Отиди на
Форум "Наука"

Познай растението


stavropoll

Recommended Posts

  • Мнения 152
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Популярни мнения

Alpina

Juncus effusus "Spiralis".

Posted Images

  • Потребители
Съжалявам ако прекъсвам играта, но вчера се натъкнах на едно непознато за мен растение и ми стана интересно какво е. Още като го видях разбрах, че е паразитен храст, но не знам какъв. Да не би това да имел? Ето две снимки:

аз нищо не разбирам от ботаника но съм виждала подобни чудесии при неуспеешно или недотам успешно кръстосване чрез присаждане или сещаш се не знам как се казва точно процедурата, като му сложиш на дивата череша клонка от питомна и тя вземе че се облагороди. Така баща ми успешно смесва сортове ябълки но последния път един сорт си расте на присадения клон, друг на останалото дърво..

Та какъвто и да е храста понеже не разбирам наистина ми е странно как се е пръкнал там горе - това в България ли е? За първи път виждам такова, понеже по листенцата прилича на лимон или друго цитрусово растение..щото такива си имам в апартамента може би за това ми прилича.Не че пък мога да ги определям. Но веднъж съседа като присади така дърво цялото дърво изсъхна по същия начин и остана само присаденото...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Това на снимката не го знам, но се мярка често. Определено не е имел. Тъй че и да е застанал някой под него - целувка няма да има. На имела листенцата са срещуположни, а и стеблото прави едни особени форми.

mp0119.jpg

viscum_album.jpg

В билколечението от имела обикновено се прави студен извлек - листенцата престояват в студена вода 1 нощ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

mandragora3214.jpg

Е, за да се възроди играта ето едно от най-загадъчните и тайствени растения, с което са свързани множество слухове, поверия, вярвания, суеверия и какво ли още не от този род.

Ето и едно типично следновековно изображение на прочутия корен на растението:

codex1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Atropa%20belladonna%20L..jpg

Беладона (Atropa belladonna), известна още като лудо биле. Бинарното име е свързано с една от трите мойри (парки) - Атропа, тази дето е прекъсвала нишката на живота. Беладона означава хубава жена и разбира се не отнася за мойрата, дето с 2 си сестри ползвали едно общо око. Жените използвали билката за да им са очите по-отворени и бузите по-румени - с две думи, за да си разхубовят лицето. Преди навлизането на по-модерните технологии, при очните прегледи накапваха актовнодействащото вещество на билката атропин в очите. Вещиците правели свой мехлем с екстракт от беладона и блян - също отровна билка, въпреки което тя през средновековието се ползвала за усилване на опиващия ефект на бирата. Но да се върна на беладоната. Според легендата шотландците победили нахлулите в страната им датчани, като направили привидно оттегляне и оставили като трофей бъчви с бира, но "подправени" с беладона. От "почерпката" датчаните се изпаднали във вцепенение и били победени.

Разбира се за нас най-интересен за българите е метода за лечение на Паркинсоновата болест или паралачи придружен с треперене на Иван Раев от с. Шипка, при който се използва беладона, блатен аир, животински въглед, тесто и индийско орехче. Казват, че за да научи рецептата бабата на цар Симеон - ит. кралица Елена е платила 4 милиона лири.

Ето и статия за Беладоната, за тези, които искат да научат повече.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

268acz.jpg

Предполагам по характерното листо сте се досетили за този роднина на жен-шена, за който вече съм споменавал. Той притежава ред от ценните качества на жен-шена.

Link to comment
Share on other sites

:punk::biggrin:

(Не знам дали да се обаждам или да не нахалствам... )

Впрочем, Галахад, каква е тази билка "блян", за която споменаваш? Знаеш ли алтернативно название или английско/латинско име? Благодаря.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Може ли да се умре от Беладона? Като бяхме малки ъъъ ядяхме плодовете на едно растение също такива чернички - многу гадни, като се посвещавахме в БАНДАТА...олеле че сме били ТЪПИ..т.е. плодовете отровни ли са? Аз се чудя що после след посвещението нещо ъъъъ се чувствах странно...ние през цялото време мислехме че е бъзи, щом сме живи май наистина е било бъзи...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Може ли да се умре от Беладона? Като бяхме малки ъъъ ядяхме плодовете на едно растение също такива чернички - многу гадни, като се посвещавахме в БАНДАТА...олеле че сме били ТЪПИ..т.е. плодовете отровни ли са? Аз се чудя що после след посвещението нещо ъъъъ се чувствах странно...ние през цялото време мислехме че е бъзи, щом сме живи май наистина е било бъзи...

Добре,че не сте прекалили. А пък ние ги хвърляхме по стените на сградите, защото правиха много яки черно-червени петна, детска работа.Спомних си за някакъв случай, който бях чел из книгите. Някакви деца им харесало да ядат цветовете на татула, който съдържа същите отровни вещества като беладоната и мандрагората - кой ли не е ял като малък разни цветчета с нектарче вътре. В резултат на това - натровени с халюцинации и големи зеници, но за щастие всичко се разминало с щастлив край.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Растението, за което пита Галахад, е елеутерокок.

Да, верен отговор.

Впрочем, Галахад, каква е тази билка "блян", за която споменаваш? Знаеш ли алтернативно название или английско/латинско име? Благодаря.
На български алтернативното е попадийка, а латинското Hyoscyamus niger. Ето линк към Уикипедията за него. За названията на основните днешни езици не ми се рови, защото е в едни вестници, които са под друга камара.

Може ли да се умре от Беладона? Като бяхме малки ъъъ ядяхме плодовете на едно растение също такива чернички - многу гадни, като се посвещавахме в БАНДАТА...олеле че сме били ТЪПИ..т.е. плодовете отровни ли са? Аз се чудя що после след посвещението нещо ъъъъ се чувствах странно...ние през цялото време мислехме че е бъзи, щом сме живи май наистина е било бъзи...
От плодчетата на бъза се прави един сироп със захар - казват че подсилвал имунната система, лекувал кашлица, дори да е туберкулозна... :post-70473-1124971712: Тъй или иначе е приятен на вкус, ама се взима само по лъжичка. Бъза е два вида - черен (дървета) и кучешки (висок е, ама си е тревист тип, не става дърво). А ереутерокака за съжаление не се среща у нас.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На немски блян е Bilsenkraut. Интересното е, че от него произхожда и името на гр.Пилзен. Както спомена Галахад заради упойващите и халюциногенните му свойства едно време са го слагали в бирата и това е и една от причините за приемането на Закона за чистотата на бирата /Das Reinheitsgebot/

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

echina.jpg

Прилича ми на ехинацея Echinacea angustifolia, Echinacea purpurea)

14.jpg

Не е много познато. Ама се сетих, защото е съставка на един чудесен противогрипен чай, та се позаинтересувах как изглежда.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Schisandra%20chinensis%20Schisandraceae%201.jpg

Едно красиво растение, което също има тонизиращ ефект и често го дават редом с жен-шена, макар че не са рода. На времето когато нямах още интернет, скенер и принтер даже си бях прерисувал една снимка. Само не знам защо съм направил плодчетата зелени - може би като са правили снимката, която съм гледал още не са били узрели:

Разбира се тук рисунката е в умален размер.

post-549-1184615965_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да, верен отговор. :good:

Елеутерококо, жен-шена и китайския лимонник действат ободряващо. За разлика от доста по-популярните чай, кафе и какао обаче не изтощават нервната система, което е важно тяхно предимство.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...