Отиди на
Форум "Наука"

Случаят Дятлов


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Все пак обясни защо са се разделили така,какво толкова са чакали да се върнат.Защо са се скарали и една точно групичка е убита,малко странно.Как лавина ги е изплашила,май само шум или малка и са си помислили ,че ще идва скоро голяма. И все пак твърде бавно са слезли надолу.

Възможно е някъде наоколо да е падала лавина и да са решили, че е при тях.

Не можем да знаем защо са се разделили и изобщо какво е станало, можем да гадаем. Това се дължи или на опит за спасение, или на свада. Не е казано, че е имало свада. Палатката е сплескана в средата все пак, възможно е да я е засипало нещо. Може и друга да е причината.

Това, че са вървяли относително бавно надолу може да се обясни с факта, че е било тъмно, че ако хукнеш по този склон, ще се пребиеш и със студа.

Аз? Аз не съм правил заключения. От този случай специално, нищо не приемам на 100% и никакви заключения.

Но ако показанията са направени от специалните хора пратени да ги търсят, то съм много по склонен да вярвам за оранжевия тен, от колкото, че тези хора са объркали слънчев с оранжев тен. Разбираш ли, вярването че са объркали тена е също толкова абсурдно, колкото че е имало НЛО там.

Няма. Показания. За. Оранжев. Тен. Не видях аз поне; няма и показания за побеляла коса, макар, че ако осъзнае един опитен планинар какво се случва, като нищо ще побелее.

Много лесно може да се обърка цвета на нещо. Да се види НЛО е доста по-трудно:)

Това е от климатичните особености, в миналото може да е станало нещо и ето името.Има много такива имена по света, но нищо особено.Хах ,защо?Ти какво намираш в името?Иначе както казах митологизирането на случай става ,ако е по особен(рядко природно или криминално явление), поне случая няма достатъчно данни и не добро разследване.От там тръгват нещата обикновено,а и случай и с повече данни може да се митологизира.А тези неща за косата и тена са преувеличени и измислени от журналистите.Този случай поради гореизброените неща почват да го митологизират след 90 година както и доста други.Колко паранормалмни явления, полтъргайси уж се появиха тогава.То това беше и политика в тия времена.

Точно. А имената си ги бива. "Мястото, където не се ходи"; "Планината на мъртвите".

Хич нямат работа там хората, да ти кажа, след като местните са ги кръстили така. :)

Ти само си представи, на дъното на Европа и на прага на Сибир, ниска, изключително студена планина и враждебна среда, на 100 км. наоколо няма жива душа (или е имало, кой знае). Температура - 20

усеща са като минус 30.

Мазало, с две думи.

Много е интересно един медик да каже колко време трябва от момета, в който в такава среда някой излезе без обувки и недокрай облечен, до времето, в което се замая и умре.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 398
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Били са опитни планинари, теорията за напиване с некачествен спирт ми звучи несъстоятелно, все пак не са били тайфа алкохолици. Ако имаше други стъпки наоколо, бих и аз обвинил местните жители. Може би лавина ги е уплашила, иначе трябва да вярваме на това, че снежният човек им обувал за майтап на един крак четири чорапа, на другия един :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В палатка зимата обикновено се спи с дрехи, но без обувки. Четири чорапа на крака на единия говори за бързо обуване с цел излизане на много студено. Успял е само единия си крак да оправи. Другите не са успели въобще. Бързо бягство, това е.

Може и местни да са, заради жените, да речем. АКо трасологията, т.е. разглеждането на следите не е направено както трябва.

Значи 100% доказано в хронологичен ред е:

Бързо бягство от палатката;

Съвместно слизане долу;

Опит за организиране на импровизиран подслон при реката.

Оставане или връщане на двама до кедъра, палене на огън, опити да се стоплят, смърт на двамата;

Събличане на дрехите им чрез разрязване и свалянето им долу при реката;

Опит за връщане на трима човека, вероятно по различно време, във всеки случай стигнали са различни точки до палатката.

Сравнително леки травми на двама, опитващи се да стигнат до палатаката - пукната глава на мъж и кръв от носа на жената.

Тежки травми на трима от четиримата долу в реката.

В различно време смърт на всички:

при реката - три от травми, една от студ;

при огъня две от студ;

по пътя нагоре - три от студ, но двете тела имат травми.

Ако забравим травмите, явно панически са слезли надолу, застлали са земята, двама са се отделили и са запалили огън. После има един голям неуспешен опит за връщане на трима, опит за стопляне, стигнал до събличане на починалите двама при огъня и гибел на всички.

Бялата смърт, съчетана и причинена с паническо напускане на палатката.

Травмите обаче ще останат загадка, докато някой експерт не каже такива травми от лавина или от бой са.

Нещо за палатката:

заспиана е изцяло със сняг;

вътре има 5 чифта валенки и други обувки непипнати;

от разрезите, които са отвътре навън виси кожена куртка, ясно при провирането останала там (бързали са страшно, всичко го показва!);

има канче с алкохол и кофа с алкохол вътре, както и с вода; (Крамер, опитни, опитни, ама пийват руснаците, знаем. И пилоти и шофьори, и президент навремето... );

има също пари и рази вещи;

има два разреза на палатката;

ВХОДЪТ Й Е ОТВОРЕН;

??? :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

КГ можеш ли да кажеш някой догадки? :)

Еми аз го превъртам догадките от началото.

Всичко може да е - я си представете, че някой от тях се е избъзикал и от входа е подплашил останалите и са хукнали надолу; долу са се сбили заради това; после част от тях е тръгнала нагоре, другите са направили опит да се стоплят и всички са загинали заради студа, който отнема живота не толкова бързо, но разсъдъка - по-бързо.

Върху горния сбор от факти може да гадаем до безкрай.

За мен е важно, че следи от НЛО няма и е интересен механизъма на конспиративната теория. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Взривна вълна се причинява не само от метеорит, но и от съвсем нормални експлозии на бомби.

Няма следи от взривове там.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Еми аз го превъртам догадките от началото.

Всичко може да е - я си представете, че някой от тях се е избъзикал и от входа е подплашил останалите и са хукнали надолу; долу са се сбили заради това; после част от тях е тръгнала нагоре, другите са направили опит да се стоплят и всички са загинали заради студа, който отнема живота не толкова бързо, но разсъдъка - по-бързо.

Върху горния сбор от факти може да гадаем до безкрай.

За мен е важно, че следи от НЛО няма и е интересен механизъма на конспиративната теория. :)

Ааа КГ много точно и ясно написано,благодаря много.А можеш ли да кажеш и други най вероятни версий.А и за сириус да каже неговите виждания по въпроса.Иии напиши някой книги,въпреки всичко ще е интересно.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е, общо взето разните версии са споменати, какво да ги повтаряме. От един момент нататък това са гадания, защото просто известните факти дават предела си.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
:) Лавина; вътрешен конфликт; евентуално алкохол; нападение на трето лице (най-малко вероятно предвид липсата на следи и запазените пари и вещи в палатката); смъртоносни климатични условия. Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

:) Лавина; вътрешен конфликт; нападение на трето лице (най-малко вероятно предвид липсата на следи и запазените пари и вещи в палатката); смъртоносни климатични условия.

забрави снежният човек и НЛО-то. :head_hurts_kr:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И тайнственото оръжие за масово поразяване.

Всъщност има още две версии, но се опровергават.

Криминална банда, но това се опровергава от целостта на вещите, парите, и най-вече водката в палатката.

Имало е идея, че туристите са станали жертва на "ловци на глави" - милиционери - преследвачи на бегълци от някой от руските лагери, които са сбъркали и са решили, че това са техните бегълци. Тъй като последните не си поплюват, преследващата ги милиция е имала извънредни правомощия и изобщо не си е поплювала и тя из тънещите в безотговорност далечни от цивилизията руски гори и поля. Само че, следователите запитват МВР и то отговаря, че по това време в района няма нито хайки, нито бягства. А и тогава климатичните условия са били така жестоки на мястото, че и самите милиционери биха загинали, а и нямаше да има оцелели край огньове и т.н.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

..... и най-вече водката в палатката.

А, много точно наблюдение. Ако е имало външен човешки фактор, определено на водката нямаше да й се размине /макар че да се пие алкохол в студа е вредно, тъй като увеличава топлоотделянето на организма и оттам се получава по-бързо измръзване/. Та по тая логика и снежният човек трябва да го изключим от списъка на заподозрените, тъй като като хоминид и той би изпил водката. Нещо повече, според братя Стругацки в оригиналното им допълнение към безсмъртния роман на Хърбърт Уелс - "Второто нашествие на марсианците", извънземните там също пийваха алкохол при всеки удобен случай, така че и НЛО-то също излиза от графата виновни. И стига сте набеждавали за всякакви зулуми извънземните - и те са хора, и те душа носят. :laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

:) Лавина; вътрешен конфликт; евентуално алкохол; нападение на трето лице (най-малко вероятно предвид липсата на следи и запазените пари и вещи в палатката); смъртоносни климатични условия.

На мен ми е чудно,защо са се разделили и скарали.Това е.Можеха да си останат една група и после да се върнат или най многото да направят опит такъв.А тука почти със сигурност са се разделили.Е затова питам какво може да е станало?

Редактирано от loop
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

На мен ми е чудно,защо са се разделили и скарали.Това е.Можеха да си останат една група и после да се върнат или най многото да направят опит такъв.А тука почти със сигурност са се разделили.Е затова питам какво може да е станало?

нали се сещаш, че това няма как да го разберем. Хората се карат по най-различни причини, особено под въздействието на алкохола. Може за пари, може и за жени. А може би ей така профилактично, щото запой без бой - не е запой.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Все пак е малко странно.

всяка трагедия е странна, но обикновено до нея води низ от случайни, но закономерни събития.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В Малта е яко. За другото - ти си знаеш. :bigwink:

Посочи ми един аргумент в историята, който да ни навежда към извънземна следа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

sirius Има ли е на български ве човек. :(

Не вярвам в тези неща, но ми се иска да я прочета.Е ако знаеш и на английски става.

Редактирано от loop
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Единственото което връзвам е имената на местностите/планината и странния случай.

Странно име е едно, но странно име със странен случай вече ми е подозрително. Само подозрително, все пак нищо не може да се каже със сигурност.

Има много странни наименования на местности или селища. Например Горно Уйново, ама това значи ли, че ако там стане зверско изнасилване, това ще е неразгадаема мистерия с извънземна намеса?

Или в Долината на смъртта също ли са кацали пришълци от друга планета, или просто условията там не са много подходящи за живот?

В подобни случаи човек трябва винаги да се придържа към най-простото обяснение, защото то се оказва и най-правдоподобното. Т. нар. 'Бръснач на Окам'.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

На мен ми е чудно,защо са се разделили и скарали.Това е.Можеха да си останат една група и после да се върнат или най многото да направят опит такъв.А тука почти със сигурност са се разделили.Е затова питам какво може да е станало?

Не е задължително скарване да е причината за разделянето (макар, че травмите в комбиация с разделянето сочат натам). Може разделянето да е опит за спасение - може всички да са слезли до реката. После 5 да са тръгнали нагоре, към палатката, за да свалят дрехи и пр. (към този момент е много вероятно вече да е имало долу пострадали). Двама от тях спират до кедъра и палят огън, останалите трима продължават. Всички вече са на предела и умират.

Ясно е, че хората долу са знаели, че поне двама са мъртви, защото са им разрязали дрехите и са им ги взели. Хората долу са съблекли хората при кедъра, които вече са били мъртви и са им занесли дрехите долу. Дали Дятлов и другите двама са тръгнали нагоре след това, или преди това, никой никога няма да разбере.

Следствието допуска обаче един голям пропуск - не установява точния начин на нанасяне на травмите. То не, че е било много възможно, но ако търсели наоколо повече, можеха да намерят нещо.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

ОК, аз нямам проблем да се придържаш към най-правдо-подобното.

И към свързването на фактите, съвкупността им ;) Според мен това е правилния подход.

А за НЛО - аз вчера видях. :)Не, не се подигравам, най-добронамерено го казвам, наистина:):) . В тъмното, по пътя за София от Кулата, насреще ми се появиха светлинни квадрати с размерите на къща, 3, отначало не стана ясно движат ли се, после се оказва,че идват една след друга срещу мене.

Оказа се едно от най-идиотските неща, които съм срещал наскоро - три ТИРа, с кабини, украсени с десетки лампички по контура на фронта на кабината и в средата - единственото, което не беше обрамчено с лампички беше стъклото на кабината. По средата на радиаторите имаха всеки различна латинска буква, пак от ламбички - V, N мисля и още една. Трима които си бяха налепили ТИР-овете с лампи бетер коледни елхи.

:whistling:

Е това нещо, видяно само отдалеч и описано с нужния драматизъм става идеално за такава история, която да влезе в книгата на английския полицай...

На него са му потрябвали пари, брате, след пенсията, и е написал това чудо.

Загадки в науката и живота има много, много и ще да се разкрият, но те не са от такова естество.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

сириус И извънземните обичат да кацат на места с лоши имена? :P

Такива места си има - лош климат, заразени почви, мръсна вода или просто неестетически работи разни. Не се наемам да казвам на какво се дължи лошата им слава, но има.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...