Отиди на
Форум "Наука"

Познай растението


stavropoll

Recommended Posts

  • Администратор

Петлюга (Pinguicula vulgaris)

При мен ли е така или много си приличат с мехурката..., я дай малко инфо за растението..., ако съм познал де...и аз ще се опитам да дам за мехурката.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 152
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Популярни мнения

Alpina

Juncus effusus "Spiralis".

Posted Images

  • Потребител

Позна :)): Петлюгата е многогодишно тревисто растение от сем.Лентибулариеви с прости,целокрайни,лепкави листа,разположени в приосновна розетка.Цветовете са неправилни,5-членни,разположени по един на върха на стъблото.Чашката е двуустна и се запазва при плода.Венчето е двуустно с дълга шпора,синьо или бяло.Стъблото достига 15 см,а листата от 2 до 8см.Кореновата система е слабо развита.

Не мисля,че си приличат много с мехурката.Доколкото знам мехурката е водно растение и цветовете й са жълти :)

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Ето малко за този вид растения в България:

Многогодишните тревисти растения, които улавят насекоми или други дребни животни и ги използват като допълнителен източник за храна, се наричат насекомоядни растения (растения хищници, карниворни растения). Познати са около 500 вида от различни семейства. В България се срещат само 5 вида от 2 семейства: кръголистна росянка (сем. Росянкови), обикновена петлюга и 3 вида мехурка (сем. Мехуркови). Преди пресушаването на Драгоманското блато в него растяла алдрованда (сем. Росянкови).

Кръглолистната росянка расте в торфища и мочурливи торфени ливади при около 1500 - 2000 т надм. вие. Тя е дребно (височина 15 ст), общо червеникаво обагрено растение. Листата са в розетка, със закръглена петура — зелена с пурпурночервени жлезисти власинки по горната повърхност. Цветовете са бели, дребни, във връхно съцветие.

Плодът е кутийка с множество светложълтеникави семена. Цъфти през лятото. Жлезистите власинки отделят капки слуз, които блестят като роса и така привличат насекоми , които се залепват към власинките, като кацнат. Постепенно съседните власинки се наклоняват и след 10 — 30 min се извива и петурата. Така насекомото жертва е хванато здраво. Жлезистите власинки отделят ензими, които го смилат, всмукват хранителните вещества и след няколко дни растението отново е готово за „лов". Още Ч. Дарвин е установява, че росянката отделя ензими, които разграждат белтъци (не само насекомо, но също късче месо или яйце).

Обикновената петлюга се среща из мечурища и торфища из по-високите части на планините. Листата са в розетка, без дръжка; те са жълтеникави и по горната повърхност имат малки жлези. Цветът е синьо-виолетов и е на дълга дръжка.

Видовете мехурка се срещат в блата и езера, в рибовъдни басейни. Най-разпространена е обикновената мехурка. Растението е потопено изцяло във водата и над нея стърчат само цветовете, които са жълти. Листата са с петура, разделена на нишковидни дялове. Някои от дяловете образуват „капани” – мехчета, всяко с капаче, което се отваря само на вътре. Капачето има чувствителни власинки, които, като се докоснат от дребни водни животни, отварят мехчето и животното се всмуква в него. Ако се разгледа растението, по не смлените остатъци може да се разбере колко са хванати и кой мехчета са изиграли ролята на капани.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Не знам името на растението! Точно за това го и пускам тук с общи усилия да разберем какво е...

Направи ми впечатление размерите му и ми стана интересно какво е...

Animal%20Kingdom,%20the%20big%20tree.jpg

Картинката е взета от ТУК!

Още нещо по темата ТУК

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Това ще да е! Може американците да са го пренесли в някой парк/резерват..., но да изчакаме на още някой мнението...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ха, за боабаба вече имало статия на този форум.

Сигурно ще е боабаб - те са колкото високи, толкова и широки. :laugh:

Секвоите не само имат дебели стебла, но и са високи.

sequoia-8-s.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Жълт кантарион HIPERICUM PERFORATUM.

hiperico.jpg

PERFORATUM - това иде от цвета - има порички и листатат на цветчетата изглеждат като на дупчици.

Служи за лекуване на рани. Съдържа никотин, което прави чая от него с ободряващ ефект, но бързо изтощава нервната система.

Статии:

В стандарт

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да давам ли жокери?

Хайде първо за магията. :partysmiley: При животните зададох въпрос със саламандъра - "духът на огъня". Е, и това е нещо подобно, но сред растенията. Наричат го "негорящ храст" (е, всъщност е многогогодишно тревисто растение, високо 40-90см). Растението съдържа летливи вещества, тъй е при късане може да причини обриви. :party: В топло време тези летливи вещества и етеричните масла се изпаряват - ако се запалят изпаренията горят с бледолилав пламък, без това да уврежда самото растение. :devil:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...