Отиди на
Форум "Наука"

Масови гробове и убийства през комунизма


Recommended Posts

  • Потребители
Павката Морозов (мисля беше) дето предал баща си пред партията и това беше пример за достойно поведение и висок морал.
Е, преди няколко години гледах американски филм с подобна насоченост - дъщеря предава баща си, че през ВСВ преследвал евреи. Но разликата между Павлик и въпросната кака са големи. Павлик издава баща си, който дори и воден от добри идеи е опасност за мира и спокойствието в страната, в която живее. Ама каката издава баща си десетилетия след концлагерите само за да задоволи еврейската жажда за мъст. Човека сгрешил преди десетилетия, но след това заживял почтено и не представлява опасност за никой (вкл. и без да членува в неофашистка организация) ... но дъщеря му трябва да го предаде и да бъде наказан само защото чифутското лоби в американската киноиндустрия жадува за преследване до гроб. И дори след това - имаше документален филм, за ексхумация с цел да се установи, дали погребания е Менгеле. За Павлик някак си го рабирам, ама тези творби на американската киноиндустрия - никак.

Но да оставим двойните стандарти и да се върнем към темата.

За Черната скала има документална книга със същото име на Георги Манов. Не знам обаче дали е издадена нацяло или само отчасти. В статия той описва още едно такова мероприятие:

На 4 срещу 5 октомври били убити в ракитака на местността Малчов лаг от с. Белчин:

Христо Бучов

Илия Каймаков,

Спас Благоев Мутафчийски

Спас Лазов Мутафчийски,

Димитър Пилищаров,

Станко Попов и

Стоимен Машов.

Двама от по-младите 19-годишния Ангел Бучов и 22-годишвия Коста Попов, макар и също да били отведени същата вечер били пощадени.

Личи си, че се е работело с революционен размах. :w00t:

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 156
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

Американската киноиндутсрия е пъстра работа, какво ли няма там.Тоя филм се казва "Музикалната кутия".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
"Съзнание"

На скрито нейде в тъмнината

спял Дяволът при Сатаната.

В необичайно кратък срок

родил им се любим отрок.

Тук свършва приказката стара,

тъй, с добродетелта на зверя,

без свян, без чест, без род, без вяра,

с душа престъпна и нечиста

е бил създаден... комуниста!

Йосиф Петров

И бил той пратен на Земата

да всява глад и кризи.

Невинни убивал

милост нямал .

Сърцето му ледено,

в мозъка празно.

В душата му дупка

в ръката му флага ,

флага на лениниста,

флага на сатаниста,

флага на смъртта .

И застанал той на трона

и избил милиарди хора.

Други останали гладни,

трети жадни .

Без гроб , без кръст ,

си отишли с мъст .

С мъст към Демона червен ,

С мъст към анти-христа дебел.

Добавка Йордан Цанков ;)

На някой места няма добра рима , ако искате ми помогнете да го оправа :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Американската киноиндутсрия е пъстра работа, какво ли няма там.Тоя филм се казва "Музикалната кутия".
Руската литература също е пъстра, но не виждам защо Павлик Морозов боде толкова очите на някои хора, а въпросната кака издала баща си само за да задоволи перверзен чифутски мерак да минава за героиня?

Рък и не бих казал, че точно киното на САЩ е пъстро. Типичния американски филм е как Героя трябва да направи нещо (не е задължително в това, което трабва да прави да има някакъв смисъл - способността да мисли не еот добродетелите на средностатистическия американец; на него ми стига да се каже че Героят е от добрите). Тутакси се появява едрогърда Гърла (няма значение дали Героят е в голям град, в пустината или на самотен остров - тя задължително се появява, средностатискичея амариканец хич и не се замисля откъде е цъфнала), с която героя изпълва задължителните 15 минути за секс от филма. Задължително има и Лош, с който Героят се бие поне 30 мин от филма. Накрая винаги се намират няколко фена, които апладорат Героя (и те като Гърлата задължително се появяват, независимо от времето и мястото). Та това е 90 % от американското кино.

А Велери Петров има доста интересно творчество. Може би е твърде мрачно за да стане класика. Но не ще й дума - интересна личност.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Руската литература е пъстра, но Павлик Морозов не е руска литература а комунистическа пропаганда. Каквото и да излезе от Холивуд, то си остава частно мнение и всеки може да му възрази /седя и гледам по телевизията някакви носят плакат на Буш с вампирски зъби и това никого не смущава/, докато Павлик е наложен на обществото, няма възможност за възражения, защото даже частно изразеното възражение се плаща с незаслужено жестока репресия, а в онези времена направо с концлагер.

Та затова Павлик Морозов боде повече отколкото оня не много умен филм за Будапеща.

ПП

Ти филм на М.Найт Шамалаян /все не мога да му уцеля индийското име/ си гледал, нали? Иначе средностатистическия екшън го описваш добре, ама аз например бих предпочел холивудските филми на Стенли Кубрик или "Последният самурай" ;) Не ся самоограничавай в удоволствието от киното, само защото нещо не харесваш името Холивуд:)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Правилно, защо не е имало съд. Отделно че в България фашизъм не е имало, това с монархофашизма бе невероятна глупост. Това е нещо като дървено желязо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
докато Павлик е наложен на обществото, няма възможност за възражения, защото даже частно изразеното възражение се плаща с незаслужено жестока репресия, а в онези времена направо с концлагер.
Е, хайде сега. Кой пък е бил пратен в концлагер защото не е одобрил постъпката на Павлик?

А и не съм толкова уверен, че е възможно съвсем свободно да се обсъди "Музикалната кутия". Една аргументирана кампания срещу филма тутакси може да бъде обявена за пропаганда на фашистки и антисемитски идеи.

И да направим една малка съпоставка:

Бащата на каката: действа според разбиранията на обществото, в което живее - в Германия преследват евреите и той го прави; в САЩ живее пък къто почтен гражданин според разбиранията на американското общество.

Бащата на Павлик: нарушава нормите на обществото, в което живее и с това може да причини смърт и страдание за близките и мтного хора около него.

Какво постига каката: задоволява нечие патологично желание за мъст. В това няма оправдание, защото пък се поставя въпроса щом се гони до дупка, не трябва ли да се накажат и тези дето разпнаха Христа (по библейското правило, че за греховете на бащите плащат потомците) ... А във всичко това не виждам нищо хубаво. Едно е да се преследва нещо, което е опасност за обществото, друго е да се търси отмъщение, като ловът на вещици започва да намирисва на болестно състояние.

Какво постига Павлик: в неговия град и в неговата страна да не стане като в Полша и Унгария. Звучи гордо, но тамошните пролети не постигнаха нищо освен смърт и разруха. Друго би било, ако бащата се е борел за световната революция, която да донесе социализъм и народна власт на запад. Тогава жертвите и разрухата са някъде там...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Прав си Галахаде, в момента за това че си фашист и расист гонят повече отколкото ако си фашист в СССР. Не забравяйте за единучен който бе осъден задето написал научно аргументирана книга отричаща холокоста. Както знаете отричането на холокоста е забранено в редица страни. Това ако не е тоталитаризъм, какво е. А какво да кажем за расизма (по тоя въпрос викам да отворя отделна тема), ако кажеш че негрите са по различни незабавно те обвиняват в расизъм, а за такова нещо, директно вкарват в затвора. А и на малоумния е ясно че хората не са еднакви.

Примерно се признава че различните породи кучета са различни, но хората- сакън, те са напълно и абсолютно еднакви, нищо че единия е черен като кюмюр и трябва да си сляп че да ти трябва повече от секунда да го различиш от европееца.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Е, Фружине, вярно си е каквото казваш...

Само жалко, че ние не сме европейци - за една секунда да ни погледнеш и си личи, че сме си баш мургави турци и веднага ще ни различиш от беличките европейци.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Их, пък ти пък сега, сър. Нищо славянско /или по-скоро друго ;)/ли не остана у нас, та да сме чак мургави турци :post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ми бах ли му, май само езика ;)

На външен вид поне само изключения и то редки, поне по моите наблюдения де. Може да има и райони по нашенско, където да има и по-светли хора, ама иначе средния българин си е ама баш турчин/арабин/да не кажа циганин. С немец/французин/белгиец/холандец (с тия имам "опит" ) просто няма начин да го объркаш, ама по никакъв начин :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е, хайде сега. Кой пък е бил пратен в концлагер защото не е одобрил постъпката на Павлик?

А и не съм толкова уверен, че е възможно съвсем свободно да се обсъди "Музикалната кутия". Една аргументирана кампания срещу филма тутакси може да бъде обявена за пропаганда на фашистки и антисемитски идеи.

И да направим една малка съпоставка:

Бащата на каката: действа според разбиранията на обществото, в което живее - в Германия преследват евреите и той го прави; в САЩ живее пък къто почтен гражданин според разбиранията на американското общество.

Бащата на Павлик: нарушава нормите на обществото, в което живее и с това може да причини смърт и страдание за близките и мтного хора около него.

Какво постига каката: задоволява нечие патологично желание за мъст. В това няма оправдание, защото пък се поставя въпроса щом се гони до дупка, не трябва ли да се накажат и тези дето разпнаха Христа (по библейското правило, че за греховете на бащите плащат потомците) ... А във всичко това не виждам нищо хубаво. Едно е да се преследва нещо, което е опасност за обществото, друго е да се търси отмъщение, като ловът на вещици започва да намирисва на болестно състояние.

Какво постига Павлик: в неговия град и в неговата страна да не стане като в Полша и Унгария. Звучи гордо, но тамошните пролети не постигнаха нищо освен смърт и разруха. Друго би било, ако бащата се е борел за световната революция, която да донесе социализъм и народна власт на запад. Тогава жертвите и разрухата са някъде там...

Много хора, и то болшинството са били в концлагери именно за приказки - за виц, за критика, за изказано недоволство, или пък за съобщение, че са приказвали. Имаше едно време един специфичен лаф : "Много говори" ...

В Унгария, не в Германия. и аз не го ценя високо тоя филм, но идеше реч за друго - на каката историята е един щрих от множеството американски мнения, а Павлик /впрочем имало е и други истории като неговата/- "повеля на партията" и което е по-лошо, цинична лъжа на тема селската съпротива срещу колективизацията и пр.

Пример - на Нюрнберския процес е подсъдим и адмирал Дьониц, като едно от обвиненията му е, че потапял с подводниците и граждански кораби. В негова защита свидетелства, и то по своя воля, адмирал Честър Нимиц /ето този - http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A7%D0%B5%...BC%D0%B8%D1%86/, като казва, че такава, абсолютно същата заповед е имал и той от своите началници.

А да си представим Сталинов генерал, който не на процеса, в къщи на жена си каже нещо такова....

Открийте разликата, както се казва.

Ми бах ли му, май само езика ;)

На външен вид поне само изключения и то редки, поне по моите наблюдения де. Може да има и райони по нашенско, където да има и по-светли хора, ама иначе средния българин си е ама баш турчин/арабин/да не кажа циганин. С немец/французин/белгиец/холандец (с тия имам "опит" ) просто няма начин да го объркаш, ама по никакъв начин :)

Ами, не е така. Аз пък намирам прилика между "средния" българин и ирландеца, сърбина, италианеца и осетинеца, например, а също и с някои, но само с някои от турците, наистина. Това последното е лесно обяснимо, Истанбул е бил пълен с потурчени българи, еничари, аджеми-оглани и какви ли още не. То тия наблюдения доникъде няма да доведат, защото сегашната ситуация е продукт на сложни взаимодействия, исторически и пр.

Езика, казваш. Защо единствено в България е запазен звукът "Ъ", все съм се чудел...

ПП

Ама е гот да си каже човек приказката на по-популярно ниво, а;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами, не е така. Аз пък намирам прилика между "средния" българин и ирландеца, сърбина, италианеца и осетинеца, например, а също и с някои, но само с някои от турците, наистина. Това последното е лесно обяснимо, Истанбул е бил пълен с потурчени българи, еничари, аджеми-оглани и какви ли още не. То тия наблюдения доникъде няма да доведат, защото сегашната ситуация е продукт на сложни взаимодействия, исторически и пр.

Не става въпрос ти каква прилика намираш, ами немците каква намират. Повярвай ми, българин от турчин просто няма как да различат :) За моето "тренирано" око разлика има естествено, за тях никаква. Същата работа като за нас азиатците да кажем.

Иначе естествено, че сегашното положение е именно сегашно. А и това, че 90% от българите се държат като цигани допринася доста за объркването ;).

Езика, казваш. Защо единствено в България е запазен звукът "Ъ", все съм се чудел...

Тъй ли? Я произнеси "the" или "burger king". Пък и какво общо има "ъто" въобще?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не става въпрос ти каква прилика намираш, ами немците каква намират. Повярвай ми, българин от турчин просто няма как да различат :) За моето "тренирано" око разлика има естествено, за тях никаква. Същата работа като за нас азиатците да кажем.

Иначе естествено, че сегашното положение е именно сегашно. А и това, че 90% от българите се държат като цигани допринася доста за объркването ;).

Тъй ли? Я произнеси "the" или "burger king". Пък и какво общо има "ъто" въобще?

Не знам с какви немци контактуваш, англичаните например масово ни смятат за французи, като сме навън, пък не знам сега. ....

90% от българите не се държат като цигани, къде ходиш да го наблюдаваш това. 10% се държат като цигани, но то стига и за останалите.

В славянските, пардон, в славянските езици "Ъ" е единствено у нас, чудно защо и как така са го забравили от Урал до Одер и от Гдиня до Бор. Любопитен и странен факт.

/Да се държим на ниво, все пак ;)/

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За инглезетата не знам, нямал съм досег с тях. С немци обаче доволно много :). Като си самичък и се държиш културно те бъркат за холандец (заради акцента) или американец (пак заради акцента, ама това май е характерно за моя такъв :) ) Че и за норвежец са ме смятали, където щях да падна вече :)

Ама иначе българи, турци, цигани, все там са за тях. Пък и все еднакво изглеждат. Факт, ко да праиш. И им давам право сега - просто много по приличаме на турците, отколкото на розовобузести западняци или поне полски/руски/чешки славяни.

90% от българите не се държат като цигани, къде ходиш да го наблюдаваш това. 10% се държат като цигани, но то стига и за останалите.

Ми ела ми на гости (докат е време, че по нова се прибирам окончателно) и ще видиш за какво става въпрос :) Даже 90% са малко. За толкова години срещнах единици, сигурно на пръстите на двете ръце най-много се броят, които въобще могат да кажат, че са постигнали нещо. другото е чалгаджийска палпач, дошла по неясни за мен причини (да избяга от България разбира се), преживяваща мизерен имигрантски живот (и непрекъснато оплакваща се от него колко бил труден - ми какво търсят тук тогава?) и по никакъв начин нямаща шансове да се интегрира или конкурира в немското общество. Онзи ден имаше "българско парти", на които аз отказвам от години да ходя, на което пак ми разказаха циганията и селянията е лъхала на талази.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А виж колко интересно -лично като ни видят, ни смятат за холандци и американци. Ама общо - за турци, щото такива са им изкривените представи, добре подържани от някои посетители на автокъщите. А фактът, че не мязаме на славяни ще рече, че "славянската" теза в генезиса от 681 и след нея има нужда от още проверки....

Е, сега, какво да постигне човек в лява днешна Европа... Не, че няма мегдан, но друго си е в щатите и Ирландия. Впрочем, ето на, и емиграцията се различава. /А що се отнася до това какво лъхало на партито, знаем как е, но знаем и, че българинът не е особено общителен със сънародниците си отвън, тъй че може инфо-то ти да е изкривено.

ПП

Къде ще се връщаш пък ти, тука не бих препоръчал на никой да се връща.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Лично мен, за другите не мога да обобщавам :). Една позната я смятат за испанка пък. Ама това не е от такова значение, думата беше, че външния ни вид си е "балкански" - мургав, черен и космат. Предимно. Което е доста различно от "европейското", в смисъл на западняшко. Между другото техните черти са и значително по-правилни, с прави носове и големи чела. За разлика от нашите.

А за "славянската теза" говориш разбира се глупости, дори без да се замислиш - днешният ни вид няма нищо общо с това, откъде произхождат прабългарите. Етническият ни облик е повлиян от значително по-скорошни фактори, че да се опитваш да измъкваш от него някакви такива безумни заключения.

Е, сега, какво да постигне човек в лява днешна Европа... Не, че няма мегдан, но друго си е в щатите и Ирландия.

Който иска постига. Малко искат обаче.

Впрочем, ето на, и емиграцията се различава.

Хич не съм сигурен. Същите приказки съм ги чувал и от познати в сащ, което разбира се са лични наблюдения, точно като моите.

А що се отнася до това какво лъхало на партито, знаем как е, но знаем и, че българинът не е особено общителен със сънародниците си отвън, тъй че може инфо-то ти да е изкривено.

Е та това какво е? Необщителност, въх - чиста цигания ако питаш мен, да преебем другарчето. А инфото ми не е изкривено. Тая тенденция я наблюдавам от 98г насам.

А относно връщането - ми не ми допада тук, не ми харесва немският начин на живот.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

E, разбирам те. Не е нужно да си голям наблюдател, за да видиш, че българският вид не е "черен и космат", а нормален и източноевропейски:)

От кои фактори е повлиян днешният "ни етнически облик"? /Да не искаш да кажеш, че мистериозното древнобългарско племе първо се пославянчило, после се е потурчило?/

Прав си, че малко искат. но щатската емиграция определено се различава от европейската.

Е, аз бих бил по-умерен. Не е "цигания", но е специфично, наистина.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Грей, те пък гърците всичките са руси и белички. Както и италианци и испанци. Дори между хората от бялата раса съществуват подраси, но по тоя въпрос вече казах ще отворя отделна тема. Но си прав, трудно е да сбъркаш белите като мляко англичани и мургави испанци, италианци или гърци.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Абе честно то и аз в началото бях така "Ама то от тъга по родината, ама то така да се изкефиш от простотията (ся, всеки отвреме на време го избива на простак ;) и да разпусне веднъж от строгото ежедневие ), ама то така от куртоазия дето се вика да се направим веднъж на чалгаджии". Да, ама не. Никаква куртуазия не е това, то си им идва отвътре. И всъщност плахото "осмеляване" да се пусне чалга, което така хубаво може да се наблюдава на всеки български купон не е щото всъщност никой не е фен и само така "за идеята" се пуска (както аз предполагах и се надявах), а защото всъщност народа го е срам да си покаже истинската душа, защото знае колко не на място е тя тук. И това е само върха на айсберга, само външния симптом на вътрешната нагласа. Цигания пълна.

Колкото до разликата в емиграцията - откъде ще дойде тази разлика ми е много интересно? И как реши, че има разлика? Изживявал ли си американската? А немската? Аз поне имам достатъчно съученици, които отидоха в сащ след гимназията и които ми гостуват редовно в германия. Та поне имам сведения от първа ръка, щото естествено става дума и за това. Та и те същото разправят - голямата смехория, наречена "Преуспял в чужбина". Кой е преуспял бре? Че човек с висше образование започнал някаква мижава дърводелска работилничка и изкарва по някой долар/евро (лятото гледах в българия някакво такова предаване по тв, за "преуспелите"). Какво си преуспял бре човек? Че изкарваш под средния за държавата доход? Хубаво, за българия тия пари може и да са много, ама за там където си ти са нищо. Да си чул за някой българин, станал мениджър на Мерцедес? Или на БВМ? Това наричам аз "преуспял" - като ще се сравняваш, сравнявай се с локалните условия, конкурирай се с немците по техните условия и ги бий на тяхната игра. Дърводелецът в работилничката, половината време работещ на черно не е преуспял, той крета някъде в дъното на обществото, главно защото за образованите немци неговата работа е под нивото им. А в България се развява и бива развяван като голямата работа. Абе майтап някакъв, нация от просяци, от бежанци, със смешно самочувствие, продиктувано от хроничен комплекс за малоценност. Странното е, че къде по-"преуспели" хора познавам в България, отколкото тук в Германия. Но както и да е де, доста се отклони темата ми се струва, а каквото подхванаме е дълга история :)

/Да не искаш да кажеш, че мистериозното древнобългарско племе първо се пославянчило, после се е потурчило?/

От мистериозното прабългарско племе днес не е останало нищо. Както и от траките, и от праславяните и от всички подобни "пра". Да се намирахме на някой изолиран остров че да кажеш, че сме преки наследници, ама то точно пък при нас смески и преливания колкото ти душа иска. И естествено в днешно време имаме много повече турска кръв, отколкото прабългарска или дори славянска, 500 години турчлък не са ни подминали току така.

Иначе и макетата твърдят, че са преки наследници на Александър и по твоята логика трябва и да са.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Много хора, и то болшинството са били в концлагери именно за приказки - за виц, за критика, за изказано недоволство, или пък за съобщение, че са приказвали.
Имаше вицове, че който разправя политически вицове го окошарвали. :laugh: Обаче обмена на полит. вицове беше огромен. И вицовете бяха хубави, качествени. Не като онези от в-к"Смях" дето във виц простираш се на страница и половина голям вестникарски формат се обясняваше защо за сегашната стопанска разруха е виновна БСП. :P

В интерес на истината не знам някой да е загазил, че е разправял политически вицове. Освен Годжи от Шоуто на Слави, който твърди, че за това бил изключен от Комсомола. Ама той обикновено като се хвали, лъже. :laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Sir Gray Много хубаво го каза!

Те след падането на социализма Шкумбата пита главния началник на ДС (или нещо такова беше)

"Защо не ме убихте" и той казва "С твойте вицове показвахме на другите държави, че в нашата има свобода на словото..."

:w00t::good::vertag:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

1/ ... голямата смехория, наречена "Преуспял в чужбина". Кой е преуспял бре? .....................

Да си чул за някой българин, станал мениджър на Мерцедес? Или на БВМ? Това наричам аз "преуспял" - като ще се сравняваш, сравнявай се с локалните условия, конкурирай се с немците по техните условия и ги бий на тяхната игра.

2/ ...... От мистериозното прабългарско племе днес не е останало нищо. Както и от траките, и от праславяните и от всички подобни "пра". Да се намирахме на някой изолиран остров че да кажеш, че сме преки наследници, ама то точно пък при нас смески и преливания колкото ти душа иска. И естествено в днешно време имаме много повече турска кръв, отколкото прабългарска или дори славянска, 500 години турчлък не са ни подминали току така.

3/ Иначе и макетата твърдят, че са преки наследници на Александър и по твоята логика трябва и да са.

1/ Е-хе, ти много нагоре се целиш, направо се изхвърляш. Аз пък познавам българин, който работи в една огро-омна компания и управлява активи колкото 1/3 от външния дълг на горката ни държавица. Заминал, изучил се, работил и така. Разбира се, такива като него няма много, но то и измежду западняците ги няма. Хората, които отиват на запад, отиват за да живеят нормално по тамошните мерки,нормално по тамошните мерки, и болшинството го правят. Точно дърводелеца, за който говориш, успява да осигури нормален живот на децата си и на себе си, с труда си.

2/ Дали нищо не е останало? Да видим дали чак пък така са изчезнали. Не сме на остров, но и съсдеите не са. Защо схващаш процеса на влияние само едностранно, отвън към нас? Ето какво ни казва през 1650 год. един англичанин, Пол Рико, посетил османската империя:

"...Годишно в Константинопол се внасят най-малко 20 000 роби, по-голямата част жени и деца, които с хубави обещания лесно се придумват и потурчват. Мъжете..... се отричат и потурчват поради страх и заплахи и отчасти заради награди, защото губят надежда за свобода и връщане в родината си. От този смесен вид произхождат повечето турци в наши дни и поради плодовитостта си населяват всички владения на турската империя . ..... Ето защо препоръчвам... за отслабване на турската империя да се пресекат начините за вземане на толкова пленници..."

Или, какво излезе, май ние и останалите народи сме повлияли на турците.

Моето мнение е пък, че макар взаимовлияния да има, се запазва и нещо от старите традиции, навици, етнопсихология и гени, връзката не е прекъсната.

3/ Ако макетата лъжат, от това следва ли, че и останалите са така? И че въобще не бива да се занимава науката или тарикатите като нас с проихода на народите? :laugh::hmmm:

Имаше вицове, че който разправя политически вицове го окошарвали. :laugh: Обаче обмена на полит. вицове беше огромен. И вицовете бяха хубави, качествени. Не като онези от в-к"Смях" дето във виц простираш се на страница и половина голям вестникарски формат се обясняваше защо за сегашната стопанска разруха е виновна БСП. :P

В интерес на истината не знам някой да е загазил, че е разправял политически вицове. Освен Годжи от Шоуто на Слави, който твърди, че за това бил изключен от Комсомола. Ама той обикновено като се хвали, лъже. :laugh:

Годжи плещи глупости. От средата на 70-тте системата "омеква", не на последно място заради известния либерализъм на Т.Живков.

Но през сталинския период лагерите са били пълни точно с разказвачи на вицове.

Пък и после - чувал ли си историята на Георги Тахов, един, как да кажа, нормален журналист и писател, който ДС арестува заради един акростих - стихотворение, на което първите букви правеха текста "Долу Тодор Живков". Е, пуснаха го, защото беше през 80-тте. Но през 1968 г. един друг писател пък е лежал 3 години в Стара Загора за една пиеса, която така и не е напуснала чекмеджето му. ......

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Един лекар от Стара Загора го въдворили в лагер, защото на опашката за хляб имал "наглостта" да попита дали отсреща, в партииния дом, ядат същия корав хляб.

В "Архипелаг Гулак" - Черната камионетка тръгвала да събира "бройката" отпусната от горе за работна ръка на Беломорканал - хващани са хора по безлюдни улици (една жена успяла да се отърве, само защото се развикала и успяла да привлече вниманието на други хора), нощно време от домовете им и естествено присъдата е била на база САМОПРИЗНАНИЯ (какво ли няма да си "признаеш"?!). Десетките хилядите роби -строители били подменяни на 2-3 месеца, защото ....просто измирали за този период.

Една жена пък била "осъдена", защото по донос на комшиите й си миела пода, а пък немците в това време настъпвали - следователно тя се подготвяла да ги посрещне. Доносничеството беше издигнато в ранг на морален подвиг - за сведение османците, макар че се ползвали от доносниците, ги ненавиждали, гледали с отвращение на тях.

Ами децата в тези лагери?

Къде отишли вагоните с насила връщаните руснаци-военопленици - направо в Сибир?! Що бой изяли докато ги натъпкат на път за "родината".

"От средата на 70-тте системата "омеква", не на последно място заради известния либерализъм на Т.Живков."

Дали този "либерализъм" не го е споходил поради осъзнатата необходимост от държавни заеми от Запад?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Първо за това че сме турци, това въобще, ама изобщо не е така.

Масови са случаите на помюсюлманчване, на турцизиране, на доброволно или насилствено приемане на исляма, а след 2-3 поколения и на турско самосъзнание. Обратния процес обаче е бил много рядък. Ако щете, дори е нямало смесени бракове, а доколкото ги е имало децата практически задължително са приемали исляма. Така че в турците има българска кръв, но не и обратното.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...