Отиди на
Форум "Наука"

"НЕПОБЕДИМИТЕ" над българските закони?


lila_va

Recommended Posts

  • Потребители

Ето нещо, срещу което си заслужава да застанем всички:

През изминалите дни десетки сигнали, касаещи снимането на филма „Непобедимите“ в Деветашката пещера затрупаха неправителствени организации и Центъра за изследване и защита на прилепите към БАН.

Снимането на холивудската продукция засяга едно от трите най-значими подземни местообитания на прилепи в Европа.

Деветашката пещера приютява зимуващи колонии от прилепи, достигащи до 60 000 индивида! Затова този уникален природен обект е едновременно част от европейската екологична мрежа НАТУРА 2000 и защитена територия според българските закони. В пещерата зимуват 13 защитени вида прилепи и тяхното безпокойство е абсолютно забранено в този период, през който те са особено уязвими. Въпреки това стана ясно, че в ущърб на заповедта за обявяване на защитената територия, Регионалната дирекция по околна среда и води (РИОСВ) в Плевен е съгласувала снимането на филма в Деветашката пещера.

„Получихме уверението на Бояна-филм, че няма да има нищо, което да застраши прилепите и другите обитатели на пещерата“, заяви представител на РИОСВ - Плевен в интервю пред Радио Видин на 10.11.2011г.

За съжаление направената проверка на място от Центъра за изследване и защита на прилепите потвърди, че "уверението" не се спазва. Констатирано бе извършването на мащабни дейности в пещерата. Освен специално построения за целите на продукцията бетонен мост, в природното местообитание се ступват строителни материали, изгражда се релсов път, движат се камиони и тежкотоварни машини, както и десетки работници, усилено работещи по продукцията. Шумовото и светлинно замърсяване засягат полусветлата част на пещерата, както и места, които със сигурност се използват от прилепите по време на тяхното зимуване.

Няма информация за осъществяването на постоянен контрол от страна на експерти и към момента не са ясни мащабите на негативното въздействие върху зимуващите прилепи.

Остава без отговор въпросът, защо РИОСВ Плевен е „съгласувал“ дейности, които изрично противоречат на заповедта за обявяване на защитената територия, като по този начин е допуснала нарушение на Закона за защитените територии, Закона за биологичното разнообразие, както и международни спорезумения, по които България е страна (Директивите за местообитанията и птиците и споразумението EUROBATS)?

„Всички ние сме фенове на актьорите от филма „Непобедимите“ и се радваме, че подобни продукции се снимат в страната ни. Въпреки това, България е правова държава и не можем да допуснем нарушаване на природозащитното ни законодателство”, споделя Елена Стоева от неправителствената организация Зелени Балкани.

„Деветашката пещера е обект от международно значение по отношение на прилепите. Настояваме българските институции да вземат спешни мерки за опазване на видовете обект на опазване и защита в пещерата”, добавя Антония Хубанчева от Центъра за изследване и защита на прилепите към НПМ – БАН.

Природозащитниците допускат, че екипът на филмовата продукция не е запознат със значението на обекта и последствията от снимките и считат, че българските институции са отговорни за съблюдаване на националното ни законодателство.

http://www.greenbalkans.org/show.php?language=bg_BG&id=1270&cat_id=35

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Важното е, парите да се въртят и детето да е здраво /както гласи една нова българска поговорка/. Аз лично не се съмнявам, че спасителят на света Чък Норис ще щракне с пръсти и всички прокудени прилепи ще се върнат, а тези, които са останали и са преживяли непоправим стрес, ще оздравеят.

Каквото и да си пишем, обаче, няма смисъл от постфактум петиции.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има смисъл и навярно ще има и ефект при вдигане на повече шум, в което еколозите ги бива.

Може продукцията да си е извадила съответните разрешителни:

http://bg.time.mk/read/e5903c4f69/0bbc81512d/index.html

обаче имиджът на този филм и актьори няма как да не пострада, ако продължават да действат безогледно. А това е от значение и за парите, които се въртят в шоубизнеса.

По-точно, филмът е "Непобедимите 2" с Арнолд Шварценегер, Чък Норис, Джейсън Стейтъм, Силвестър Сталоун, Долф Лундгрен.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
обаче имиджът на този филм и актьори няма как да не пострада, ако продължават да действат безогледно. А това е от значение и за парите, които се въртят в шоубизнеса.

Мислиш ли, че на редовия зяпач по света му пука, че при заснемането на филм с толкова звезди от детството му, са пострадали няколко прилепа, при това някаква пещера в държава, за която дори не знае, че се намира в ЕС?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мисля, че отношението на мнозина по света ще се промени, стига да има достатъчно шум по въпроса. Ето и аз тези звезди от детството вече бих ги нарекла отбор дъртаци... :mad:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ми успех. Аз чакам филма да излезе, за да видя какво са сътворили. Първа част ми хареса /беше в духа на добрите стари екшън традиции/, та се надявам и продължението /този път с дейното участие на Бат Арни и Чъки/ да разцепи мрака.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ми успех. Аз чакам филма да излезе, за да видя какво са сътворили. Първа част ми хареса /беше в духа на добрите стари екшън традиции/, та се надявам и продължението /този път с дейното участие на Бат Арни и Чъки/ да разцепи мрака.:)

Дедо Арни вместо да цепи мрака в дома на прилепите и да ги гони от там посред зима, да вземе пример от мен:

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=9710

Един прилеп ми е влизал в къщи, събуди ме и ми пощури котките, но аз го спасих. :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Дедо Арни вместо да цепи мрака, да вземе пример от мен:

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=9710

Един прилеп ми е влизал в къщи, събуди ме и ми пощури котките, но аз го спасих. :crazy_pilot:

Прилепите са мили животинки /е вярно е че пренасят бяс, ама никой не те кара да ги пипаш/.

Иначе малко се съмнявам, че филмаджиите знаят за прилепската колония, статута на Деветашката пещера и пр.

Искали са пещера за снимките - нашите са им предложили вариант /естествено за пари/. Аз лично бих ги набутал в Духлата да видят къде зимуват Минотаврите. Но не е луд този, който яде баницата и в случая вината не е на Арни и Ко.

Така че негативният имидж ще е изцяло за сметка на нашата мила родина.

Пишете им на Пети-те, те поне ще надигнат вой /само в това май ги бива/. :laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Институциите, формално отговорни за ставащото едва ли ще се трогнат, те действат на принципа - кучетата си лаят, керванът си върви. На тях едно допълнително разваляне на имиджа няма да се отрази както на филма. Тези, които изяждат баницата не са луди, но не може да се каже, че не са виновни. Хайде, може да не знаят, че ще унищожат прилепите (което не ги оневинява), но съзнателно унищожават една природна забележителност (това няма как да не видят). Или мислите, че като свършат ще си изкъртят бетона и ще върнат всичко в първоначалния вид?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Пак казвам, щом наш'те са им позволили - проблемът не е в тях, а в нас.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Леле... Някой май се изказва неподготвен ;) Най-малкото без да е прочел внимателно информацията в линка.

Деветашката пещера попада на територията на два обекта от Европейската екологична мрежа НАТУРА 2000 , не е някаква никому неизвестна дупчица. За това си има причина - два от видовете прилепи, които я обитават (13 на брой), са включени в червения списък на световно застрашените видове. Всички останали обитаващи я видове също имат специален статут.

Откога даването на подкуп за получаване на "специални" права не е престъпление? Еднакво виновни са не само издалите разрешението РИОСВ - Плевен, но и екипът на филма.

Петицията не е постфактум и вече дава резултат. Все пак тук не става въпрос за обикновено недоволство от страна на вечните "клаксони", а за грубо нарушаване на законите и ответна реакция на учените. Нещо като случая с Colonia Ulpia Traiana Ratiaria, но много, несравнимо по-брутално, защото е застрашен живот - този на 60-те хиляди прилепа, на няколко вида като цяло и последващо отражение върху екосистемите :(

Link to comment
Share on other sites

  • 5 седмици по-късно...
  • Потребител

Станалото в Деветашката пещара е много типично за цялостното положение в Булгаристан. Лошото е, че на тъпия и прост електорат, видиотяван ситемно с чалга, ракия и изяви на политици като ББ, Сидеров и пр., та на тъпия и прост електорат не му пука.

Безпрецедентно безобразие е станалото! Прилепите са сериозно застрашени и вероятно на колонията ще бъде нанасен много тежък удар.

http://dnes.dir.bg/news/prilepi-devetashka-peshtera-nepobedimite-2-10101341?nt=10

Ако нашите еко-организации поне малко съобразяват, трябва да се свържат с еко-организации в САЩ и чрез тях (има доста влиятелни!) да раздухат скандал в американските медии. Желаещи ще се намерят...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Станалото в Деветашката пещара е много типично за цялостното положение в Булгаристан. Лошото е, че на тъпия и прост електорат, видиотяван ситемно с чалга, ракия и изяви на политици като ББ, Сидеров и пр., та на тъпия и прост електорат не му пука.

Безпрецедентно безобразие е станалото! Прилепите са сериозно застрашени и вероятно на колонията ще бъде нанасен много тежък удар.

http://dnes.dir.bg/news/prilepi-devetashka-peshtera-nepobedimite-2-10101341?nt=10

Ако нашите еко-организации поне малко съобразяват, трябва да се свържат с еко-организации в САЩ и чрез тях (има доста влиятелни!) да раздухат скандал в американските медии. Желаещи ще се намерят...

Това, което се случи е толкова абсурдно, че още не ми го побира умът :(

Ама те щели били да внимават?!?! А уж законът е категоричен, статутът на пещерата - ясен... Пещерата освен всичко друго е и паметник на културата. И познайте - Министерство на културата също е издало разрешение за снимки?! На нашата жалка държавица по би подхождало името Чалгария, както казва не без основание един познат:(

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...