Отиди на
Форум "Наука"

"Пражкото гробище" от Умберто Еко


Recommended Posts

  • Потребители

Наскоро изпратих запитване до издателство "БАРД" , относно датата на излизане на "Пражкото гробище" от Умберто Еко.

Отговора беше приятно изненадващ - късната есен на 2011.

Книгата вече е бестселър в Италия,Испания, Аржентина и в други испаноговорещи страни,а английското издание излиза на 8 ноември.

Естеството на романа предизвика сериозни полемики по темата за антисемитизма, повдигайки отново въпроса за "Протоколите на Сионските мъдреци". Истинските фенове на Еко ,сигурен съм,приемат критиките към автора с тънка усмивка.

CementeryOfPrague.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Е, остава да чакаме с любопитство. "Тайнственият пламък..." беше интересен, но и може би малко разочароващ - разширени бележки върху пиемонтското детство в Социалната република на Якопо Белбо (онзи от "Махалото..."). Или може би на самия Еко. "Баудолино" (още един пиемонтец, хем от Фраскетата) също беше и хубав, и недотам. Мисля, че първите три романа на Еко бяха най-доброто от него. Особено "Махалото..." е наистина прекрасен и много, много забавен. Като за мен - негов връх.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Като поклонник на "Махалото... не мога да не споделя твоята гледна точка :good:

Точно по тази линия, чакам с нетърпение новата му книга.Явно тя се върти в главата на Еко от доста отдавна и неин зародиш открих именно във "Махалото...

73

име на файла: странният кабинет на доктор Дий

....Заминах заедно с Дий за Златния град. Вървяхме из тесни и вонящи улички, недалеч от еврейското гробище, и Дий ми каза да внимавам:

— Ако вестта за несъстоялата се среща се е разпространила, другите групи навярно вече действуват всяка за себе си. Страх ме е от юдеите, йерусалимците, имат много агенти тук, в Прага…

97

име на файла: завръщането на Сен-Жермен

...Трябва да преодолея изконното недоверие на последния от тях, Сионския мъдрец, който твърди, че е Ахасвер, Скитникът евреин, безсмъртен като мен. Не ми вярва, макар че ми се усмихва мазно в брадата си, още напоена с кръвта на крехките християнски дечица, които е свикнал да умъртвява в Пражкото гробище. Той ме знае като Рачковски, трябва да го надхитря. Давам му да разбере, че скринът съдържа не само картата, но и необработени диаманти. Зная притегателната сила, която необработените диаманти притежават за това племе на богоубийци. Той се запътва към своята участ, помамен от алчността, и към своя жесток и отмъстителен бог отправя проклятието си, умирайки, прободен като Хирам, и да го кълне дори му е трудно, защото не успява да изрече името му...

Редактирано от Voland
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

В есето "The Force of Falsity" от сборника "Serendipities: Language and Lunacy" 1998 , също засяга темата за мощта на Фалшификатите ("Протоколите на Сионските мъдреци") и техния широк отзвук в историята.

Редактирано от Voland
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Романите му се въртят около мотиви от "Махалото...". "Островът..." също беше пълен с неща а ла Тайната, която разкрива Мистерията, водеща към Секрета :) "Баудолино" просто си беше реверанс към Ековия, но и Белбов Пиемонт, както и към Тайната, Мистерията и пр. "Тайнственият пламък..." си беше завръщането на Белбо (и Еко) на тавана у дома, при старите комикси. В Пиемонт. Сега ще видим как стоят нещата и в новата книга. Но за мене "Махалото..." беше страхотна гавра с паранауките и конспирологиите. Хапче против данбрауновщина.

Апропо, попаднах на страхотния роман "Седмоцърквие" на Милош Урбан и го препоръчвам. Не само Еко пише за пражкото гробище :)

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Романите му се въртят около мотиви от "Махалото...". "Островът..." също беше пълен с неща а ла Тайната, която разкрива Мистерията, водеща към Секрета :) "Баудолино" просто си беше реверанс към Ековия, но и Белбов Пиемонт, както и към Тайната, Мистерията и пр. "Тайнственият пламък..." си беше завръщането на Белбо (и Еко) на тавана у дома, при старите комикси. В Пиемонт. Сега ще видим как стоят нещата и в новата книга. Но за мене "Махалото..." беше страхотна гавра с паранауките и конспирологиите. Хапче против данбрауновщина.

Апропо, попаднах на страхотния роман "Седмоцърквие" на Милош Урбан и го препоръчвам. Не само Еко пише за пражкото гробище :)

В едно интервю казва ..не е важно толкова, да имаш спомени, колкото винаги да си разчистваш сметките с тях... Явно е бил дете, което по-скоро само е търсило и си е създавало мирогледа за света(а може би всички сме такива) . Малкото селянче Баудолино и Пиемонтеца Роберто от Острова, които поемат на магически пътешествия; тромпета на Якопо и красивата Чечилиа и Проглеждането в ..Кралица Лоана.. със сигурност, са алегория към лични преживявания :good:

Така и не разбрах, защо въобще слагат копи-пейста Браун, до Умберто Еко.Всъщност знам. Някой,new Usa-PR, който е чел първите 5 глави на "Махалото.... си вика - Еййй, гледай и тука са преписали "Светата Кръв и Свещения Граал", същата работа. Ама как звучи: "Еко за обикновените хора" - Купувай! А " Махалато.. си прави гаргара точно с това! Красота :)

Аз лично съм, от хората, които толкова се наслаждават на ерудицията и сарказма на автора, че бих чел и детските му тетрадки :)

Благодаря, че ми обърна внимание на "Седмоцърквие", нов е за мен.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребители

Мога да определя романа, като вкусен десерт от блюдата, които ни е сервирал Умберто Еко.

Само не можах да разбера защо гласът на Ватикана, Лучета Скарафия така се е уплашила от капитан Симонини . Сигурно си е припомнила пасажа от "Моята борба" напомнящ, че щом "Портоколите" са толкова отричани не може да не са истина :) или е взела някой лев за реклама...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...