказа толкова гладен, че цялата продукция на ТКЗС-тата отиваше през Дунав мост. Всички от него време знаят какво се продаваше в магазините "Плод-зеленчук". Със София беше по-добре, но навсякаде се разчиташе на частните производители т.н. "самозадоволяване". Добре, с храната този номер става, но с другите неща? Или като искаш кола, ще си направиш!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не става въпрос за мавзолея. Просто не трябва да се подхожда еднозначно. Ето аз например критикувам подтискането на човешките права при социализма, но не мога да отрека всичко построено при него(не мога да разбера защо някои хора имат нещо против енергетиката например), както и не мога да не псувам срещу изнасянето на няколко милиарда непосредствено след 10-ти ноември, не мога да не критикувам примерно изколването на бременните крави от елитни породи при закриването на ТКЗС, повечето от тук пишещите са градски чада, гледат пренебрежително на селското сттопанство, нда.

О.к енергетиката значи? Че какъв е приноса на Живков? АЕЦ-а само Всъщност сме тотално енергийно зависими само от една д-ва. Което е грешка. А избора на д-ва е генерална грешка!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Митак, би ли уточнил за каква 30-тица става въпрос. СУ определено не е сред 30-те топ-университети в света. Може би класация по държави?

Ставаше въпрос за УНСС. Не зная как ги правят тези класации но УНСС бе класирано на 31-во място. Верно не е е в 30-тицата. Дискутирахме го на последната среща. Но не това е важното. Важното е, че нашите деца могат (и го правят) да учат където си искат, ние не можехме. И сега мога да изброя всичките щати и поне половината столицци (е остарях и почнах да забравям :(), но това не е е Знание, а информация. И то филтрирана информация. Сега няма филтър и казват, че е лошо? Но не е! КОЙ СИ ТИ, ЧЕ ДА СЛАГАШ ФИЛТЪР? Не крещя конкретно Кухулин, а по принцип ).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тодор Живков е роден на 7 септември 1911 г. в село Правец, Орханийско.

И починал на 5.08.1998.

Навремето една бабка отива при мавзолея на ЛЕНИН.

Охраната я пита:

-Какво желаете бабушка?

-Желая да говоря с товарищ Ленин.

-Не може.

-Защо? Тука пише Ленин и мисля тук живее. Или го няма?

-Не, не тук е. Ама е умрял. Мумия...

-Аааааха. Довиждане....

На другият ден пак иди и пак същият разговор. На третият същол

Четвъртият ден вече всички се вбесяват когато виждат бабката да иде към тях. Караулат вече от далече и вика:

-Бабушка коко пъти да ти казвам товариш Ленин е КОНЧИЛ, ПОЧИНАЛ, ПУКНАЛ!!!!!!!!!!! Вие не чувате или разбирате?

-Чувам, чувам...Разбирам, разбирам. Но какво да правя като ми прави кеф на ново, на ново и пак на ново да го чувамммм

:tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Не е баш така. Много малко бяха хората които си искаха земята. Младите са по градовете и въобще не им дреме, защото няма да ходят да я обработват. Незнам кои са тия умни млади хора, явно са в други градове, защото в Карлово не ги виждам. Дисциплина 0, обучение 0. Както казва една позната учителка (сега е пенсионерка, но преподава в село Песнопой че там никой друг не ще) "Не смеем да пишем двойки, нито да гоним от училище, защото като гоним деца и ще закрият училището, а нас ще ни уволнят". И това е масово, наскоро даже в университетите почнаха да вземат с двойки, ученето си е учене, ама салама е с пари.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дреме им Фружине и още как? Земята е пари.

Не си се огледал както трябва. Умни деца има навякъде. За с-мата учителката е права! Ама трябв да има с-ма, Дура лекс сед лекс (нарочно не го пиша на латиница, з да не ми се смеят). Тез хиляда и кусур лева (на ученик) не се дават на училището, за да живуркат учителите, а за да направят от ученика полезен гражданин. Друг е въпроса как те го разбират!

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Земята е пари, в смисъл да я вземат и да я продадът, не да я обработват. Е добре, знаеме, че от всяко дърво свирка не става. И както е казвал един от професорите в сарозагорския дето е учел брат ми "Като не искаш да учиш за ветеринар, иди стани овчар". Да, ама не, защото е отколешна истина, че за да не завършиш трябва да те блъсне кола. И как учителите да бъдат взискателни, като има вероятност заради това да си изгубят работата?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

О.к енергетиката значи? Че какъв е приноса на Живков? АЕЦ-а само Всъщност сме тотално енергийно зависими само от една д-ва. Което е грешка. А избора на д-ва е генерална грешка!

Този "АЕЦ" произвеждаше най-евтиният ток във Европа - 3ст. за Кв/ч, и новите господари на след-десетоноемврийските прозападно ориентирани марионетни правителства видяха много зор докато ги затворят. Първо ги подучиха да вземат метални проби от 1,2,3 и 4 реактори за да изготвят оправдания за затвярането им. Но ... стоманата от която са изработени се оказа, че превъзхожда в пъти канадските, френските и американски реактори и има петкратен запас.

След като технологично се оказа, че руските ВВР реактори са на практика вечни, задокеанските и

западниевропейските ни нови господари, в чиито ръце сме предадени след загубата на студената война, принудиха послушните ни правителства сами да затворят едни вече изплатили се, и модернизирани със вихрови кондензатори по всички изисквания на АЯР енергоблокове.

Печалбата от работата им, която се равнява на милиарди левове можеше да поддържа жизненото равнище на българските граждани на европейско ниво и щеше да напомпва пенсионните и здравно-осигурителните фондове.

Но политиката, която трябва да се провежда в нашата държава вече не предвижда повишение на благосъстоянието на българският народ, а тъкмо обратното - поддържане на масите на ръба на оцеляването ...

Редактирано от АспарухIYI
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Как го сметна? Построявнето и изследванията май не влиат в кюпа а? И к'во пра'им кат не ни дадът гориво или като нне ни взимат отпадъка? Ахаа как се е изплатил? Кога се е изплатил? Знаеш ли как се получват тез 3 стотинки? Безплатен обяд няма драги ми Аспарух, безплатно е само сиренцето в мишеловката.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Земята е пари, в смисъл да я вземат и да я продадът, не да я обработват. Е добре, знаеме, че от всяко дърво свирка не става. И както е казвал един от професорите в сарозагорския дето е учел брат ми "Като не искаш да учиш за ветеринар, иди стани овчар". Да, ама не, защото е отколешна истина, че за да не завършиш трябва да те блъсне кола. И как учителите да бъдат взискателни, като има вероятност заради това да си изгубят работата?

Ти какво желаеш? Крепостничество ли? Историята е доказала, че не е ефективно! Да не мислиш, че овчар е лесна работа? Май мисленето "Учи мама за да не работиш" е още живо, да ама не! Сега, а и винаги е в сила "Учи за да си намериш работа"!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ставаше въпрос за УНСС. Не зная как ги правят тези класации но УНСС бе класирано на 31-во място.

Това е, как да кажа, някакво недоразумение в българското интернет пространство. Може би са пропуснали две нули :laugh:

Класация #1: УНСС 2440-то място, СУ 754-то място;

Класация #2: УНСС 6249-то място, СУ 452-ро масто;

Аз така и не открих класация с български университет в топ 200...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не ми е под ръка информаията, но не беше българска. Аз пък не им вярвам толкоз, защото образованието ни до гимназиално ниво си е доста добро (и сега!). В университета вече трябва да си изграден.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Как го сметна? Построявнето и изследванията май не влиат в кюпа а? И к'во пра'им кат не ни дадът гориво или като не ни взимат отпадъка? Ахаа как се е изплатил? Кога се е изплатил? Знаеш ли как се получват тез 3 стотинки?

Безплатен обяд няма драги ми Аспарух, безплатно е само сиренцето в мишеловката.

Иди в АЕЦ-Козлодий, но не в дните на "отворени врати" понеже се падат в почивни дни а в работен ден.

На Контролно-пропусквателният пункт срещу показване на лична карта след половин час ще дойде придружител, който ще те заведе в Учебният център, там първо ще те ти предложат мултимедийна информация, но настоявай да се запознеш със цената на "старите енергоблокове" и помоли да ти искарат от SmartDoc документацията, от която се нуждаеш. Запознай се със разходите, работните проекти и инвестиционните дейности свързани със строежа и пусково-налдъчните работи по I-IV блокове, и тогава пак ще продължим дискусията.

Така само да ми пишеш поговорки и лозунги е несериозно някак, не смяташ ли?

Редактирано от АспарухIYI
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...