Отиди на
Форум "Наука"

Робот кара велосипед


Recommended Posts

  • Потребители

Японски инженер изобрети робот, който балансира на велосипед с две колела. Уникалната машина бе показана за първи път по време на Международното изложение на роботи в Токио.

Андроидът умело управлява велосипед на две колела. Уникалното в машината е, че балансира само с помощта на кормилото.

Контролът на машината е в малката метална раница на гърба на миниатюрния андроид. Изобретателят Масахико Ямагучи обяснява, че уникалният жироскоп, с който роботът управлява колелото, се поддържа от обикновен компютърен процесор.

http://www.novatv.bg/news/view/2011/11/21/23579/%D0%A0%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D1%82-%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D0%BA%D0%B0%D1%80%D0%B0-%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%BB%D0%BE/

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Не мисля, че е нещо особено като технология. Сензори за ориентация в пространството (не знам доколко уместно наречени жироскопи или дигитални жироскопи, като често това са акселерометри) има отдавна, процесори с нужната изчислителна мощ и същевременно икономични - също.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Както се пише софтуер - начало> ако...> то.. край с всички уложнения и условия по между им.

Или както за равновесие на 2 крака, само че по-лесно като се има предвид, че при два крака роботът за някакво време трябва да се следи наклонът по 2 просттранствени оси - тангажа и крена докато велосипедистът следи наклона само по една ос - крена.

Ми аз го виждам по 2-3 начина:

1.Чрез обучение - след като грубо му е казано какво да прави при еди какви си сигнали, на роботчето се помага (с ръка) след което верните параметри се запаметяват.

2.Чрез симулации на по-мощен компютър и полученото се "зарежда" в паметта на роботчето - просто карането на колело не се прави физически..

3. Има и 3-ти, който не вярвам да се ползва често - изисква наистина много повече и по-прецизни изчисления и е много по-ненадежден (по-дървено ще изглежда) - в реално време процесорът (без "предишен опит") да преценява с кой / кои от двигателите (групи такива), колко (ъгъл, оборот, линейно преместване) и с каква скорост да противодейства на еди какъв си сигнал от жироскопа.

Нали няма нужда да споменавам, че двигателите на робота трябва да са стъпкови (или поне да позволяват прецизен контрол), мощни, компактни, леки...

Още К.Е. Циолоковски е мислил за автоматична стабилизация на цепелини, като сензорът е бил (не знам реализирано ли е) дъгообразна тръбичка с живак и двойки контатки от двата края...

Поне за трима тук се сещам дето могат да кажат на прав път ли съм за софтуера...

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!